Blíženec Blíženec komentáře u knih

Němci Němci Jakuba Katalpa (p)

Proč chodily balíčky se sladkostmi od babičky Kláry? Kupovala si snad svědomí?
Na tyto otázky dá odpověď mozaika složená z pestrých střípků lidských osudů.
Poskládaný,životní obraz Kláry.
Krátké kapitoly mají promyšlené názvy...

11.05.2015 5 z 5

České okamžiky České okamžiky Pavel Kosatík

Přemýšlivá kniha o dějinných událostech známých,ale i těch skrytějších. Události viděné očima aktérů,kteří stáli opodál a vnímali...
Ale také těch,kteří přivřeli nejen oči,,,

16.04.2015 4 z 5

Povídky jsou řazeny od raných,až po vyzrálou tvorbu.
Sám za sebe mohu říct,že začátečnické mi přišly první dvě povídky.
Není jednoduché na pár stranách poskládat zajímavý příběh,aby vygradoval v pointu,,,
Pan Hájíček je příjemný vypravěč a jeho příběhy nenudí,,,

12.03.2015 5 z 5

Vzpomínky, co neuletí Vzpomínky, co neuletí Hana Andronikova

Nějaký čas před Vánoci jsem byl se ženou v knihkupectví a juknul do novinek. A jaké bylo moje veliké překvapení,byla tam 'novinka' od paní Hany Andronikové,,,
Zůstal jsem nevěřícně stát a tu knihu jsem držel v rukách jako svátost. Prostě takový 'pozdrav z nebe,,,'.
Žena mi povídá:''Ty taky najdeš všechno...'' Tak jsem jí vrátil a otevřel až o Štědrém dnu,,,
Pozdrav z nebe,,,
Nejdřív jsem si myslel,že jsou to nějaké nově objevené povídky paní Hany. Ale,jsou to souhrnně 'svázané' povídky,které vyšly v knize Srdce na udici a i v edici Česká povídka,plus dvě vydané časopisecky. Ale ani tohle zjištění mi nepokazilo vánoční pozdrav,,,
Myslím si,že napsat dobrou povídku je veliké umění. Na pár stranách rozvinout příběh,vygradovat jej a zakončit pointou,,,
Paní Hana tohle zvládla mistrovsky,děkuji,,, a zdravím do nebe,,,

29.01.2015 4 z 5

Bol lásky prodejné Bol lásky prodejné Alena Wagnerová

Citlivý náhled na poznání a poznávání Johannese Nádherného.
Poznávání Johannese samotné tělesné lásce a poznání jeho citlivé niternosti...
Na počátku 20.století byl předmanželský sex něco nepřípustného a tak mladí muži navštěvovali kněžky lásky.
Johannes byl častým návštěvníkem,ale myslím si,že hledal něco více než jen tělesnou rozkoš,,,
Množství a obsah psaníček dokládá,že nebyl pro slečny jen pouhým zdrojem finančního příjmu,,,
Johannes Nádherný byl neméně zajímavá osobnost jako jeho sestra Sidonie Nádherná,,,
Knihu doplňují informace od historičky Mileny Lenderové o pražské prostituci počátku 20.století.
PS.Kolik zůstane po nás,odeslaných sms a emailů,,,?

09.01.2015 4 z 5

Sidonie Nádherná a konec střední Evropy Sidonie Nádherná a konec střední Evropy Alena Wagnerová

Sidonii Nádhernou zdobí zajímavé jméno,ale především životní příběh. Její život poznamenaly ztráty,ale také výrazná setkání. Naprostá renesanční osobnost,,,
Žena,které nebylo za těžko se sehnout k práci ve svém milovaném parku,ale naopak záda neohnout před okupační mocí... Bohužel zámek musela opustit,po válce se vrátila a snažila se dát vše do pořádku. Opět byla vyhnána a 'vrátila' se až snít svůj věčný sen pod korunami stromů,,,

07.01.2015 5 z 5

Přejde vás smích aneb prokletí moci Přejde vás smích aneb prokletí moci Roman Cílek

Osudy válečných hrdinů,ale i docela obyčejných lidí,kteří začali být nepohodlní komunistickému režimu. Nebo 'jen' těch,kteří chtěli žít ve svobodné zemi.
Každá kapitola začíná uvedením do děje příběhem,pak navazují otázky a odpovědi na konkrétní osoby. Bylo-li jim dáno a přežili,,,
Těžká doba,zbytečně ztracené životy a roky v totalitních věznicích,,,

05.01.2015 4 z 5

Tovaryšstvo Ježíšovo – Jezuité v Čechách Tovaryšstvo Ježíšovo – Jezuité v Čechách Ivana Čornejová

Dozvědět se něco víc o jezuitském řádu,mně vedla letošní návštěva expozice klatovských katakomb. Návštěvu doporučuji,expozice na evropské úrovni.
Dosud jsem asi jako většina znal jen pátera Koniáše-zástupce černého zla a Bohuslav Balbína-osvíceného obhájce českého jazyka. Jezuity jako zástupce doby pobělohorské,,, Jiráskovo Temno.
Ale právě zmíněná návštěva v Klatovech mi jezuity ukázala v mnohem širším světle. A tak jsem se začetl do knihy paní historičky Ivany Čornejové.
Člověk dostane opravdu mnoho informací,velice čtivou formou.
Doba pobělohorské rekatolizace by se dala přirovnat k době po roce 1968 a režimní normalizaci. Cenzura knih,emigrace lidí,,,
Dějiny se opakovali,,,

19.11.2014 5 z 5

Rybí krev Rybí krev Jiří Hájíček

Zvláštní pocit,když člověk projíždí tou opuštěnou krajinou. Příroda si přivlastnila zpět kdysi udržované ovocné sady. Domy museli ustoupit,lidé odejít,ale tiší svědkové dávných osudů dožívají,,,
Děkuji panu Hájíčkovi za silný příběh z mého rodného kraje,,,

07.11.2014 5 z 5

S kým mě bavil svět S kým mě bavil svět Marie Poledňáková

Paní Poledňáková chtěla mít původně zcela odlišnou profesi. Ale životní křižovatky a nečekané,náhodné setkání jí nasměřovalo k filmové práci. Ona tuto příležitost náležitě využila. A dokázala životní prožitky vložit do scénářů svých filmů. Kniha je výrazným 'deníkem' jejího barevného,složitého,lidského života.
Děkuji za nahlédnutí do něj,,,

06.11.2014 5 z 5

V komunismu jsme žít nechtěli V komunismu jsme žít nechtěli Adam Drda

Příběhy lidí,kteří se postavili proti komunistické totalitě. Příběhy lidí,kterým se do života postavila komunistická totalita,,,

18.09.2014 4 z 5

Turnový háj Turnový háj Eva Turnová

Paní Eva Turnová je všestranný člověk. Velice chytré a mazané fejetony...

07.09.2014 4 z 5

Chlapec na dřevěné bedně Chlapec na dřevěné bedně Leon Leyson

Souhlasím s 'adela6947',,, Holocaust prožitý a přežitý malým chlapcem Leonem. Malým věkem,ale velkým vším co dokázal zvládnout,,,

25.08.2014 4 z 5

Muž proti okupaci: Portrét štábního kapitána Václava Morávka Muž proti okupaci: Portrét štábního kapitána Václava Morávka Vilém Čermák

Životní příběh muže,který svůj osud vsadil na očištění naší republiky od německých okupantů za protektorátu. Svůj boj zaplatil nejvyšší daní,,,
Kolik lidí by v sobě v dnešní době našlo tolik odvahy,,,?

25.08.2014 4 z 5

Suzanne Renaud Suzanne Renaud Lucie Tučková

Doprovodila Bohuslava Reynka na jeho rodnou Vysočinu,vzdala se vrcholků nad Grenoble... Nejprve jí nacistická totalita izolovala od Francie. Vzápětí ji i komunistická uzavřela možnost podívat se domů. Suzanne Renaud prožívající těžká období se nevzdává a plně se věnuje rodině. Bylo to pro ni těžké tak,že ztrácí i básnickou mluvu,,,
Poděkování paní Lucii Tučkové za jistě náročnou práci.

02.08.2014 4 z 5

Chceš-li rozesmát pánaboha Chceš-li rozesmát pánaboha Michael Třeštík

Osud manželů Třeštíkových by vydal,na prožití několika životů...
Výborná a čtivá kniha.

26.05.2014 4 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Tahle kniha mně zaujala a byl jsem zvědavý jestli nezklame-nezklamala,výborná.
Tři generace žen a nejmladší z nich Anežka nás provází jejich osudy,dušemi,myslí,,,
Seznámí nás s peripetiemi jejich životních poutí,které jsou ovlivněny událostmi 20.století,ale i setkáním s lidmi,,,

15.05.2014 5 z 5

Ber, po čem toužíš Ber, po čem toužíš * antologie

Edici Česká povídka mám rád. Člověk v jedné knize pozná víc autorů. Ale tentokrát jsem zklamaný. Zaujaly mně jen povídky Hany Andronikové,Markéty Hejkalové a Sylvie Richterové.

27.04.2014 3 z 5

Pád Pád Simon Mawer

Děj románu běží ve více časových rovinách. Plynule přechází z jedné do druhé. S postavami,které žijí v jedné,se ve druhé teprve seznamujeme. Pavučina vztahů je propletena důkladnou vzájemností,,,

17.04.2014 5 z 5

Cesta z panoptika Cesta z panoptika Věra Jourová

Zpověď ženy,která se pro svůj statečný postoj ocitla až ve vězeňské cele,,, Žena která nechtěla přistoupit na 'špínu' politiky a měla být zkompromitována. Paní Jourová ve své knize osvětluje svůj postoj. Jsem rád,že máme takovou inteligentní a poctivou ženu ve vládě. Víc takových lidí,s takovým postojem,,,

08.04.2014 5 z 5