cérka cérka komentáře u knih

Šlechta v českých zemích: Aristokracie od středověku po současnost Šlechta v českých zemích: Aristokracie od středověku po současnost Hana Kneblová

Jsem ráda za podobné knihy, ale bohužel mám vždy i velká očekávání. Chápu, že na 272 stranách nelze podrobně zmapovat život české šlechty v tak velkém časovém rozpětí. Tudíž zde naleznete takovou všehochuť, spoustu dat (které si jen génius zapamatuje), příběhy a pověsti, které mnohé znáte a sem tam nějakou jednohubkou, která vás pobaví či obohatí o novou informaci. Například:
"Když někoho v 16. století označili za chlapa, znamenalo to, že je neurozený a jednalo se o strašlivou nadávku a důvod soudit se" :)

Hodnotím jako lepší průměr 3,5*

03.06.2024 3 z 5

Minjan: Má nová ortodoxně židovská setkání Minjan: Má nová ortodoxně židovská setkání Margot Vanderstraeten

Není to špatné čtení, ale nebylo to bohužel tak výborné jako předešlá kniha. Více méně se ztotožňuji s komentářem @iceVS. Popis za popisem, doplněný pár rozhovory a jedním receptem. Nicméně, pár střípků a zajímavostí ze života chasidské komunity tuto knihu také okořenilo.
Chtěla bych tady ovšem zdůraznit, že samotná kniha je velkým přínosem na úrovni mezilidských vztahů a pochopení se navzájem. Spoustu nedorozumění vzniká z nevědomosti, nepochopení a hlavně zbytečně.
Dalším důvodem proč podobné knihy ráda čtu je zřejmě fascinace touto komunitou, její nezdolnou chutí k životu a úctě k tradicím.
Jsem ráda, že jsem si tuto knihu mohla přečíst.

08.04.2024 3 z 5

Shledání Shledání Anne Jacobs

Pánský dům řadím mezi top rodinné ságy a je velká škoda, že mezi vydáváním jednotlivých dílů byly tak velké časové prodlevy. Všem, kteří budou tuto sérii číst až teď, pěkně jedu knihu za druhou, závidím. Já se fakt 1/4 knihy trápila jelikož jsem si už jen matně vzpomínala co se přihodilo v minulém díle.
Dočteno, tečka, zazvonil zvonec a pohádce je konec (snad).

30.03.2024 4 z 5

Tamtamy času: Nová Guinea – svět, o kterém jste si mysleli, že už neexistuje Tamtamy času: Nová Guinea – svět, o kterém jste si mysleli, že už neexistuje Jiří Hanzelka

Audiokniha

Čte: Jaroslav Dušek, Jan Potměšil, Dan Bárta, Jitka Čvančarová, Michal Bumbálek. Každý z interpretů má jedinečný hlas, přednes i prožitek. Všichni podali skvělí výkon, mě osobně nejvíce sedl přednes Dana Bárty. Přiděluji 5*

Nadčasová a jedinečná kniha. Moc se mi líbí spojení Jiří Hanzelka, Miroslav Zikmund, Miroslav Stingl a Rudolf Švaříček. Samotnou mě překvapil markantní rozdíl informací, které jednotliví aktéři do svých reportáží vkládali. Současný čtenář si tak může ujasnit co danou generaci v danou chvíli nejvíce zajímalo.
Dovolím si citovat z anotace, která skvěle vystihuje i můj názor.

"Každý z autorů je výjimečný, a tak audiokniha Tamtamy času nabízí jedinečné spojení osobitých pohledů na tento stále málo známý exotický kraj. Vzhledem k tomu, že počty zemí, které každý z nich navštívil, se počítají v desítkách, mají s čím srovnávat!"

12.03.2024 5 z 5

Kosení: Příběhy ze světa smrtek Kosení: Příběhy ze světa smrtek * antologie

Po dočtení u mě převažuje spíše pocit zklamání a nenaplněných očekávání. Věděla jsem hned z kraje, že to pro mne nebude "to pravé, ořechové". Povídky nepatří k mému oblíbenému žánru, ale co bych neudělala pro svého oblíbence, zatím mě niky nezklamal. Až do této chvíle.
Čekala jsem opravdu něco jiného, bylo to hodně nevyvážené a místy nudné. Rukopis jiných autorů je u jednotlivých povídek hodně znát a celé sérii to spíše škodí. Zřejmě autora již svět smrtek omrzel nebo nemá potřebný nápad a chuť. Moc ráda bych si přečetla pokračování osudů svých oblíbenců, ale ne za každou cenu.
Hodnotím 2,5*

20.02.2024 3 z 5

Dlouhé noční hovory Dlouhé noční hovory Isla Dewar

K této knize mě přivedl Klub milovníků knih jehož červnovým tématem byla Isla Dewarová a skotská literatura. Prvotně a radostně jsem sáhla po Petru Mayovi a byla naprosto nadšena. Pak se ovšem dostavilo ono pověstné černé svědomí v podobě mé kolegyně Andělky. Zaseklo ve mně svůj drápek a mně nezbylo nic jiného než se pustit do čtení této knihy, neboť jiná už nebyla volná.
Milá Terezko, tuto knihu jsem četla jen a pouze kvůli tobě (a ty jsi ani nepřišla). Prvních 120 stran bylo opravdu velkým utrpením. S touto knihou jsem se minula zhruba o dvacet let. Věřím, že kdybych ji četla v devadesátkách, byla bych nadšena. Nyní to z mé strany chtělo hodně odvahy a velké hrdinství a kus sebezapření, abych ji dočetla ;).
Pokud všechny matky vypijí před početím svých dětí tolik hektolitrů alkoholu, jako hrdinky této knihy, nedivím se mentálnímu stavu v jakém se nachází současná společnost.

13.06.2023 2 z 5

Cesty osudu Cesty osudu Sophie Oliver

Pět hvězdiček dnes mluví za mě. To se tak dobře četlo! Najednou bylo kniha i půlnoc za mnou, prostě jsem to musela dočíst :). Skvělý začátek poutavé ságy.
Asi bych mohla vytknout časově skoky, ale to jen ze sobeckých důvodů (prostě to mohlo být klidně delší) :).

09.05.2022 5 z 5

František Štěpán Lotrinský: Bohatý manžel chudé císařovny František Štěpán Lotrinský: Bohatý manžel chudé císařovny Josef Bernard Prokop

Autor se v této knize Františkovi Štěpánovi věnuje tak málo, že naprosto nechápu proč ji po něm pojmenoval.
To už televizní minisérie, věnována Marii Terezii, se životu a osobě Františka Štěpána věnuje mnohem více. Mimochodem Vojta Kotek jako František Štěpán, výborná volba!
Celkově je pro mne kniha zklamáním. Nedozvěděla jsem se vůbec nic nového a i samotné zpracování je velmi průměrné.

05.05.2022 3 z 5

Luhačovické kuchyně Luhačovické kuchyně Blanka Petráková

"V současnosti je naše jídlo mnohdy přesyceno polotovary, přidanými látkami, náhražkami a univerzálními globálními produkty. Je přirozené, že mnozí chtějí změnu, pátrají po autentických chutích a objevují luxus poctivého domácího jídla. Současná česká kuchyně prochází národním obrozením a kulinářské umění se stává kulturním tématem a turistickým cílem"

Konec citátů, který dle mého názoru nejlépe vystihuje podstatu věci. Mně osobně ke knize přivedla touha návratu do dětství a širšího poznání svého rodného kraje. Babička v Luhačovicích sloužila (škoda, že už se nikdy nedozvíme u které rodiny), maminka léta pracovala a já sní dokonce v Luhačovicích chvilku i žila.
Kniha vypráví o lidové stravě, která se postupem času a v každé společenské vrstvě postupně proměňovala, ale také o lidech, kteří budou už navěky s Luhačovicemi a celým Zálesím spojení. Skvělý počin!

01.11.2021 5 z 5

Pakárna Pakárna Jan Měšťan

Vojnu znám naštěstí jen z vyprávění. Ta tatínkova je plná vzpomínek (už) bez hořkosti, ty od kamarádů stále děsí.
Kniha je výborně napsaná, zhltla jsem ji jako malinu a díky ní se mi snad definitivně vrátila chuť ke čtení.
S čistým srdcem doporučuji, vojákům i nevojákům :).

16.01.2020 5 z 5

Nesmrtelný hrabě Nesmrtelný hrabě Kristýna Freiová

Pro mne zajímavá (až na poslední kapitoly, které mě trochu potrápily), velmi čtivá kniha. Příběh je vyprávěn zdánlivě jednoduše, ale tady zdání klame. V textu je zakomponováno mnoho zajímavých myšlenek, pravd a poselstvích. Kniha mi nepřijde v žádném případě rouhačská (i věřící může mít někdy problém s církví a jejím fungováním - smajlík).
Srdečně zdravím pana Laurent de Angeloure, hrabě de Saint-Germain. Věřím, že za ta staletí, které mezi námi prožívá se už česky dávno naučil, objevil DK a pravidelně si čte komentáře o knihách a své osobě.
Jsem moc ráda, že máme tak skvělé autorky, jen tak dál!

12.09.2019 4 z 5

Cukrárna U Šilhavého Jima Cukrárna U Šilhavého Jima Marek Toman

Co se hodnocení týče, tak vím jediné. Tato kniha určitě není pro děti a mládež. Děti ji nepochopí a dospívající už mají pro změnu jiné hrdiny.
Mě, jako knihovnici určitě pobavila Oprátková Boženka, a ano kniha má výchovný potencionál, který ocení milovníci knih, knihoven (potažmo knihovnic :-)).

15.06.2019 3 z 5

Dopis Dopis Kathryn Hughes

Nesdílím zdejší nadšení! S podobnými příběhy se v poslední době tkzv. pytel roztrhl a podobných dopisů už bylo napsáno moře.
Při četbě této knihy jsem se s klidným srdcem věnovala jiným činnostem než je četba a to o něčem svědčí.

11.06.2019 3 z 5

Prozření Prozření Jessica Shattuck

Kniha mě upoutala svou obálkou, tváří nádherné, mladé a smutné ženy. Zároveň mě trochu odrazoval hákový kříž a její téma, opět válečné. Nicméně už u knihy Němci od Jakuby Katalpy mě nadchla možnost nahlédnout na druhou světovou válku z druhé strany, pochopit uvažování našich sousedů a jejich vinu. Vinu obyčejných lidí, kterou si německý národ nese stále sebou, na jejímž základě je dnes tak otevřený migraci a pomoci druhým.

"Teď už s tím nenadělá vůbec nic. Co jste jednou udělali, to jste udělali. Na konci života se vám to spočítá..."

Přiznám se, že jsem se trochu bála jakým způsobem zde budou popisovány válečné i poválečné zvěrstva. Děkuji autorce, dokázala to bravurně! Na příběhu tří žen, jejich rodin a osudů dokázala popsat lidskost i nelidskost, touhu žít i zemřít, marnou snahu změnit běh světa, čáru svého života.
Děkuji "Vikomtce" a "Kristynao" za nádherné komentáře s kterými se ztotožňuji.
Knihu morálně a hodnotově řadím k těm nejlepším co byly kdy napsány. Jednu hvězdičku ubírám za konec. Amerika devadesátých let mi nesedla.
Doporučuji! (Další adept na povinnou, doporučenou četbu.)

20.05.2019 4 z 5

Čau uprchlíci! Čau uprchlíci! Tuvia Tenenbom

Ach jo, opravdu nevím proč se neustále snažím rozšiřovat si své obzory! A tady tomu nebylo jinak, má touha po poznání mě dovedla až k této knize. Nápad zajet do Německa, objet a navštívit nejen uprchlické tábory, ale i představitele pravice i levice mi přišel naprosto geniální. Zpracování daného tématu už ne. Nedozvěděla jsem se vůbec nic nového! Ano, dávno už vím, že (nejen) v Německu pomalu vymíráme, zatímco východní země spolu s Afrikou nemají s porodností žádný problém. A že nás právě jen tito uprchlíci/dělníci mohou zachránit. Rozepisovat se o tom co se tito lidé ve své vlasti naučili by zabralo spoustu času, stránek a lítosti. Dokonce je mi líto i Německého národa. Snaha odčinit hříchy spáchané za druhé světové války vede jen a zase k milionům nešťastných lidí a v neposlední řadě islamizaci Evropy. Doma je doma!!! Pomáhejme druhým, ale v jejich vlasti, přestaňme se konečně vměšovat do života druhých národů (jak jsme dopadli my v roce 1938, 1968!) a vzpomeňme si na své předky, kteří tak urputně bránili svou rodinu, vlast, kulturu a náboženství!!!
Ps. Finanční částky, které uprchlíci nejen v Německu pobírají jsou velkou motivací k emigraci.

10.02.2019 3 z 5

Ráj a peklo Ráj a peklo Jón Kalman Stefánsson

"Některá slova mohou možná změnit svět, dokážou nás utěšit a osušit nám slzy. Některá slova jsou střely, jiná tóny houslí. Některá dokážou rozehřát led okolo srdce, a další se dokonce dají vyslat jako záchranný tým ve chvílích, kdy jsme na tom mizerně a možná nejsme živí ani mrtví..."

Knížku není lehké číst a zároveň je úžasné ji číst. Je v ní něha i hrubost, je v ní láska, smutek, život i smrt. Je v ní obrovská moudrost, krása jazyka, síla slova.

Knížka se mnou cestovala na dovolenou a jsem moc ráda, že jsem ji díky DK objevila.

27.07.2018 5 z 5

Tajemství bohyní na Žítkové Tajemství bohyní na Žítkové Vlastimil Hela

"Odcizili jsme se sami sobě a neumíme překročit omezení a závislosti, které nás poutají k modlám hmotného světa. Tatam je úcta k posvátnosti krajiny, naplňovaná pokornou poutí k svatým a na uctívané kopce, kam se dříve chodilo pro radu, sílu, vizi a udržovalo se tak mystické propojení s bohy, přírodou, druhými lidmi i se sebou samými. Tatam je víra v cosi logikou nevysvětlitelného. Víc než v Boha věříme v internet, rozum a peníze."
Úžasná kniha, celé téma je pojato z počátku opravdu ze široka, ale všechno do sebe až neuvěřitelně zapadá. Rozšířila jsem si obzory a vědomosti o svém domovu, o lidech kteří spoluutvářeli krajinu a myšlení tohoto kraje a jsem za to moc vděčná. Doporučuji!

07.02.2018 5 z 5

Rabínka v zácviku Rabínka v zácviku Kamila Kopřivová

Tato kniha mi úžasně rozšířila obzory a vyvolala i trochu závisti. Bylo by úžasné kdyby konečně i v římskokatolické církvi byly prolomena tabu! Byla jsem naprosto přesvědčena, že ženám není dovoleno stát se rabínkou (stejně jako u katolíků kněžkou) a v chrámu smí stát pouze na ochozu a sledovat průběh bohoslužby. A ono to jde! Velmi pokrokové, osvícené a neuvěřitelné!

Z kraje knihy mě bavilo střídání kapitol, až jsem se nakonec nemohla dočkat dalšího medailonku o zajímavých a výjimečných ženách judaismu.

Osobně bych uvítala více informací, vjemů či postřehů ze života samotné autorky, ale i tak je kniha skvělým průvodcem a příjemnou formou vysvětluje život a pravidla židovských komunit.

30.07.2024 4 z 5

Kralevic Karel (1334 - 1348) Kralevic Karel (1334 - 1348) Vlastimil Vondruška

Pro mne velmi monotónní, popisný a nezáživný děj. Jednotlivé postavy ke mně vůbec nepromlouvaly. Kdybych neznala jednotlivé postavy a jejich charaktery z jiných knih a dokumentů, nedokázala bych jim přiřadit žádnou tvář a myslela bych si, že se za vlády Lucemburků, kromě válčení a hašteření, nic neudálo. Už asi chápu proč se pan Vondruška Lucemburkům ve svých dílech vždy vyhýbal.
Věřte, že mě to strašně mrzí, ale tuto sérii zatím řadím k těm nejslabším historickým epopejím autora.

21.06.2024 3 z 5

Rudé orchideje ze Šanghaje Rudé orchideje ze Šanghaje Juliette Morillot

Těžké téma, těžké čtení!
Četla jsem již více knih s touto tématikou, tato pro mne byla poněkud hůře stylisticky zpracovaná. Musela jsem se při čtení neustále soustředit, abych pochopila co mi chce překladatel říci. A taky mi při čtení neustále běželo hlavou, proboha, jak to ty dívenky, děti, mladé ženy dokázaly přežít.
Až v poslední době si uvědomuji jak jsou asijské národy různé, povahou, dějinami, ale hlavně vizáží a jak málo o nich víme.
Určitě doporučuji k přečtení.

16.05.2024 4 z 5