cori cori komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Životní příběh sester Hany a Rosy přináší nečekané životní zvraty a boj o přežití během holocaustu. Kvůli zákuskové tragédii (na níž odkazuje i velice vydařená obálka, která doslova nutí čtenáře, aby se do knihy začetl a zjistil, jaké tajemství skrývá namalovaný žloutkový věneček) se Hana musí ujmout své neteře Miry. Autorka rozehrává osudové propojení tří rodin Helerových, Karáskových a Horáčkových a postupně odhaluje nečekané souvislosti. Těším se na další román, který paní Alena napíše.

05.06.2017 4 z 5

Neočekávané dýchánky Neočekávané dýchánky Jan Dobiáš

Z patnácti povídek mě zaujala nejvíc Přadlena osudu, potom vtipné variace na pohádky Koblih a Zasadil dědek dýni a opravářská Nebe a hvězdy. Za nejslabší považuji povídku o průvanu a Změnu vedení. Viz mé komentáře u jednotlivých povídek.

03.06.2017 3 z 5

Příběh zbloudilé kulky Příběh zbloudilé kulky Lubomír Kubík

Příběh se odehrává na malém středočeském městě od 9.května 1945 do ledna 1946, kdy jsou z města slavnostně odsunuti místní Němci. Autor se snažil do příběhu zakomponovat všechny možné příběhy a postoje, které přinesla doba (řádění revolučních gard, vraždy Němců a nepotrestání jejich vrahů, emigrace Židů po březnu 1939, totální nasazení, návrat přeživšího Žida, kariérismus a přivlastňování německého majetku, útěk ruského vojáka, zatýkání ruských předválečných emigrantů NKVD, tlak na vstup do KSČ,..)
Hlavní hrdina se nechává vléct dobou, není kariérista, chce zůstat neutrální a stranou. Brzy zjišťuje, že je jeho snaha marná, a začne pomáhat lidem, kteří jdou proti systému. Kniha končí velký výpraskem. Předpokládám, že Jindřich do KSČ nevstoupil a v 50.letech skončil v uranových dolech.

28.05.2017 3 z 5

Bez slitování Bez slitování Tim Weaver

David Raker pátrá po zmizelém policistovi v důchodě, postupně odhalí jeho tajemství a rodinnou špínu. Autor mě docela šokoval postavou hlavního záporáka, který vše řídil a manipuloval druhými. Takový obrat jsem nečekala. Vydařené bylo setkání v blázinci. Ráda si přečtu i předchozí díly. Nechápu, proč jsou vydávané pozpátku.

28.05.2017 3 z 5

1967: Rok, kdy jsem se narodil(a) 1967: Rok, kdy jsem se narodil(a) Jarmila Frejtichová

Kompilace, která čtenáře poučí o nejdůležitějších událostech a trendech roku 1967, je přímo určena jako dárek pro oslavence, kteří letos slaví padesátku. Vzpomínky pamětníků jsou tam jaksi navíc (10 lidí vzpomíná na to, co četli, co poslouchali za muziku a kam chodili pařit v roce 1985, když jim bylo osmnáct).

25.05.2017

Prach Prach Hugh Howey

V závěrečné části trilogie se propojí osudy Julie ze sila 18, Sóla (Jimmyho) ze sila 17 a sourozenců Donalda a Charlotty ze sila 1, opět se intrikuje, bojuje za odhalení pravdy a proti tmářství a pod tím, kdo to všechno způsobil (senátor Thurman) se začíná houpat židle. Závěr přináší naději, že by snad lidstvo mohlo přežít.

03.05.2017 3 z 5

Byl jsem Mengeleho asistentem Byl jsem Mengeleho asistentem Miklós Nyiszli

Unikátní svědectví maďarského lékaře, který byl v květnu 1944 s manželkou a dcerou deportován do Osvětimi, kde se stal patologem pod přímým vedením doktora Mengeleho, líčí život v bloku krematorií a osud dvanáctého sonderkommanda, které se 6. října 1944 pokusilo o ozbrojený odbor a povstání proti svým katům. Mráz mi šel po zádech, když jsem četla o dívce, která jako jediná přežila pobyt v plynové komoře.
Doktor Nyiszli měl štěstí, že jeho rodina holocaust přežila a po válce se zase shledali. On sám již nikdy povolání lékaře nevykonával.

02.05.2017 4 z 5

Zmařené dětství Zmařené dětství Yehuda Nir

Vyprávění devítiletého chlapce začíná v září 1939, kdy se svými rodiči a 16- ti letou sestrou Lalou prchají ze Lvova před Rusy, kteří napadli východní Polsko a připojili ho k Ukrajině. Po útoku Německa na SSSR přebírají vládu nad městem ukrajinští nacionalisté a začíná pronásledování Židů. Otec je s ostatními muži zatčen a hned ten den v lese popraven, což rodina až do konce války netuší a doufá, že byl převezen na práci do Rakouska. Díky Lálinímu nápadníkovi získají falešné doklady a vydávají se za polské katolíky. Odcházejí ze Lvova do Krakova a později do Varšavy, kde zažijí v srpnu 1944 povstání, kdy se Yehuda stane členem Zemské armády jako kurýr přenášející vzkazy a zbraně skrz kanalizaci.
Je neuvěřitelné, jak se malý chlapec musel vyrovnat s každodenním stresem, kdy mu hrozilo odhalení, už jen proto, že byl obřezaný, což ho stavělo před problém, jak se vyhnout koupání a rannímu oblékaní před svědky, když žil v podnájmu s 3 cizími lidmi. Skutečné nepochopitelný je i antisemitismus Poláků, kteří ač sami perzekuováni Němci udávali Židy a vydírali je. I proto bylo životně důležité sehnat fotografii z prvního svatého přijímání a ukázat ji sousedům.

30.04.2017 4 z 5

Volání do zbraně Volání do zbraně Joshua Dalzelle

Kapitán Wolfe s "kyborgskou" nohou a závislostí na kávě rozplétá intriky politiků a svolává křížovou výpravu na záchranu lidstva. Děj pěkně odsýpá, technických termínů je používáno tak akorát, ale ten konce ve stylu "deus ex machina" celkový dojem sráží dolů.

28.04.2017 3 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Autorka si moji pozornost získala hned od prvních řádků. Bylo jasné, že dítě narozené jako pohrobek 10.června 1942 nemůže mít obyčejný život. Zaujal mě propletenec vzájemných vztahů mezi nevlastními sourozenci, milenci, sousedy i rodiči.

26.04.2017 4 z 5

URBEX – Opuštěná místa v Čechách URBEX – Opuštěná místa v Čechách Katka Havlíková

Kniha představuje 15 opuštěných míst, např. Barrandovské terasy, město Mílovice, již srovnané se zemí, nebo kostel sv. Jiří v Lukové, celosvětově proslulý nainstalovanými sochami duchů (věřících). Z každého místa je v knize pouze 4- 5 fotografií. Čekala jsem jich více a zajímavějších.

25.04.2017 2 z 5

Krycí jméno Verity Krycí jméno Verity Elizabeth Wein

Kniha vypráví příběh o přátelství na život a na smrt dvou anglických (přesněji Židovky a Skotky) dívek, které se daly do služeb vlasti a bojují proti nacistům.První část vypráví Julie, vězněná gestapem, a druhou pilotka Maddie. Druhá část mi přišla přehlednější a působivější.Doporučuji všem, kteří se zajímají o roli žen v armádě a v odboji.
Jen jsem nepochopila, proč autorka v doslovu děkuje příslušníkům Hitlerjugend?

23.04.2017 3 z 5

Zločin na Bezdězu Zločin na Bezdězu Vlastimil Vondruška

Tak zápletka s dávným tajemstvím a rodinnými pouty je celkem fádní a nudná, vyřeší se pomocí vyptávání v kruhu rodu na adventním "zasedání".Trochu napětí vyvolá zmizení Přemyslovny a Oldřichových dětí. Konec s dopadením vraha odbytý na dva řádky rozpačitý dojem z knihy dovršuje.

14.04.2017 3 z 5

Opožděné vzpomínky Opožděné vzpomínky Evelina Merová

Evelina Landová se snaží klidně bez emocí sepsat svůj životopis silně ovlivněný dvěma totalitami. Je s podivem, že o svých adoptivních rodičích píše více, než o biologických, kteří zahynuli v Osvětimi. Nejvíc emocí projevila při vzpomínkách na svůj památník a kamarádky a vychovatelky z Terezína a při popisu divadelního představení Brundibár. Je paradoxem, že pro svůj židovský původ nesměla studovat v Leningradě na VŠ češtinu, ale němčinu ji povolili a poté ji její žáci nadávali do Němkyň, i když ji Němci vyvraždili celé příbuzenstvo. Kniha není jen cenným svědectvím o holocaustu, ale i o životě v SSSR v 50. a 60.letech.

11.04.2017 4 z 5

Zakuti v oceli Zakuti v oceli Miroslav Žamboch

Příběh Matyáše Sanderse, který se z opraváře "traktorů a kombajnů" z Horní Dolní kdesi v Zapadákově stane ze dne na den elitním vojákem a bojuje po boku posádky vytuněného tanku proti strojům zabijákům, má nečekaný závěr a pointu, která je obsažena v názvu románu. Putování obchodní karavany pustou krajinou evokuje další Žambochovu slavnou karavanu vedenou Koniášem. Nechybí ani milostná linka, kdy Matyáš na svou galantnost a zamilovanost šeredně doplatí. Velice čtivá je scéna dobývání základny botů.
Uvítala bych členění textu do kapitol.
Stroje by neměly zabíjet lidi!

02.04.2017 3 z 5

Líbí se mi Ládíkův přístup k životu - ve všem hledá klady a o špatných zážitcích a nepříjemných a zlých lidech nepíše. Víc mě zaujala první část, kdy cestoval po Nepálu. Oceňuji i grafické zpracování knihy, kdy jsou obě části rozlišeny barevně: Nepál má popisky tmavě zelené a Čína rudé. Je ale vidět, že na rozdíl od první knihy už historky zpracovává optikou svých budoucích přednášek, a též je vybaven fotoaparátem a všechno fotí. Předtím, pokud se dobře pamatuju, fotil jen sem tam nějaké to selfíčko na mobil. Foťák s sebou neměl. Vtipné jsou i básně.
Vesnická dívka
Tvé oči čokoládové
jsou jako studánka, ze které piješ,
divili by se imunologové,
že ještě žiješ.
Opouštím tě a srdce mě nebolí,
táhne z tebe pižmo buvolí.
Ach Lakmé, staň se krásnou a půvabnou,
dopřej si depilaci důkladnou.

Věnováno vousaté dívce od studny (s.139)

29.03.2017 3 z 5

Únos Únos Lee Child

Jedna z těch lepších reacherovek, ačkoliv se zde šetří akčními scénami a jde hlavně o detektivní práci v terénu. Autor si v tomto příběhu bere na paškál žoldáky, kteří se nechávají najímat americkou vládou na černou práci v zemích třetího světa.
Reacher se při popíjení kávy stane důležitým svědkem nestandartního jednání a poté se nechá najmout jako vyšetřovatel. Práce ho zavede i do Anglie, kde si nakonec zastřílí ze samopalu. Nechybí ani další příležitostná milenka, tentokrát trochu postarší. Je jasné, že nic není takové, jak to na první pohled vypadá.

25.03.2017 3 z 5

Poslední vlak do Istanbulu Poslední vlak do Istanbulu Ayşe Kulin

Autorka svým románem složila hold tureckým diplomatům, kteří v době 2. světové války chránili nejen své občany židovského původu, ale Židy ze zemí okupovaných nacisty, kterým vydávali turecké pasy. Jedná se o příběh dvou sester Sabihy, manželky náměstka na ministerstvu zahraničních věcí v Ankaře, a Selvy, která se proti vůli rodičů vdala za židovského mladíka a aby unikla předsudkům a pronásledování kvůli porušení nepsaných zákonů (muslimky si nesmí brát Židy a obráceně), odešla s manželem do Paříže, bohužel záhy okupované Němci.

11.03.2017 3 z 5

Mluv Mluv Laurie Halse Anderson

Citlivá sonda do duše čtrnáctileté Melindy, která v sobě dusí trauma a má strach promluvit, vypovídá i o "subkultuře" amerických středních škol. Dost mě zarazil přístup rodičů, kteří na dceru kašlali.

09.03.2017 3 z 5

Čtvrtý hrob pod nohama Čtvrtý hrob pod nohama Darynda Jones

Charley se vzpamatovává z traumatu z minulého dílu, kdy byla mučena psychopatem ve svém vlastním bytě. Současně pátrá po člověku, který už od dětství šikanuje její novou klientku, a po bankovních lupičích. Zjišťuje nové informace o svém původu a úkolu na Zemi. Samozřejmě nechybí žhavé sexuální scény s nejkrásnějším chlapem na planetě a hlášky. Svého jména se dočká i pohovka.
Příjemná oddechovka.

08.03.2017 3 z 5