cori cori komentáře u knih

Za dveřmi číhají přízraky: Německé rodinné drama poválečné doby Za dveřmi číhají přízraky: Německé rodinné drama poválečné doby Florian Huber

Tak opět jsem se nachytala, prohlédla jsem si obálku a přečetla anotaci na přebalu a těšila jsem se na román. Jedná se však o literaturu faktu, kdy se autor pokouší doložit, jak válka (dlouhá nepřítomnost otců, jejich smrt, fyzické či psychické újmy, boj osamocených žen o přežití a zaopatření dětí, děti v rolích dospělých, mlčení o činnosti za války...) ovlivnila životy mužů, žen a dětí v poválečném Německu, kdy každý musel projít procesem denacifikace a lustrací a podle toho mohl dostat práci. Vše je ilustrováno na úryvcích deníků, korespondence a vzpomínek.

10.05.2023 3 z 5

Holka drzá Holka drzá Tereza Šefrnová

Autorka popisuje víceméně své zážitky ze studia na VŠ, ze zákulisí divadla a televize, kde se snaží protlačit své scénáře. Všem (režisérům, scénáristům a šéfdramaturgům) jde jen o sex. Holku zblbne slavný ženatý Miláček a ona skáče, jak on píská. Nakonec zjistí, že ji využil jako pracovní sílu k psaní scénářů a hračku pro svého Tatínka (divadelního režiséra).
Svěže napsaný příběh ze zákulisí bahna českého šoubyznysu rozhodně nenudí a zejména čtenářky pobaví.

23.04.2023 3 z 5

S duší lvice S duší lvice Petra Langová

Lenka se stěhuje do Prahy, pátrá po otci a zamiluje se ženatého, ale manželkou opuštěného muže. Nenáročné oddechové čtivo s historkami ze života hotelových recepčních. Samozřejmě nechybí happyend.

28.03.2023 3 z 5

Šestnáct stromů na Sommě Šestnáct stromů na Sommě Lars Mytting

(SPOILER) Autor do svého příběhu zakomponoval mnoho prvo a druhoválečných událostí a osudů, které by vystačily na několik knih (jeden bratr u wehrmachtu, druhý ve francouzském odboji, zrada, popravy, koncentrační tábor, pochod smrti, adopce, bitva na Sommě, vzácné ořešákové dřevo, smrt stovek turistů v podminovaném lese, únos dítěte,......).
Příběh je napínavý a čtenář postupně odkrývá celé tajemství rodin Hirifjellových z Norska, Winterfinchových ze Skotska a Daireauxových z Francie.

11.03.2023 3 z 5

Móda v ulicích protektorátu Móda v ulicích protektorátu Miroslava Burianová

Bohatá obrazová publikace je rozdělená do osmi kapitol: Co protektorát dal a vzal, Z nemožného možné, Oděv pro dny všední, Oděv pro dny sváteční, Neobyčejné dámy, Nevšední pánové, Návrat vzoru a elegance a Módy v nesvobodě. V paměti mi utkvěly protektorátní fenomény typu přešívání oděvů, znovuobjevené módní dřeváčky, barvení látek přípravkem Duha, háčkované a pletené plavky, národní svéráz, módní přílohy časopisů pro ženy, každodenní a gala modely hereček a manželek nacistických prominentů, arizované módní závody, nezbytné a univerzální kostýmky a správkárny punčoch a ponožek. Autorka čtenáře seznámí nejen s protektorátní módou, ale i obecně se životem v protektorátu s jeho strastmi i nepatrnými radostmi.

03.03.2023 4 z 5

Kosatec Kosatec Masudži Ibuse

Sbírka přináší výběr 17 Ibusových povídek. Začíná jeho prvotinou Mlok, která vyšla v roce 1923, a poslední je Kosatec, který popisuje události po odpálení bomby na Hirošimu v nedaleké vesnici. Povídky popisují život obyčejných lidí, jejich každodenní radosti a starosti a plynou velmi pozvolna. Když už se vžijeme do hlavních hrdinů a doufáme, že se stane něco zásadního, co jejich život změní, povídka skončí. Zaujaly mě povídky z minulosti Osadník Josaku, který se odehrává na počátku 19. století a popisuje znesvěcování šlechtických hrobek rolníky, kteří v nich uskladňovali brambory nebo hráli hazardní hry. Jak vodníci řádili se odehrává v roce 1769, kdy na venkově kdosi ničil hráze rybníků a obtěžoval mladé dívky a rolníci svalovali vinu na vodníky - kappy. Dojemná je povídka Wabisuke (Příběh z Ostrova vysokých vln), který byl smeten z povrchu při zemětřesení způsobeném výbuchem sopky Fudži v roce 1707. Pojednává o lidech vězněných v trestaneckém táboře za to, že porušili zákon o soucitu s živými tvory (např. vybírali hnízda, lovili ptáky, nepohřbili těla jezevců utopených při povodni nebo lovili pomocí kormoránů pstruhy). Ze současnosti jsou zajímavé práce Savan na střeše o ochočeném divokém houserovi, Starý Ušitora o vesničanovi a jeho plemenném býkovi, s kterým obcházel jalovice, Vesnice Tandžiko - deníček místního policisty, Dnes se neordinuje - lékařské případy gynekologa a policejního lékaře, Císařův věrný poručík - příběh idealistického vojáka, který se z fronty vrátil jako duševní invalida. Pro proniknutí do japonských reálií první poloviny 20. století je to skvělá sbírka.

25.02.2023 4 z 5

Ten okamžik - Můj osmašedesátý Ten okamžik - Můj osmašedesátý Tereza Brdečková

Kniha podle dokumentárních pořadů České televize Ten okamžik a Můj osmašedesátý přináší 25 příběhů pamětníků. Nejsilnější je příběh holčičky, které zbloudilá ruská kulka zabila maminku doma v pokoji před očima jejího bratra a v době normalizace byla její rodina režimem pronásledována, protože byla živoucím důkazem oběti okupačního vraždění, o kterém se nesmělo mluvit. Součástí knihy je bohatý obrazový materiál.

08.01.2023 4 z 5

Sedmihlas Sedmihlas Rebecca Kauffman

Kniha přináší mozaiku výjevů ze života rodičů Shawových a jejich sedmi dětí, žijících na farmě ve Virginii od roku 1903 do Vánoc 1959. Příběh ovšem není vyprávěn chronologicky, ale na přeskáčku. Nejvíc otázek přináší dvě rodinné události: smrt matky (sebevražda či nešťastná náhoda) a těhotenství patnáctileté sestry (znásilnění či dobrovolný akt). Nejvíc mě zaujala kapitola Zjevení, která popisovala rodinné Vánoce v roce 1929.

Mladá garda Mladá garda Alexandr Alexandrovič Fadějev

Román popisuje vznik a činnost odbojové organizace Mladá garda, která působila v nacisty okupovaném hornickém městě Krasnodon na Donbasu. Jejími členy byly patnáctileté až šestnáctileté děti, řízené teenegery - komsomolci. Mládež chtěla proti okupantům něco dělat a nesedět s rukama v klíně. Pokoušela se napojit na podzemní organizaci komunistů, kterou ale nacisté hned díky udavačům odhalili a agenty popravili. Mládežníci ve stepi sbírali poházené zbraně z předchozích bojů, kdy Rudá armáda ustoupila, vydávali letáky a prohlášení, prováděli zpravodajskou činnost, osvobodili válečné zajatce z pracovního tábora, na výročí VŘSR vyvěsili po městě sovětské vlajky, kradli nacistům lékařský materiál, cigarety a potraviny a popravili největšího udavače. Kvůli krádeži cigaret byli i odhaleni. Svou činnost vyvíjeli od července 1942 do ledna 1943, kdy byli pozatýkáni, brutálně mučeni a zavražděni. V knize je uveden seznam 56 popravených (wikipedie uvádí 70 až 80). Vůdcové byli zastřeleni pět dní před osvobozením města.
Kdyby nebylo těch komunistických keců a projevů, byla by kniha mnohem čtivější. Příběh Serjožky Ťulenina, Olega Koševoje, Uljany Gromovové a dalších je vylíčen celkem uvěřitelně, i když pochybuji, že by vše dělali pro Stalina a stranu, jak neustále tvrdili, když se bavili mezi sebou.
Nejvíc patetické věty však pronášejí dva dospělí odbojáři v noci před popravou. "My bolševici jsme přivykli smrti. Který nepřítel nás bolševiky nezabíjel? Pobíjeli nás carští kati a pochopové, pobíjeli nás junkeři v říjnu, pobíjeli nás bílí a interventi všech zemí světa, machnovci a antonovci, kulaci pro nás stříleli, nepřátelé národa nás štvali a posílali na nás vrahy, ale my jsme přesto žili láskou lidu. Ať si nás teď pobíjejí fašističtí Němci, přece jen budou ležet v zemi oni a ne my. Viď, Matvěji."
"To je veliká, svatá pravda, Andreji! Na věky věkův budu hrdý na to, že osud dovolil mně, prostému pracujícímu člověku, abych svou životní dráhu spojil s komunistickou stranou, abych šel s takovými lidmi jako je Lenin a Stalin, kteří otevřeli lidem cestu ke šťastnému životu.."
"Svatá pravda, Matvěji, to je naše veliké štěstí!" (str. 241)

Řvoucí čtyřicítky Řvoucí čtyřicítky Regina Andrásová

Autorka ústy vypravěčky Lady popisuje dva roky v životě tří kamarádek, především Jany, která se kvůli manželově nevěře rozvede a odstěhuje. Řeší vymáhání alimentů a nové vztahy. Soňa je nespokojená v práci v pojišťovně, proto se nakonec odhodlá dát výpověď a nastoupit v mezinárodní firmě, kde uplatní svou angličtinu. Lada řeší jen svou postavu a vzpomíná na své dětství, život před revolucí a v devadesátkách. Oddechové čtivo s nostalgií a poselstvím, že nikdy není pozdě změnit svůj život a nikdy si nezačínat se ženatým chlapem.

Cirkus Maximum Cirkus Maximum Lukáš Fišer

Celkem nudný příběh, ačkoliv se odehrává v atraktivním cirkusovém prostředí, vypráví o dvou bratrech, kteří po smrti otce spojí své síly, aby splnili jeho sen o mezinárodním cirkusovém festivalu na Letné ke stému výročí rodinného cirkusu. Nečekejte žádné dějové zvraty, problém s nepřející úřednicí se vyřeší přes postel a vše je zalité sluncem. Jako humorné postavičky zde vystupují tenťáci (Láďa z Brna a Poděbrad z Poděbrad). Film jsem neviděla a ani po tom netoužím.

22.12.2022 3 z 5

Dítě z trosek Dítě z trosek Mechtild Borrmann

Po sjednocení Německa se Anna v roce 1992 rozhodne pátrat po příbuzných své matky skryté alkoholičky. Současně po svých rodičích pátrá i architekt Joost, který byl jako tříleté dítě nalezen v roce 1947 v troskách rozbombardovaného Hamburku. Jejich osudy se spojí, aby odhalily dávný zločin. Román z poválečného Německa, v němž uprchlíci z válkou zničených měst a míst okupovaných Sověty bojovali o přežití, přináší zajímavý a záhadný příběh.

07.12.2022 3 z 5

Příslib úsvitu Příslib úsvitu Roman Kacew

Román popisuje pouto mezi matkou a synem, jehož formovaly její přání, sny o Francii a přesvědčení o tom, že její syn bude jednou slavným spisovatelem a velvyslancem. Proto se sama omezuje a vše, co má, investuje do synova vzdělání a výchovy (balet, šerm, jízda na koni, zpěv, střelba, tenis...). Formuje i jeho vztah ženám, který je ovlivněn jejími romantickými představami o carských důstojnících a vzorem je Vronskij. Závěrečná část knihy popisuje autorovy válečné zážitky a jeho zmrtvýchvstání díky matčinu apelu přicházejícímu skrz dopisy ze záhrobí. Zajímavý pohled do života přistěhovalců z východu v předválečné Francii.

02.12.2022 3 z 5

Torpédoborec Torpédoborec Joshua Dalzelle

Jackson Wolfe je opět v akci, tentokrát i s Krychlí a snaží se zlikvidovat vůdce Daršiků, kteří odmítají uzavřený mír. Celesta povýšila na velké zvíře, takže má pěknou kancelář a žádnou akci. Druhým akčním kapitánem je povýšený Barett. Další trilogie se nám pěkně uzavřela a Jacksona snad čeká důchod a rodinná idylka.

12.11.2022 3 z 5

Příliš pozdě na slzy Příliš pozdě na slzy Alex McAulay

Anna je poslána do tábora pro bohaté zlobivé holky na jednom z bahamských ostrovů. Během pochodového cvičení do vnitrozemí se skupina 14 děvčat ocitá bez vychovatele a v panice se jedna druhé poztrácejí. Annu čeká cesta pralesem po boku rozhádaných a sobeckých děvčat a boj o život, když se na scéně objeví i místní blázni, zločinci a násilníci.
Bohatě by stačilo vylíčit boj dívek se svými strachy a limity a drsnou přírodou. Stupňování hrozícího nebezpečí náhle se objevivšími psychopaty dojem z knihy zkazilo.

10.11.2022 3 z 5

Mlok 2021 Mlok 2021 * antologie

Další várka sci-fi (8 z 14) a fantasy (6 z 14) povídek přináší příběhy hororové, mytologické i humorné. Nejvíc mě zaujala novela Voják nepláče a povídky Město růží ze starověkého Egypta a Vesmír je naše moře z alternativní budoucnosti.

23.10.2022 3 z 5

Medailon Emilky Horové Medailon Emilky Horové Naďa Reviláková

Hanka zjišťuje, že stále žije maminka její zesnulé babičky a další příbuzní z této rodové linie, a to dokonce na zámku Vozovice, na němž na konci války záhadně zmizela prababiččina starší sestra Emilka, které je Hanka podobná. Dětští čtenáři se dozví informace o odsunu Němců a česko-německých křivdách i o osudu nejen historických objektů znárodněných komunisty. Kromě pátrání Hanka řeší i první lásku a vybírá si mezi dvěma nápadníky.

19.10.2022 3 z 5

Malvína Malvína Anna Szafrańska

Top manažerka Malvína se zamiluje do tatéra Areka. Oba mají za sebou neradostné dětství a ztrátu nejbližších a bojí se otevřít nové lásce. Hlavní hrdinka se chová ve vztahu jako puberťačka, tajemství vyplouvají na povrch a vše koření sexuální scény. Ženské čtení pro dlouhé zimní večery.

12.10.2022 3 z 5

Rozpravy o kodexu zvaném gigas či ďáblova bible Rozpravy o kodexu zvaném gigas či ďáblova bible Miroslav Hubert

Autora rozčílilo podání Codexu gigas ve Strachově detektivce Ďáblova lest, a proto na své náklady vydal tuto cca 50 stránkovou knížečku, ve které se pokouší přijít s novou hypotézou o jeho vzniku. Podle něj Codex nevznikl v Podlažicích, ale v Břevnově na objednávku knížete Jindřicha Břetislava, který jej chtěl darovat císaři Jindřichovi VI. jako poděkování za jmenování knížetem a odpuštění dluhu. Kniha měla reprezentovat, nikoliv být čtena. Proto prý bylo jedno, co v ní bude, hlavně aby byla popsaná. Řazení textů proto nedává smysl. Teorie je to zajímavá, ale bude se dokazovat těžko.

10.10.2022 3 z 5

Nezůstat zlomená Nezůstat zlomená Kateřina Ježková

(SPOILER) Laura Volfová přijde o manžela a nemůže se dostat z depresí. Odstěhuje se na samotu do Colorada, kde se věnuje pěší turistice a hledá jakýkoliv smysl života. Autorka předkládá příběh o ženě, která se nemůže vyrovnat se ztrátou své lásky. Z USA se přestěhuje do ČR, kde se vdá a plánuje rodinu, ale po ztrátě se opět vydává do USA. Příběh končí happyendem. Některá spojení mi přišla neobratná a americké reálie plné klišé (např. chápající a empatický Indián).

10.10.2022 3 z 5