Crimble Crimble komentáře u knih

Na paměť mým smutným courám Na paměť mým smutným courám Gabriel García Márquez

Vyposlechl jsem si jako audioknihu a nebylo to špatný. Trošku těch stařeckých moudrostí a různých klišé o životě, ale bavil jsem se docela dobře.

22.09.2020 3 z 5

Vladař Vladař Niccolò Machiavelli

Velmi zajímavé! Zub času sice udělal své, ale nepovrchní sonda do umění vládnout v letech minulých je jistě i dnes inspirativní.

19.09.2020 4 z 5

Všechny řitě světa i ta má Všechny řitě světa i ta má Charles Bukowski

Bukowski, jak ho máme rádi. Někdy mne trochu děsí. Autentické někdy až za myslitelné hranice.

13.09.2020 4 z 5

Tajemný plamen královny Loany Tajemný plamen královny Loany Umberto Eco

Přelouskával jsem to asi dva měsíce, a ani ke konci se to moc nevylepšilo. Asi nejlepší charakteristikou z mého pohledu je slovo "grafomanství". Citace, ukázky, taková komentovaná a ilustrovaná historie italské i jiné literatury ve všech možných formách. Moc mi to s výpadkem paměti hlavního hrdiny nedrželo pohromadě, a jako druhou charakteristiku bych tu měl "samoúčelnost". Ale knížka je to hezká, to zase jo.

07.08.2020 3 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Dostal jsem to, co jsem čekal. Postapo jak má být. (poslech audioknihy v podání Norberta Lichého)

30.07.2020 4 z 5

Barva z kosmu a jiné horrory Barva z kosmu a jiné horrory Howard Phillips Lovecraft

Nebyla to totální bomba, ale dobrý! (audio na Vltavě)

07.07.2020 4 z 5

Mapa a území Mapa a území Michel Houellebecq

Sice jsem četl Podvolení a Serotonin, a nebyl jsem zklamán, ale až tato kniha ze mne učinila definitivního Houllebecqova fanouška. Má to drive, vtip, drzost, i schopnost drsné analýzy současnosti. Bavilo mne na tom tak moc věcí, samozřejmě v první řadě neomalený vstup persony autora do děje, nebo např. lakonické nepovýšené odstavce ve stylu "rádce spotřebitele".

15.06.2020 5 z 5

Dobrého člověka těžko najdeš (9 povídek) Dobrého člověka těžko najdeš (9 povídek) Flannery O'Connor

Ze začátku jsem si ještě nebyl jistý, ale po dočtení musím konstatovat, že pověsti o mistryni svého oboru, Flannery O'Connor, nelhaly. Prostě skvělé. Pro více podrobnosti si přečtěte další komentáře. Já bych jen opakoval.

09.06.2020 5 z 5

Děkanův prosinec Děkanův prosinec Saul Bellow

Možná trochu nevýrazná kniha, možná trochu nefunkčně rozpolcený děj. Ale vše napravuje Bellowova neodolatelná noblesa. Radost číst ty jeho vycizelované věty! I pro tuhle potěchu ducha rád čtu.

30.05.2020 4 z 5

Šváb Šváb Ian McEwan

Přece jen mi to přijde až moc prvoplánové, i když zábavné a svižné. Od McEwana jsem zvyklý na samé majstrštyky, i proto tentokrát jenom za 3.

22.05.2020 3 z 5

Stolek s citróny Stolek s citróny Julian Barnes

Povídky převážně o stáří, některé geniální, některé poněkud nudnější. Vysoký standard.

12.05.2020 4 z 5

Prázdniny Prázdniny Jan Balabán

Neveselé povídky o životě, jaký je.

11.05.2020 5 z 5

Rudé paprsky severního slunce Rudé paprsky severního slunce Markéta Hejkalová

Trošku moc postav, některé příběhy nedopovězené, někdy moc klišé. Ale pozornost to udrží, napětí tam je. Abych tak řekl - nebylo to špatné.

27.04.2020 3 z 5

Bratři Karamazovi Bratři Karamazovi Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Pro mne to asi není Dostojevského vrchol, ale přesto úžasné dílo. Tolik vášně, víry, pochyb a lásky. Místy snad poněkud grafomanské, i tak je to dílo génia.

27.04.2020 5 z 5

Šunkový nářez Šunkový nářez Charles Bukowski

Sled událostí v životě mladého outsidera, vyprávěný nevzrušivě jím samým. Někdy mu fandíte, jindy ho nenávidíte. S konvencemi se nemaže. Je to upřímné až tak, že je to nepříjemné.

26.04.2020 4 z 5

Nemesis Nemesis Philip Roth

Takový obyčejný smutný příběh o marném boji s těžkou chorobou. Bez velkolepých zvratů, přesto poutavé a čtivé. Poslední Roth, bohužel.

20.03.2020 5 z 5

Marco Marco Jussi Adler-Olsen

Od Olsena zatím nejhorší, co jsem četl. Každá severská krimi víceméně dost opakuje klišé amerických filmových thrillerů, ale tohle bylo ještě o stupeň klišovitější a navíc nesnesitelně roztahané. Seškrtané na půlku by dostalo ode mne o 1,5 hvězdy více. Tak ať je to příště lepší, Adlere.

08.03.2020 2 z 5

Povídky na tělo Povídky na tělo Martina Formanová

Audiokniha, kde každou povídku čte jiný hlas. Zajímavý nápad. Jinak takový standard Formanové. Někdy banální a nudné, někdy překvapivě výstižné a vtipné. Do auta dobrý!

08.03.2020 3 z 5

Pijan Pijan Hans Fallada (p)

Je to síla. Aneb jak se zničit snadno a rychle s ochotnou asistencí systému.

24.02.2020 4 z 5

Podvodníci z nouze Podvodníci z nouze Anton Pavlovič Čechov

Jsou to pěkné povídky. Někdy s třaskavou pointou, někdy úplně bez pointy. Rusko vystižené dokonale. Čechov, no.

21.02.2020 4 z 5