bábuška bábuška komentáře u knih

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Mnohastránkový román o víře, pokoře a zlu. Autorka propracovala námět jako vždy dokonale, od Vyhnání přes Žítkovské bohyně stále silnější. I když se kniha četla těžce co do počtu stran, nemohla jsem ji odložit, připomínala střípky osobních vzpomínek, i když nemohu říci že bych byla hluboce nábožensky založená. Rodina Havrajů, jejich touha po moci i shromažďování majetku je obrazem kléru jako takového. Nemohu posoudit, je-li tomu tak stále. Paní Tučková, díky.

07.09.2022 5 z 5

Nacistova dcera Nacistova dcera Max Czornyj

Hezký příběh, i když začátek mi trval trochu déle, než jsem pochopila. Nejsou zde ani popisovány žádné krutosti, když, tak mírně. Osmdesátiletá Greta vzpomíná na dětství, ale vzpomínky už se jí pletou, provází jí při tom terapeutka Alicja a konečné rozuzlení je tak překvapivé, že stojí za to, knihu si přečíst.

22.08.2022 4 z 5

Třetí polovička Třetí polovička Carola Lovering

Měla jsem trochu jinou představu, ale bohužel mě příběh příliš neoslovil. Ale dočetla jsem.

20.08.2022 2 z 5

Dítě z trosek Dítě z trosek Mechtild Borrmann

Krásná a přitom krutá kniha o poválečném Německu v troskách, hladu a zimě. A jeden malý ztracený chlapeček, kterého přivedou domů dvě děti, které hledají v troskách dříví aby si mohli alespoň chvíli v krutých mrazech v kamnech zatopit. Neustálý pohyb utečenců z východní části Německa do západní zóny, krádeže a rabování. Není to pěkná doba. Jak jdou roky, dochází k uklidňování poměrů, hledání zločinců i zlepšování poměrů. Kniha má velice překvapivý konec, rozhodně stojí za přečtení.

17.08.2022 5 z 5

Až uvidíš moře Až uvidíš moře Scarlett Wilková

Velice čtivá kniha, poněvadž i starší čtenáři si z tohoto období mnoho nemohou pamatovat, ve školách se o těchto přílivech řeckých utečenců nemluvilo, snad jen v krajích kam byli tito stěhováni. Děti si zvykaly hodně pomalu, smutné bylo popisování o neznalosti tekoucí vody, spaní v posteli a j. I starší obyvatelé si těžko zvykali, nemohli se smířit s jinými stravovacími návyky, oblékáním a se sžíváním s původními obyvateli. Smutná byla postava Kuly, oproti zvídavosti a učenlivostí Sotirie; politizování od těch nejmenších až po ostatní nové obyvatele. My současníci už jenom vzpomínáme na slunečné dny a příjemné koupání, tedy ti, kdož Řecko navštívili.

14.08.2022 4 z 5

Tajomný závoj Tajomný závoj Dominik Dán

V této knize se navracíme o několik roků nazpět, kdy obsazení kanceláře vyšetřovatelů vražd je kompletní. V prvním případu, týkající se zavraždění pouliční prostitutky, bohužel vyšetřovatelé nejsou úspěšní. Snad se úspěšného vyřešení dočkáme v některé příští knize. Druhým případem je starší muž - hudební skladatel, chronický stěžovatel na všechno, počínaje vstupného do ZOO, pokračuje osobním napadením, výhružnými dopisy i telefonáty, takže působí trochu jako duševně nemocný. A dovolání u nikoho. Nato je nalezen na zahradě vlastního domu mrtev, což policie uvedla jako samovraždu. A tu nastupuje Richard Krauz se svým parťákem Chosém, kterým se takové uzavření nezdá, začínají vyšetřování sami. Tento případ dovedou ke zdárnému konci i když to byl případ hodně zapeklitý. S knihou jsem byla spokojená, jako vždy.

11.08.2022

Esterčini otcové Esterčini otcové Hana Radulić

Překrásný příběh, který dokáže dohnat k slzám. Utrpení mladé židovské rodiny v Praze, násilné odvlečení do koncentráků, kde Sára umírá, Josef se vrací a pátrá po své dcerce Ester. Ta na zfalšovaný křestní list byla ukryta u přátel na venkově, nešťastnou shodou okolností v Lidicích a zároveň s ostatními lidickými dětmi určena k likvidaci. Šťastnou shodou okolností se dostane do rodiny, která touží po malé holčičce, která je očaruje blonďatými kudrnami a modrýma očima. Je to ovšem rodina silně nacistického smýšlení a nový otec, přestože k malé holčičce silně přilnul, je soudcem, který bezmyšlenkově podepisuje tresty smrti a prohranou válku cítí jako nepatřičné příkoří. Jako velké množství jemu podobných beztrestně opouští Berlín a na venkově dál provozuje své povolání. Když se skutečný otec domáhá vrácení své dcery, v náhradní rodině jsou slyšet slova o židovské špíně a jiné, zůstává v čtenáři hořká pachuť o nepochopení válečných důsledků. Krásná kniha plná slz a smutku.

05.08.2022 5 z 5

Příběh prakticky dost krátký, ale hezký, dobře se četl. Hlavní hrdinka Linda mi připadala trochu naivní, kamarádi jejího muže jako velcí hlupáci a sám Vojta o nic lepší. Nerozhodný, hodně pod vlivem své jednoduché matky. Ani prostředí nebylo příznivé, zůstala jen romantika přírody kolem a láska k dítěti.

01.08.2022 4 z 5

Začátek nových časů Začátek nových časů Sophie Oliver

Těšila jsem se na třetí díl osudů Anny a její rodiny. Čas se přehoupl do třicátých let a s ním pozvolný nástup některých zfanatizovaných obyvatel. Rodina Schvarzenbergova se drží starých pořádků, ovšem syn Karel matku zklamal. Majitelům hotelu se přestává dařit, i ztráty v rodině jsou bolestivé. Romantika a klid v lůně alpských velehor se zcela zratil a zůstává na nejmladší generaraci aby opětně vybudovala to, co válkou ztratila. Tato poslední část trilogie je smutné čtení.

30.07.2022 4 z 5

Šance pro lásku Šance pro lásku Maeve Binchy

Spíše dívčí román odehrávající se v severním Irsku, jedna dívka vychovávaná v katolickém kláštěře, původem z protestantské rodiny, její přítelkyně ze zámožné rodiny. Studentská léta, pak studium na univerzitě, mladé lásky, jejich konce, jak v mládí bývá. Vzpomímka na doby dávno minulé.

30.07.2022 3 z 5

Srdcová královna Srdcová královna Kimmery Martin

Příběh poměrně složitý, poněvadž většina stránek je věnována podrobnostem týkajících se nemocničních problémů, něco málo rozporů týkající se různých náhledů mezi lékaři a nejméně vysilující práci lékařek - matek s dětmi. Pro běžného čtenáře nepříliš zajímavá kniha.

22.07.2022 3 z 5

Červený adresář Červený adresář Sofia Lundberg

Nádherný příběh, pravdivý. Jedna jediná láska se dotkne vašeho srdce a zůstane tam navždy, i když běžný život si jde vlastní cestou. Co víc psát.....

16.07.2022 5 z 5

V bouři V bouři Kathryn Taylor

Poněvadž se jedná o dva díly jednoho románu, přidávám komentář až po přečtení obou knih. Skutečně odpočinkový prázdninový příběh, který se četl velice dobře. Dívka se ocitá na hradě severní části Irska, takže jsou tam zčásti tajuplné úkazy, ona sama je obětí několika osobních útoků a samozřejmě nechybí láska k dědici s krásnýma modrýma očima. Moderní pohádka, ale pěkně napsaná.

14.07.2022 4 z 5

Vážka Vážka Leila Meacham

Romantický obraz na zdi kláštera ve válkou zmítané Paříži. Něžné zobrazení kousku vodní říše, vlnky na hladině, část podvodního světa, nad hladinou poletuje vážka, kolem rákosí, v něm zvědavý psík a kolem procházející okouzlení lidé. Najednou je v ulici něco milého, co dává na chvíli zapomenout na zimu a hlad. To vše je dorozumovací trik pětice mladých amerických členů protinacistické odbojové skupiny Vážka, kde každý má své vlastní poslání. Procházíme každým z nich při jejich práci, mezi tím se seznamujeme s hierarchií příslušníků SS, Gestapa i fracouzskou policií, která je aktivnější než samotní Němci. Mezi těmi nacházíme odpůrce hitlerovského šílenství, i nakonec pomocníky při prozrazení skupiny Vážka, aby se dostala ze spárů nacistů a ve zdraví se mohla vrátit domů. Čtení této knihy je náročné, ale díky za ni.

11.07.2022 5 z 5

Fotografie Fotografie Debbie Rix

Krutý osud Maďarska roku 1956 není popsán do hloubky, jen útěk mladé žena Ráchel a jejího otce přes Rakousko do Anglie, kde vychovává dcerku a věnuje se otce archeologa. S ním se pak dostává na slunnou Sardinii, toto období je popisováno s láskou jak ke kráse ostrova, tak k lásce místního rybáře. Jejich vztah je něžnou pohádkou která nezůstává bez následků, ale otci končí období výzkumu a tím i návrat celé rodiny do Anglie. Ráchel prochází mnoha problémy, stěhování do Ameriky a zpět, výchova dcerky Angely a malého syna Toma, tak jak to osud přináší. Celkem odpočinková kniha, která se pěkně čte, zvláště pak popis Sardinie.Mohu doporučit.

30.06.2022 4 z 5

Holky z loděnice Holky z loděnice Nancy Revell

I v tak náročné době druhé světové války se rodí něžné milostné vztahy a to v prostředí tvrdé náročné práce při opravě poškozených lodí v anglické loděnici. Muži jsou většinou ve válce a tak na některé práce jsou přijímány i ženy. Setkávají se zde ženy a dívky které nikdy těžkou a náročnou práci nedělaly, pomalu se sbližuji až končí věrným přátelstvím. Opravdu pěkná kniha.

23.06.2022 4 z 5

Maliarova dcéra Maliarova dcéra Julie Klassen

Romantický příběh, ale hezky se čte. Jsme v letech napoleonských válek, sice jen okrajově, ale krásně je popisováno období, kdy se příběh odehrává. Sophia je velice nadaná mladá dívka, ale nemůže svůj talent rozvíjet, pouze pomáhat svému otci. Jak v románech bývá, dívka je "svedená a opuštěná", ale najde se rytíř, který dívce v nesnázi pomůže a získá nakonec i její lásku, navíc podporuje její jedinečný talent.

18.06.2022 4 z 5

Mise zapomnění Mise zapomnění María Dueñas

S Blankou se seznamujeme v Kalifornii na malé univerzitě v Santa Cecilii jako hostující profesorkou, kde zpracovává pozůstalost po Andrés Fontanovi. Setkává se v kampusu s mnoha dalšími profesory a cestuje po dávno zapomenutých misiích podle Fontanových poznámek. Není to román který patří do těch o lásce, ale dost podrobně se seznamujeme s osudy prvních španělských osadníků, kdy mniši v misiích nutili indiány ke katolické víře, postupně přicházejí i američtí obyvatelé. Kniha zajímavá i poučná, líbila se mi.

12.06.2022 4 z 5

Druhá naděje Druhá naděje Petra Vernerová

Opravdu odpočinkový příběh, který se může stát kterékoliv ženě, když jejího manžela postihne "druhá míza". Ovšem každá z nich se vyrovnává s novou situací jinak.

02.06.2022 3 z 5

Anatomie skandálu Anatomie skandálu Sarah Vaughan

V knize příliš mnoho odbornosti stran právnické praxe, staré paruky z koňských žíní a s lokýnkami, předepsané černé boty s nápadnou přeskou. To je osud mladé soudkyně, která naneštěstí dostala přidělený spis týkající se "spořádaného" soudního úředníka se spořádanou rodinou, obviněného ze znásilnění. Dilema mladé soudkyně, která před roky prošla stejně nepříjemnou zkušeností. Knihou jsem se doslova "prokousávala".

27.05.2022 2 z 5