Dáma s hrnstjm Dáma s hrnstjm komentáře u knih

Vánoční skříňka Vánoční skříňka Richard Paul Evans

Vánoční poselství pro všechny uspěchané rodiče... naprosto prvoplánově zpracované a naprosto to funguje :)

30.12.2017 4 z 5

Jak žít dobře, zdravě a ekologicky šetrně Jak žít dobře, zdravě a ekologicky šetrně Milan Havel

Téma závažné a zajímavé, zpracování ale velmi pokulhává. U každého tématu (voda, energie, odívání...) se jde od globálního pojetí k lokálnímu, to dává smysl, pak následuje poučení "Na správné cestě," kde je smícháno kde co a pak praktické rady směřované jednotlivcům, firmám a úřadům. Kniha je přeložena z angličtiny a doplněna pro české prostředí dvanácti editory - tím vznikl takový zvláštní hybrid, někde se to podařilo spojit lépe, někde hůř. Třeba rady pro úřady a podniky jsou takového rázu, že by člověk musel být šéfem nebo vedoucím, aby se mu cokoliv podařilo prosadit. Teda kromě výzvy "buďte příkladem."

09.12.2017 3 z 5

Agnes Agnes Hannah Kent

Jsem na vážkách. Na jedné straně mi velice vadil popis "soudní mašinérie" této historické fikce, působil "zromantizovaně." Způsob, kterým Agnes vyprávěla svůj příběh, mi přišel nevěrohodný, šroubovaný. Na druhé straně jsem četla poutavě napsaný příběh ze zajímavého prostředí. Kdyby to bylo celé od základu vymyšlené, ani nepípnu. Ale vzhledem ke skutečnému příběhu v pozadí s tím mám problém. Jak to bylo doopravdy, jaká byla Agnes? Co autorka vyčetla z dobových dokumentů a co všechno si přimyslela? Tyto otázky nesnesu a proto nečtu historické romány. Tentokrát jsem se nechala zlákat Islandem...

04.12.2017 3 z 5

Horalka Horalka Alberto Moravia (p)

Od přečtení knihy mám rozporuplné pocity. Nechala jsem příběh nějakou dobu "doznít" - a nic. Hlavní postava mi byla nesympatická a nepobírala jsem její myšlenkové pochody. Třeba to bylo tím, že z pohledu ženy psal muž, nevím... Příběh je sám o sobě silný, ale nedokázala jsem si ho kvůli Cesiře moc "vychutnat." Odnáším si aspoň další knižní svědectví o tom, jak zoufalá doba vede k zoufalým činům.

04.12.2017 3 z 5

Barvy Barvy Hervé Tullet

Kreativní a zábavné, úspěch u dětí i rodičů zaručen :)

Říkačky o autech a strojích Říkačky o autech a strojích Renata Škaloudová

Pěkné, nápadité, vtipné. Jestli kniha pomůže k rozmluvení dětí, netuším, mám doma opačný případ :) Ale toto úplně nezaujalo, zkusím znovu třeba za rok.

04.12.2017 4 z 5

Nebojím se tmy Nebojím se tmy Helena Haraštová

Syn se sice tmy (zatím) nebojí a bubáky neřeší, ale z knihy byl nadšen. Je to skvělý nápad. Ilustrace jsou velmi vydařené, snad se brzy zase něčeho od Jakuba Cenkla dočkáme, běžně totiž ilustruje především pro zahraniční trh.

Den s Peppou Den s Peppou Neville Astley

Malé hodiny zabudované do leporela jsou dobrý nápad, pro děti je to velké lákadlo, ručičky se dobře ovládají a kdo ještě nezná čísla, může ručičky posouvat do podle barev. Jinak je to velmi jednoduchá kniha s tématikou každodenních činností a jakmile jsou někde prasátka Peppa a Tomík, úspěch je zaručen :)

Made in Čína Made in Čína Paul Midler

Čína z pohledu, který jste nikdy nechtěli znát... a fakta, která jste nikdy nechtěli vědět. "Jiný kraj, jiný mrav" v extrémním pojetí. Popis obchodování s čískými továrnami mi přišel naprosto šokující a ještě víc mě šokovalo, že jim to ve velkém prochází. Nikdy mě nenapadlo, že výrobní praxe v Číně je tak špatná - pracovní podmínky, lajdácký přístup, nevyžádané zlepšováky, manipulace... Kniha má sice podivný koncept, místy kostrbatý překlad a kromě faktů se dozvíte i velké množství "čínské omáčky," ale poselství (varování) zní jasně. Doporučuji k rozšíření obzorů.

23.11.2017 4 z 5

Malý modrý a malý žlutý Malý modrý a malý žlutý Leo Lionni

Vím, že kniha nemá ambice konkurovat Tulletovi, ale srovnání se stejně nevyhnu. Tullet nemá příběh, ale je nesmírně akční. Modrý a žlutý sice příběh mají, ale ten je podivný, nelíbil se mi. Děti tak kritické samozřejmě nejsou, ale Tulletovy puntíky i tak frčí víc :)

23.11.2017 2 z 5

Návrat Krále Šumavy Návrat Krále Šumavy David Jan Žák

Beletrie s nádechem naučné literatury, kniha, ve které autor konkrétně neuvádí, odkud čerpal informace a není jasné, co přesně je fikce... takové knihy běžně nečtu, právě kvůli jejich neprůkaznosti. Téma mě ale dostatečně nalákalo, udělala jsem výjimku a jsem zmatena, protože silně postrádám poznámkový aparát. Ale dobře, autor není historik, i když evidentně z historických pramenů čerpal. Po literární stránce jsem z knihy také na rozpacích, autor podivně pracuje s dějovou linií a rád prozrazuje budoucí události. Ať už je ale kniha po formální stránce jakákoliv, vyprávěný příběh je velmi silný. Převaděčství je zajímavý fenomén a o třetím odboji toho zatím moc napsáno nebylo. A zrůdnost komunistického režimu krátce po jeho prosazení je také potřeba si připomínat... jeho praktiky popsané v této knize mi asociovaly Gestapo, když se vypořádávalo se skupinami domácího odboje - zatýkání, výslechy, popravy - to samé, jen chyběla němčina...

18.11.2017 4 z 5

Sítě Sítě Petra Dvořáková

Čtení o malé sebedůvěře a velké manipulaci. První příběh byl zdlouhavý, téma mi moc nesedlo a než se děj posunul do (pro mě) přijatelné roviny, celkem jsem se nudila. Druhý příběh mě bavil nejvíc - je napsán velmi svěží formou a téma mě zajímalo. No a třetí příběh... tam jsem se dozvěděla o zdravotnictví přesně to, co jsem vůbec nechtěla vědět.

06.11.2017 3 z 5

Jméno větru II. Jméno větru II. Patrick Rothfuss

Části s Dennou jsou občas trochu zdlouhavé, ale jako celek je kniha opět skvělá. Baví mě všechna ta Kvoteho štěstí v neštěstí a neštěstí ve štěstí. Sice už jsem na univerzitě studovala a pracuji v archivu... ale moc ráda bych studovala na Univerzitě a pracovala v Archivu :)

03.11.2017 5 z 5

Jméno větru I. Jméno větru I. Patrick Rothfuss

Na začátku jsem absolutně nevěděla, která bije... ale to, co se postupně "vylouplo," bylo nádherné. Část odehrávající se v Tarbeanu pro mě byla naprosto strhující. Děkuji HTO za doporučení této série!

03.11.2017 5 z 5

Třináct tisíc dní Třináct tisíc dní Tomáš Hajzler

Kniha nabitá zajímavými myšlenkami, úvahami, informacemi, příběhy, osobami a poznámkami pod čarou. Mohla bych ji číst klidně několik měsíců, každý den třeba jednu kapitolu, abych mohla nechat myšlenky doznít a vstřebat. Já měla ale měsíc jen jeden (na knihu je v naší knihovně řada rezervací), takže jsem všechno zhltla naráz a přijde mi, že jsem to všechno pochytila jen částečně. Ale aspoň něco z toho množství.
Chyběla mi jakákoliv chronologie, čímž by se autor vyhnul občasnému opakování. A vytkla bych, že nejzásadnější témata byla nechána až na konec - globální oteplování, nedostatek vody ve světě, vymírání živočišných druhů, chemikálie všude kolem nás... závažná fakta, velmi špatné zprávy, čtení, které vás uvrhne téměř do deprese - a konec.
Vadil mi atypický formát knihy a brožovaná vazba pro téměř 400 stránkovou knihu - kniha je fyzicky opravdu těžká (přes 700 g, schválně jsem ji zvážila), v jedné ruce špatně udržitelná, třeba při čtení vleže při uspávání potomka.

V knize zazní otázka "Co byste dělali, kdybyste se nebáli?" - Já bych cestovala. Ale protože se bojím, mohla jsem "cestovat" aspoň takto netradičně s panem Hajzlerem :)

29.10.2017 4 z 5

Zvířátka v přírodě Zvířátka v přírodě Adéla Rúčková Moravcová

Při prvním zběžném prolistování v knihovně působila knížka skvěle - další básničky do zásoby a pěkné ilustrace. Ale během čtení doma se ukázalo, že ilustrace zas tak pěkné nejsou a z neznámých básniček jsem vybrala jednu jedinou jako použitelnou. V ostatních se akorát někdo někomu posmívá/ubližuje, případně se básničky vůbec nerýmují nebo postrádají smysl. Já vím, je to vlastně lidová slovesnost... ale místy nad ní zůstává rozum stát :)

29.10.2017 2 z 5

Dítě je dítě Dítě je dítě Brigitte Weninger

Potvrzuji ty nádherné ilustrace :) Příběh není špatný, ale překlad působí tak nějak kostrbatě... Volila jsem raději vyprávění vlastními slovy.

29.10.2017 3 z 5

Proč nekveteš? Proč nekveteš? Katarína Macurová

Nestkutečně vtipný námět knihy! U nás byla téměř neodložitelná po celou dobu, co jsme ji měli půjčenou z knihovny a syn si ji neustále žádal ("Čít mrfu!"), nás dospělé to samozřejmě rychle omrzelo :)

28.10.2017 5 z 5

Co se děje v noci Co se děje v noci Anna Milbourne

Lákavé téma zpracované lákavým způsobem - zajímavé nápady, vtipné drobné detaily a krásné zpracování. A kromě toho dává kniha i smysl. Doporučuji pro dvouleté až tříleté čtenáře, kteří už si všimli, že v noci něco za oknem svítí - budou nadšeni!

16.10.2017 5 z 5

To mě baví - Farma To mě baví - Farma Dawn Machell

Kniha s celostránkovými ilustracemi vhodná pro nejmenší prťata... pokud vám nevadí, že třeba kuřátko a kachňátko vypadají skoro stejně - jako žlutá koule s párem nožiček. Za ilustrace palec dolů, na stránky vyřízlé ve tvaru zvířátek palec nahoru, to je celkem orignální.

16.10.2017 2 z 5