cori cori komentáře u knih

Diabol v zrkadle Diabol v zrkadle Juraj Červenák

Naše trio je na stopě spiknutí protestantských mstitelů, které bleskově rozpráší - pokus o atentát ve čtvrtek, dopadení spiklenců v pondělí. Některé scény mi asociovaly spíše western - útok na kočár a následující bitka, Jaroš jako indiánský stopař a zvěd, střelecká soutěž. Také mi chvílemi přišlo, že se ze Steina a Barbariče stávají folkloristé a dali se na sběr místních pověstí a legend. Barbarič si konečně pořídil pistoli. Jsem zvědavá, kdy navštíví další habsburskou metropoli (po Praze, Vídni a Bratislavě) a to Budín.

07.03.2017 4 z 5

Muž na odstřel Muž na odstřel Lee Child

Jack Reacher cestuje nedobrovolně mezi státy Kansas, Nebraska, Iowa sem a tam, aby osvobodil unesenou servírku. V případu vystupuje několik frakcí FBI, i CIA a teroristi. Zápletka je dost jednoduchá. Začátek je naprosto skvělý, ale jakmile se začnou objevovat tajní agenti jak na běžícím páse, jde to s příběhem z kopce. Jack si chvíli zahraje na "švédskou trojku" s dvěma agentkami, ale tentokrát bez sexu - asi kvůli zlomenému nosu, a v závěru se promění v hrdinu počítačové hry, který vyčistí hnízdo nepřátel svým samopalem.

05.03.2017 3 z 5

Dívka beze jména Dívka beze jména Marina Chapman

Neuvěřitelný příběh pětiletého děvčátka, které se ocitne v pralese odkázané samo na sebe, dokazuje, že divoká zvířata dokážou opuštěnému lidskému mláděti projevit víc citu, než mnozí příslušníci lidského rodu. Je hrůzostrašné, jaká zvěrstva se odehrávala a stále odehrávají v Kolumbii. Musela jsem obdivovat Marininu odvahu a sílu, díky níž se nedala zlomit. Zajímaly by mě její další osudy (jak se z Kolumbie dostala do Anglie a založila rodinu).

04.03.2017 4 z 5

Podle náhodného výběru Podle náhodného výběru Max Eisen

Patnáctiletý Tibor, narozený v roce 1929 v Československu (na Podkarpatské Rusi), je na jaře 1944 spolu s rodiči, dědečkem, dvěma mladšími bratry a několikaměsíční sestřičkou deportován do vyhlazovacího tábora Osvětim - Březinka, kde úvodní selekcí projde jen s otcem a jeho bratrem. Bohužel za nedlouho jsou rozděleni do různých pracovních komand a Tibor zůstává sám. Díky neuvěřitelnému štěstí není po zranění od dozorce na místě zabit, ale dostane se do nemocničního baráku, kde zásluhou hlavního lékaře, polského politického vězně, přežije a získává práci nemocničního zřízence, kdy uklízí operační sál, sterilizuje nástroje a prádlo.
Smutný je jeho návrat domů, kde je nevítaným hostem a bývalí sousedé ho vyhánějí. Neblahou zkušenost měl i s komunistickým režimem, kdy byl v roce 1949 půl roku vězněn za padělání dokladů. Svůj domov nakonec nalezne v Kanadě.
Kniha je cenným svědectvím o holocaustu a o vůli přežít a nevzdávat se.

03.03.2017 4 z 5

Běsné město Běsné město Dana Rusková

Paradoxně se mi nejvíc líbila povídka, v níž byl Sank jen vedlejší postavou - Ničská přehrada. Zaujala mě i existence spesanů - milá zvířátka. Trochu zmateně na mě působily první dvě povídky (Běsná čtvrť, Vzdušné zámky), ale pak jsem se od knihy nemohla odtrhnout.

28.02.2017 3 z 5

Krvavé ostří Krvavé ostří Sarah J. Maas

Kniha přináší 5 povídek, které vyšly v originále v roce 2012 a 2013. Čtenář se dozví, jak se Celaena sblížila se Samem, jak osvobodila dvě stovky otroků, postavila se vůli svého pana Arobynna, podrobila se výcviku ve tvrzi Tichých vrahů v Rudé poušti a jaké okolnosti předcházely jejímu uvěznění v Endovieru.
Doporučuji číst před Královnou stínů, kde je vlastně obsah povídek stručně zmíněn a také je tam odhaleno, že všechno nebylo takové, jak se na první pohled zdálo.

26.02.2017 3 z 5

Štěstí se dá naučit : můj život bez strachů a bez rohlíků Štěstí se dá naučit : můj život bez strachů a bez rohlíků Karel Voříšek

Pan Voříšek vypráví o změně života v době, kdy byl vyhozen z Novy za údajnou spolupráci s StB, a předkládá životní moudra, kterými bychom se měli řídit. Poslední kapitola je věnována chvále bezlepkového stravování a receptům bezlepkové kuchyně.
Karlovo desatero: přehnaně neplánujte, přestaňte být vězněm svého osudu, žijte přítomným okamžikem, hrajte i s malým kašpárkem velké divadlo, naštvěte se, odpustě si, jednejte, kašlete na to, co si o vás lidé pomyslí, blbcům zmar, nehádejte se, smějte se sami sobě, milujte sami sebe a poděkujte.

26.02.2017 3 z 5

A přece nezemřeš A přece nezemřeš Lee Child

Jack Reacher tentokrát jako ochránce unesené agentky, k níž je přitahován nejen její krásou, ale i odvahou. Příběhu trochu uškodil čas, přece jen už je to skoro 20 let, co vyšel originál - závislost na faxu, konspirační teorie a banda fanatiků, co buduje svůj stát uprostřed lesů. Pasáže s popisem opakovaných návštěv Bílého domu byly dost nudné.
I zapálená cigareta se v rukou spoutaného Jacka stává smrtící zbraní, tak bacha!

21.02.2017 3 z 5

Provdaná proti své vůli Provdaná proti své vůli Lajla

Lajla mi nebyla moc sympatická: její nesmyslné protesty, vyhladovění se, záchvaty zuřivosti a hlavně mlčení, když jí někdo chtěl pomoc. Kniha poukazuje na problém zinscenovaných sňatků muslimských muž z Afriky, kteří se ožení s Evropankami nebo muslimkami s občanstvím EU, aby legálně získali také občanství a pak se tady jimi a sociálkou nechali živit.

18.02.2017 3 z 5

Švadlena z Dachau Švadlena z Dachau Mary Chamberlain

Celkem zajímavý příběh o životě nižší třídy v předválečném a poválečném Londýně. Hrdinkou je naivní, ambiciózní dívka, která sedla na lep prvnímu muži, který ji pozval do Ritzu na čaj. Název románu je poněkud zavádějící, navozuje očekávání, že se příběh odehrává v koncentračním táboře, přitom se ale Ada do koncentráku ani nedostala.
Překvapil mě konec. Nejvíc mě dostala scéna prvního setkání Ady s matkou po návratu do Londýna.

18.02.2017 3 z 5

Bez slitování Bez slitování Lee Child

Jack tentokrát pracuje v týmu, který chrání víceprezidenta před atentátníky, kteří mu posílají výhrůžné dopisy. Hodně se vzpomíná, sledují videozáznamy, obhlíží terén, leze po zvonicích a sprchuje v motelech. Oproti jiným dílům celkem zdlouhavé, málo akce a motivace padouchů dost přitažená za vlasy - pomsta po x-letech.

12.02.2017 3 z 5

Ozvěny trpkých let Ozvěny trpkých let Jan Stejskal

Dva historici (muž a žena) rozpráví o útěcích ze země a jejich důvodech a o osudových dilematech zůstat nebo odejít. Žena historička pracuje s pamětníky totalitních režimů a dává svému kolegovi číst jejich vzpomínky.
Citovaní pamětníci: RNDr. Věra Čáslavská, CSc, Jitka Měšťanová, farářka Mgr. Anna Lavická, Marie Mannová, Michaela Pírková, Věra Poncarová, Eliška Vlčková, ing. Hana a ing. Michael Thompsonovi. Lubor Burek.

07.02.2017

Obchod se štěstím - Povídky, které vás udělají šťastnou Obchod se štěstím - Povídky, které vás udělají šťastnou Irina Semina

Nádherně lidské a procítěné povídky, které dávají naději, že na každého čeká štěstí, jen nesmí sedět doma na zadku, nadávat a litovat se. Autorka dává návod, jak brát vše pozitivně.
Nejvíc mě zaujala povídka Ptačí lidé.

06.02.2017 3 z 5

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

" Já jsem jako...jako...Jsem jako granát, mami. Jsem granát a jednou vybuchnu a ráda bych, aby bylo co nejmíň obětí, chápeš?"
Kniha, která člověka donutí přemýšlet o životě a smrti.

05.02.2017 4 z 5

Přežil jsem peklo Bergen-Belsen Přežil jsem peklo Bergen-Belsen Zoltan Zinn-Collis

Jedná se vlastně o zprostředkované vzpomínky, neboť hlavní hrdina byl vězněn v koncentráku jako pětiletý. Jeho bezprostřední vyprávění po osvobození zapsal jeho adoptivní otec. Zoltán vzpomínky vytěsnil a teprve v dospělosti se vrátil k zápisům.
Více mě zaujali jeho rodiče a jejich osudová dilemata - židovský otec, který se skrývá v zimě v horách, ale zatouží po společnosti a teplu a vydává se do hospody, kde ho však odhalí a udají, a maďarská matka, která má možnost zachránit své děti, když se rozvede.

04.02.2017 4 z 5

Román o růži Román o růži Vlastimil Vondruška

Četla jsem před týdnem, ale už se mi děj vykouřil z hlavy, protože zápletka je taková nijaká. Příběh se odehrává bezprostředně po Oldřichově souboji se synem Hynka Berky z Dubé, který je také hlavním padouchem a chce se Oldřichovi za smrt syna pomstít, což autor nijak neskrývá. Pachatel je tedy od začátku jasný a jen odstraňuje svědky a pomahače.
Úsměv vyvolá zápletka s Otou, který se vydává za Oldřicha a musí sexuálně abstinovat v zajetí s "nymfomankou", aby nepošpinil Oldřichovo jméno.

03.02.2017 3 z 5

61 hodin 61 hodin Lee Child

Můj druhý Reacher. Napínavá oddechovka, ale zklamal mě fakt, že muž, který dokáže předpovědět, co se odehraje v nejbližších 5 vteřinách, a měřící 195 cm, se při boji v místnosti s nízkým stropem při útoku na protivníka praští o strop do hlavy. Jak to, že mu to nedošlo?
Bavily mě telefonáty s velitelkou Amandou/ Susan.

03.02.2017 3 z 5

Ohnivé znamenie Ohnivé znamenie Juraj Červenák

Naše trojice se tentokrát vydává do Prešpurku (Bratislavy), aby pátrala po unesené kupcově dceři. Případ opět hravě vyřeší během pěti dnů a setkají se i se starou známou z prvního dílu Žofkou. Stein je pořád puritánský suchar, Barbarič se neobejde bez svého navoněného kapesníku a Jaroš všechno oběhne, zneškodní a odpitvá. Mrtvol přibývá jak na běžícím páse, každý den minimálně jedna. Spojení případu s dalším "profláklým" uherským případem bylo zbytečné.

22.01.2017 4 z 5

Katova dcera a ďábel z Bamberku Katova dcera a ďábel z Bamberku Oliver Pötzsch

Rodina Kuislů se vydává do Bamberku za Jakubovým bratrem Bartolomějem, o němž se čtenář doposud moc nedozvěděl. Mezi řádky vyplyne, že Anna Marie zemřela a Jakub je vdovcem. V Bamberku je čeká město duchů, v němž jsou desítky zpustlých a vybydlených domů, jejichž majitelé padli před 30 lety za oběť monstrózním čarodějnickým procesům.
Štafetu "Katovy dcery" tentokrát po Magdaleně přebírá její patnáctiletá sestra Barbara, která se ocitá v centru dění, koketuje s lehkou múzou a poprvé se zamiluje.
Bratři Kuislové musí vyřešit svůj vztah a dávné selhání, pobavila mě scéna, kdy se servou jako malí haranti. Autor ohledně hlavního padoucha mlží, nabízí falešné stopy i falešné alibi, které je dlouho považované za věrohodné. Trochu mě zklamal konec s "canis ex machina".

20.01.2017 4 z 5

Případ Pegasus Případ Pegasus Gregg Loomis

Taková pohádka o neohroženém právníkovi, který umí latinsky, v době studené války dělal agenta a nyní má všude po světě známé, kteří mu pomohou. Zápletka trochu přitažená za vlasy. Záporáci kvůli jednomu obrazu, který by bez povšimnutí visel v obýváku na zdi, vyhazují domy do vzduchu a vraždí všechny, kteří na ten obraz jen koutkem oka spočinuli. Konec s přejetým čoklem je docela vtipný.

15.01.2017 3 z 5