Boogeyman komentáře u knih
První tři čtvrtiny jsem byl naprosto uchvácen, konec mě ale maličko zklamal.
Je to vlastně pořád dokola to samé - výslechy, procesy, věznění, přesuny... ale rozhodně to není nuda.
Sice relativně předvídatelné, přesto napínavé a čtivé. Vykreslení většiny hlavních postav je parádní a zdeptaný Van Meer společně s unaveným Renslowem jsou povedení "hrdinové". Kapitán Harris a jeho a postupné upadání v šílenství je popsáno zcela uvěřitelně.
Autor se hodně soustředí na popis postav a jejich motivů, což je sice občas méně zábavné, ale ve výsledku to má pro další vývoj pozitivní vliv. Fascinující sonda do života několika různorodých postav v druhoválečném Německu. Rozhodně by měla být povinností pro každého, kdo tvrdí že Němci byli všichni stejní fašisti.
Nádherně napsaná (a přeložená) kniha, kde autor častokrát neuvěřitelně trefně vystihne paradoxy situace a smýšlení hrdinů, generálů, státníků a obyčejných lidí. Absurdita války a nesmyslného zabíjení je popsána opravdu výstižně a to bez ohledu na mírně levicový nádech celého románu.
Kniha je velmi čtivá a asi by mohla být i hodně přínosná, bohužel se jí ale nedá věřit. Nemůžu říct, že autor přímo sprostě lže, ale jeho vidění, respektive líčení pravdy je tak prosovětsky jednostranné, že tím pádem většinu nových informací nelze brát úplně vážně...čímž celé dílo ztrácí naučnou hodnotu. Když například v části, která (vcelku detailně) popisuje politický život Joachima von Ribbentropa zcela chybí sebemenší zmínka o paktu Molotov - Ribbentrop, je jasné, jak moc toho ve zbytku musel autor zamlčet, vynechat, nebo přikrášlit v sovětský prospěch. Z toho důvodu si kniha nezaslouží jiné hodnocení než odpad.
Na to, že se v knize skoro nic neděje je překvapivě chytlavá.
Příliš statistické, proto nečtivé. Když autorka konečně ponechá stranou čísla a názvy a cituje ze vzpomínek "zúčatněných" hned jde zajímavost nahoru. Škoda, že to není moc často.
Encyklopedie GULAGu, naprostý základ pokud se o podobné téma zajímáte. Skvěla napsané, absurdní, dojemné čtivé.
Divná a nevyrovnaná kniha. Některé pasáže jsou skvěle napsané (především atmosféra Sověty zběsile znásilňovaného Berlína je "úchvatná", podobně jako sexuální posedlost Lotte má opravdu šťávu), jindy zase těžká nuda (celá Fussmanova africká mise je zbytečná a nesmyslná). Odér nadpřirozena a vůbec celé to megneto-filozofování bych vynechal, bylo by to o 100 stránek kratší a rozhodně čtivější. Ale ztráta času rozhodně ne.
Kniha není moc záživná a neustále se opakuje, ale hlavní problém mám s její informační hodnotou spojenou s neopodstatněnou snahou o očištění Stalinovy pověsti. Jako, zakládat Stalinovu obhajobu na tom, co veřejně prohlásil, nebo co pověděl při konferencích a rozhovorech s jinými státníky, to je hodně naivní. Namátkou třeba skálopevně tvrdit, že Stalin obdivoval Churchilla a choval k němu hluboký respekt a osobní náklonnost i v prvních poválečných letech, jen proto, že to Stalin řekl v rozhovoru s maršálem Montgomerym, je podle mě hodně tenké stéblo. Stalin lhal a intrikoval do očí svým nejbližším "přátelům", natož při oficiálních setkáních.
Komplexní souhrn všech zásadních událostí Druhé světové války a v rámci rozsahu tohoto konflitku ani nechybí nic důležitého. Vše je čtivě napsáno a podpořeno výbornými miniživotopisy hlavních postav daných kapitol a praktická je i filmografie. Ale docela mi vadila nevyváženost podrobnosti informací USA vs zbytek světa - když v nějaké operaci figurují Američani, Hernandez popisuje snad i co měli ke snídani a jak jim chutnala, naopak u Sovětských akcí jde většinou o strohá fakta a vysoká čísla.
Ze začátku mě to moc nebavilo, Grogan sám sebe popsal jako docela až přehnaně otravně uhlazeného oduševnělého romantického sympaťáka (naprosto dokonale do něj pasuje Owen Wilson ve filmu), až mi lezl na nervy. Ale kdo se prokouše zhruba dvěma třetinama veskrze průměrné, docela zábavné knihy, ten v poslední části dostane tak drtivou ránu emocí probíhajících ve vztahu pána a psa, že jsem měl co dělat, abych nemusel zamačkávat slzu. Marleyho stárnutí bylo popsáno fantasticky dojemně.
Logické díry velikosti Grónska mi knihu zkazily už na začátku. Zbytek byl docela čitelný, především pokusy o humor Marshallovi docela vycházely.
Netradiční marloweovka kde hlavní hrdina trpí Tourettovým syndromem. Problém je, že samotný syndrom a jeho projevy v jednání hlavní postavy působí občas samoúčelně, nepodstatně pro příběh a především jsou ony tourettovské myšlenkové pochody víceméně nečitelné. Příběh je zpočátku docela nezáživný, ale postupně skvěle graduje, bohužel v úplném finále je dost nešetrně zaříznut.
Dosti neohrabaný český překlad, nebo už originál byl psán pod vlivem. Každopádně nechutně čtivé, dal jsem za dva dny a jen si mohu postesknout, že mi tato kniha unikla v mých cca patnácti letech, kdy jsem na podoné literatuře ujížděl. Šunkový nářez by tehdy byl společně a Pelcovým ...a bude hůř mým knižním králem.
Ze začátku jsem se nemohl chytit a myslel jsem, že snad ani nedočtu, nějak mě to zkrátka nebavilo. Ale časem mi kniha začala přirůstat k srdci a opravdu mě zajímalo, jak to s Pavlem a jeho pátrání po otcově (ne)vině dopadne.
Za devět korun vynikající koupě. Dílo sice jednoduché, ale velice vtipné a drsné zároveň. Hlavní postava a její myšlenkové pochody jsou neodolatelné.
Mraky postav a linií, u nichž člověk čeká, že se ve finále nějak propletou, ale je tomu tak jen minimálně. A to naštve. Takže celkově je to slabší a především nejzbytečnější Crichton.