cérka cérka komentáře u knih

Znamení hada Znamení hada Hana Marie Körnerová (p)

Na začátku tohoto příběhu se mi kniha zdála až přehnaně jednoduchá, já bláhová si byla stoprocentně jistá jejím obsahem a hlavně koncem. Autorce se tak povedlo nejen mě dokonale převést, ale i pobavit. Moc pěkné, oddechové čtení. Děj měl neustále spád a nic nebylo napsáno zbytečně.

02.12.2019 4 z 5

Jane Austen doma Jane Austen doma Lucy Worsley

Velmi dobře zpracovaný, osobní, pohled na "obyčejný" život žen v osmnáctém a devatenáctém století. A hlavně působivá kniha o neobyčejné ženě, skvělé spisovatelce a mé oblíbené autorce!
Myslím, že teď si četbu jejích knih užiju mnohem víc a taky, že to bude jako bych je četla poprvé.
Knihu hodnotím velmi pozitivně, jen musím podotknout, že jsem se místy ztrácela a trápila nad velkým počtem příbuzných a jejích vztahem k Jane, proto hvězdičku ubírám.

22.09.2019 4 z 5

Cesta - Paměti české aristokratky Cesta - Paměti české aristokratky Cecilia Sternberg

Mám ráda historické romány a i když se tady jedná o autobiografickou knihu Cecilie Sternbergové, kniha se četla báječně, jako román.
V době kdy kniha vznikala, byly autorčiny vzpomínky již obroušené časem a tak se čtenáři může zdát, že se zase nic tak hrozného nestalo. Opak je pravdou, pokud si člověk uvědomí, jak hrozné je již jen samotné vykořenění a nemožnost vrátit se domů... Je mi líto, že pan Leopold odpočívá tak daleko od svých milovaných a že se s paní Cecílií nedočkali návratu do rodné vlasti. Je mi smutno z naší historie a bojím se budoucnosti. Kam se zase náš národ žene, máme se tak dobře jak jsme se ještě v životě neměli, nesužuje nás válka, bída, nedostatek a přeci pořád reptáme, stěžujeme si a jsme tak málo spokojení a šťastní.
Častokrát jsem se během četby ze srce zasmála, autorce nechyběl smysl pro humor, častokrát podivila nad neskutečnou tolerancí, láskou i dobrosrdečností dvou lidí.
Není v mích silách zapamatovat si veškeré příbuzenstvo a přátele rodiny Sternbergů, každopádně jsem si již nějaké doplňující informace vyhledala na internetu a v létě se chystám do Častolovic.

28.01.2019 4 z 5

Nejlepší víkend Nejlepší víkend Patrik Hartl

Nemůžu jinak, než dát plný počet hvězdiček. Každý spisovatel má svůj styl a ten Patrikův je jedinečný, "hartlovský". Věděla jsem, že nebudu číst klasiku, žádného Dostojevského, Orwella či Hemingwaye. Ale českou komedii s prvky erotična (jinak to u pana Harta ani nejde), u které se zasměji, odreaguji a zapomenu na vlastní starosti. Povedlo se, sice jsem měla z kraje příběhu velký problém zapamatovat si kdo je kdo :-), ale nakonec jsem to zvládla i bez plánku. Těším se na další knihy a jen mě velmi mrzí, že pan Hartl odmítá všechny nabídky na besedy do knihoven. Moc ráda bych si jeho vyprávění užila na živo :-)

30.12.2018 5 z 5

Levandulový pokoj Levandulový pokoj Nina George

Tato kniha je pro poetickou duši, čtenáře který v knihách hledá pravdu a smysl života, moudro, pravou lásku a její naplnění. Při čtení postupně objevíte všechno, radost i smutek, žal i štěstí...

Zdá se mi, že jsem knihu četla strašně dlouho. Zvolila jsem špatný okamžik svého života a hodně se natrápila. Pokud máte radostné období, tak vřele doporučuji! Stejně jako na dovolenou k moři nebo na samotu v horách. Příběh potřebuje čas, ale zároveň vám jej dá.
Pokud máte období smutné, knihu raději nečtěte. Prohloubí váš žal a bude vás nutit přemýšlet a tomu já se teď cíleně vyhýbám. A tak jsem se trápila, vracela se v textu, neustále dokola četla stejné odstavce. Plakala při vzpomínkách,těšila se na konec a na další knihy.

Jednu z věcí, kterou mi kniha vrátila, je chuť pustit se do další :-)

Nebudu tady vypisovat krásné a moudré věci, kniha jej jich plná a každý si v ní najde to svoje.
Možná jen to moje :-)
Život je krásný a krátký, tak jej žijme!

27.09.2018 4 z 5

Černá díra Černá díra Yrsa Sigurðardóttir

Teda to byla jízda! Yrsa mě vždycky dostane. Zajímalo by mě kde na ty náměty chodí, já se fakt bála!
Kniha se mnou cestovala na dovolenou, tudíž jsem mohla a vlastně musela číst téměř bez přestání :-).
Huldar s Freyjou jsou sem tam na zabití a ta jejich nucená nenucenost také, ale zápletka úžasná. Suma sumárum, po DNA se bojím vysavače a kulmy, po Černé díře budu mít problém s motorovou pilou :-). Kyselině se vyhýbám běžně a auto potřebuji k životu :-).
Doporučuji, Yrsa je opravdu královnou detektivek!

27.07.2018 5 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Opět jedna kniha, která mě dohnala k slzám. Už když jsem si ji půjčovala, tak mě napadaly myšlenky: "ty jsi se úplně zbláznila, toto téma přece záměrně nečteš, bude ti z toho smutno, nebudeš moct spát ...". Ano, mám problém, šíleně moc prožívám utrpení druhých, obzvláště když vím, že je, či bylo skutečné a ve své podstatě ještě horší a šílenější než je popsáno. A tato kniha je všeho plná, ale zároveň je nádherná, krásná a moc čtivá.

21.11.2016 5 z 5

Němci Němci Jakuba Katalpa (p)

Úžasná, nádherná, skvělá... ještě teď, s odstupem dvou dnů nemohu najít ta pravá slova, která by vystihla dokonale tuto knihu. Pro mě moc silný a poutavý příběh. Doporučuju zařadit do povinné četby :-)

15.08.2016 5 z 5

Pláňata Pláňata Petra Dvořáková

Přelom osmdesátých a devadesátých let je mé dětství a dospívání. Snad proto mi příběh nepřišel vůbec zvláštní, takových rodin bylo, je a bude. Obyčejná rodina kde zdánlivě vše klape a vše je jak má být. Vyrůstala jsem na vesnici a snad jako všechny děti ráda poslouchala o čem se ti dospělí baví: že žena vydrží více než kůň, že nemá být taková citlivka a rozvod? Kvůli takovým prkotinám? To budeš muset holka překousnou! Život jde dál, máš co jsi chtěla, co jsi si vzala, mysli na děti, my jsme ti to říkali...
Já jsem vždy z knih Petry Dvořákové nadšená. Snad proto, že její příběhy jsou skvěle napsané a skvěle se čtou. Dneska si, ale říkám, že její dětství a dospívání zřejmě nebylo vůbec lehké. A je mi z toho smutno, stejně jako z celého příběhu.
Hvězdičku ubírám, závěr mi přišel nedotažený a useknutý.

11.09.2024 4 z 5

Nultá hodina Nultá hodina Jana Poncarová

Interpret: Dana Černá
Melancholická kniha = melancholický přednes. Zvolené hudební podkreslení příběhu pomohlo dodat atmosféru, ale jiskru nezažehlo.

K žádné z postav jsem si nedokázala vybudovat pozitivní vztah, bohužel. Je zvláštní, že já, tak milující silné ženské hrdinky, ty z pera Jany Poncarové nedokážu pochopit, uchopit, přijmout...
Příběh na mě působil silně depresivně. Chybí mu jakákoliv radost ze života a ta pak chybí i mně. Příběh je vystavěn na myšlenkách a pocitech hlavní hrdinky a ač na pozadí děje zuří krvavá, rudá poválečná léta, čtenář musí neustále lovit mezi řádky, a to je velmi unavující.

07.06.2024 3 z 5

Kdo ví, kde budu zítra Kdo ví, kde budu zítra Jindřich Šídlo

Audiokniha

Rozhovor dvou novinářů na mě působil téměř jako podcast a vůbec mi to nevadilo. Opravdu tápu, co bylo dřív ? Papírová kniha nebo audiokniha? ;)
Bohužel si vždy všímám vad řeči a ony pak zbytečně upoutávají mou pozornost. Ještě, že pan Jindřich Šídlo moc nemluvil ;)

Po přečtení obou knih o Číně, nešlo jinak, než se vrhnout na tu (zatím) poslední. Pan Etzler o sobě sám tvrdí, že se často choval jako pořádné hovado. Na mě působí jako velmi inteligentní, pracovitý, cílevědomý a velmi sebevědomí člověk. Na to, že kniha vyšla v roce 2000 a mnohé ve světě se změnilo, je neustále velmi aktuální, vtipná a poučná. Trochu jsem v šoku, jak moc pan Etzlerovi jeho prognózy vycházejí. Opravdu super rozhovor.

Nezbývá mi nic jiného než poděkovat, popřát autorovi hodně štěstí a těšit se na další knihy.

Určitě doporučuji k přečtení a ve svém doporučení se přikláníme k audioverzi. Obsah je tak mnohem více autentický.

25.02.2024 5 z 5

Božidara Božidara Veronika Hájek Hurdová

Načteno Valérií Zawadskou.
Naprosto nevýrazný, monotónní a unavený přednes my dočtení knihy vůbec neusnadnil. Necítila jsem naprosto žádný věkový rozdíl mezi třemi generacemi žen. Vůbec žádnou energii. Postavy naprosto splývaly a já se tak při poslechu musela pekelně soustředit.

Ke knize se zcela určitě vracet nebudu, nesouhlasím z tolika věcmi, které tady byly řečeny, že se touto knihou už nechci zabývat. Pokud bych knihu četla v tištěné podobě, nedočetla bych ji.

06.12.2023 1 z 5

Tajemství sanatoria Tajemství sanatoria Anne-Sophie Lunding-Sørensen

Kniha mě zaujala už v samotném edičním plánu mého oblíbeného vydavatelství Host. Anotace i prostředí do které je děj zasazen slibovaly mnohé, v neposlední řadě skvělý zážitek. A ten se nekonal. Styl, který autorka zvolila mě vůbec nebavil a neustále mě nutil k přeskakování celých pasáží. Zápletka jednoduchá, konec předvídatelný a požitek z četby žádný.

08.04.2023 2 z 5

Falešná manželka Falešná manželka Julia Quinn

Pomalu, ale jistě si začínám uvědomovat, že jsem od této série čekala mnohem více. Celkem mě udivuje ten propastný rozdíl v kvalitě a propracovanosti příběhu oproti sérii Bridgertonovi. Opravdu, stále ještě uvažuji jestli to autorka myslí vážně.

Zápletka je strašně jednoduchá. Celou knihu se vlastně nic moc neděje, kromě neustálého lhaní a vymlouvání. Cecilie je naprosto nesnesitelná a Edward to moc nezachraňuje. Otrava jahodou byla pro mne vrcholem trapnosti a naivita Edwardových nadřízených, tak tady mi došla všechna přirovnání.

Jo, jsem zklamaná a na mém komentáři je to znát. Hold tady chybí duch staré dobré Anglie. Ameriku už prosím ne.

25.07.2022 2 z 5

Strýc Ozef a jeho kakraholti Strýc Ozef a jeho kakraholti Amálie Kutinová

Paní Amálie Kutinová, moje milovaná Málinka, za kterou bych v dětství ušla světa kraj. Ona je onou autorkou mého dětství. S jejími knihami jsem trávila nejednu smutnou i veselou chvilku. U jejích knih si vždy vzpomenu na babičku a na obrovskou radost, když sedím na jejím klíně a babička mi předčítá.
Téměř půl století uběhlo než se mi konečně podařilo býti hrdou majitelkou této knížky. Velmi děkuji Muzeu Gabry a Malinký ve Štítné nad Vláří, bez obětavé paní knihovnice by se to nepovedlo.
Pro mne je kniha pokladem, který nemohu ohodnotit jinak než pěti hvězdičkami. Realita je ovšem jiná. Dnešní děti by už jen těžko našli takovou radost v příbězích malého Jirky, který tráví své prázdniny u strýčka Ozefa.

Valašsko má stále své kouzlo a pro mě to bude vždy domov. Už není plné hladových děcek, ale pořád tady žijí pracovití a hrdí lidé. Pole i louky jsou plné kamení a kvítí a lesy turistů. Prostě je tady krásně!

10.06.2022 5 z 5

Morový testament Morový testament Vlastimil Vondruška

Byla bych autorovi strašně vděčná kdyby dokázal psát své knihy chronologicky, v časové ose. Ony totiž hlavní postavy během let svého knižního života získaly jisté dovednosti, které pak neodpovídají danému času.

Tento díl je opravdu mnohem více propracovaný, čtivý a setkáme se zde s mnohem větším počtem historických reálií (tady by autor mohl ještě přidat). Ovšem bez povětrných ženštin se to i tentokrát neobešlo.

Z tohoto dílu na mne dýchl "starý, dobrý Vondruška".

25.05.2022 4 z 5

V jabloňovém sadu V jabloňovém sadu Susan Wiggs

Ach jo, tady to čtení celkem drhlo a drhne i mé hodnocení. Prostě mi to nesedlo a stejně jako jsem se nutila ke čtení, nutime se i k hodnocení.
Mažu a neustále dokola přepisuji, ale stejně vždy napíšu to samé. Prostě to bylo strašné pomalé, zdlouhavé, neuskutečnitelné a i tu zamilovanost a vzájemně splynutí dvou duší si představuji jinak.
A zase tam byla válka, válku už prosím ne!

Opět romantický, pohádkový příběh, který doporučuji čtenářkám Julie Caplin.

Ps. to se nám těch Popelek v poslední době urodilo :)

04.04.2022 3 z 5

Ďábel z Frejštejna Ďábel z Frejštejna Martina Novotná

Musím uznat, že mě tento historický román příjemně překvapil. Bylo to místy trochu kostrbsté, naivní a těžko uvěřitelné, ale na tu druhou stranu i osvěžující, zábavné a napínavé. Pokud autorka dodá více historických ingrediencí, bude to skvělá série středověkých detektivních příběhů.
Už teď se těším na pokračování ;)

26.01.2022 4 z 5

Stella Stella Takis Würger

Nepřišlo mi to ani napínavé, ani zábavné a ani vyhroceně emocionální. Žádná z postav mi nebyla sympatická. Líto mi bylo pouze nevinných obětí a mezi něž Stellu v žádném případě neřadím! Stella, za velmi krátký čas, zničila velké množství lidských životů a v neposlední řadě ten svůj.

Námět jistě zajímavý, bohužel pro mě zcela špatně zpracovaný.

Pasáže textu tištěného kurzívou, úryvky z vyšetřování sovětského vojenského tribunálu, jsou tím nejzajímavějším a nejcennějším z této knihy a jen díky nim dávala kniha aspoň ke konci smysl.

08.06.2020 2 z 5

Sedm sester Sedm sester Lucinda Riley

Hodnocení této knihy pro mě není v žádném případě jednoduché. Kniha mi nesedla a ač jsem ji poctivě dočetla, celou dobu si říkám: ne, toto opravdu ne. "Brazilské telenovely" nepatří k mým oblíbeným žánrům a při četbě této knihy jsem si bohužel připadala jako u jejich sledování.
Táta Sůl? To jakože Sůl (táta) nad zlato? Ač mám pohádky ráda, tak příště raději v klasické podobě :)
Historická část mně přišla jako ta lepší polovina knihy, byla uvěřitelná, ta současná bohužel ne.

05.11.2019 2 z 5