Caa komentáře u knih
Knihu jsem zhltla za den, prostě ji nešlo odložit. Velmi silný příběh o lásce a vině, který hned tak nezapomenete. Paní Mornštajnová je mistryně slova a příběhů.
Moc se mi líbila první část o českých stopách v Americe i poslední část o kulturních odlišnostech tamějšího života. Prostřední část o Trumpově cestě k moci jsem nebyla schopná přečíst, politice neholduji a k americkému babišovi mám odpor, přeskočila jsem ji. Ale i tak mě kniha velmi obohatila a doporučuji ji každému, kdo si chce udělat představu o fungování společnosti v USA.
Moc se mi líbila cesta tam i zpět, ale pobyt v Jeruzalémě byl pro mě utrpení. Všude samé kaple, kostely, hroby, studně..., kde se nějaký svatý narodil, zastavil nebo napil. A Kryštof Harant si dával velmi záležet na tom, aby si jeho čtenáři dokázali Jeruzalém věrně představit, a všechno to poctivě odkrokoval. U desátého odstavce typu "A z téhle kaple, kde se tento svatý posadil, se šlo 200 kroků k tomuto kostelu, kde jiný svatý přespal." už jsem byla hotová.
Nicméně nelituji, že jsem si knihu přečetla, protože jsem se mohla alespoň trochu seznámit s životem a myšlením výjimečného spisovatele, válečníka, diplomata, cestovatele a hudebníka.
Šest žen, šest zcela rozdílných životních osudů. Přesto byste neměnili se žádnou z nich, protože jejich životy poznamenaly dluhy a exekuce, vězení, dlouhodobě špatný zdravotní stav, ztráta dítěte, odsun německého obyvatelstva, týrání v dětství, vážný úraz i těžký alkoholismus rodičů.
Témata jsou to velmi silná a jsou probíraná s velkou otevřeností ze strany žen a obdivuhodnou citlivostí ze strany pana Palána. V knize je plno nádherných fotografií.
Severokorejský režim lidem diktuje zda a co smí jít studovat, čím budou, kdy se smí oženit nebo vdát, jak se mají oblékat a upravovat, co číst, co říkat i co si myslet. Kontroluje je v práci i doma a kontroluje také většinu jejich volného času. Problémem ale není jen totální nesvoboda. Ekonomika kolabuje a v zemi zuří hladomor. K tomu nedostupná lékařská péče, bující korupce a úplatkářství, povinná vojenská služba v naprosto nevyhovujících podmínkách pro muže 10 let a pro ženy 6 let, pracovně převýchovné tábory, ve kterých se můžete ocitnout třeba za zpívání nevhodné písně a z kterých se málokdo vrátí, veřejné popravy za "politické" přečiny, při kterých jsou popravovány i děti...
Jen doufám, že ani podpora Číny už nedokáže udržet tuhle zrůdnost dlouho při životě a severokorejský režim se brzy zhroutí jako domeček z karet.
Je to čtivé a hezky napsané. Že autor vystudoval češtinu je znát.
Bohužel jsem předtím byla na přednášce pana Fejka a přijde mi, že to nejzajímavější a nejvtipnější z knihy řekl už na ní. Ve zbytku knihy už se jen chválí nebo si stěžuje na ty, kteří mu házeli klacky pod nohy.
První případ mě dost nebavil, na druhý jsem se ještě nepřemluvila, takže zatím odsunuji do záložky Nedočteno s tím, že to snad ještě dočtu.
Ach jo, chtěla jsem pořádný thriller a ona je to vlastně červená knihovna. Kategorii "Pro ženy" jsem do popisu knihy doplnila, kdyby tam byla, vůbec bych si ji nepůjčovala. Nicméně, i když to bylo předvídatelné, četlo se to celkem dobře a nelogičností nakonec taky nebylo příliš.
Četla jsem obě Kopřivovy detektivky a byla z nich nadšená, ale tahle pekelně šílená střílečka plná krve a zvratků nebyla pro mě. I když je tam pár pěkných nápadů, vyloženě zběsilá akčnost a slovní onanie mě ve finále vlastně nudily. Dočetla jsem to jen proto, že jsem s sebou na dovolené neměla jinou knihu.
Celkem důstojný závěr povedené série. Jen je to tentokrát zamotané až moc a tedy na 3*. Tolik brutálních zvratů děje v jedné knize je vážně těžké usledovat.
V tomto rodě se z otce na syna přenese neschopnost milovat a nenávist k těm, kteří ještě lásky schopni jsou. Poznamenány jí jsou čtyři generace žen, které jsou tak či onak nuceny žít ve stínu těchto mužů. Velmi silný příběh.
Velmi podařená detektivka, která ční vysoko nad šedý průměr, ale přesto mi pár věcí mi vadilo. Například autor vůbec nepopsal agenty FBI (vzhled ani osobnostní rysy), takže mi splývali. Kapitoly jsou tak kraťoučké a tak rychle se střídají, že tím vzniká zbytečný chaos. Plus střídání kapitol "dupnutí na plyn" s kapitolami "dupnutí na brzdu" bylo místy až násilné a kazilo čtenářský zážitek.
Je to ten typ knihy, který v člověku zanechá hluboký otisk. Nemohla jsem se odtrhnout.
Kniha, která by neměla chybět v žádné rodinné knihovničce!
Nejen, že díky ní vím, jak postupovat v základních zdraví a život ohrožujících situacích, které mě a mé okolí můžou potkat (nemoc, úraz, náhlá příhoda...), ale ještě jsem se při čtení pobavila, díky čemuž jsem si leccos dobře zapamatovala. A taky vím, že až si v kritické situaci nebudu vědět rady, nejsem na to sama, protože na lince 155 mi ochotně a rádi pomůžou.
Sakra... zase jsem si pořádně nepřečetla anotaci a přehlédla žánrovou kategorii "Pro ženy", které se snažím vyhýbat. Ale nebylo to až tak zlé, pominu-li jistou naivitu, tak mě vlastně štvala jen nedostatečná psychologie postav a to, jak všichni dokonale vypadali. Příběhově to bylo celkem povedené, i když místy trochu překombinované.
Pekna sonda do fungovani spolecnosti v komunisticke zemi. Navic v takove, kde miliony lidi ziji v naproste chudobe a na pokraji smrti hladem, zatimco se o par set kilometru dal stavi ctyrset metrove mrakodrapy a poradaji olympiady.
Nejsem příznivcem young adult a kdybych si v žánru této kategorie všimla, po knize bych nesáhla. Ale nebylo to tak zlé, jen hodně hodně naivní.
Štval mě grafický průjem v Oliviiných kapitolách. Méně je někdy více.
Strhující příběh plný explicitního násilí, zoufalství a smrti. Dostalo mě závěrečné rozuzlení, skvěle napsáno.
Film se mi moc líbil, proto jsem se rozhodla sáhnout i po knize. Bohužel to pro mě bylo velmi obtížné čtení. Myšlenkovým pochodům Elieho jsem nedokázala porozumět.
Kniha mě ničím nepobouřila, i když mě celkem překvapilo, jak moc je nemravná.
Nebavilo mě to, do čtení jsem se nutila, Páralovy parodie mi prostě nesedí.