cori cori komentáře u knih

Detektivní kancelář Sirius Detektivní kancelář Sirius Lucie Lukačovičová

Kniha obsahuje deset volně na sebe navazujících povídek, v nichž runařka Margot, Albrecht se zlým okem, Sangría, která rozumí řeči krve, a silák Vidocq řeší případy, které spáchaly temné přízraky (např. Krvavé koleno). Nejvíc se mi asi líbila povídka Soumračný cirkus. Jen jsem nějak nepochopila, co byl ten Sirius vlastně zač.

02.09.2017 3 z 5

Příliš dlouhá swingers party Příliš dlouhá swingers party František Kotleta (p)

Kniha obsahuje pět povídek, které Kotleta prošpikoval sexem,násilím a démony. Nejvíc se mi líbila poslední povídka Artefakt, v níž byl sex jen v úvodní scéně a kde Kosek stojí mezi izraelským komandem a nezničitelným esesákem.

24.08.2017 3 z 5

Milá č. 18 Milá č. 18 Leon Uris

Román je kronikou osudů polských Židů od srpna 1939 do května 1943, kdy bylo varšavské ghetto po hrdinném povstání srovnáno se zemí. Ústřední trojicí hrdinů jsou židovští sourozenci Debora (nešťastné provdaná) a Andrej (kapitán hulánů) a zahraniční dopisovatel švýcarské tiskové agentury Chris. Na nich a jejich rodinách a přátelích autor popisuje strasti,se kterými museli polští Židé potýkat během okupace Polska nejen ze strany nacistů ale i Poláků, kteří byli z naprosté většiny antisemité. Závěr knihy - povstání v ghettu je napsán tak autenticky, že čtenář přímo cítí, jak se tísní v přeplněném bunkru bez jídla, vody a vzduchu a doufá, že přežijí alespoň jeho děti.

24.08.2017 4 z 5

Spad Spad František Kotleta (p)

Kotleta ubral sexu, hlášek a nechutností, což vůbec není na škodu, a vzal čtenáře na výlet do Prahy a Brna roku 2050. Spad mi svým stylem evokoval "žambochoviny".
Bratr plukovník David Michálek se fakt s ničím nes++e.

14.08.2017 3 z 5

Protiúder Protiúder Joshua Dalzelle

Byla jsem zvědavá, jak trilogie dopadne a na odhalení původu Fágů. Wolfe opět neposlouchá rozkazy, podstupuje šílenou misi a snaží se Fágy vyhladit díky objevu jejich citlivého místa.
Autor opět kapitána staví do situací, které už prožil v minulých dílech, včetně ztráty lodi. Tentokrát se však neničí planety. Čekala jsem nějaké wow rozuzlení, ale marně.

12.08.2017 3 z 5

Aristokratka na koni Aristokratka na koni Evžen Boček

Předchozí díl se mi líbil více. Tentokrát deník popisuje červenec a srpen 1997. Kniha končí smrtí lady Di.
Nejvíc jsem se asi pobavila při akci Oživená historie, kdy Josef hrál Himmlera a Milada Helenku Vondráčkovou.

11.08.2017 3 z 5

Když divadlo sundá masku Když divadlo sundá masku Irena Fuchsová

Povídky o herečkách, hercích, uvaděčkách, garderobiérkách, rekvizitářích jsou doplněny vejšplechty herců Činoherního klubu (např. Nárožný, Taclík, Pavlata,Sokol, Zindulka), které autorka poctivě zapisuje. Hlavním motivem jsou přetvářka, intriky, nevěra i láska a pomsta. Autorka se strefuje i do bulváru -deník Šmejd.
Nejvíc mě v paměti uvízla povídka Premiéra na kousky. Také se někomu při čtení povídky Už tě nemiluju, Žofie! vybavila Jiřina Bohdalová?

11.08.2017 3 z 5

Dítě, které v noci našlo slunce Dítě, které v noci našlo slunce Luca Di Fulvio

Těšila jsem se na drsný příběh z drsné doby, ale dočkala jsem se pohádky Jak právoplatný princ získal zpět svůj ukradený stolec a Jak se zhýralý baron dal na pokání. Začátek je naprosto strhující již úvodním masakrem a střetem prince s každodenní realitou nevolníků. Pak jsem si ale přečetla (s.106), jak starosta obce pohání vesničany do práce slovy: "Tak pohyb, lidičky, do práce!" (jsme v roce 1407) a došlo mi, že závěr bude určitě "sluníčkový."
Víc než Marcus (Mikael) a Ojsternig mě zaujaly ženské postavy Eloisa, Emöke i Lukrécie.

10.08.2017 4 z 5

Jákobovy barvy Jákobovy barvy Lindsay Hawdon

Kniha vypráví příběh o utrpení dvou dětí, které začalo již dávno před válkou. Anglická dívka Glorious trpí nezájmem otce i dědičnou zátěží po matce. Švýcarský Róm Javi je úřady spolu s dalšími dětmi odebrán rodině a dán na převýchovu. V dospělosti je jim dopřáno zažít trochu rodinného štěstí, které však přerve nacistická snaha vyhladit podřadné rasy.
Stále jsem doufala, že se rodina najde a dostanou se do bezpečí. Jákob měl štěstí na dobré lidi, kteří mu při jeho putování pomohli. Konec knihy je opravdu emočně silný.
Narazila jsem na časovou nepřesnost ohledně věku Lor (na straně 137 se píše, že jí bylo 14 let v roce 1931, ale na straně 243 v kapitole označené také rokem 1931, že jí je 16 let).

07.08.2017 4 z 5

V pekle mezi ostnatými dráty - Zpověď muže, který přežil hrůzy čtyř koncentračních táborů V pekle mezi ostnatými dráty - Zpověď muže, který přežil hrůzy čtyř koncentračních táborů Manny Steinberg

Malý Mendel se narodil 31.5.1925, když začala válka, bylo mu 14 let. Přežil díky podpoře svého o dva roky mladšího bratra Stanleyho, kterou si vzájemně prokazovali během svého věznění, i když museli tajit, že jsou sourozenci. Jejich osmiletý bratr a nevlastní matka zahynuli v Treblince.
První koncentrační tábor, v němž byli vězněni - u továrny na munici asi 30 km od Radomi u vesnice Szkolna, je pro mě naprosto neznámý, dosud jsem o něm nikde nečetla.
Je obdivuhodné, jak se z Mendela stal po válce pravý Američan, který šel bojovat za svou novou vlast do Koreje, aby jí splatil za záchranu svého života.

30.07.2017 4 z 5

Nejstudenější válka Nejstudenější válka Ian Tregillis

Tentokrát naši hrdinové zestárli, největší hrozbu roku 1963 představuje SSSR ovládající celý kontinent. Nyní se proti Británii chystá vyslat své nadlidi na baterky. Autor se zaměřuje hlavně na psychologii postav a jejich svědomí, nechybí ani parádní akční souboj dvou nadlidí.
Je velmi napínavé sledovat Greteliny intriky a domýšlet se, čeho vlastně chce dosáhnout. Jestli myslí jen na sebe nebo chce zachránit lidstvo?
Nemůžu se dočkat třetího dílu.

18.07.2017 4 z 5

Hořká setba Hořká setba Ian Tregillis

Alternativní historie, kdy díky britským čarodějům a Rudé armádě skončí 2.světová válka již v roce 1942, i když Němci vyvinuli nadlidi na baterky. Ze tří hlavních postav vědma Gretel, agent Marsh a čaroděj učedník Will mi k srdci nikdo moc nepřirostl. Líbilo se mi alternativní vysvětlení, díky čemu se německá invaze do Británie nepovedla.

16.07.2017 3 z 5

Aristokratka ve varu Aristokratka ve varu Evžen Boček

Humorná jednohubka ze života české šlechty v roce 1997 (období březen-červen) přináší situační komiku a partu svérázných figurek, které musí přetrpět svatbu členů fanklubu Helenky Vondráčkové, setkání šlechty v Karlových Varech (možná přijede i lady Diana) a smršť červnových školních zájezdů.
Vskutku originální jsou zápisky v návštěvní knize.

14.07.2017 3 z 5

Nikam Nikam Dalibor Vácha

Kniha je rozdělena do tří nestejně dlouhých kapitol. V první se na scéně objevují hlavní hrdinové (musela jsem si je vypsat na papír, abych si pamatovala, kdo je kdo a co má v plánu). Pokud jsem dobře počítala, jedná se o 12 postav, které se střídají zhruba po dvou třech stránkách. Ve druhé kapitole (rok po konci světa) čelí hrdinové, kteří vytvořili společný Domov, smrtící nákaze. Ve třetí přeživší prchají na Šumavu.
Autor stupňuje brutalitu, s níž se lidé vzájemně likvidují, ani k tomu nepotřebují mimozemské organismy. Nejděsivější byla paneláková dvojice kanibalů.
Pobavila mě scéna, kdy jedna z postav říká, že skutečnost vůbec nevypadá jako ve filmu Mad Max, a ejhle sotva na kolech přejeli pár kopečků do Prachatic, náhle se v Mad Maxovi ocitli.
Spoiler: Ze všech postav, z nichž jsem i některé oblíbila (Vojta, Michal) se jich epilogu dočkají jen tři. Ostatní umřou hnusnou smrtí.

12.07.2017 3 z 5

Moje cesta k R.A.F. Moje cesta k R.A.F. Ladislav Zadrobílek

Pan Zadrobílek, svými kolegy v Anglii zvaný Zet, příslušník 310.stíhací perutě, líčí svou kariéru pilota od letecké školy v Prostějově, kam nastoupil v září 1936, po okupaci přechod do Polska, odjezd do Francie, vstup do cizinecké legie a službu v Alžírsku, po kapitulaci Francie vstup do britských RAF. Autor vzpomíná na všechny své kolegy a spolužáky. Smutné je číst, že každý druhý se konce války nedožil. Letci umírali i během výcviku. Sám Zadrobílek třikrát těsně unikl smrti - při cvičném letu 14.března 1942 do něj vrazil na zemi kolega a letadlo se vznítilo, vyvázl s popáleninami obličeje, při dalším cvičném letu 11.října 1942, když dělal instruktora, po nárazu od letadla pilotovaného žákem, který omdlel z nedostatku kyslíku, ztratil kontrolu nad strojem a nemohl otevřít zaseknutou kabinu, aby se katapultoval. Nakonec se mu podařilo vyskočit. Během pádu se modlil, aby ho to neodfouklo nad moře, protože piloti cvičných letadel nedostávali záchranné vesty ani čluny.
2.ledna 1943 byl sestřelen německou F -190, kdy utrpěl vážné zranění levé ruky od střepiny, v níž navždy ztratil cit ve třech prstech.
Vzpomínky končí rokem 1950, kdy byl propuštěn z československé armády. Kniha obsahuje bohatý fotografický materiál.
Dojemný je i jeho doslov, v němž se vyznává ze své lásky k vlasti.
"Historie píše o králích, císařích a politicích, ale dějiny dělají prostí lidé, kteří poctivě pracují a dovedou za své ideály obětovat vše."

11.07.2017 4 z 5

Prak Prak Michal Vrba

Hlavní hrdina Marek se mstí za svou zbabělost a ponížení prakem, což ho staví na roveň mýtického protektorátního hrdiny Péráka. Více se mi líbila linie z roku 1960 s Pavlou a její dcerou Alenou. Příběh člověka, který zklamal sám sebe, mě zaujal svou strukturou puzzle, kdy se čtenář postupně z různých pohledů dozvídá, jak to vlastně ve skutečnosti bylo.

Na svých střeleckých procházkách v skrytých místech jsem trénoval novou věc, o níž jsem nikdy předtím ani nepřemýšlel. Snažil jsem se tasit prak. Prak jsem zasunul za kalhoty pod vestu tak, že jeho tělo mi zmizelo mezi půlkami zadnice a vidlice mi tlačily na páteř v ohybu nad ní. Tasit zbraň z pochvy je snadné, ale o tom, jak tahat zbraň ze zadnice, se doposud žádný autor šestákových románů neopovážil psát. (s.130)

09.07.2017 4 z 5

Darebáci Darebáci George R. R. Martin

Sbírka přináší celkem 21 povídek, z nichž je třetina poněkud slabší, třetina průměrných a zbytek naprosto famózní. Za mě jsou nejlepší V Teradanu do roka do dne (S.Lynch), Žesťová žihadla (B.Denton), Diamanty z tequily (W.J.Williams), Karavana do neznáma (P.Eisensteinová), Uvádíme (C.Willisová) a Bleskostrom (P.Rothfuss). Viz mé komentáře u jednotlivých povídek.

09.07.2017 4 z 5

Pán věže Pán věže Anthony Ryan

Tentokrát se děj odvíjí z pohledu čtyř hlavních postav v různých částech světa: Vélin, Reva, Frentis, Lyrna + vyprávění alpírského historika Verniera. Objevují se nové silné ženské postavy: Reva, Lonačka Davoka, rádkyně Pána věže Dahrena, větší prostor získává i Vélinova nevlastní sestra Alornis. Dá se říci, že i jednou z hlavních záporaček je žena - volarská čarodějnice. Opět se rozhořela válka a Sjednocené království se musí sjednotit, aby dokázalo vzdorovat útoku Volarů. Nejvíc mi asi utkvěly scény z dobývání města Alltor a vzdor jeho obránců vedených "Xenou" Revou a Lyrnin útěk z otrokářské lodi.

06.07.2017 4 z 5

Úkryt v zoo - Skutečný příběh z válečné Varšavy Úkryt v zoo - Skutečný příběh z válečné Varšavy Diane Ackerman

Kniha je takový kříženec válečného románu o rodině ředitele varšavské ZOO, která ukrývá Židy uprchlé z ghetta, a dějepisné a zoologické studie o nacistických rasových teoriích a šlechtění praturů a popisů chování různých živočichů. Autorka nastudovala tisíce stránek dokumentů a pak je i za cenu snížené čtivosti a plynulosti děje zakomponovala do příběhu. Těchto v uvozovkách nudných pasáží bylo v knize na můj vkus až moc. Zajímal mě hlavně příběh rodiny Zabinských. Je dobře, že tato kniha vznikla a připomněla hrdinství prostých lidí, kteří se nebáli riskovat své životy pro druhé.

02.07.2017 3 z 5

Ostrov v Ptačí ulici Ostrov v Ptačí ulici Uri Orlev (p)

Poutavě napsaný příběh dvanáctiletého chlapce, který od léta 1943 do zimy 1944 přežívá sám v židovském ghettu na svém ostrově, seznamuje malé čtenáře s holocaustem a nelehkým osudem židovských dětí.
Škoda jen, že autor alespoň nenaznačil, co potkalo Alexova otce od jejich rozloučení, a zda se setkali s maminkou.

21.06.2017 4 z 5