Corso Corso komentáře u knih

Mesačný kameň sv. 2. Mesačný kameň sv. 2. Wilkie Collins

Uvadza sa, ze Mesacny kamen je vobec prvy detektivny roman. Tolko sa dozviete z kazdej wiki. Tiez sa zvykne o Collinsovi uviest, ze je nepravom pozabudnuty spisovatel, ktory vo svojej dobe konkuroval Dickensovi, a bohviekomu, Dumasovi, Wildeovym romanom. A bol v tej dobe jeden z najlepsie zarabajucich autorov. Pravom. V Mesacnom kameni som sa stretol s jednou z najlepsie napisanych rozpravacskych postav ake som kedy cital. Dej tu pomalicky tecie, dialogov je pomenej, ale ak si chcete vychutnat vtipneho, mileho, priam ziveho rozpravaca, sluha Betteredge je uzasny. A slovensky preklad Ivana Krcmeryho je jednoducho ..nechcem napisat genialny, ale nezabudnutelna kniha to teda je. Kto precita, zaradi si ju vedla Saturnina, Svejka, Hlavy 22, proste vedla knih ktore za desat rokov bude citat znova. Citit z toho viktoriansku Angliu, kolonie, tajomstva orientu, uz len cakate kedy sa objavi doktor Morriarty. Skratka mesteriozny roman, ktoreho zaner bohuzial zmizol a transformoval sa neskor do detektivok, thrillerov, hororov, ducharin. Cokolvek co sa vam dostane to ruk od Wilkieho, berte berte berte. Aspon skuste. Netvrdim ze ocari milovnikov akcie, ale napr ctitelov Wildea, Dickensa, Poea, Doylea, urcite.

29.01.2018 4 z 5

Jimmy Corrigan: nejchytřejší kluk na světě Jimmy Corrigan: nejchytřejší kluk na světě Chris Ware

Toto je komiks, ktory bura vsetky zakladne konvencie komiksoveho zanru. Budete sa v nom stracat, uvidite co ste nikdy nemohli nikde vidiet. Obcas budete musiet stranku prezerat viac krat kym pochopite. A nie je to zalezitost jedneho dna. Myslim ze sa to neda zvladnut na jeden, ani na dva krat. Proste je to NALOZ tazkeho, depresivneho, smutneho, banalneho, sonda do zivota chlapika ktory proste nemoze inak len zit ako zije. Konat tak ako kona, snivat svoje nesplnitelne sny. Budete svedkom sondy a verte ze tam uvidite kus seba. Kto sa v tom kusok neuvidi, klame sam seba.
PS: nadherna geometricka kresba

18.01.2018 5 z 5

Cesta časem - světové dějiny v obrazech Cesta časem - světové dějiny v obrazech Peter Goes

Autor ma taky svojsky styl ilustracie, krasny, vtipny. Toto je proste taky vizualny rozkos. Otvorite, a nechate bludit oci po strankach.

24.11.2017 4 z 5

Sherlock Holmes: Skandál v Čechách (komiks) Sherlock Holmes: Skandál v Čechách (komiks) Petr Kopl

Toto mi uslo, kupil som uz len ako ebook na zelenom mimozemstanovi . Co pozitku komiksu vzdy trosku ubera, posuvat a zvacsovat na obrazovke tabletu neni to prave. Inak trilogia Sherlocka Holmesa od Kopla je dobra. Sice niektore panely mi pripadaju ako rychlo urobene,ale je to napadite, obcas vtipek. Chcelo by to viac pokracovanie. Viktorianska seria bol dobry napad.

06.08.2020 4 z 5

Macanudo Macanudo Liniers (p)

Krasne skoro nezname stripy. Plne zvlastnej poetiky. Macanudo nie je znamy ako Garfield, Peanuts, Dilibert alebo Red Meat, ale svojou jemnou linkou ako by bol skor basnik filozof. Nijaky drsny sarkazmus ale taka ticha pokojna melancholia. (Ech, zistujem ze mi slabnu oci :)

16.07.2020 5 z 5

Kejda Kejda Dan Černý

POZOR bude obsahovat SPOILER (ale taky ktory by ste sa dozvedeli uz na 10. strane)
Toto by sa dalo hodnotit ako Danov hrich mladi :) Pouzijem ceske vyrazy. Je to řachanda, bžunda, uletenosť. Dojde aj na lesbicke eroticke sceny.
Viem ze sa to nehra na velku literaturu. Myslim ze co sa tyka zapletky, (spoiler) najvacsi problem si urobil autor sam tym, ze hlavnej postave dal dar vsevedenia. Z toho vyplynul dojem ze si chcel zjednodusovat riesenia problemov ktore postavy stretavaju a do ktorych sa dostanu. Je hrozne jednoduche vsetko na svete vediet. Viem ze to nie je nemohucnost a nedostatok fantazie autora. Proste hlavna postava ma takuto jedinecnu vlastnost dar. Skor z toho pre mna ako citatela vyplynul dosledok, ze taka neohrozitelna baba... proste sa o nu nebojite, lebo viete ze vsetko zvladne. A naozaj duo priateliek ide pribehom neohrozene ako namazany prst... niecim. :)
PS: Dolezita je pre mna informacia, ze alienov by stacilo vdaka ich kyseline nacat a proste ich potom ocurat. :) Dan ma proste potencial rozlozit aj logiku alienovskeho univerza. Ked samozrejme citate pozorne. Kazdopadne, Kroniku Pickwickovho klubu som odlozil kvoli tejto knizke a necitim vinu, bavil som sa ako uz cele dni nie.
PS2: V momente ako sa dostaneme do vesmiru medzi emzakov, pripomenulo mi to Douglasa Adamsa.

28.03.2020 3 z 5

Vlhké miesta Vlhké miesta Charlotte Roche

Som precital. Vidim na reakciach, ze autorke sa podarilo, ze citatelimi to doslova hybe. Aspon ich zlcou. Samozrejme to znamena ze obcas je vam az na grcanie. Neviem ci toto mal byt exkurz do mysle mladej zeny, kazdopadne nestandardne psychicky nastavenej, a neviem, ci taketo baby najdete bezne. Zarezonovalo. Dufam ze nic podobne nebudem citat o nejakom chlapovi, bo sa uz budem bat chytit aj kluciek na dverach. V case vydania to malo mohutny hype a povest kontroverzity. Po par rokoch zasluzene zabudnute.

25.10.2019 2 z 5

Kniha o hřbitově Kniha o hřbitově Samko Tále (p)

Pocuvane ako audiokniha s Lubosom Kostelnym. Nedalo sa zohnat na papieri, audio ano. A urobil som dobre. Hodnotim az teraz, ja tuto knihu pocuvam totiz raz za cas uz 3 roky. A ked si ju dam, prevazne si ju musim dat hned este raz. BEZKONKURENCNE NAJLEPSIE NACITANA SLOVENSKA AUDIOKNIHA (minimalne) DESATROCIA!! Genialny Lubos Kostelny, sadlo mu to ako rit na serbel, neviem si predstavit ze by to niekto zvladol lepsie. Ku samotnej knihe. Hore je popis, myslim ze vlastne hodnotim tu audioverziu. Citane na papieri by to mozno bol mierne zabudnutelny pribeh ale ICH forma vzdy zavana autenticnostou, vtiahne, spoji vas s postavou, pomoze precitit jeho trapenia a radosti. Proste kuzelny pribeh o mierne zaostalom zberacovi papiera a kartonov, ktoreho osudom je stat sa spisovatelom.
*****
Končatiny mi nepuchnú. V zime nosím teplé spodky. Jedny teplé spodky sa volajú Panter a druhé Trikota. Teplé spodky, čo sa volajú Panter, majú na nohe vyšité zviera pantera. Spodky, čo sa volajú Trikota, nemajú vyšité zviera.
Ťažké predmety si ale musia vyložiť sami, lebo ja to mám povinne zakázané, aj keď ma o to ľudia prosia. Keď bola Komunistická strana, tak som skoro iba ja sám v Komárne nosil predmety, ale odkedy komunistická strana odišla, tak aj niektoré obchody nosia predmety. Ale voľakedy som bol iba ja jediný a ešte niektorí.
Mne aj preto niektorí hovoria, že Chlapec, lebo ja nie som veľmi veľký, lebo som veľmi nerástol, lebo ja mám takú chorobu, čo má aj meno, a pri ktorej sa ani neholí a ani nerastie. Lenže načo by som rástol, keď ja mám už skoro 44 rokov a vtedy už nerastie nikto na svete. No nie?
No áno.
*****
Vtedy je najlepšie stať sa spisovateľom, keď prší, lebo vtedy aj tak nezbieram kartóny, lebo vtedy ich sprostý Krkan v Zberni neberie, že sú mokré, ale iným berie, aj keď sú mokré, Krkan sprostý. Iným berie, napríklad tej cigánskej potkanke Angelike Édesovej, tej berie, aj keď má mokré. Ale ja viem, čo je vo veci. To je vo veci, že keď príde potkanka Angelika Édesová, tak napíše papierik, že Hneď prídem, ale hneď nepríde, lebo on sa tam zavrie v Kancelárii s potkankou Angelikou Édesovou a robí s ňou pohlavné veci. Preto jej berie aj mokré a mne nechce brať mokré, tak nech neberie. Veď uvidí. Bude povedaný a ohľadom toho bude popoťahovaný. Ale mne je to jedno, ja som pracovitý a vždy si nájdem aj inú robotu, napríklad som spisovateľ.
Byť spisovateľom je preto veľmi ťažké, lebo z toho bolí ruka.

08.10.2019 5 z 5

Umění války Umění války Sun-c'

Ono je to napisane tak vzletnym a obraznym jazykom, ze sa to da aplikovat na kazdy aspekt zivota. Priam basnicky. Pritom je to o najprirodzenejsej vlastnosti cloveka. VYTAZIT. Rozmenene na drobne je vojna vzdy hnus, ale takto... priam nadhera. :) Vznesenost umenia decimovat nepriatela, vziat si silou co nie je nase. To je to co pozdvihlo ludstvo na dnesnu uroven. (Len ci nie az prilis vysoko tesne pod strop kde je strasne horuco a plno prachu.) Ono sa to nezda, ale tieto myslienky ma clovek podvedome v hlave tak ci tak. To nie je o nejakom velitelovi na kopci v staroveku, co rozdava prikazy a kohorty tiahnu. My to tak ci tak mame v hlave trebars ked sa tlacime do preplneneho autobusu, hladame kde dostat lacnejsi chleba alebo zdravsie ovocie. Je to vlastne o umeni vyuzit kazdu aj drobnu vyhodu. A az potom je tu ten uzas, ze to dokazal niekto formulovat uz pred 2500 rokmi.

02.10.2019 4 z 5

Juraj Jánošík® proti Dračiemu rádu Juraj Jánošík® proti Dračiemu rádu Svetozár Olovrant

Predvcerom som nasiel cely stos v zlacnenych knihach, dnes uz precitane. Vdakabohu. Hned ako som to zameral Jura J. pred casom, lakala ma krasna obalka. Co k obsahu... Zoberte nejake steampunkove rekvizity, troska tajomstva, magie, zname osobnosti z historie, trosku alterantivneho odklonu od skutocnosti (cesky kral Hiram I.), davku nasilia, porubanych hlav, rozsekanych mrtvol, sex na kazdej desiatej strane, pohrkajte zamiesajte. A podajte to rozpravkarskym strucnym jednoduchym narativom. V jednej vete sa naveceral, v dalsej sa vyspal. V tretej sa uz zobudza a hlada co si da na ranajky. (Naozaj tam taka stat je!) Kniha ma fakt krasnu obalku, pekne ilustracie, take smrncnute Danglarovskym stylom. Jedina vec co ma nakoniec zmiatla je, ze asi nepresla korekturou, lebo si neviem vysvetlit ako mohli napr. zamenit strany 61-62. Dobre ma to doplietlo. V zivote som sa s takym niecim v knihach nestretol. Horuca ihla?? Suril termin vydania?? Boh ho zna. Celkovo dojem ostal zla pachut strateneho casu. Kto je Svetozar Olovrant, myslim ze to moze byt aj pseudonym zabehnutejsieho autora, a toto moze byt nejaka suplikovka, hriech mladosti.
Jaj este toto... Knihu som nasiel v tych zlacnenych knihach, a myslim ze teda cena pojde este dole, ak vydavatel videl pocty predanych kusov, moze to nakoniec skoncit ako napr Projekt Zenta (Co je mimochodom o dva levely lepsi pribeh). Slovenska fantastika to ma tazke. Ale toto som chcel. Ma to tazke aj preto,ze knihu som nasiel medzi detskymi knihami. Pri macacich bojovnikoch, Darrenovi Shan a podobne. Som zvedavy, ked toto niekto kupi lebo je to o Janosikovi, ako bude detom vysvetlovat "praskanie panenskych blan" alebo ako sa moze "naplnit cnostna slachticna az po okraj".
Inak ano, Slovensko by uzivilo jedneho dvoch Kotletov, Kulhankov. Normalne som dufal ze azda toto.... Este tomu nieco chyba. Zaroven chapem preco sa to ludom celkom paci, nic podobne tu este nebolo.

10.08.2019 2 z 5

Krvavá fontána Krvavá fontána Jaroslav Velinský

Stvrty, a zase uplne iny pribeh Augustina Velikeho a jeho partakov. Tentoraz skoro ducharina, a k zlocinu dochadza aaaaz niekedy v poslednej tretine. A az potom dostaneme dokazy, ze mozeme tuto knihu zaradit k detektivkam :) Mrtvolami sa to nakoniec predsa len hemzi, ale duchmi tiez. Ja som sa bavil. Zase dobre napisane dialogy, ktore su nosnym pilierom pribehu. Samotna krimi zapletka nie az taka objavna a mozno si pomaha nie nelogicnostami, ale aspon takymi barlickami, aby to ku koncu do seba zapadlo. Ale stale skvele citanie. Nebyt autor zaradeny v dobe normalizacie za "zavadneho", mohli sme sa dozit par skvelych filmov na namety tejto serie. Ech... raz sa k AV vratim... medzitym vyskusam Otu Finka.

25.10.2018 4 z 5

Pán Tragáčik a človek z UFO Pán Tragáčik a človek z UFO Zbigniew Nienacki

V novom mileniu sa Mlade leta rozhodli vydat vsetkych Nienackeho Tragacikov. Zasluzny pocin, ale nakoniec zabudli na posledne dva diely, Neviditelnych a Cloveka z UFO. Nastastie vysli obe v 80-tkach v Stopach. Takze kto to chce komplet, musi si zohnat stare Stopy. Nadherne ilustracie Petra Klucika su v tomto pripade ako bonus, kedze nove vydania su vsetky bez ilustracii a navyse s hnusnymi obalkami. V tomto pribehu vidno aku daleku cestu a akym vyvojom presiel Pan Samochodzik za asi 30 rokov, pocas ktorych ho Nienacki pisal. Od novinara, ktory navstivi Sibir, cez detektiva na referate pamiatok ministerstva kultury, az po skoro Bondovsku karikaturu uprostred Kolumbijskeho pralesa (stale zamestnanec MK Polskej republiky :)) Samozrejme zlate obdobie je to stredne. Niekedy ale lutujem, ze sa niektore vydavatelstvo pre mladez nechytilo a aspon tie lepsie pribehy pokracovatelov nevydalo aj u nas. Pretoze Pana Tragacika maju v portfoliu dnes autori celkom zvucnych mien (napr. Pilipiuk) a hoci asi uz prekonal aj 100 pribehov, mozu byt dobre.

27.04.2018 3 z 5

Vesaliovo tajemství Vesaliovo tajemství Jordi Llobregat

Ako sa tu casto spomina, ano, aj ja som sa na tuto knihu tesil. Musim pochvalit pekne graficke spracovanie, ktore ma hypnotizovalo a pritahovalo kupit si ju. Llobregat pisat vie, je to plne detailov. Postavy zvlada, su celkom zive, ze klise-ovite, to je v detektivkach normalne. Su uveritelne. Nikdy by som vsak Llobregata neporovnaval so Zafonom. A teda od Eca je tak 9000 mil daleko. Mozno ma nakrocene stat sa takym spanielskych Vandenbergom. Alebo druhym Javierom Sierrom. No, uvidime co dalej bude pisat. Co autorovi neodpustim, je nafukana velkost knihy :) Este snad 120 stran pred koncom nevaha do deja priviest novu postavu, ktora je podla mna uplne zbytocna a sledujeme tak dalsiu liniu pribehu, uz x-tu. Pritom rieseniu zahady sa Llobregat chvilu venuje, potom sa na to na 80 stran vykasle a v podstate sledujeme len take nejake hmyrenie postaviciek. Da sa to citat, nenudi to, ale od polovice knihy som sa premahal, a ked nastal posun, nejaky ten objav, bol smiesny a predvidatelny, neoriginalny, to co malo byt vlatne klenotom takejto knihy, zahadne tajomstvo z historie, trosicku tej mystifikacie... vyslo do stratena. Nebudem spoilerovat, co konkretne ma sklamalo bo to by som vlastne vyzradil pionty. To co ma pritiahlo... kokteil Historia-19.storocie-medicina-zahady... nakoniec vo mne ostal pocit ako by som videl b-ckovy film kde zli chvilu vyhravaju nad dobrymi, potom su vsak klisovite potrestani viacmenej osudom. Zaver je vsak "prekvapivy". Predsa jeden SPOILER!!!! S drzostou ostrielaneho mystifikatora je autor schopny tri krat zvrtnut kartu a postupne mi ponukol niekolko adeptov na vraha. Pri kazdom som si povedal, "no toto snad nie" "toto uz hadam ozaj nie!". Az skoncil pri absolutne nepredpokladatelnom nepredvidatelnom, v podstate celu knihu sa neobjaviacom adeptovi. A ked som sa tak zamyslel nad celym dejom, zrazu mi doslo ze tymto sposobom sa vsetko stava nejak...nelogicke. Holt... MOzno keby sa toho chytil Alan Moore, bol by to celkom morbidny a spektakularny komiks.
PS: Deus-ex-machina pritomne viackrat

13.03.2018 3 z 5

Da Vinciho kuchyně Da Vinciho kuchyně Dave DeWitt

Som clovek ktory ledva zvlada cestoviny, ale mam rad historiu. A tento exkurz do renesancnej kuchyne je objavny. Priklad toho ake bohate bolo kucharske umenie kedysi. Dnesok uplna nuda.

29.01.2018 4 z 5

Kulma drát Kulma drát Skottie Young

Aaaaa dokoncenie.... Nunu maluvanky s nadupanou cool Gerdou stratili plyn. Stratilo to napad, tempo, "o nicom" ako by povedali deti na zakladke. Kontrast brutality a candyfarbiciek a miluckych ksichtikov vyvanie rychlo bez ideje a napadov. Chvalim ten moment zmeny grafiky v pocitacovej hre ci aka sranda to mala byt. Dalsi diel to asi nema? Ci? Kazdopadne uz ma nezaujima aj keby vysiel. Su stovky lepsich komiksov.

05.02.2021 1 z 5

Sabriel Sabriel Garth Nix

Znova... (druhy raz rozcitana) som sa dostal tak po cast kedy sa hrdinka dostane za mur a zacina tam objavovat... a uz znova ma to prestalo bavit. Neohodnotim, lebo som nedocital. Osobne asi nie som cielovka. Zacinam nenavidiet dievcenske hrdinky s mecmi. Stale sa necham navabit na kadejake Sabriele, Sklenene trony, Mesta z kosti, Divergencie ci co to je... a vzdy sa sklamem. :)

02.02.2021

Anglické duchařské historky Anglické duchařské historky Richard Dalby

Spolocnym znakom antologie su zenske autorky a .... duchovia. Oplati sa citat? Ale asi ano. Pre taky vseobecny rozhlad ak ste hororista. Su tu zaradene autorky o ktorych ani databazeknih nechyrovala. O niektorych ani wiki. K hororovym poviedkam som ale strasne narocny a mam vzdy prisne kriteria. Na plny pocet by musela poviedka mat aj atmosferu, mat pointu, byt skvele napisana, a miestami mrazit, vytvarat v mysli obrazy na ktore sa nezabuda. Proste pat hviezd ma u mna par poviedok na svete. Takze **** je uz vlastne parada.

Oci **
Fialove auto **
Pamiatka **
Tim tretim je jen stin ****
Zacarovany kotlik ***
Cekarna **
A neprijedes uz vice *
Pribeh nocni osetrovatelky **
Tri mile *** (Dobre napisane)
Obilene hroby **
Ucitelka v cernem ***
Zvlastni prihoda * (nijaky duch)
V zadnem pripade, ma mila! *
Dvojite rizeni ** (Komplet vyrozpravane dialogom)
Hlas bozi ** (skor len taka nacrtnuta fantazia, neducharina)

Pri pisani zoznamu som mohol este pouvazovat. Pouberat pridat takym vzajomnym porovnavanim poviedok. Verdikt, ziadna z nich nestoji za opatovne citanie. Fakt ani ta najlepsia. Ziadna z nich sa nestala klasikou ako "Holuby z pekel". Antologie mam inak rad. Hviezdickoval som si poviedky v obsahu uz v casoch, ked nebola nie len databaze, ale ani internet. Viete naco je to dobre? Druhy raz uz citam len tie dobre poviedky a to je teda vynimocny pripad pre citatela, ked si moze vlastne do buducnosti vylepsit citatelsky zazitok z knihy. :)

17.08.2020 2 z 5

Utažení šroubu Utažení šroubu Henry James

K Utazeni sroubu ma doviedol KIng, ktory to spomina ako jedno zo zakladnych diel hororoveho zanru. Takze ked som to uvidel na antikvariate, bral som vsema deseti. Ale stacilo mi par stran aby som zistil ze to pohodove citanie nebude ani zdaleka. Milujete cisla? Toto bude o samych cislach. Knizocka ma nejakych 125 stranok. Lenze husto nabusenych drobnym pismom. Prehryzal som sa tym uplne bez radosti, lebo som sa tesil na klasicku ducharinu, anglicke vidiecke sidlo...proste klasika naklasickejsia. Lenze ono to sluzi len ako pozadie hlavnej zahade v pribehu. Henry James bol majstrom psychologizacie postav. Odskok k tajomnym pribehom bol asi len na sklonku jeho zivota taky... napad? Kazdopadne styl akym je to napisane, je pre bezneho citatela ako som ja, takmer nestravitelny. Niektore pasaze som cital 4-6 krat...nie zeby som bol blbec alebo nesustredeny...proste je to tak napisane. (prelozene?) Bloky uceleneho textu, bez odstavcov, niektore maju az vyse dvoch stran. Nepamatam knihu kde by som taketo bloky videl. Dlhe suvetia mnohdy na 7 riadkov, vam neumoznia vnorit sa do rozmyslania hlavnej rozpravacky. A ze teda ste cely cas v hlave mladej guvernantky, deja a dialogov je tu poskromne. Celkovo by sa dal pribeh vyrozpravat par vetami, len keby sa vam chcelo ho niekomu prerozpravat. Fakt fakt umorna drina citat. Autor asi stylom chcel na citatela preniest tu temnu dusivu atmosferu. Skutocnost u mna bola taka, ze som miestami nevedel prist na to, o com citam. Nebol podla tohto natoceny aj film? Ako tu niekto napisal nizsie, chapem ze dakomu sa to moze pacit, ale fakt neslo o citanie ale o desifrovanie. A tragicky zaver je otvoreny mnohym interpretaciam, co by bolo uzasne, lebo o tejto knihe bolo napisane viac teorii a rozborov ako o Dostojevskeho Zlocine a treste. (no, to asi nie) Ale tony papiera boli zapisane. Mozno by bolo napinavejsie citat tie analyzy. Kazdopadne som sa v tejto knihe stretol s asi najzvlastnejsimi deckami ake som dosial cital. James o detoch ocividne nevedel absolutne nic, a tak sa mu podarilo stvorit doslova zrudy. Vztah guvernantky k detom je hlavny motiv, a mohla by sa mu venovat jedna medzinarodna konferencia psychiatrov a psychologov.

08.08.2020 2 z 5

Opráski z historje svjeta – Ževlička, Ěžíž apár kikotú Opráski z historje svjeta – Ževlička, Ěžíž apár kikotú Jaz

Opraski ako ked kreslis v painte tou svojou nedominantnou rukou ...rozumej tou co nic nerobis okrem sparania v nose. Ale len mysou bez podlozki. Sa cudujem ze vedel autor uzavriet plochu. Vacsinu casu som lustil co to tam je napisane :) napr... 4 slova, 30 sekund... nahle osvietenie "jaj totoooo je tam napisane!!" Je to celkovo mile. Pointy nakoniec rozosmeju. Ale nemali by za to pytat peniaze. Mozno symbolicky pripsevok na nejaku charitu.

08.01.2020 4 z 5

Sváko Ragan z Brezovej Sváko Ragan z Brezovej Elo Šándor

Velmi prijemny humor. Knizka nepravom zabudnuta, pretoze kazdy pozna serial a naco teda citat ze? Ale sa oplati. Verte, ked na to natrafite v antiku, berte. Je to na urovni Detvianskych smiechot alebo Galuskovho Slovacka.

03.01.2020 5 z 5