ArwenAragorn ArwenAragorn komentáře u knih

Smrtící praxe Smrtící praxe Leonard S. Goldberg

81%

"Naplánovala jsem pro vás skutečnou specialitku."
Joanna se chvěla jako osika a ruka se jí třásla tak, že vzorky v krabici o sebe narážely. Při vzpomínce na své mrtvé rodiče její strach ještě vzrostl. Zemřu, zemřu! Chtěla se otočit, ale hlaveň pistole se jí bolestivě zabořila do ramene. Podlomila se pod ní kolena.
V nemocnici Memorial nějaký šílenec vraždí personál a na svém seznamu má i Joannu. Ta se ho pokouší spolu s přítelem od policie Jakeem a jeho kolegy odhalit, ale vrah je vždy pár kroků před nimi. Joanna a Jake jsou mi sympatičtí.
Kromě toho Joanna svědčí v případě ženy, která žaluje nemocnici kvůli zákroku, který na ní byl proveden a poškodil ji, protože podle ní nebyl nutný.
Svižná a hodně napínavá detektivka, výborný závěr, moc se mi líbila.
Vidím, že tato série není moc čtená, ale je dobrá, zkuste ji od začátku!

16.12.2022 5 z 5

Kdyby to věděla Kdyby to věděla Blake Pierce

60%

V tu chvíli zjistila, že nemůže dýchat, že má něco s hrudí.
A pak uviděla nůž, který z ní vytáhl.
Znovu ho sledovala máchnout a ucítila, jak ostří proniká jejím tělem, ale téměř ho už neregistrovala.
Hleděla nahoru na strop, kde se shromažďovala pára vycházející ze sprchy, a modlila se, aby to měla co nejrychleji za sebou. Obrys muže, který stál nad ní, se pomalu začínal rozmazávat, dokud nezůstala jen černočerná tma.
Dobrá detektivka, ve které agentka FBI v důchodu Kate dostane povolení pátrat po vrahovi tzv. Stepfordských paniček. Je ve dvojici s mladičkou agentkou DeMarco.
Tento čtivý a nenáročný příběh doporučím.

15.12.2022 3 z 5

Osudné svědectví Osudné svědectví Robert Bryndza

80%
A pak se jí nůž zaryl do zad, rozřízl jí ze strany tvář, zajel jí do boku, pak do masitého polštářku lýtkového svalu. Muž vrážel nůž do matrace.
Nemohla dýchat, zběsilé bodání neustávalo a nůž se jí nořil do těla, zatímco ji drtila tíha přehnuté matrace.
Chtěla, aby smrt přišla rychle. Ale ty tři dlouhé minuty, než se její přání splnilo, trvalo celou věčnost.
_________________________________________________________________________________________________________________
Výborná detektivka. ale zdála se mi slabší, než jiné díly. Jsem ráda, že se autor vrátil k Erice Fosterové a jejímu týmu ,i když se mi zdá tento díl slabší, než předchozí. Zjištění vraha mi přišlo trochu uspěchané. Takový moc rychlý konec.
Knížku doporučuji.

15.12.2022 4 z 5

Není hluchý jako hluchý Není hluchý jako hluchý Ed McBain

81%

"Tak co si o tom myslíte?" zeptal se hluchý.
Záměrně si vybral lidi, kteří si o ničem nemyslí nic, a byl si plně vědom, že má dnes za úkol prodat jim svůj nápad a plán. S nadějí se po nich podíval. Pokud nebudou ochotni ho v téhle podobě koupit, bude je muset nahradit jinými lidmi. Náramně jednoduchá záležitost.
Tak tahle detektivka se autorovi moc povedla. Hezky to napsali mi-380 a heavy66. Podepisuji se i pod jejich úryvky z knihy, protože jsou pekelně dobré. A našlo by se jich tam ještě fůra, co by stálo za zveřejnění.
Knížku samozřejmě doporučím.

12.12.2022 5 z 5

Zmiznutie Felicie Zmiznutie Felicie Jørn Lier Horst

81%
Stavba se deťom podarila, k hradu bolo pričlenené nádvorie a špičaté veže....
Na najvyššej veži ležalo oko a civelo priamo na nich.
Do čiernej zorničky bola zapichnutá akási ihla. Z dierky vytiekla lepkavá rosolovitá hmota, na ktorej uľpelo niekoľko zrniek piesku. Po stranách ovísala rozstrapkaná svalovina a útržky kože.
Parádní detektivka, druhá v řadě s Williamem Wistingem. Ten se svými kolegy vyšetřuje 25 let starou vraždu a vraždu současnou. Hodně zajímavé to začne být tehdy, když se zjistí, že mezi mrtvými byl příbuzenský poměr. U dvou mrtvých to ovšem nekončí.
Přečtěte si knížku taky, mně se moc líbila, je velice čtivá a tak akorát napínavá, s vydařenou zápletkou.

11.12.2022 5 z 5

Chata v horách Chata v horách Ruth Ware (p)

60%

Slušný thriller, ale předešlé knihy autorky se mi líbily víc. Na knížku jsem se moc těšila a vlastně jsem byla trochu zklamaná.

11.12.2022 3 z 5

V příboji pochyb V příboji pochyb Lindsay Marcott

40%

Nemůžu knížku srovnávat s klasikou Janou Eyrovou, protože pak by dvě * ubyly. Musím říct, že já jsem měla problém knížku dočíst, asi v polovině mně bylo jedno, co se s hlavními postavami stane. Takže za mě ne.

10.12.2022 2 z 5

Usměvavý muž Usměvavý muž Henning Mankell

81%

Další knížka s komisařem Wallanderem, kterou čtu podruhé a opět jsem mimořádně spokojená, jedná se o inteligentně napsanou detektivku. Komisař se vrací po dlouhé době depresí ze zastřelení člověka zpátky k policii. Autor dokáže udržet pozornost a napětí příběhu i ve chvílích, kdy se nic moc neděje a rozplétá složité vyšetřování fingovaného automobilového neštěstí a vraždy zastřelením, přitom jsou některé postavy příběhu, samozřejmě včetně komisaře Wallandera v nebezpečí života. Závěr je akční, komisař Wallander, kterému jde opět o život bojuje sám proti vycvičeným zabijákům.
Moc se mi líbí myšlenkové pochody Kutra Wallandera během vyšetřování a odbočky do jeho soukroméno života. To příběh zároveň polidšťuje.
Knížku jasně doporučuji.

10.12.2022 5 z 5

Čekání Čekání Blake Pierce

Riley zalapala po dechu.
Myšlenky jí vystřídal její vlastní pohled na scenérii.
Cítila, že vrah stojí stále před ní.
Na okamžik si pomyslela, že by jej mohla uchopit pod krkem a dožadovat se...
Kdo jste? Kde vás teď můžeme najít?
Ale to nemohla udělat. A její pohled na něj se začal rozmazávat.
Čekání je slušným pokračováním knihy Hlídaná. Děj docela letěl a napětí tam bylo taky.
Ušetřím si výhrad, které jsem měla k první knížce série a které pořád trvají. Dá se na ně ale zvyknout (tady se navíc pořád opakovalo "Ó můj bože"), knihu doporučuji opět jako nenáročnou detektivní četbu.

A tady přikládám nějaké perličky, tedy chyby v textu, které mě rozesmály:
Ryan zakoktal...
Ech, Riley Sweeneyová, vezmeš si mě - vezmeš si mě za ženu?"

Poté jediným pohybem prsu zvolila "Poslat."
A báseň byla pryč.

07.12.2022 3 z 5

Hlídaná Hlídaná Blake Pierce

50%

Pokud nejsem zraněná, odkud pochází ta krev?
Pak se jí začaly vracet vzpomínky.
Vzpomněla si, jak někdo křičí - velmi hlasitě a dlouhou dobu.
Byla jsem to já, pomyslela si. Křičela jsem.
Celá kolej musela slyšet její křik.
Stále křičící se vyděšeně krčila u krvácejícího těla na podlaze.
Hádám (použila jsem slovo, které se v knížce užívá vždy místo slovesa myslím si, domnívám se, tuším atd.), že detektivky od autora budou podle mého hodnocení většinou průměrné. Další slovo zásadně používané je polda, zase nikdy ne policista, policajt, detektiv apod. K tomu patří i některé pochybné dialogy, nelogičnosti a chyby v textu.
Doporučuji těm, kteří nemají žádná přehnaná očekávání - možná, že budou nakonec příjemně překvapeni.

06.12.2022 3 z 5

Kalypso Kalypso Ed McBain

70%

"Dneska jste se teda strefil," řekl druhý strážný. "Včera pobodali na dvoře jednoho vězně."
"To mě mrzí," řekl Meyer.
"Jeho ještě víc," řekl strážný.
Tak jsem se dozvěděla, co je kalypso. Jinak mám pocit, že se hoši z 87. revíru nějak moc flákali, detektivka mi přišla uprostřed trochu zdlouhavá. Ale byla docela dobrá (zvlášť ta šílená ženská) a doporučím ji

06.12.2022 4 z 5

Černá nenávist Černá nenávist Dennis Lehane

85%
Pokrčil jsem rameny: "Jsou to zvolení zástupci lidu (pozn. senátoři). Očekávat od nich celou pravdu a nic než pravdu je totéž, jako myslet si, že šlapky půjdou s chlapem zadarmo."
...Z ložnice nic nevyskočilo a nezačalo přede mnou křepčit s neonovým nápisem STOPA!!! V koupelně taky nic. Kuchyň a obývák rovněž odmítly spolupracovat...
...Billy ještě zdůrazňuje svou vychrtlost těsnými džínami a přiléhavými tričky. Rukávy nosí vyhrnuté skoro až k ramenům, aby vynikly neexistující bicepsy. Černé vlasy připlácnuté k hlavě budí dojem, že se česal kladivem...
Dokonalý thriller drsné školy, odehrávající se v Bostonu. Autor dokáže skvěle popsat prostředí jednotlivých částí města, prostředí zkorumpovaných politiků, pedofilů, sériových vrahů, gangů, vůdce sekt a psychopatů. K tomu patří i typický humor, který se mi moc líbil.
V tomto thrilleru se poprvé představí dvojice soukromých vyšetřovatelů Patrick Kenzie a Angela Gennarová. Citace: Sympatičtí hrdinové a strhující scény se tady mísí s realističností a krutými morálními volbami, civilnost se syrovými emocemi. Autor disponuje mimořádným vypravěčským uměním, takže knížka je kromě trvalého napětí ještě neuvěřitelně čtivá.
Nevím, proč jsem se této sérii tak dlouho vyhýbala. Moc příjemně mě překvapila.
Určitě doporučím!

04.12.2022 5 z 5

Smutné pondělí Smutné pondělí Kathy Reichs

81%
Oči mě pálily. Hrdlo jsem měla jednu otevřenou ránu. Ačkoli bylo stále větší horko, mé tělo se třáslo. Tenhle oheň sám nedohoří. Musím se dostat ven nebo zemřu.
Výborná detektivka. Od nalezených koster ve sklepě se Tempe dostává na stopu psychopatickému sériovému vrahovi, zrůdě, která mučí a zabíjí ženy a dívky. Velice čtivé a napínavé, opět překvapivý závěr. A ještě nikdy nebyla Tempe tak o fous smrti jako tady. (To můžu napsat, protože Tempe přece musí přežít, ne? :-) )
Doporučuji!

04.12.2022 5 z 5

Dům pod jasany Dům pod jasany Stuart Neville

Mary:
Děti chodily za mnou z jednoho světa do druhého a pak zase zpátky. Zpočátku si držely odstup, jako by si mnou nebyly jisté, ale zanedlouho přišly blíž. Stále ani jedno z nich nepromluvilo, jen se dívaly.
Výborný mysteriózní thriller s tématem domácího násilí. Příběh vyprávějí střídavě Sara v přítomnosti a Mary, občas Ester a Joy z minulosti. Příběh je hodně temný, děsivý, emotivní, jsem docela ráda, že už ho mám za sebou. Ale jedná se o velmi dobře napsanou knížku, doporučím ji.

03.12.2022 4 z 5

Temné ozvěny Temné ozvěny Loreth Anne White

85%
Je možné určit přesný okamžik, kdy se váš život protne s cestou někoho jiného? Dokážete zjistit, v jakém momentu se dva životy překřížily a následně se zase začaly spirálovitě vzdalovat, přestože od toho okamžiku byly už navždy provázané, dva životy spojené v jeden?
Tak to byl mistrovsky napsaný thriller. Zavede nás až do minulosti před asi dvaceti lety, pak tady Rebeka pátrá po vrahovi svého otce, protože nemůže uvěřit, že spáchal sebevraždu. Příběh krásně plyne, je napínavý, s propracovanou zápletkou, s tajemstvím, najde se v něm místo i na trochu romantiky, závěr je naprosto neočekávaný. K tomu atraktivní prostředí sněhu a ledu. Knížka se prostě nedá odložit.
K přečtení moc doporučuji.

02.12.2022 5 z 5

Mizení Mizení Jiří Březina

80%

Výborná detektivka, mohu jen doporučit.

30.11.2022 4 z 5

Pohřbené kosti Pohřbené kosti Lisa Regan

81%

Výborné pokračování thrillerové série. Tentokrát se případ točí spíš kolem Noaha. Zápletka je skvělá, případ hodně komplikovaný, konec neočekávaný a knížka je velice čtivá. Těch mrtvých tam nakonec bylo jak máku.
Doporučuji.

29.11.2022 5 z 5

Červený pokoj Červený pokoj Kerstin Signe Danielsson

81%
...Spojení slov krev a násilí v ní současně asociovalo sexualitu, která se vymykala normě, něco, co se hrozivě rýsovalo v temnotě, zakázaný, lákavý, ponurý pokoj, peklo plné chtíče, které si všichni nosíme někde v sobě. ...
Ingrid Nyströmová řeší mimořádnou vraždu počítačového odborníka Adama, kterému bylo z hrudi vyňato srdce, ve stejnou dobu se dostává Stina Forssová až do daléké Kiruny, aby se pokusila odhalit pachatele, který zavraždil alkoholika Mattiho a podařilo se mu záhadně uniknout ze zevnitř uzamčené místnosti. Oba případy se v závěru propojí.
Bavily mě obě linky případu, motiv u prvního byl naprosto neočekávaný, u druhého se mi zase nejvíc líbilo, jak Stina bojovala o svůj život. To byla síla.
Detektivní thriller, který je čtivý, napínavý, temný a mrazivý. Autorské duo nezklamalo. Doporučuji ho.

27.11.2022 5 z 5

Vzplanutí Vzplanutí Jiří Březina

81%
Přemýšlení o případu mu do žil vlévalo vzrušení. Mohl by takhle rázovat ulicemi celý večer jako lovecký pes. Tohle ho bavilo, nechat hlavu pracovat, kombinovat intuici a fakta, procházet slepé odbočky a vracet se zpátky na hlavní cestu.
Moc pěkná detektivka. Tomáš nastupuje na své nové místo v Praze, kde není příliš oblíbený. Při vyšetřování současného případu se mu ale podaří rozluštit více než deset let starou vraždu. Velice čtivé, vrah neočekávaný. Líbila se mi více než Nalezení a autora řadím vedle paní Klevisové k nejlepším českým autorům detektivek.
Doporučuji

26.11.2022 5 z 5

Tichá hrůza Tichá hrůza Tomáš Korbař

81%

Skvělý a svým způsobem ojedinělý soubor hororových povídek. Ojedinělý v tom, že ji můžete číst pořád dokola a všechny povídky jsou výborné. U mě to vyhrála klasika - Ptáci a Zástup.
Doporučuji

25.11.2022 5 z 5