Dáma s hrnstjm Dáma s hrnstjm komentáře u knih

Co k sobě patří? Domácí mazlíčci Co k sobě patří? Domácí mazlíčci Carmen Busquets

Tuhle knihu ocení spíš děti, které už umí číst, ale vzhledem k jednoduchosti je to bude bavit tak pět minut. Vzhled zvířátek je totiž zjednodušen tak moc, že se někdy až stírají rozdíly mezi druhy. Z vlastní zkušenosti vidím, že mladší děti jsou přitahovány pestrostí barev a kroužkovou vazbou. Průměrná "kniha."

09.08.2017 3 z 5

Peppa v knihovně Peppa v knihovně Neville Astley

Nevím, co přesně se dětem na příbězích Prasátka Peppy líbí... já hodnotím ilustraci jako celkem příšernou... ale tahle kniha byla u nás po vypůjčení v knihovně naprosto neodložitelná! Dospělí nechápou, děti mají jasno :)

09.08.2017 4 z 5

Svoboda učení Svoboda učení Peter Gray

V té knize všechno zní tak krásně logicky, že se člověk úplně diví, proč společnost uhnula jiným směrem a vymyslela zbytečné složitosti, jako je třeba povinná školní docházka... Autor vše "ideální" vysvětluje na příkladu lovců a sběračů, tedy rovnostářského typu společnosti, kde děti mají svobodu objevovat (to, co chtějí - ne to, co dospělí určí) a hrát si, a kde i dospělí vlastně vedou hravý způsob života (nerozlišují práci a hru). Líbily se mi pasáže o významu věkově smíšených dětských her a o tom, proč je to v moderní společnosti složité (neexistence sousedských vztahů, strach pouštět děti si hrát "na ulici," školní třídy rozdělené podle věku aj.). A pojednání o teorii hry bylo taky poučné - že hrou se dítě připravuje na život, napodobuje, zkouší si v bezpečí různé situace... a proč jsou tedy dětské hry někdy násilné? Protože napodobují, co vidí kolem sebe, že... Kniha vede k mnohému zamyšlení (např. o povinné školní docházce) a otevírá oči, hlavní poselství pro mě zní: Nechte děti objevovat a hrát si, připravte jim prostředí a ony si s tím poradí, nebojte se, že jim tím zničíte budoucnost.
Co mi vadilo:
1. Závěrečná kapitola o dějinách školství byla podivná - přišla mi trochu "ohnutá" podle toho, jak se autorovi hodilo, vypíchl jen něco a neřekl vše, navíc se to vztahovalo hlavně k americkému prostředí s odbočkami do Německa. Cítím z toho trochu manipulaci čtenářem, ale možná je to jen můj pocit, já se dějinami školství v českém prostředí dlouhodobě zabývám, takže to asi souvisí i s tím. Vidím to z jiného úhlu.
2. Tím, že je kniha složená z různě publikovaných autorových textů, dochází k neustálému opakování faktů, pořád dokola v průběhu celé knihy. To je naprosto ubíjející pro pozorného čtenáře, který se chce k tématu dozvědět co nejvíc informací!

04.08.2017 4 z 5

Proč je v umění tolik nahých lidí a další zásadní otázky o umění Proč je v umění tolik nahých lidí a další zásadní otázky o umění Susie Hodge

Kniha otázek a odpovědí, která vzbuzuje další a další otázky... které ponechává bez odpovědí :) Průřez od jeskynních maleb po současné performanční umění. Troufám si tvrdit, že obsahuje spoustu zajímavostí i pro dospělé. Z umělecké "klasiky" je k otázkám a odpovědím vybrán základ, z tvroby 20. století aspoň to nejznámější a několik výstředních šíleností. Knize bych vytkla absenci chronologie - ztěžuje to orientaci, ale na druhou stranu zase umožňuje srovnávání. Já z toho měla spíš pocit chaosu a pořád sledovala roky u obrazových příloh. Ale děti to můžou vidět úplně jinak :)

03.08.2017 4 z 5

Doktorka z domu Trubačů Doktorka z domu Trubačů Ilona Borská

Kniha je důkazem, že největší autor-drsňák je sám život... žádní severští autoři "drsných" thrillerů... Vlastin příběh je v první polovině opravdu velmi inspirující - ta cílevědomost, houževnatost, odvaha, skromnost, snaha nepromarnit ani okamžik, protože by to bylo plýtvání. O to zvláštněji pak působí druhá část příběhu, ve kterém se žena postižená velkou tragédií a zdravotními potížemi snaží vyrovnat se životem. Kniha obsahuje tolik životního moudra, že jsem si ji po přečtení musela koupit domů, abych mohla občas zalistovat a připomenout si... a abych ji mohla půjčovat dál - protože, jak je tam někde psáno, knihy by neměly jen tak zahálet na polici.
Máme v píseckém archivu část Vlastiny písemné osobní pozůstalosti. Hodněkrát jsem tam něco hledala a jen lhostejně otáčela papíry. Teď už se těch dokumentů budu dotýkat s úctou a tichou vzpomínkou...
Ještě dodám, že mi úplně nesedl autorčin styl psaní. Z "naučného" pohledu mi tam chyběly citace (odkazy na prameny a zdroje), takže není jasné, co je podložené tvrzení a co ne. Z "beletristického" pohledu mě tam rušily citace pasáží z korespondence. Ale to nevadí, třeba právě proto je kniha srozumitelnější širšímu čtenářstvu.
PS: Doporučuji vydání z roku 2012 s obrazovou přílohou. Škoda, že nebyla zachována i v nejnovějším vydání (2016).

01.08.2017 5 z 5

Poznáváme zvířátka: Na zahrádce Poznáváme zvířátka: Na zahrádce neznámý - neuveden

Průměrná dětská kniha, žádná velká hitovka, ale na krátké zabavení a přečtení stačí. Ilustrace ucházející. Velký formát knihy trochu ztěžuje dětem manipulaci.

25.07.2017 3 z 5

Objevujeme svět! Protiklady Objevujeme svět! Protiklady Nathalie Choux

Moc pěkně zpracované, pohyblivé části zvládne "obsluhovat" i malé dítě. Veškeré "protiklady" dávají smysl a jsou pro děti pochopitelné. U nás měla největší úspěch dvojstrana s tím, co všechno píchá a co nepíchá. Ježek - au auuu! Ovečka - dobrý! :) Jediná nevýhoda je, že párkrát otočíte stránku a je konec, je to opravdu "mini-pedie."

25.07.2017 5 z 5

Barvy Barvy Aino-Maija Metsola

Jednoduchá a efektivní kniha bez textu k povídání o barvách. Ilustrace velice osobité, neobvyklé. Jako celek to moc dobře funguje. Doporučuji všem, kdo nepotřebují ke čtení s dětmi písmenka :)

25.07.2017 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Napsáno tu bylo už mnohé. já jenom dodám, že je to kniha tak jednoduchá, ale přitom tak složitá. Škoda, že jsem její četbu tak dlouho odkládala (matně si vzpomínám, že mě něco asi odradilo na základní škole... nutili nás vybarvovat obrázek Malého prince, aniž by nám vysvětlili, o co vůbec jde, myslím... a museli jsme použít jen ty "správné" barvy). Knihu čas od času prolistuji, abych si připomněla pravdy o životě a lidech.

20.07.2017 5 z 5

Sucho Sucho Jane Harper

Velmi zdařilá prvotina! V porovnání s několika jinými, které jsem četla v poslední době, tato vyniká po jazykové i intelektuální stránce (aneb konečně něco, co se dá normálně číst). Příběh je poutavý ve všech směrech i dobách. Prostřední australského venkova je zajímavé a pod povrchem nahnilé stejně tak, jak to na venkovech bývá... staré křivdy, rodinná tajemství a skutečnost, že sousedova tráva je vždycky zelenější. Probíhající vyšetřování "na vlastní pěst" fungovalo sice dobře, ale nevím, nakolik je to reálné a legální. Závěrečná rozuzlení jsou důstojně zpracovaná, uvěřitelná a vydařená.

19.07.2017 5 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Velké zklamání... nechala jsem se nalákat dobře znějící anotací, podle které jsem čekala úplně jiný děj - to ale nevadí, to nekritizuji. Vadilo mi naprosté překombinování zápletky a celková jednoduchost (až prostoduchost) vyjadřování. Pořád se omílá to samé dokola, ty samé myšlenky, ta samá jména desetkrát na jedné stránce... A text psaný v čase přítomném neudělal vůbec dobrou službu. Je hodně znát, že jde o prvotinu, autorčin styl na mě působí značně "nevypsaně." Souhlasím, že závěr knihy je zbytečně dovedený do extrému.

17.07.2017 2 z 5

Příběhy starých píseckých domů a osudy jejich obyvatel Příběhy starých píseckých domů a osudy jejich obyvatel Zlata Měchurová

Ve městech, kde vychází málo regionální literatury z per historiků, jsou lidé rádi za cokoliv, i kdyby to napsal kdejaký popleta. To přesně je případ Písku, díry na trhu a tohoto počinu. Když se bývalá novinářka pustí do historicky zaměřené knihy, dříve či později se její rezervy projeví. Nelíbí se mi jak autorčin styl badatelské práce (zažila jsem osobně), tak výsledný produkt. Na můj vkus kniha obsahuje moc drbů (kdo, s kým, kde a kdy) a velmi málo ověřování toho, co "jedna babka povídala." Navíc mám určité pochybnosti o autorství některých odbornějších pasáží a vadí mi, že autorka nepřiznala všechny zdroje, ze kterých opisovala... ehm, čerpala. A naprosto mi nesedl "reportážní" styl psaní - zbytečné části o tom, kde na koho dýchá jaká atmosféra, odkud kdo přijel na schůzku a co tam předtím dělal... nepodstatné informace, které jsou čtenáři k ničemu a akorát natahují text, nemají v populárně naučné literatuře co dělat. Ve vyjadřování autorky není vůbec poznat její žurnalistická kariéra, neustálé opakuje slova ve větách a nepoužívá synonyma, nešikovně užívá slovesné časy, celková práce s češtinou je velmi těžkopádná.
Jednu hvězdičku dávám za opravdu vydařenou obálku knihy, druhou za nápad a komunikaci se současnými majiteli nemovitostí.

11.07.2017 2 z 5

Domácnost bez odpadu Domácnost bez odpadu Bea Johnson

Skvělá příručka pro lidi, kterým není jedno, co tu po nich zůstane... Je úžasné, že se autorka podělila o všechny vychytávky, na které během několika let přišla (a že myslela fakt na všechno!) a naservírovala nám je na stříbrném podnose. Kniha obsahuje spoustu skvělých myšlenek (např. méně věcí = víc času) a každý si určitě vybere to, co je přijatelné a smysluplné pro něj osobně, v jeho konkrétní situaci a rodině. Protože ideu "zero waste" už nějakou dobu sleduji a řeším, vyznám se trochu v pojmech i dojmech a musím pochválit český překlad, že se s tím vším úctyhodně popral. Poznámky pro české čtenáře mají své rezervy (a lepší by byly dole pod čarou než pohromadě na konci knihy!), ale jsou dostatečné. Největší výhradu mám k části o látkových plenkách, která obsahuje jak špatný překlad všeobecně zavedeného pojmu, tak zastaralé a zavádějící informace, způsobené nejspíš tím, že autorka sama s plenkami nemá zkušenost (a k této kapitolce není ani jedna poznámka pro české čtenáře, kde by se dalo leccos doplnit a ozřejmit). Doufám, že si matky-čtenářky budou schopné najít správné info jinde. Doporučuji k přečtení, možná vám v leccemž otevře oči :)
PS: Během čtení jsem zjistila, že bylo dokončeno druhé vydání, ve kterém byly vychytány různé "mouchy." Třeba i ty, o kterých píšu já :)

07.07.2017 5 z 5

Mráz Mráz Bernard Minier

Mnohé už bylo napsáno, bylo chváleno i kritizováno. Čím víc o knize přemýšlím, tím víc snižuji hodnocení... Vyzdvihuji prostředí a počáteční rozehrání karet detektivní zápletky. Až postupně se ukázala překombinovanost, slepé dějové linie a všudypřítomné "náhodičky," kterými si autor parádně usnadnil práci. A superhrdinský detektiv s brilantní intuicí a dalšími specialitkami tak nějak odvedl tu zbylou práci. Autor sice umí udržovat čtenáře v určitém napětí, ale ne každému toto stačí ke štěstí.
Neodpustím si kritiku fyzické podoby knihy: velké řádkování, široké okraje - vážně to bylo nutné? Kniha tím nabyla obřích rozměrů, nedá se pohodlně nosit s sebou ani držet. Mám podezření, že nakladelství XYZ si myslí, že číst tlusté knihy je IN a že čtenářům udělá podvědomě radost, když se tlustospisem rychle prokousávají. Neekologické, nepraktické. Můj výtisk půjčený z knihovny držel pohromadě silou vůle.

04.07.2017 3 z 5

Papuchalk Petr Papuchalk Petr Petr Horáček

V jednoduchosti je krása! Osobité ilustrace, vtipný a svým způsobem poučný příběh. Měli jsme půjčené z knihovny, ale syna tak zaujala, že asi pořídíme i domů. Nádherná velryba, nádherný tukan! :)

01.07.2017 5 z 5

Auta a náklaďáky Auta a náklaďáky Andrea Erne

Ač se to podobnými knihami všude jen hemží, tahle má celkem originální obsah i provedení. Práci s odklápěcími okénky zvládnou i prťata, největší úspěch měla špinavá motorka a pán, co ji čistí - otočíte okénko a hle, čistá motorka a špinavý pán! A teď ještě stokrát! :) Ještě popelářské auto a popelnice... a zase aspoň stokrát! Hodnotím jako velmi nápadité.

01.07.2017 5 z 5

Kamarád nočníček - Už běhám bez plenek! Kamarád nočníček - Už běhám bez plenek! Eva Kadlecová

Kéž by to bylo tak jednoduché, jak se nám to snaží autorka vnutit! :) Průměrné zpracování, text i ilustrace. Kniha, která se naprosto ztrácí v záplavě ostatních dětských knih.

30.06.2017 2 z 5

Síla vzdoru Síla vzdoru Suzanne Collins

Děj na mě působil velmi překombinovaně... tak na tom bývají druhé a další série úspěšných seriálů, snaží se zaujmout všemi možnými i nemožnými prostředky. Tady toho bylo také dost, včetně přílišné brutality, která určitě nebyla nezbytná. Škoda.

20.06.2017 3 z 5

Vražedná pomsta Vražedná pomsta Suzanne Collins

Měla jsem neodbytný pocit, že první polovinu knihy se absolutně nic nestalo. Aréna smrti nasadila laťku příliš vysoko...

20.06.2017 3 z 5

Aréna smrti Aréna smrti Suzanne Collins

Už dávno nejsem "dospívající mládež," tedy cílová skupina této knihy a série. Přesto mě příběh Arény smrti opravdu hodně bavil. Nejvíc se mi líbila hlavní postava - protivná holka, která neumí pořádně mluvit na veřejnosti, neoplývá oslnivou krásou a sama se v sobě pořádně nevyzná... jen zodpovědnost za rodinu a trvalá existenciální nouze ji formovala určitým (logickým a přirozeným) směrem. Žádná chytrolínská správňačka, obestřená oparem náhodiček (které autorům maximálně usnadňují práci s příběhy), těch už mám plné zuby. Hodně se mi líbil i Kapitol - ta pestrost, extravagance, požitkářská vyšinutost... krásný (a velmi smutný) kontrast vůči krajům. Uvítala bych více informací o historii, vzniku a vývoji Panemu, klidně s mapkou. Příběh napínavý, málokdy předvídatelný. Nejlepší díl série.

20.06.2017 5 z 5