Atuin Atuin komentáře u knih

Ostrov s vůní čerstvého chleba Ostrov s vůní čerstvého chleba Jenny Colgan

Měla jsem v úmyslu dát čtyři hvězdičky, jako u předchozí knížky, ale po přečtení musím celkový dojem poupravit. Autorka si vybrala báječné kulisy a skvělé prostředí, o tom není pochyb, není dokonce pochyb ani o tom že se snažila vylepšit i vlastní formu, což se jí také celkem povedlo, ovšem na úkor obsahu, ten v druhé polovině dostal trochu zabrat. Možná by bylo dobré odstoupit od stejného schématu, protože ambice na cokoliv propracovanějšího autorka má, nyní jen se k tomu usadit a nehnát to tak horem pádem..Pořád jsem zvědavá na autorčiny další knihy, pokud nějaké napíše, v rámci tohoto žánru je to docela zajímavé.

13.09.2016 3 z 5

Červené víno Červené víno František Hečko

Mimořadná kniha, zcela jistě patří do kánonu světové literatury. Není co jiného ani dodat. Forma, která má tak hluboký obsah, že člověk nejenže spolkne 700 stran jako malinu, ale je si zcela jist, že na takové setkání jen tak nezapomene.
Ach Vlčindole, Ach Vlčindole...

08.09.2016 5 z 5

Norský dandy Norský dandy Jan Guillou

Musím uznat, že maličko vítězí forma nad obsahem, zejména v druhé části. Autor chtěl mnoho říct, ale jeho styl mu to příliš nedovolil. Uzákonil si jakási pravidla, která neporušuje a na minimalistickém prostoru se snaží vyjádřit velké věci, ovšem začíná se mu z toho vytrácet ten duch a osobitost, což takovým knihám ve výsledku nesluší. Je to čtivé, to ano, ale je zde mnoho ale..4/5

01.09.2016 4 z 5

Velmi modré oči Velmi modré oči Toni Morrison

Krátký příběh, který člověka přesvědčivě vyvede z míry. Vyveden je ale brilantně, člověk neucukne před žádnou fackou, které se mu smyslně i ostře dostane. Otevřeně si připustí houbku příběhu, protože na temné věci, je užito místy až nebezpečně krásných slovních spojení. Neuvěřitelně uvěřitelné.

26.08.2016 5 z 5

Stavitelé mostů Stavitelé mostů Jan Guillou

Celkově působí kniha velice atraktivním dojmem, zpočátku je to takové opatrné, pak se osudy obou bratrů otevírají, řekla bych že ta Oscarova víc dynamičtěji. Je to obsáhlé ale není to zahlcující a nepřehledné. Guillou tohle umí. Má to své tempo a zároveň spád. Člověk se dozví dost detailů, ale není to únavné, ve správnou chvilku umí autor přehodit vyhýbku. Už se těším na osudy třetího bratra. Sever si člověk snadno zamiluje a pro Africkou část začne mít z nevysvětlitelných důvodů slabost. Výborné čtení....5/5

23.08.2016 5 z 5

Rosiin sladký krámek snů Rosiin sladký krámek snů Jenny Colgan

Musím uznat, že jako romance pro ženy je to povedená knížka. Autorka se v rámci žánru posunula o maličko dál nežli ve své předchozí knize Báječný krámek s čokoládou. Dokonce bych řekla, že linka kde líčí Lilianin život je lepší než ona současnost. Chvilkama jsem litovala, že kniha není primárně záměřena na Hopkinsovo cukrářství a pamlskářství, klidně by to šlo bez těch skoků a pádů..Ambice na to autorka měla. Ovšem zůstala u toho střídání barev, nevěda kde se ustálit, kde uhnízdit. Čtení je to opravdu na pohodu, oceňuji že se autorka neschovává za pojmy jako historický román a zůstává věrna ženské romanci 4/5.

15.08.2016 4 z 5

Sarajevská princezna Sarajevská princezna Edo Jaganjac

Kniha má paralyzující účinky, neodtrhla jsem od ní. Není dvakrát příjemné, ne není vůbec příjemné vědět že nebýt minometné střepiny kniha by neexistovala. Naštěstí, Neexistovalo by víc takových příběhů. Obdivuji autora/lékaře že to ze sebe dostal.

14.08.2016

Tady byla Britt-Marie Tady byla Britt-Marie Fredrik Backman

Jistým způsobem přitažlivá knížka, stejně jako Ove, nebo Babička ( ty obě jsem odposlouchala). Ovšem stále stejné schéma, autor nevnáší do knih již nic originálního a nese je na stejné vlně, což mě ale nerozladilo, rozladil mě až ten konec, takový konec byl hodně umělý..sotva uvěřitelný...

18.07.2016 3 z 5

Nečtivé. Velice suché, jazykově nevýznamné a obsahem velice slabé.Autor je příliš rozptýlen všude možně, což knihám výrazně ubližuje. Ani takový námět mu nedopomohl k lepšímu výsledku. Podle mě je Vondruška výborný na menším prostoru a s příběhem maličko svéráznějšího obsahu, než s těmito megalomanskými a jakoby výukovými texty. Nepodceňuji jeho snahu, ale neumí do toho zasít to zrnko, které právě takové knihy potřebují, neumí to dochutit.2,5./5

29.05.2016 3 z 5

Jeho království Jeho království Mika Waltari

Opět jedna z těch funkčních knih, kdy si autor nemusí vymýšlet žádné přesložité struktury, ale všechno nádherně sedí. Mika Waltari si nevynucuje pozornost čtenáře,ale provokuje ho velice dobře sladěnými prvky, kdy stejně tak jako například Tolkien aj., hovoří srozumitelně a z patra, tvoříc tak pestrou knihu, od které se nedá odtrhnout. Výborné čtení.5/5

27.05.2016 5 z 5

Cesta do Svaté země Cesta do Svaté země Jan Guillou

Velice dobrý historický román. Mě osobně velice strhl už samotný úvod, proto, to jak se to vyvíjelo potom, kdy na scénu vstoupil hlavní hrdina, či spíše kdy vystoupil z chlapeckých let, to pro mě bylo doslova mistrovské dílo. Ne každý napíše knihu o templářích z takového úhlu, protože takový ten pravověrný rys tomu možná trochu chybí a je vyvážen něčím co z knihy dělá opravdu dobrý historický román.

23.03.2016 5 z 5

Longbourn Longbourn Jo Baker

Aurorka od Jane Austenové nic, ale vůbec nic neodkoukala, chybí jí ten nadhled, který by právě pro takový román byl případný. Ačkoliv ztracené to není, úplně ztracené, jsou tam i lepší místa, ale celkový dojem je takový nijaký. V některých kapitolách mi to celé přišlo pouze jako dobrý koncept, jinde jakoby si to autorka uvědomila a doháněla. Za mě nedohnala. 50%

19.03.2016

Petr Kukaň z Kukaně – komplet (Královny nemají nohy, Prsten Borgiů, Krásná čarodějka) Petr Kukaň z Kukaně – komplet (Královny nemají nohy, Prsten Borgiů, Krásná čarodějka) Vladimír Neff

Je to úchvatné dílko, je to nezapomenutelné a neopomenutelné. Vladimír Neff se do toho tak ponořil, tak vložil, tak se do toho opřel, že na to těch pět hvězdiček nestačí. Pokaždé dovedu jak tajit dech tak se potuleně usmívat a někde i od srdce se smát. Celý svět tu vyvstane jako ten orel a krouží nad našimi čtenářskými zraky,pestrý a živý a neumlkající, nesoucí sebou na svých křídlech příběhy tak úžasné, poučné a chválihodné, že je málem nutnost je stále číst.

17.03.2016 5 z 5

Zlodějka Zlodějka Sarah Waters

Ani druhá od této autorky mě nezklamala. Autorka se nebojí popisů, aby tím vyretušovala ovzduší doby. V některých momentech lehce poklesla nálada postav, ale celkově zůzstává po přečtení vysoce příznívý dojem.

14.03.2016 3 z 5

Horalka Horalka Alberto Moravia (p)

Na mě tato kniha zapůsobila svou atmosférou, ukazuje veškerou zlomyslnost podprahového jevu, který jsem kdy v knize viděla. V popisných částech je úžasná a za tu vláčnost, jsem byla vděčná, protože když mi došlo co vlastně autor říká špatně se mi to trávilo. Někdy člověk přijme lépe něco podané přímo, takhle to bývá horší, to co se odehrává za zrcadlem příběhu, to co není skutečně vyřčeno. Kniha rozláme různé odstíny člověka i (ne) člověka a přitom by to do ní člověk na první pohled neřekl, a zkusmo by ji mohl zařadit mezi pohodové čtení. Výrazná kniha, ostrá.

11.03.2016

Čokoláda Čokoláda Joanne Harris

Tato knížka mà svůj osobitý punc. Všeho o co usiluje obsahuje tak akorát, a to co by ji mohlo znevýhodnit, tomu se autorka otevřela jen tak na okraji. Vnímavým a zajímavým způsobem přiblíženy stránky člověka.

09.03.2016 5 z 5

Cizinka Cizinka Diana Gabaldon

Bezpochyby mistrovský vstup do série. Člověka to nasytí natolik, že bez odkladu sáhne po dalším dílu. Prostředí i postavy duchaplné, příběh výrazný. Úžasné čtení.

04.03.2016

Poselství růží Poselství růží Leila Meacham

V rámci žánru velice příjemné, pohodové čtení. Autorka se mohla možná víc zakousnout do dobových záležitostí, ovšem to patrně poselstvím knihy není. 70℅...

01.03.2016 3 z 5

Jablko Jablko Michel Faber

Je to jakési uspořádání a sumarizace postav, které člověk jen nerad opouštěl v Kvítku...V tomto universu se opět ocitneme, jenže jako v povídkové formě a to jakkoliv je to snažně poskládané, se všemi pocity a podobnostmi, tak to postrádá tu románovou akci, nevím jak lépe to nazvat, možná smělost...Možná jen to jen nezvyk v jaké podobě jsou další osudy napsány, možná je to jen v té proporci.

24.02.2016 4 z 5

Malý Bobeš 1 Malý Bobeš 1 Josef Věromír Pleva

Kniha je vedena zpoza očí malého chlapce, zpoza jeho výšky je vnímána a tak pokud si jí opravdu zamilujete v dětství zůstane ten vztah trvalý, jako k jiným dětským knihám. Je to citlivé psaní.Vždyť už jen první odstavec, který končí, že se Bobeš nejvíce líbil mamince je pro každé dítko ukidňující oznámení.

23.02.2016 5 z 5