Crimble Crimble komentáře u knih

Luční harfa / Strom noci Luční harfa / Strom noci Truman Capote

Možná až moc přecitlivělé a někdy moc podivínské, ale takové křehce hezké. Nezpochybnitelný talent Capote naivně vypráví o snech.

15.07.2019 4 z 5

Přehodit řeku Přehodit řeku Ilja Kučera ml.

Trošku roztříštěné na relativně útlou knihu. Předválečný příběh o ilegální vysílačce až příliš úsporně podaný. Pasáže ze současnosti jsou čtivé, občas ale plné klišé a někdy je moc znát, že nám autor chce sdělit svoje názory na různé záležitosti, aniž by to úplně pasovalo do děje.

07.07.2019 3 z 5

Žít jako muž Žít jako muž Philip Roth

Klasický Roth. Když nestačí alter-ego (Zuckermann), pořiďte si ještě alter-alter-ego (Tarnopol). Je to někdy náročné, zvlášť když si autor ještě pohrává s časovými rovinami, ale já jsem si tuhle opulentní literární hostinu užil. Poučení: vztahy nejsou jednoduché.

04.07.2019 5 z 5

Miliónový jeep Miliónový jeep Jan Novák

Dílko o neodolatelném, podnikavém a zároveň bezohledném snílkovi a kazisvětovi. O takových lidech si s chutí přečtete, ale ve své blízkosti byste ho fakt chtít neměli. Dobré čtení, které má spád.

28.06.2019 4 z 5

Zatím dobrý (komiks) Zatím dobrý (komiks) Jan Novák

V tomto případě do sebe všecko skvěle zapadlo a je z toho skvostné dílo. Nemám námitek.

23.06.2019 5 z 5

Šelma Šelma Andrew Mayne

Thriller se vším všudy, co mi na thrillerech vadí i co mne na nich baví. Napětí nechybí, gradace taky ne. Těžko uvěřitelná intuice nebo genialita hlavního hrdiny taktéž, o nereálném konci, kde vše visí na vlásku nemluvě. Takže OK.

20.06.2019 3 z 5

Požár Hollywoodu Požár Hollywoodu Nathanael West

West v sobě nezapře Fitzgeraldova souputníka. Dusná atmosféra Hollywoodu se všemi těmi směšně tragickými, marnými a marnivými figurkami vás uhrane. Utěšitelka, která Požáru Hollywoodu v tomto vydání předchází mne taktéž zaujala svou "přehnaností" i krutostí. Tragikomičtí hrdinové, kteří nevědí, čím jsou a co se sebou dělat.

20.06.2019 4 z 5

Duch odchází Duch odchází Philip Roth

Sarkastické a přitom dojemné. Starý muž smířený i nesmířený se svým osudem. Intimní detaily, které nechcete znát. Fiktivní namlouvací dialogy, které znějí tak reálně. Philip Roth ukazuje svoji stařeckou moudrost, svůj bezbřehý sarkasmus i smysl pro krásu, a svoji spisovatelskou genialitu v neuvěřitelném rozsahu a přitom na malé ploše. Zbožňuju ho.

09.06.2019 5 z 5

Malíř pomíjivého světa Malíř pomíjivého světa Kazuo Ishiguro

Zajímavé objevování jiného světa, jímž Japonsko nepochybně je. Všechna ta odtažitost, formálnost, slušnost, pokrytectví tak pozvolna plynou a v nich se nenápadně rýsuje příběh oportunistického umělce a jeho rodiny. Klidné a nevzrušivé, přesto přitažlivě čtivé.

31.05.2019 4 z 5

Malevil Malevil Robert Merle

Velmi čtivá fikce staršího data. Nic pro fanoušky sci-fi, spíš tady jde o psychologii postav a společenství, boj o moc, vytváření hierarchie a tak. Byl jsem trošku udiven těžce podřadnou rolí žen v té době. Že by 70. léta byla už tak daleko a tolik věcí se změnilo? Občas mi ten Emmanuel přišel až neuvěřitelně inteligentní, předvídavý a mazaný.

27.05.2019 4 z 5

Smrt Zajdy Munroa Smrt Zajdy Munroa Nick Cave

Hele není to žádnej dostojevskej, ale to snad nikdo nečekal, ne? Cave tyhle extrémní ztracence prostě zná do detailu a umí o nich psát. Bizarní roadmovie s velkým drivem.

27.05.2019 5 z 5

Jízda na skle ochcanou strání Jízda na skle ochcanou strání Miloš Doležal

Moc příjemná kniha. Lehce humorné obyčejné čtení z té podělané doby, kterou jsme mnozí ještě zažili.

17.05.2019 4 z 5

Stín Stín Jiří Křižan

Čekal jsem trochu více té vážné linky mezi dědou a vnukem. Historek z vojny je tam až moc a ničím se nevymykají otřepaným klišé. Přitom je znát, že Křižan umí v pasážích o kolektivizaci a následném životě na vsi jít do hloubky a být přesvědčivý. Audiokniha se Somrem a Baťkem velmi kvalitně zpracovaná.

14.05.2019 3 z 5

Východ, Západ Východ, Západ Salman Rushdie

Moje první setkání s Rushdiem. Těžká i zábavná literatura. Kvalitní čtení.

13.05.2019 4 z 5

Nesmrtelnost Nesmrtelnost Milan Kundera

Vynikající i na druhý pokus (poslech). Těžce intelektuální a přitom neodolatelně zábavné. Kundera je genius.

07.05.2019

Porno Porno Irvine Welsh

Správná jízda, jak to Welsh umí. Autenticita nevyprchává, postavy stále uvěřitelně nesympatické až nechutné. Sviňárny, násilnosti, koks, porno, děvky, chlast. Kamarádství a upřímnosti pomálu. Jediná drobná výtka - až příliš ukecané a dlouhé. Ale pět hvězd i tak.

07.05.2019 5 z 5

Podsvětí Podsvětí Don DeLillo

Ano, musím souhlasit, opravdu velmi náročné čtení. Těžké soustředění při množství postav reálných i fiktivních, při přeskakování příběhů. Přesto velký zážitek, asi proto, že pan DeLillo je opravdový spisovatel a umělec, který to prostě umí. Zařazeno v sekci Těžká intelektuálština.

06.05.2019 4 z 5

Roviny života Roviny života Julian Barnes

Barnes tradičně spojující několik ne zcela souvisejících témat. Tentokrát po mém soudu trochu samoúčelně a příliš nesourodě. Úvodní historický exkurs do doby pionýrů balonového létání mne moc do kolen nedostal, zato druhá část knihy zabývající se úvahami nad životem a postoji právě ovdovělého muže ze všech možných úhlů je naprosto vynikající. Moc hezké.

04.05.2019 4 z 5

Výprava na zlatou rybičku Výprava na zlatou rybičku Iva Procházková

Taková obyčejná posmutnělá knížka z doby normalizace. Našel jsem ji u nás na WC. Kdoví, kde se tam vzala. Zajímavý příběh a uvěřitelná atmosféra reálného socialismu.

26.04.2019 3 z 5

Nechovejte se tu jako doma, příteli Nechovejte se tu jako doma, příteli Milan Kundera

Zajímavé, i když někdy nestíhám vše chápat. Mega intelektuálština.

09.04.2019 4 z 5