cérka cérka komentáře u knih

Narrenturm Narrenturm Andrzej Sapkowski

Audiokniha

K této knize mě více než autor, přitáhlo husitství a pohled na něj z jiné strany. Byla jsem plná očekávání a moc jsem se těšila. Z kraje příběhu se i celkem bavila. Během poslechu jsem si ovšem začala uvědomovat, že si knihu musím kouskovat neb mě z ní bolí hlava. Ano, celičké to bylo ukřičené. Sebekriticky přiznávám, k tématu a ději se to hodilo. Mně to ovšem pomalu začalo vadit, stejně jako to, že se děj nikam neposouvá, husitství je ve vyprávění pomálu a hlavní hrdina to vše jen zhoršuje. Proč zrovna Reynevan? Nesympatický hlupák, v jednom kuse v průseru, nepoučitelný a na odstřel.
Magické prvky mě naopak bavily moc a Šarlej mě zajímá čim dál víc. Opravdu nevím zda to bude stačit na to, abych si poslechla další díl.

20.10.2022 3 z 5

Nádherná kniha! Autorka odvedla obrovský kus práce a naprosto mě příběhem o skutečných lidech s modrou kůži z Kentucky dostala.

Příběh, plný dějin, mi ukázal část zapomenutého, drsného a zároveň výjimečného světa. Představil mi projekt Pojízdných knihoven, o kterém jsem doposud neslyšela, a knižní ženy, úžasná,obětavá, nezlomná stvoření.

Cussy Mary jsem si neskutečně zamilovala. Tolik pokory a lásky! Tolik bolesti a pohrdání!

Kniha je velmi čtivá a navíc obohacena o fotografie z projektu Pojízdných knihoven. Mít jen trochu více času, přečetla bych ji jedním dechem ;)

Doporučuji.

26.04.2022 5 z 5

Jizva Jizva Danuta Chlupová

Nikdy bych nevěřila, že je stále tolik historických událostí o kterých toho víme tak málo. Slezský region se v poslední době stal přímo studnicí vědění. Pomalinku nám tady začíná vznikat nový fenomén a po tajemné a zapomenuté Žítkové nastupují Životice. Gin byl vypuštěn, hon započal. Už vidím ty davy turistů hledajících poslední zbytky pomníčku, či možná smutnou krásu těch obnovených.

Nicméně tento smutný příběh je podán celkem čtivou formou. Fiktivní postavy se ze všech sil snaží na pozadí historických událostí přiblížit osudy jedné velké rodiny. Současná dějová linka (ta se moc nepovedla) se pravidelně střídá s historickou (jak jinak, to už je pomalu tradice) a příběh až velmi rychle spěje ke svému konci.

Řekla bych, že autorka měla celkem dobře nakročeno, jen to vzala moc hopem. Tady nechybí jen hloubka, vždyť o lásce, zradě či válce se píše pořád. Tady mi toho chybělo mnohem víc.

19.04.2022 3 z 5

Paní jezera Paní jezera Andrzej Sapkowski

Audiokniha
Jsem na konci. Už jen Bouřková sezóna a budu na úplném konci. Říkám si, že to ani není možné, vždyť během těch sedmi knih jsem nabyla pocitu, že to nemůže nikdy skončit. Čarodějky, zaklínači, trpaslíci, elfové.... jsou přeci věční.
Pokud mám zhodnotit celou ságu, tak to byla parádní jízda, kdy mě to někdy bavilo víc, někdy míň.
Poslední díl bohužel míň. Už na mě těch válek, vražd, bezpráví, politikaření a touhy po moci bylo moc. Stejně jako Geralt, Ciri a Yennefer i já toužím po klidu, míru a harmonii.
Vyprávění bylo místy velmi zdlouhavé, zamotané a až neuvěřitelné ze široká pojaté. Prostě, tady se autor vážně překonal, možná i někdy k vlastní škodě.
Děkuji Klubu milovníků knih a vlastně více lidem za doporučení a i já vřele doporučuji!

"Něco končí, něco nového začíná"

22.01.2022 3 z 5

Tři jablka spadlá z nebe Tři jablka spadlá z nebe Narine Abgarjan

Zvláštní? Divné? Magické? Já vlastně nevím, kniha na mě opravdu chvílemi působila historicky, chvilku se příběh tvářil jako báje či pověst, chvilku jako tvrdá, krutá realita kteréhokoliv století. Magický realismus, který se mi na konec vlastně líbil a čas ztratil význam.
Nicméně o Arménech a jejich osudech jsem četla podobnou knihu, Tymiánové dopisy, a ta na mě zapůsobila mnohem víc, proto jednu hvězdu ubírám.

03.09.2021 4 z 5

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

Kniha přečtená ušima. K její velké škodě načtena pouze jedním vypravěčem, velmi jsem postrádala hlas Jiřího Dvořáka :(. Chyběla mi pestrost příběhu, kterou dodá více hlasů, i když se pan Fingr hodně snažil.
Opět povídky, pro mě o proti prvnímu dílu, již méně zajímavé. Chvílemi jsem se k poslechu musela nutit a nevím nevím zda bych knihu v papírové podobě přečetla tak rychle.
Těším se na další pokračování, konečně již v románové podobě.

14.07.2021 3 z 5

Opium a absint Opium a absint Lydia Kang

Nebudu zastírat, kniha mě upoutala svou nádhernou obálkou. Ta se opravdu povedla! Ze samotného děje jsem už spíše rozčarovaná. Záměr, či nápad nebyl špatný, dokonce citace z Drákuly byly velmi výstižné a knize slušely. Bohužel celkové zpracování mi přišlo velmi naivní a ploché. Tillí sice nechybělo odhodlání a vytrvalost, ale forma jak dosáhnout svého byla, pro mladou a velmi bohatou dámu viktoriánské éry, nepravděpodobná.

10.05.2021 3 z 5

Piknik na Hanging Rock Piknik na Hanging Rock Joan Lindsay

Na knize mi přišlo všechno zvláštní. Čím déle nad ní, ale přemýšlím, tím více jsem si jistá, že naprosto dokonale vystihuje dobu, morálku, zvyky, prostředí, atmosféru.... Je tam všechno a já tam prostě byla a cítila vedro, chlad i bezmoc. Až teď si vlastně plně uvědomuji, jak neuvěřitelně je kniha uvěřitelná.
Bohužel jsem se v ději, pro jeho zdlouhavost, několikrát ztratila, proto jednu hvězdičku ubírám.

06.04.2021 4 z 5

Carevna Carevna C. W. Gortner

Pro mě velké překvapení! Dle obálky se kniha jeví spíše jako adeptka červené knihovny, ale první zdání tady tedy zcela klame. Ano, je to beletrie, ale naplněná poutavou historií.

Velmi ráda si prohlížím Romanovce na starých fotografiích. Má představivost se tedy měla o co opřít a pracovala na plné obrátky :). Bylo to nostalgické, krásné, smutné, nesmírně zajímavé a čtivé. I slzička ukápla. Moc, sláva, lesk i bohatství jsou pomíjivé, ale já si toho všeho aspoň na chviličku užila.

Je spousta míst na které bych se chtěla podívat a tato kniha mi potvrdila, že Rusko mě stále velmi přitahuje.

16.02.2021 5 z 5

Jarmarečník Jarmarečník Vlastimil Vondruška

Tak tentokrát je to spíš za 3* ,ale jelikož kniha je opravdu čtivá, dávám po dlouhé úvaze 4*. Mám, ale několik připomínek a ty nejsou příliš lichotivé. „Vilemínka“ jako kronikářka těžce zklamala. Třetí díl se podobá více červené knihovně než historické sáze. Ono už totiž neplatí, že je Vilemína hubatá a zásadová. Vilemína se nám nějak zvrhla a bohužel nejen ona. Na milostné eskapády Pavlíny jsem si už zvykla, patří to k charakteristice této postavy a bylo by spíš podivné, pokud by se v tomto díle stala z Pavlíny počestná paní, ale v celém třetím díle se pouze řeší kdo s kým a za co! To jako vážně?! Kam se poděla historická linka? Karel VI se pouze mihl, jednou, dvakrát padlo jméno Marie Terezie a to je vše. O sklářství už pomalu nemůže být ani řeč a o těžkém životě rodin pláteníků a soukeníků taky. Jenom intriky, pelešení a závist. Škoda.

26.10.2020 4 z 5

Časy se mění Časy se mění Anne Jacobs

Opět mě docela mrzí, že jsem na konci knihy, potažmo celé série. Autorka totiž umí skvěle rozehrát příběh. To neskutečně množství osob, charakterů, osudů, které čtenáři nabídne je až neuvěřitelné. S každou přečtenou stránkou je děj stále napínavější, plný nečekaných i očekávaných událostí a hlavně, pořád vás to baví! Dokonce si během čtení, stejně jako já, uvědomíte, že s paní Jacobsovou trénujete paměť :). Zapamatovat si totiž kdo je kdo, je fakt heroický výkon :). Jen ty závěry se jí nedaří. Na pár stránkách je všemu konec. U tohoto žánru se přímo nabízí dobrý konec. Jen i on by měl mít možnost být více pestrý a pomalejší.
Historická vsuvka byla výborná, mohla být větší, a mně teda fakt nevadila. Krásně mi připravila cestičku k mé další knize.
Takže pokud i vás zajímají neobyčejné ženy, gratuluji, jste u správné knihy.

09.10.2020 5 z 5

Plachetnice na vinětách Plachetnice na vinětách Jiří Hájíček

Neurazila, ale bohužel ani nenadchla. Bylo to takové neslané, nemastné a slabé, velmi slabé. Ženským postavám se nepodařilo vdechnout uvěřitelný příběh, o nějaké sympatii nemůže být ani řeč. Stále váhám zda je to za 2* nebo 3*.
Knihu bych zařadila spíše do červené knihovny (ta snese hodně), ovšem český román pláče.

05.10.2020 3 z 5

Kniha a její hrdinové jakoby pro mne byli stále zahaleni jemným závojem a na povrch vystupovala pouze melancholie a kus hořko-sladké historie.
I přes počáteční nesympatii k hlavní hrdince a jejímu okolí jsem se začetla velmi rychle a postupem času, stránku za stránkou, si autorka i hrdinové získali mé srdce.
Hvězdičku ubírám za pro mne nesrozumitelný závěr. Nebýt závěrečného doslovu, vůbec bych nevěděla za koho se vlastně paní Eugénie provdala. Proč padla tato volba, mi uniklo úplně.
Každopádně díky vnitřní síle hlavní hrdinky se mi kniha líbila více než Podbrdské ženy.

19.08.2020 4 z 5

Já, rytíř Já, rytíř František Niedl

Kniha si v rámci žánru plně zaslouží pět hvězdiček. Skvěle vystižena doba vlády Jana Lucemburského, slibně si vyvíjející příběh všech hlavních hrdinů, vtip a šarm,to vše jsem nalezla a tak jediným nedostatkem zůstává doba čekání na další díl.

10.08.2020 5 z 5

Kdo šije u Podolské? Kdo šije u Podolské? Lucie Hlavinková

Kniha mě zaujala a s klidným srdcem říkám "Ano, mě se to líbilo".
Do pěti hvězdiček této knize sice něco chybí (zdá se mi, jako by příběh chtěl někde trochu "učesat" někde zase více rozepsat, jazyk je místy těžkopádný řekla bych "nevypsaný"). Chvilku mi hold trvalo, než jsem si zvykla na slovní spojení, styl vyprávění, ale jakmile jsem si zvykla, v ten moment jsem si knihu zamilovala a přečetla ji jedním dechem.
Bonusem bylo zjištění, že zas tak velká fikce to nebyla.

19.02.2020 4 z 5

Pro dnešek a pro příště zavřeno Pro dnešek a pro příště zavřeno Martin Janda

Ani se mi nechce věřit, že se jedná o autorovu prvotinu. Napsat o knize s válečnou tématikou, že je krásná, výborná a skvěle napsaná je trochu jízdou v protisměru, ale mě se to fakt moc líbilo!
Lidé jsou a budou vždy různí a nebude to národností, barvou pleti či vyznáním. Přísloví "Kam vítr tam plášť " naši zemi, a mnohé lidi v ní žijící, vystihuje velmi trefně. A platí to za každého režimu! A to je to smutné, neradostné poselství této knihy. Nicméně opět doporučuji s klidným srdcem, početla jsem si!

22.01.2020 5 z 5

Všechno v životě chce své a možná proto v poslední době narážím na knihy, které vypráví o osudech lidí za světových válek. Je to paradox , od školních let a nekonečných hodin dějepisu věnovaných naším spojencům, toto období nesnáším. Válečné téma prostě nemám ráda. Utrpení lidí, kterým si lidé museli projít mi nedělá dobře.
Tato kniha je, ale jiná. Už jen svou formou. Je celičká složená z dopisů!
Že začátku jsem se trochu ztrácela, kdo je kdo, ale postupně jsem už jen doslova hltala stránku za stránkou. Chvíli jsem se smála, chvíli plakala, ale pořád se těšila na pokračování, až najednou přišel konec.
Chtěla bych si přečíst tolik nových knih, ale zároveň bych se chtěla vracet k těmto pokladům literatury, mezi něž Spolek přátel... bezesporu patří!
Možná bych se k této úžasné knize časem dopracovala sama, nicméně mě na ni upozornila má kolegyně, za což jí ze srdce děkuji.

24.09.2017 5 z 5

Desetkrát a dost Desetkrát a dost Scarlett Wilková

Nebudu lhát, čekala jsem mnohem hlubší příběh.
Tentokráte je to opravdu velmi jednoduché, milé, odpočinkové čtení na dovolenou (nejlépe u moře v Řecku). S počátku nesouvislé vyprávění, které mi navodilo pocit povídkové knihy, se spojilo v celkem úsměvný příběh s vtipným koncem.
Předešlé knihy mě ovšem bavily mnohem víc, hodnotím tak 3,5*

25.12.2023 3 z 5

Matylda Matylda Roald Dahl

Matylda, maličká a velmi odvážná hrdinka této knihy, mi byla i se svou čerstvě dospělou učitelkou celkem sympatická a uznávám, že z kraje knihy jsem se nad některými "hláškami" musela usmát. Bohužel zbytek knihy mi naprosto nesedl a asi bych si ani nepřála, aby ji jako dítě četl můj syn.
Fyzické násilí, kruté tresty, zesměšňování, ubližování a na druhou stranu úcta k druhým, rodičovská láska ve všech podobách a mezilidské vztahy by měli být dětem podávány jinou formou.
Knihu jsem si sama nevybrala, Roald Dahl a jeho knihy jsou tématem Klubu milovníků knih na prosinec.
Pokud bych měla hodnotit bez nadsázky a snahy pochopit současného dětského čtenáře tak ještě hvězdu ubírám.

24.11.2023 3 z 5

Lux Perpetua Lux Perpetua Andrzej Sapkowski

(SPOILER) Audiokniha

V kontextu dnešní doby jsem si nemohla odpustit tento malý citát:

„Oj, ojojoj, blíží se, vzácní páni a drazí posluchači, blíží se den hněvu, den neštěstí, den slz. Blíží se den soudu a trestu. Jak stojí v epištole Janově: Antikrist přijíti má, odkudž známe, poslední hodina jest. Blíží se konec světa a konec veškerého jsoucna Jinými slovy: není, kurva, dobře.“

Ernesto Čekan mě velmi mile překvapil. Vyklubal se z něj skvělý vypravěč! Obdivuji dokonalý přednes, obzvláště cizích jazyků. U ztvárnění ženských postav jsem si kolikrát říkala, že to ani není možné. Tady hodnotím plným počtem hvězdiček!

Podaří se Reinmarovi zachránit svou milou Juttu? Nalezne Samson Medák cestu do svého světa? Existuje bájný golem, sen, zaujetí, posedlost Radima Tvrdíka, a kdo je žena vonící rozmarýnem? Ano, to jsou otázky na které jsem i já hledala odpovědi. Cesta k nim byla někdy velmi dlouhá a krvavá. Se smrtí se tady setkáte na každém kroku. Nakonec jsem se tedy i já dobrala konce a vím jak to s Reinmarem a jeho přáteli dopadlo.

Co říci závěrem? Andrey Sapkowski mě v mnohém překvapil. Husitství a jeho dopady zde popisuje asi nejlépe ze všech knih co jsem kdy četla. Kniha je mírně okořeněna magií, ale ta se v oné době také hojně praktikovala. Moc jsem si u ní, ale neodpočinula. Těch válek, smrti a bezpráví už na mě bylo prostě moc. Jsem ráda, že jsem na konci. Děkuji, stačilo.

12.10.2023 4 z 5