Bubo19 Bubo19 komentáře u knih

Její konec Její konec Shari Lapena

Je to moje čtvrtá kniha od této autorky, ale bavila mě nejméně. Což o to, čte se dobře, jenže po překvapení na začátku byly první dvě třetiny knihy pořád dokola. Chápu, že když se někdo dostane do problému, pořád to řeší a pitvá se v tom, ale na knihu toho bylo moc. Také nedokážu uvěřit, že by události v závěru opravdu proběhly takto. Líbilo se mi naopak, když se postavy v myšlenkách vyjádřily, jak to bylo doopravdy. A otevřený epilog, no proč ne...

24.06.2021 3 z 5

Kniha mě nejdříve zaujala svým názvem, a když jsem zjistila, o čem je, věděla jsem, že si ji chci přečíst. První kapitola mě sice trochu vyděsila. Bylo tam zmíněno hodně postav a já si připadala, jako když vyslechnu rozhovor v autobuse a vůbec nevím, o co jde. Ale pak se to pěkně rozběhlo od začátku, vše do sebe zapadalo a já se nemohla od čtení odtrhnout. Příběh u mě vyvolal tolik pocitů, že je ještě chvíli budu vstřebávat. A ten závěr... Kniha mě nadchla. No prostě: "Je to tak, a ne jinak."

" Člověk musí zůstat oběma nohama na zemi, pokaždé když se trochu rozletí, spadne z výšky."
"Nikdo by si neměl stěžovat, když je na tom dobře, to je urážka těch, co nic nemají."
"Jsou knihy, které by měl mít člověk zakázáno číst příliš brzy. Pak se s nimi mine nebo se ho nedotknou."
"Často bychom chtěli, aby náš život byl jiný. Sníme o čemsi odlišném, ale nic se nemění. Dáváme sami sobě sliby. Opíráme se o všelijaká jestli, která se nikdy nevyplní. Čekáme, odkládáme moment, kdy bude náš život lepší, a dny a roky míjejí i s našimi uvadlými nebo zapomenutými přísahami."

15.10.2020 5 z 5

Knihovna malých zázraků Knihovna malých zázraků Sara Nisha Adams

Krásný příběh o životě a knihách, a o tom, jak moc dokáží knihy naše životy ovlivnit.
Začátek byl takový pomalejší, ale pak se vše pěkně rozběhlo. Vůbec jsem nečekala, že mě příběh o záhadném seznamu a nečekaném přátelství mezi sedmnáctiletou Alíšou a Mukéšem, kterému je přes sedmdesát, tak chytne.

"Knížky nám svět ukazují, ne schovávají."
"Knížky se vždycky mění spolu s tím, kdo je čte."
"Knihy mají moc uzdravovat."

16.05.2024 5 z 5

Syn Syn Lois Lowry

Perfektní zakončení skvělé série. Líbilo se mi, jak bylo v knize ukázáno, že ve společenství, kde ani neznají elektřinu, mohou být lidé šťastnější a svobodnější, než ve společenství se všemi vymoženostmi, kde je vše černobílé a lidem chybí city. Konec sice proběhl dost rychle, když porovnám, jak dlouho autorka líčila, jak Claire šplhá po skále, ale úplný závěr i možnost, jak zničit zlo, se mi líbil. Celou sérii doporučuji i dospělým, přestože v knihovně ji najdete v dětském oddělení.

09.12.2023 5 z 5

O kolečko víc O kolečko víc Malgorzata Musierowicz

Tato kniha se mi líbila ve třinácti, ve dvaceti i teď. Možná je to proto, že to není klasický dívčí román, ale spíš příběh o jedné praštěné početné rodině, ve které jednotlivým členům přes všechny ty myši, francouzské spisovatele a kvantovou fyziku, na ostatních záleží. Pouze a jedině.

07.07.2023 5 z 5

Dlužná částka Dlužná částka Eva Tvrdá

Je pěkné číst o místech, která dobře znáte, ale těšila jsem se hlavně na detektivku, a tou kniha zrovna moc není. Na vraždu sice narazíme hned na první straně, jenže pak se hlavní hrdina utápí ve vzpomínkách, vrtá se ve svém životě a vyšetřuje jen tak mimochodem, až se náhodou, nebo možná omylem, dopátrá k vrahovi. Neříkám, že by se mi kniha četla špatně, ale čekala jsem něco jiného.

06.04.2023 3 z 5

Starověký Řím Starověký Řím Jean-Charles Gaudin

Období starověkého Říma mě vždycky bavilo, a tak jsem ráda, že jsem se tam mohla zase jednou podívat. Tentokrát to bylo prostřednictvím povedeného komiksu a připomněla jsem si období vlády Gaia Julia Caesara. Kniha se mi líbila a určitě si přečtu i další díly z této série. Věřím, že by kniha byla přínosem i jako doplněk k učení dějepisu.

03.02.2023 5 z 5

Poslední tóny z krypty Poslední tóny z krypty Alan Bradley

Další skvělý případ, který vyřeší Flavie díky své inteligenci, nebojácnosti a znalosti chemie. Tentokrát se děj odehrává z velké části v kostele a hlavní roli hrají varhany a ostatky svatého Tancreda. Máme tady vraždu, loupež i nějaké to tajemství, Flavie se zkrátka nenudí. Jako v každém díle této série se mi líbí ta barvitost jazyka, chemické pokusy, ale taky svérázné postavy a atmosféra anglické vesnice. Opět je to za pět hvězdiček.

31.01.2023 5 z 5

Ahoj, strachu! Ahoj, strachu! Iryna Zelyk

Moc pěkná a zajímavá kniha nejen pro děti, jak "bojovat" se svým strachem, ať už je z čehokoli. K tomu je vše doplněno krásnými obrázky. Můžu jen doporučit.

09.01.2023 5 z 5

Kronika volného pádu Kronika volného pádu Martin Goffa

Tuto knihu nepovažuji za detektivku, ale spíš psychologický román, mapující první rok pandemie. Hlavní postavou je padesátník, který si žije poklidným životem ve spokojeném manželství, plně pohlcen prací hospodského. Pak však přijde rok 2020 a covid a všechno se hroutí. Začne to ztrátou úspor po zavření hospod, pokračuje to ránou pod pás od rodiny a tragické události se nabalují, až pohár přeteče... I když je kniha depresivní, jsem vlastně ráda, že jsem si první rok pandemie připomněla, jak jsem totiž zjistila, spoustu věcí, kterými jsme tenkrát žili, jako například machinace s rouškami, častá výměna ministrů zdravotnictví a další, už jsem zapomněla.

07.01.2023 4 z 5

Mníchov Mníchov Robert Harris

Mnichovská dohoda mě vždycky zajímala, a tak když jsem zjistila, že o ní napsal můj oblíbený spisovatel knihu, musela jsem si ji přečíst. Sám autor v doslovu přiznává, že se o Mnichovskou dohodu zajímá už víc než 30 let a je vidět, že celou událost má nastudovanou opravdu výborně. Kniha je napsána formou beletrie z pohledu dvou fiktivních postav, dávných přátel ze studií, díky nimž poznáváme zákulisí, jak na britské, tak na německé straně. Pro nás je kniha specifická i tím, že autor není Čech, takže vše vidíme z jiného úhlu pohledu. Navíc teď v době války na Ukrajině, je neuvěřitelné a děsivé, jak se některé věci neustále opakují a lidstvo ne a ne se poučit z historie.

22.11.2022 5 z 5

Kočka na cestách Kočka na cestách Hiro Arikawa

Krásný a dojemný příběh o jednom původně toulavém kocourkovi a jeho páníčkovi. Kniha však není jen o kočkách, ale také o jejich vzájemném přátelství s lidmi a o životě vůbec. Moc pěkné vyprávění. Doporučuji nejen milovníkům koček.

16.08.2022 5 z 5

Autismus & Chardonnay Autismus & Chardonnay Martin Selner

Autor s autistickými dětmi pracuje, takže dokáže pěkně a bez příkras popsat způsob jejich myšlení a jednání. Vše je napsáno v krátkých kapitolách, jejichž název je složen ze dvou rozdílných věcí, stejně jako název knihy, a až následující odstavce nám tu spojitost ukáží. Krom toho se člověk při čtení zamyslí, jestli je opravdu vše, co děláme a na čem lpíme, tak důležité.

06.01.2022 5 z 5

Divoké labutě Divoké labutě Jung Chang

Na knihu jsem narazila na databázi, zaujalo mě téma, protože o Číně jsem ještě skoro nic nečetla, a také vysoké hodnocení. Půjčila jsem si ji v knihovně, ale po tom, co jsem viděla názvy některých kapitol, jsem váhala, zda ji číst. Nakonec jsem se rozhodla, že to zkusím a vůbec nelituji.
Kniha vlastně popisuje dějiny Číny ve 20.století prostřednictvím rodiny autorky od dob její babičky, až po odjezd autorky do Velké Británie. A byla to síla. Doba to byla hodně drsná, a to nejen co se týče politiky a šíleností za Mao Ce-tunga, ale i tradic a zvyků, které se v Číně udržovaly ještě ve 20.století. Chvílemi jsem se snažila číst, co nejrychleji, ať už je to za mnou.
Po přečtení knihy vím jedno jistě, v Číně bych v minulém století rozhodně žít nechtěla. Nicméně jsem ráda, že autorka našla sílu a odvahu knihu napsat, rozšířila mi obzory a dokázala jsem nyní některé věci pochopit.

19.05.2021 5 z 5

Co život dal a vzal Co život dal a vzal Betty MacDonald

Tuto knihu jsem dostala kdysi na střední škole a moc jsem se na ni těšila. Ani nevím, jak se to stalo, že zůstala tolik let netknutá v knihovničce. Letos jsem se rozhodla s tím konečně něco udělat. Sice mě trochu děsily stránky hustě popsané malými písmeny, ale nakonec jsem se do knihy pustila a vůbec toho nelituji. Kniha se vlastně skládá ze tří částí. V první autorka líčí, jak si s pomocí sestry Mary hledala práci v době krize, v druhé popisuje léčbu tuberkulózy v sanatoriu a třetí část je o životě s manželem a dcerami na ostrově nedaleko Seattlu. Mi se paradoxně líbila nejvíc část ze sanatoria. Celá autorčina rodina žije nekonvenčním způsobem života, z ničeho nedělá vědu a a i přes spoustu problémů si snaží život užívat, ať se děje cokoli. Kniha je napsaná s lehkostí a nadhledem.
Výborná kniha pro tuto dobu.

22.12.2020 5 z 5

Anglické listy Anglické listy Karel Čapek

Cestopisy mám ráda a Karel Čapek jim dodává svůj osobitý styl a pohled, a to nejen na památky a krajinu, ale i obyvatele.

30.05.2020 5 z 5

Bídní Viktoriáni Bídní Viktoriáni Terry Deary

V knize je čtivým a odlehčeným způsobem popsána doba vlády královny Viktorie. Dozvěděla jsem se spoustu zajímavých informací a uvědomila si, že v té době bych opravdu žít nechtěla. Další zajímavá kniha z této edice.

09.02.2024 5 z 5

Zapomenuté příběhy 4: Pověšen za krk, dokud nezemřeš Zapomenuté příběhy 4: Pověšen za krk, dokud nezemřeš Marian Kechlibar

V knihovně jsem si půjčovala třetí a čtvrtý díl současně a nevšimla jsem si podtitulu o popravách, takže když jsem se teď chystala knihu číst, zaváhala jsem, protože popravy opravdu nemusím. Nakonec jsem se pustila do čtení a autor se naštěstí o způsobu popravování moc nerozepisoval, takže mě jako vždy čekaly zajímavé příběhy z naší minulosti, které se opět velmi dobře četly. Přestože se mi ostatní díly líbily o něco více, hodnotím pěti hvězdičkami.

08.01.2024 5 z 5

Zubr si hledá hnízdo Zubr si hledá hnízdo Oksana Bula

Roztomilá knížka pro děti, ve které si chtěl zubr dopřát zimní spánek. Jen ten závěr mi přišel useknutý, klidně tam ještě na posledních dvou stranách s obrázky mohl být i text.

09.01.2023 4 z 5

Vánoční prasátko Vánoční prasátko J. K. Rowling (p)

Ze začátku jsem byla trochu rozpačitá, to budu číst o neshodách nevlastních sourozenců? Jakmile se ale Kuba a Vánoční prasátko vydali do Země Ztracených, kniha mě neskutečně chytla. Opravdu to je krásný příběh, který se skvěle čte v křesle vedle vánočního stromečku. Věřím, že po přečtení si děti dávají na své hračky větší pozor.

27.12.2022 5 z 5