Berg1 komentáře u knih
Super začátek, pak se příběh trochu vytratil na úkor filozofování, ale pořád to zůstalo zábavné a někdy i poučné. Moje první setkání s Robbinsem a nemyslím si, že poslední.
Pěkná sbírka povídek z Japonska. Každá trochu jiná, každá svým způsobem zajímavá. Líbil se mi atmosferický Rašomón, drsný Obraz pekla i satira Mezi vodníky. Určitě od autora zkusím i nějaké další
Měl jsem velká očekávání, ale hodně mě to zklamalo a měl jsem problém to dočíst. Ted Chiang má skvělé nápady, které ale nedokáže rozvinout do zábavného a čtivého příběhu. Začátek povídky vždy navnadí, ale poté se příběh většinou moc nevyvíjí a vyzní do ztracena - chybí zvraty, napětí, čtivost.
Věřím, že z drtivé většiny povídek by se dali natočit skvělé filmy jako se to povedlo u titulní povídky Příběhy vašeho života, ale číst tuto knihu může být utrpení. Možná se mi to ale jen netrefilo do nálady.
Kdo se jako malý nechtěl stát astronautem? Tady Chrisovi se to povedlo a navíc o tom dokáže výborně vyprávět. Musím říct, že po přečtení knihy mám na tuto profesi docela jiný náhled a vnímám tu obrovskou dřinu a desetiletí příprav, než člověk do vesmíru vzlétne. Je to výborný, v první polovině mě ale tolik nebavily kapitoly zaměřené na předání životních rad a zkušeností.
Kniha psaná s obrovskou láskou k horám, přírodě a lidem, kteří v nich žili. Pan Nevrlý zažil Jizerské hory ve všech možných situacích a pravděpodobně neexistuje člověk, který disponuje touto zkušeností a který ji zároveň dokáže takovým způsobem předat. Klobouk dolů i za ten čas, který musel strávit hledáním v archivech a pátráním - informací, pověstí a legend tam je obrovské množství. Rozdělení po jednotlivých měsících nahrává tomu to číst po celý rok po částech a zažít pokaždé přírodu alespoň částečně tak, jak ji popisuje v knize p. Nevrlý.
Atmosferická jízda, ale na mě až moc zamotaná. Na to, abych se začetl potřebuju vědět o co v příběhu jde a tady je to zvlášť ze začátku dost chaos. I tak mě to ale celkem bavilo a líbilo se mi závěrečné sdělení a jeho přesah. Dneska už jsou možná i lepší cyberpunkové knihy, ale je potřeba nezapomenout na to, že Neuromancer byl jednou z těch prvních.
Návrat Krále. Odysseia je i s odstupem několika tisíc let moderní příběh, ze kterého více či méně vycházejí i příběhy ze současné doby. Napínavý od začátku do konce.
Těšil jsem se na to, ale jsem spíš zklamaný. Plno zásadních her chybí (Deus Ex?) a taky netuším proč výčet her končí někdy před patnácti lety (co tedy znamená těch 50 let, když rozsah pokrytí v knížce je jen nějakých 35 let?). Také se mi moc nelíbilo, že články se spíše jen okrajově věnovaly samotným hrám, jejím postavám a případně tomu co přinesly nového - je to spíš příběh jejich vývoje, který při takovém počtu her dost splývá a je často podobný..Celkově to na mě působí jako hodně šité horkou jehlou, což je u takhle ambicíozní publikace škoda. I tak jsem ale rád, že jsem to pořídil, protože nic podobného na trhu podle mě není.
Stylová kniha popisující vznik a různé aspekty fungování nejlepšího českého rádia. Obsahuje plno archivních fotek a dalších zajímavostí.
Měsíční stín a jeho cesta za osvícením, která je plná filozofie, satiry i humoru. K hlavnímu hrdinovi i ostatním postavám získáváte postupně vztah a jejich příhody prožíváte se stále větším zaujetím. Nejlepší na celém komixu je ale jeho grafická stránka - akvarelové malby zachycují většinou pouze náladu a emoce konkrétní situace, jsou tedy hodně silné a nechávají hodně prostoru i pro představivost. Je to fakt hodně dobré.
Zajímavý ukončení série, ale přišlo mi že ke konci už si autor někam uletěl a na závěr se zbytečně snaží hrát na emoce (kterých je jinak v celé trilogii málo). Rozhodně ale kniha poskytuje hromadu podnětů k přemýšlení a filozofování. Celkově hodnotím určitě kladně.
Druhý díl ještě zajímavější než první. Znovu je patrná jasná orientace na příběh a vyprávění, než na rozvoj postav - ty nedostávají čas se rozvinout a slouží spíše jen k prezentování vědeckých myšlenek. Vůbec to ale nevadí, ambice knihy je úplně jiná a podání příběhu o konci světa je skvělé. Autorovi se navíc výborně povedlo zachytit lidskou mentalitu a celá věc tak působí hodně realisticky - takto iracionálně by se lidstvo v případě celoplanetární krize pravěpodobně opravdu chovalo.
Zase tolik mě to nebavilo, i když některé pasáže byly zábavné. Co se mi líbilo byl popis toho, jakým způsobem získával King inspiraci pro některá svoje díla, například Carrie nebo Misery. V hlavní části knihy se pak snaží předat jeho návod na to, jak by se správně mělo psát. Na můj vkus je to ale trochu moc dogmatické - jak píše on je to správně a jinak to být nemůže. Je to v tom ale samozřejmě i plno nadsázky a odlehčení, takže zklamaný taky nejsem.
Příběh o svobodném duchu v nesvobodném těle. Vězeň v San Quentinu utíká před utrpením do minulých životů a nedává tak šanci dozorcům a šéfovi věznice ho úplně zlomit.
Jak je u Londona zvykem, je to skvěle napsané a hlavní poselství knihy je dost silné. Celkově mě to ale bavilo nejméně ze všech jeho knih, díky střídání příběhů a postav jsem se často nedokázal pořádně začíst.
Styl knihy mi úplně nesedl. Prokládá zajímavé části o historii míst v Peru s osobními zážitky autora, které upřímně tolik zajímavé nejsou. Díky tomu, že chtěl obsáhnout takřka celou zemi a každý její region je to také docela rychlá jízda a ty nejzajímavější příběhy se nemohou tolik rozvinout. Určitě mě to ale většinu času bavilo, i když jsem čekal o něco víc.
Kniha, u které víc než u jiných platí, že na ni musíte mít čas a náladu. Pokud ji mít budete, tak vás odmění. Pokud ne, líbit se vám nebude.
Většinou jde o náhodný proud myšlenek a asociací, žádný výrazný příběh tam vlastně ani není. Zhulenecké rozhovory nahrané na magneťák mě moc nebavily a některé jsem i přeskakoval - většinou se tam baví o lidech a zážitcích, ke kterým mě jako čtenáři chyběl nějaký větší kontext. Je to jako když zaslechnete náhodný rozhovor v tramvaji.
Některé části knihy jsou ale parádní.
Zajímavé čtení o tom, které potraviny jsou prospěšné pro náš mozek a které mu naopak škodí. Ano, je to vlastně méně radikální ketodieta a autor asi závěry o tom, že bychom měli hodně spát, hýbat se a do toho jíst hodně zeleniny neobjevil Ameriku. Je to ale zajímavě pospojované dohromady a obsahuje to odkazy na plno studií a dalších zajímavých informací. Není asi potřeba brát vše úplně doslova jako dogma, co si z toho kdo vezme je na každém konkrétním čtenáři.
Rozhodně zajímavý námět kontaktu s mimozemskou civilizací v kulisách Číny. Vyloženě příběhové vyprávění, které neztrácí čas popisy situací nebo postav a soustředí se především na dialogy a rychlý proud děje, takové sci-fi ze staré školy. Má to svou nevýhodu v tom, že se člověk s postavami nemá možnost tolik ztotožnit a můžou mu připadat dost ploché. Naštěstí je příběh tak zajímavý, že to ani tolik nevadí. Těším se na další díly.
Těžko najít lepší knihu k aktuálnímu dění, i přesto že napsána byla už v roce 2018. Jde především po stopách ruského fašismu a jeho ideologických vůdcích, vysvětluje z čeho vyrostl a kam se může dál vyvíjet. V poslední části se pak Snyder věnuje ruské snaze rozložit západ pomocí hybridní války a stejné pořádky jako panují v Rusku zavést i v ostatních zemích podle klasického přístupu - pokud se nemůžeme mít stejně dobře jako vy, budete se vy mít stejně špatně jako my. Dost depresivní čtení.
Ve světě, kde stále vládne otrokářství a který je prostoupen násilím a útlakem se náhodně potkají dva sirotci. Jejich situace vypadá většinou naprosto bezvýchodně, přesto najdou jeden v druhém smysl života a ani roky odloučení na tom nic nezmění. Příběh je to ve výsledku citlivý a přes všechno utrpení ve své podstatě pozitivní.
Co bych vyzdvihl nejvíc je grafické zpracování - černobílá barva tentokrát nepůsobí minimalisticky, ale je naopak vidět velká snaha jít všude do velkého detailu. Některé kresby jsou roztaženy i na celé strany a v podstatě každá je svým způsobem umělecké dílo. Hlavní příběh je pak po celou dobu citlivě provázaný s náboženskými/pohádkovými příběhy, které doplňují vyprávění hlavních hrdinů.
Po všech stránkách skvělá kniha, ke které se určitě někdy vrátím.