cori cori komentáře u knih

Tisíce metrů ode dna Tisíce metrů ode dna Jasmin Schreiber

Dojemný příběh o dívce, které umírající stařec pomůže nalézt chuť žít, zpracovává téma pozůstalých, kteří si vyčítají, že milovanou osobu nedokázali zachránit.

30.09.2022 4 z 5

Ne/promlčeno Ne/promlčeno kolektiv autorů

Primárním cílem a poselstvím této knihy je upozornit veřejnost na problematiku promlčitelnosti trestných činů vraždy a znásilnění, které jsou v ČR promlčeny již po 20 či 10 letech, na rozdíl od VB či USA, kde promlčitelnost těchto trestních činů neexistuje. Autoři připomínají některé známé mediální případy z uplynulých 30 let, které se nepodařilo vyřešit, a uvádějí i některé případy ze Slovenska nebo USA. Upozorňují na nové vědecké možnosti, které umožňují vypátrat pachatele i třeba po 70 letech. Například využití genealogických soukromých databází (móda rozborů DNA a hledání příbuzných a tvorba rodokmenů). Emotivní jsou i výpovědí příbuzných, kteří stále čekají na to, že bude vypátrán vrah jejich blízkého člověka.

28.08.2022 3 z 5

Vždyť hříva tak voní... Vždyť hříva tak voní... František Mařík

Devatenáctiletý jezdec Filip vzpomíná na své okouzlení koňmi, přihlášení do jezdeckého oddílu, první projížďku na koňském hřbetu, partu kamarádů, zážitky z různých závodů v parkuru a drezuře, první lásky a zklamání. Příběh se odehrává v 70.letech 20. století a končí odchodem Filipa na vojnu, kdy se 2 roky se svým Country neviděl. Doporučuji pro milovníky koní a jezdectví, protože autor popisuje jen tréninky a závody a brigády.

26.08.2022 3 z 5

Další prima mýtus Další prima mýtus Robert Asprin

Super nenáročná vtipná oddechovka. Skeeve a Aahz jsou povedená dvojka a čtyřnohý miláček Glíb nemá chybu.

07.08.2022 3 z 5

Rudý vlk Rudý vlk Rachel Vincent

Napínavý fantasy příběh o červené Adéle a babičce, kterou sežral vlk. Ideální čtivo na dovolenou v šumavských lesích. Jen mě zarazilo, jak ochránkyně likvidovaly svědky. Tímto tempem za tu dobu museli být obyčejní lidé vyvražděni bestiemi a ochránkyněmi, které by tak měly v populaci většinu.

07.08.2022 3 z 5

Gambit Ivanhoe Gambit Ivanhoe Simon Hawke

Sice jsem nepochopila, proč vojáci z budoucnosti časovali bojovat do minulosti, ale samotný příběh falešného Ivanhoa a Robina Hooda, kteří se snaží zabránit rozštěpení časové linie zabitím falešného Richarda Lví srdce, mě bavil.

09.07.2022 3 z 5

Železo a krev Železo a krev Joshua Dalzelle

Jakson Wolfe se zapojuje do obrany planety Juwel, Celesta taxikaří pro velvyslance, agent Pike bezezbytku využívá svou jedinečnou supermoderní loď a nový hrdina seržant Barton bojuje proti Daršikům přímo na napadené planetě. Juwelská epizoda pěkně odsýpala a jsem zvědavá na vyvrcholení této série.

11.06.2022 3 z 5

Sharpův nepřítel a povídka Sharpova šarvátka Sharpův nepřítel a povídka Sharpova šarvátka Bernard Cornwell

Povídka Sharpová šarvátka se odehrává v srpnu 1812, kdy brání most přes řeku Tormes, a díky stovkám lahví vína se mu to podaří.
Sharpův nepřítel se odehrává na Vánoce 1812, kdy Sharpe jako titulární major bez regimentu osvobozuje na Štědrý den dámské rukojmí z rukou dezertérů opevněných na hradě Panny v průsmyku na hranicích s Portugalskem a brání se francouzské přesile. Richard má po boku obě své krásky bývalku Josefínu i manželku Terezu. Na scéně se objevuje jednooký kapitán střelců Sweet Willy Frederickson.

06.06.2022 3 z 5

Poslední Herrmannovic holka – Cesta do Terezína Poslední Herrmannovic holka – Cesta do Terezína Eva Herrmannová

Eva Herrmannová vzpomíná na své dětství a pobyt v Terezíně, kam byla deportována 8. července 1943 jako čtrnáctiletá. Jako míšenka tam mohla zůstat až do konce války. Její maminka, původem Vídeňačka, byla operní zpěvačka a díky tomu, že se nerozvedla, nebyl tatínek, majitel opavského obchodního domu Herrmann a Vogel, deportován. Dojemné jsou verše od kamarádek v deníčku z Terezína v příloze, které Evě napsaly na památku před deportací na východ.

06.06.2022 3 z 5

Nové hranice Nové hranice Joshua Dalzelle

Po válce s Fágy se objevuje nový mimozemský nepřítel, s kterým se utkává kapitánka Celesta. Jackson Wolfe si jako civil hraje s kostkou (pardon krychlí). Nechybí politické pikle, agent Pike a vesmírné střílečky. Karty pro novou hru jsou rozdány. Těším se na další díl.

27.05.2022 3 z 5

Moje máma z Terezína Moje máma z Terezína Pavel Baroch

Pan František Frištenský se pokusil sepsat život své matky před svým narozením v roce 1948, protože o této etapě svého života nikdy nemluvila. Vypátral, že čtrnáctiletá Hana Kleinová byla s rodiči a bratrem v roce 1942 deportována do Terezína, kde díky rodičům, kteří ji vyreklamovali z transportu na východ, zůstala až do konce války. Její rodiče bohužel takové štěstí neměli. Autoři prokládají pátrání po Hančině minulosti s výjevy z jejího života a historickými vsuvkami a vysvětlivkami. Knihu bych doporučila čtenářům, kteří nejsou s tématikou holocaustu a politickými dějinami Československa před válkou i po válce příliš obeznámeni.

13.05.2022 3 z 5

Okno s dívkou a ptáčkem Okno s dívkou a ptáčkem Dagmar Digma Čechová

První část knihy vyprávěná z pohledu Reného o jeho první lásce z Normandie se mi líbila více než část druhá, která jako by vypadla z červené knihovny 19. století, kde tyranská teta šikanuje dědičku velkého majetku. Závěr nic moc.

08.05.2022 3 z 5

Hrníček z lásky Hrníček z lásky Táňa Kubátová

Autorka napsala pohádku, která má nesmyslnou zápletku. Podle českého občanského zákoníku není možné, aby zůstavitel závěti někoho nutit ke sňatku a ještě k tomu s konkrétní osobou. Takovou podmínku soud neakceptuje.

21.04.2022 3 z 5

Ztracené dioráma: Příběh unikátního československého exponátu na Světové výstavě v New Yorku v roce 1939 Ztracené dioráma: Příběh unikátního československého exponátu na Světové výstavě v New Yorku v roce 1939 Markéta Formanová

Česko-anglická publikace vypráví příběh budování československého pavilónu na Světové výstavě v New Yorku a výroby dioramatu inaugurace G. Washingtona v roce 1789, které bylo dlouhé 7 m a obsahovalo 240 figurek. Výrobu dioramatu zaplatil majitel továrny Koh-i-noor Jindřich Waldes (1876-1941) a po skončení výstavy ho měl darovat americkému lidu. Československý pavilón představoval v době okupace symbol naděje a svobody. Publikace obsahuje i medailonky tvůrců dioramatu malíře Václava Fialy, malířky a návrhářky hraček Minky Podhajské, sochařů Václava Nejtka a Evžena Březinského a generálního komisaře československého zastoupení na světové výstavě Jiřího J. Janečka.

Ostrava za ostnatými dráty Ostrava za ostnatými dráty Vojtěch Vlček

Kniha přináší 10 rozhovorů s lidmi, kteří zažili nacistickou a komunistickou perzekuci. Alois Čoček (1925-2016) - během vojny se pokusil o přechod hranic, odsouzen za zběhnutí a velezradu na osm let, po polovině trestu propuštěn, ale kvůli setkání se svým bratrem - agentem-chodcem, znovu zatčen a odsouzen k 12 letům odnětí svobody.
Věroslav Dušek (1922-2020) - člen Sokola, chtěl vstoupit do cizinecké legie, zatčen gestapem, 4 a půl roku vězněn v koncentračních táborech.
Luděk Eliáš (1923-2018) - vězněn s rodiči v Terezíně, Osvětimi a Schwarzheide.
Karel Polášek (1926) - člen katolického hnutí Společenství, v roce 1961 zatčen a odsouzen za velezradu k 10 letům, propuštěn po roce na amnestii, jeho žena Františka Polášková (1925) -členka katolického hnutí Společenství, odsouzena za velezradu na 5 let, propuštěna též po roce na amnestii.
Zdeněk Růžička (1925-2019) - spolu s bratrem zatčen a po krutých výsleších StB odsouzen v roce 1950 za velezradu na 14 let.
Michal Salomonovič (1933-2019) - v roce 1941 deportován s rodinou do ghetta v Lodži, vězněn v Osvětimi, Stutthofu, Drážďaněch, s matkou utekl z pochodu smrti.
Rostislav Sochorec (1931) - syn lidoveckého poslance, který byl již 23. února 1948 zatčen a po dvou měsících věznění údajně spáchal sebevraždu, rodinný statek byl zkolektivizován, rodina vystěhována, služba u PTP.
Zdeněk Štich (1928-2013) - vyloučen z vojenské letecké akademie, protože odmítl vstoupit do KSČ, vyráběl a šířil protikomunistické letáky, odsouzen v roce 1949 za velezradu na 10 let. v roce 1951 se pokusil o útěk z jáchymovského tábora č. 12, byl chycen a zmlácen tak, že ochrnul a ztratil paměť. Dostal milost a díky rodičům se znovu naučil číst, psát, mluvit a ovládat invalidní vozík a později chodit o berlích. Paměť se mu nikdy nevrátila.
Eva Vláhová (1943-2013) - dcera politického vězně, otec odsouzen v roce 1954 na 11 let, nemohla studovat a měla problémy v zaměstnání.
Leo Žídek (1932) - katolík a skaut, kvůli tomu, že nebyl člen ČSSM, nebyl připuštěn k maturitě, při pokusu kontaktovat převaděče byl zatčen nastrčenými agenty StB a odsouzen v roce 1953 na 8 let za velezradu.
Každý z dotazovaných odpovídá závěrem na otázku, co je smyslem života.

Žárlivost a jiné povídky Žárlivost a jiné povídky Jo Nesbø

Kniha přináší 7 povídek, které však v žádném případě nejsou strhující, jak se píše v anotaci. Nejvíc mě asi zaujala stostránková novela Žárlivost, odehrávající se na řeckém ostrově, kde kriminalista vyšetřuje smrt horolezce, a povídka Odd, která popisuje život slavného spisovatele.

10.04.2022 3 z 5

Jak dostat tatínka do karantény Jak dostat tatínka do karantény Vojtěch Bernatský

Deníček dětských výroků a otcovského dojímaní má další část, tentokrát z období od 20. září 2020 do 14.dubna 2021. Text je doplněn o reakce čtenářů Vojtěchova instagramu, kde ho všichni chválí a obdivují. Do rodiny přibyl křeček a králík.

13.03.2022 3 z 5

Učytelskej Učytelskej Jaroslav Konvička

Čekala jsem vesele i smutnější příběhy zpoza učitelské katedry, což se vyplnilo, ale rušivé mi přišly scény s Babčákem a politickou scénou. Závěr je úplně pohádkový- v březnu 2020 se školy zavřou kvůli covidu. Po zdolání první vlny si rodiče uvědomí, jak mají učitelé těžkou práci, když krotí jejich děti, s nimiž teď museli být zavřeni doma na distančce, a učitelé (i staré struktury) si z online výuky vezmou nové metody a přístupy.

20.02.2022 3 z 5

Dávám ti své tělo - Jak píšu milostné scény Dávám ti své tělo - Jak píšu milostné scény Diana Gabaldon

Útlá příručka, která v 11 kapitolách přináší návod, jak psát milostné scény, přináší celkem zajímavý pohled do autorské dílny oblíbené autorky. Výčet kapitol: Knižní postava, Terminologie, Řečí sexu jsou emoce, Není všechno detailní a osobní, Sprostý sex, Sexuální scény bez sexu, Atmosféra, Opakování prvků, Neviditelné sexuální scény, Jak souložit jako gay, Myšlenkové hry. 70% obsahu tvoří ukázky z románů. Nejvíc mě zaujal seznam různých označení pro pohlavní orgány (vaječný závitek, tuňákové taco, svůdná krabice).

17.02.2022 3 z 5

Oceán mezi námi Oceán mezi námi Gill Thompson

(SPOILER) Molly přežije výbuch domu během náletu, ale ztratí paměť. Její pětiletý syn putuje do sirotčince a stále čeká na maminku. Austrálie si chce vylepšit svůj bílý genofond, a proto zaplatí cestu tisícům anglickým sirotkům, kteří se stanou levnou pracovní sílou. Molly si po letech vzpomene, že má syna a hledá ho.
Autorka vychází se skutečného příběhu Jacka, který se snažil poukázat na kruté zacházení s dětmi a jejich vytržení z domova. Nakonec dosáhl omluvy od obou vlád. Dalším tématem jsou i rasové předsudky a politika - sňatek bělošky s Jamaičanem, odebírání dětí Aborigincům,....Tato kniha mě zaujala víc než Dítě na nástupišti.

09.02.2022 3 z 5