dalia1769 dalia1769 komentáře u knih

První láska, poslední pomazání První láska, poslední pomazání Ian McEwan

Skvěle psané, velmi originální a na 70. léta jistě i velmi odvážné povídky, McEwan ukazuje, že i tento žánr ovládá skvěle, řekla bych, že sevřený prostor povídky mu velice vyhovuje. Nejvíce mne zaujal Poslední den léta a Převleky.

19.09.2017 5 z 5

Ledová princezna Ledová princezna Camilla Läckberg

Slibný začátek série, postavy celkem sympatické, kniha se dobře čte a je napínavá. Klasická detektivka, míněno v dobrém.

10.06.2017 4 z 5

Lovec králíků Lovec králíků Lars Kepler

Čtivé jako vždy, napínavé, pachatele jsem odhalila až ke konci knihy, bylo to docela překvapivé rozuzlení. Typický styl vyprávění v přítomném čase, na který si člověk vždy chvilku musí zvykat, ale které přispívá ke spádu děje. Kvůli pauze mezi díly jsem si zpočátku nemohla vzpomenout, proč je vlastně Joona ve vězení...

16.04.2017 4 z 5

Podle skutečného příběhu Podle skutečného příběhu Delphine de Vigan

Skvěle propracované psychologické drama, které se odvíjí komorně a civilně, ale zanechává v čtenáři pocit ohrožení a znepokojení. Autorka propojila téma tvůrčí krize spisovatele a prohlubujících se psychických potíží hlavní hrdinky velmi působivě a bez patosu, ale o to věrohodněji. Čte se jedním dechem a nabízí mnoho námětů k zamyšlení.

12.02.2017 5 z 5

Kritik Kritik Peter May

Druhý díl "Akt Enzo" mne zaujal více než první. Napínavý příběh, kniha měla spád, navíc se čtenář dozví ledacos o vinařství. Jen mám ještě trošku problém oblíbit si nebo se vcítit do postavy samotného Enza.

22.01.2017 4 z 5

Výjimeční lidé Výjimeční lidé Peter May

V kontextu díla tohoto autora podle mne slabší kniha, nesrovnatelná s vynikajícím cyklem z Hebrid nebo s Ostrovem Entry. Spíše dobrodružný příběh, trochu překombinovaný, teprve v závěrečné části v katakombách se děj více rozběhl a přinesl i trochu překvapivé rozuzlení. Postava Nicole mi připadala zcela nadbytečná, spíše obě Enzovy dcery a především Bernard nakonec příjemně překvapili. K samotnému Enzovi jsem si zatím nějak nevytvořila vztah, celý koncept sázky mi přišel zvláštní, proč by se měl profesor biologie angažovat v takovémto samozvaném vyšetřování? Nepřišlo mi, že by mu jeho odborné znalosti ve vyšetřování nějak pomáhaly, když i na hledání na internetu potřeboval pomocníky? Možná jsem trochu přísná, protože Peter May je můj oblíbený autor a tato kniha podle mne nedosahuje jeho obvyklých standardů, škoda.

01.01.2017 3 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Velmi čtivá a napínavá klasická detektivka. Ačkoliv je dost obsáhlá, čte se snadno a rozhodně nenudí. Rozuzlení bylo celkem překvapivé.

18.06.2016 4 z 5

Podvolení Podvolení Michel Houellebecq

Nebude to moje nejoblíbenější Houellebecqova kniha, četla se ale dobře a především je velmi znepokojivě aktuální. Námětů k zamyšlení je tu skutečně hodně. Nenápadnost postupného ovládnutí společnosti islámem, ochota značné části společnosti se mu přizpůsobit a čerpat z nové situace i případné výhody, vyprázdněnost společnosti před popsanou změnou režimu, podpořená neblahou politickou korektností, způsoby, jak si různí lidé novou situaci pro sebe ospravedlňují... Konverze hlavního hrdiny je vzhledem k jeho dosavadnímu životu celkem pochopitelná, dovedu si představit, že pro něj konkrétně nový životní styl bude i jistým krokem k lepšímu. Zajímalo by mne ovšem příběh sledovat z pozice některé ženy...

21.05.2016 4 z 5

Na velké planině Na velké planině Johan Theorin

Theorin ani tentokrát nezklamal. Velmi rozmanité povídky, od humorných přes nostalgické až po strašidelné, psané jeho krásným poetickým stylem, je z nich přímo cítit jeho láska k Ölandu, respekt k místním tradicím i nostalgická vzpomínka na dětství a vyprávění prarodičů a dalších příbuzných. Potěšilo mne, že se v některých povídkách objevuje Gerlof a poznáváme ho i v jeho mladších letech. I samotný úvod, kromě hezkého vyznání Ölandu, potěší autorovou vzpomínkou na pobyty v Čechách, určenou specielně pro české čtenáře. Moc hezký čtenářský zážitek.

25.04.2016 5 z 5

Platforma Platforma Michel Houellebecq

Vtipné, chytré vyprávění s řadou trefných sarkastických postřehů o lidech i společnosti. Čte se opravdu výborně. Konec byl dosti šokující, alespoň pro mne.

27.12.2015 5 z 5

Dívka v pavoučí síti Dívka v pavoučí síti David Lagercrantz

Nevím, jak moc se na tom podílí překlad a skutečnost, že původní Milénium jsem četla už před několika lety, ale já osobně bych nepoznala, že se změnil autor. Myslím, že i stylem se podařilo na předchozí knihy navázat, i když by mne zajímalo, jak hodlal v příběhu pokračovat sám Larsson (myslím, že jsem někde četla, že měl již část dalšího dílu napsanou). Nicméně Dívku v pavoučí síti považuji za dobrý thriller, setkali jsme se s většinou známých postav, jejich chování odpovídá předchozím knihám, příběh byl napínavý a četl se dobře. Trochu nudné mi připadaly pasáže týkající se složitého prostředí tajných služeb a průmyslové špionáže, nejzajímavější byly části týkající se Lisbeth a autistického chlapce. Znovuobjevení Kamily napovídá, že nás čeká minimálně jeden další díl.

06.11.2015 4 z 5

Mapa a území Mapa a území Michel Houellebecq

Hodně odlišné od Možnosti ostrova, ale i tato kniha se mi četla výborně a líbila se mi. Spíše společenský román s mnoha trefnými postřehy o současné společnosti a lidských slabostech a neřestech v poslední třetině trochu překvapivě přechází v napínavou detektivku. Pozoruhodné a nezvyklé je zapojení samotného autora do děje jako jedné z postav. Originální a čtivá kniha s řadou námětů k zamyšlení.

05.11.2015 4 z 5

Oběť Molochovi Oběť Molochovi Åsa Larsson

Výborná detektivka, zatím nejlepší z cyklu o Rebecce. Napínavá, čtivá a až téměř do konce mi nebylo jasné, kdo je pachatelem. Líbilo se mi, jak se v knize prolíná minulost s přítomností. Tento cyklus detektivek měl výrazně vzestupný charakter.

29.09.2015 5 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Příjemné a milé čtení, ovšem nenazvala bych ho humoristickou knihou, ačkoliv jsou tu některé vtipné situace a hlášky, ale spíše hluboce lidským a laskavým příběhem, často dojemným. Spíše než "Staříka", který je spíše groteskou, mi připomíná knihu "S elegancí ježka" od M. Barberyové. Příběh ukazuje, že navenek mrzoutský a pedantský samotář může být ve skutečnosti ušlechtilým, nesobeckým člověkem a že bychom neměli zbrkle soudit na základě vnějšího zdání, když nevíme, co chování daného člověka způsobilo. Ove prožil v životě hodně těžkého a smutného a se vším se vypořádal se ctí. Oblíbila jsem si ho. Okouzlil mne především jeho vztah k manželce. Jen v závěru kniha místy sklouzává k přílišné sentimentalitě.

02.08.2015 4 z 5

Kniha posledního soudu Kniha posledního soudu Connie Willis

Kdyby šlo dát ještě více hvězdiček, tato skvělá kniha by si je zasloužila. Výborně vymyšlený, velice čtivě napsaný příběh, který se čte skutečně jedním dechem. Věrohodné postavy i vylíčení středověkého života a mentality, velmi silný příběh, který skýtá spoustu námětů k zamyšlení o lidské povaze a hodnotách. Nechybí ani trocha humoru a odlehčení, který však nepůsobí rušivě ani nevkusně. Určitě silná motivace k vyhledání dalších autorčiných knih a jednoznačné doporučení!

14.06.2015 5 z 5

Marco Marco Jussi Adler-Olsen

Opět výborná detektivka z oddělení Q, vtipné části s Carlem a jeho kolegy se střídají s dramatičtějšími pasážemi, v nichž sledujeme Marcův útěk. Kniha, od které je jen velmi obtížné se odtrhnout. Myslím, že jedna z nejlepších z této série, i když zpočátku mi Carl trochu chyběl, jak se příběh nejprve soustředil na ostatní dějové linie. Marco je chvílemi až nápadně nezničitelný, ale člověk mu tak nějak musí fandit. Zdá se také, že se už brzy dozvíme více o Asadově minulosti. Těším se na další díly.

07.06.2015 4 z 5

Prázdné místo Prázdné místo J. K. Rowling (p)

Příjemné překvapení. Velmi obsáhlá kniha, která mne přesto ani chvíli nenudila a neměla jsem pocit, že bych něco nejraději vynechala. Rowlingová zde ukazuje vynikající znalost lidských povah, velmi trefně, otevřeně, často vtipně nahlíží do vnitřního světa a motivací svých postav a odkrývá i takové, ke kterým bychom se přiznávali jen neradi. V podstatě nepříliš dlouhý časový úsek ze života jednoho obyčejného městečka, spíše než dějem, který není nijak složitý, zaujme tohle vyprávění právě tou geniální sondou do lidské psychiky. Jedna z knih, u kterých věřím, že budu mít časem chuť si ji přečíst znovu.

26.04.2015 5 z 5

Originální, napínavý a čtivý příběh, kniha je i moc hezky vizuálně provedená, nápad s "podivnými" fotografiemi je výborný. Není to žádný hrůzostrašný horor, spíše zajímavé fantasy s neobvyklým námětem. Určitě si přečtu i další díl.

10.03.2015 4 z 5

Knihu jsem četla až po Staříkovi a musím přiznat, že zpočátku jsem byla zklamaná tím, jak jsou si obě knihy podobné stylem, typem postav, druhem humoru, zkrátka jako by autor vykrádal sám sebe nebo se snažil vytěžit co nejvíc z úspěchu Staříka. Během četby se mi ale kniha líbila čím dál víc a celkově u mne Staříka překonala. Vyprávění je svěží, postavy zábavné i sympatické a exkurzy do politiky a historie nejsou tak zdlouhavé. Celkově velmi povedená humoristická knížka!

08.02.2015 4 z 5

Dosud jsem měla ráda spíše Murakamiho realistické prózy, ale tato sci-fi je netradiční, čtivá a udržuje čtenáře v napětí až do konce (který, pravda, nesplnil tak zcela moje očekávání, čekala jsem originálnější finále spojené s prolnutím obou dějových linií). Zpočátku čtenář v ději trochu tápe, ale jakmile jsem se zorientovala v obou "světech", příběh jsem si opravdu užila. Postavy jsou sympatické a prostředí Města bylo velmi působivé, zpočátku zdánlivě prázdné a chladné, ale postupně i ono odhaluje nečekané hloubky. Líbil se mi i vyrovnaný přístup hlavního hrdiny (a vlastně i většiny dalších postav) k životu. Hodně námětů k zamyšlení, narozdíl od autora doslovu mi to však nepřípadá jako kritika konzumní společnosti, ale spíše jako velmi intimní sonda do lidského nitra.

18.11.2014 5 z 5