Dáma s hrnstjm Dáma s hrnstjm komentáře u knih

Šťastně dojeď, dlouhý vláčku Šťastně dojeď, dlouhý vláčku Josef Hiršal

Pěkný nápad s megadlouhým vláčkem... z dob, kdy ještě železniční přeprava měla přednost před tou silniční. Z dnešního pohledu už kniha nedává smysl, dětem je to jedno, ale je potřeba u prohlížení trochu víc vysvětlovat. Jak to, že dneska vlaky už nevozí ovčí vlnu, brambory, čokoládu, žirafy? :)

20.03.2017 4 z 5

Podívej, co všechno policejní auto dokáže! Podívej, co všechno policejní auto dokáže! Julika Winter

Pěkné ilustrace, ale téma je zpracováno průměrně. Mělo by se to jmenovat spíš "Podívej, co všechno policisté dokážou" - protože policejní auta jsou tu až na druhé koleji. Škoda, policejní auto dokáže určitě mnohem víc, než čekat ve křoví, až pan policista naučí děti na dopravním hřišti pravidla provozu nebo zkrotí splašeného koně... Tato série má mnohem povedenější díly (třeba Bagry a Popelářské auto).

20.03.2017 3 z 5

Podívej, co všechno popelářské auto dokáže! Podívej, co všechno popelářské auto dokáže! Julika Winter

Téma, které v určitém věku zajímá snad všechny děti :) Pěkně zpracováno, bez nesmyslů a podivností. Popelářské auto a Bagr jsou asi nejpovedenější knihy této série.

20.03.2017 5 z 5

Golem Golem Gustav Meyrink (p)

Podivná mystická fantasmagorie ze zaplivaných uliček Židovského města... s překvapivě podmanivým dějem a náročnou symbolikou. Kniha obsahuje jednu zradu: čtenář si ze začátku přečte větu "Vždy jednou za generaci se židovským městem bleskurychle rozšíří duševní epidemie, z nějakého důvodu, který je nám neznámý, napadne duše všech živých a jako nějaká fata morgána dá vzniknout určité charakteristické bytosti, která tu snad žila před staletími a která touží po vlastní podobě." - a očekává, že Golem se každou chvíli vynoří z jakési židovské kolektivní potřeby a začne jednat. Stránky ubíhají... a ne, Golem nejedná a možná jen nehybně sedí skrčený někde pod schodištěm. Jednají však ostatní postavy. Nejvíc mě zaujal student Charousek, který hrál v podstatě hlavní roli ve velké části děje. Mám pocit, že mi toho hodně uniklo, ale i tak to byl nevšední čtenářský zážitek. Miluju Prahu současnou, ale ještě víc Prahu minulou!

14.03.2017 4 z 5

Víš, co má v plínce myš? Víš, co má v plínce myš? Guido Van Genechten

Vážné téma - odplenkování - zpracováno naprosto odzbrojujícím, bezprostředním způsobem! Vtipné komentáře k bobkům v plenkách, překladatel odvedl opravdu dobrou práci. Knížku jsme měli půjčenou z knihovny a byla velmi často prohlížena, k odplenkování sice nepomohla, ale přiznám se, že jsem s tím ani nepočítala. Víc takových knih! :)

08.03.2017 5 z 5

Knížka Knížka Hervé Tullet

Krásné putníkové překvapení, ukázka uměleckého minimalismu. Když je dobrý nápad, i z naprostého minima lze vykouzlit hodně a zabavit nejen dítě, ale i sebe. Testováno s úspěchem na dvouletém prckovi, jeho rodičích i prarodičích!

08.03.2017 5 z 5

Rytíři Rytíři Claude-Catherine Ragache

Téma skvělé, provedení pokulhává... Když totiž vezmete staré rytířské legendy a provedete jejich maximální zjednodušení, zbyde vám změť jmen ve zhuštěném ději bez velkého vysvětlování. Přesně tak na mě tento díl Mýtů a legend působil - příběhy plné jmen, které se vždycky musely vejít na dvojstranu a pokud to nešlo tak nějak přirozeně, poslední odstavec je napsán stylem "a pak se stalo tohle, pak tohle, pak tohle, pak tohle..." Překlad z francouzštiny je místy krkolomný a má téměř kulometnou kadenci, po jazykové stránce žádný skvost... takže těžko říct, jakou "vinu" na tom všem nese.

03.03.2017 3 z 5

Stallo Stallo Stefan Spjut

Jak praví jeden z komentářů: Stallo není pro každého... což dokládá i zdejší hodnocení. Ale co jeden odsoudí jako nezáživnou hloupost, druhý s obdivem vychutnává.
Já jsem z knihy nadšená a řadím ji k tomu nejlepšímu, co jsem za poslední rok četla. Ta provokativní myšlenka - co kdyby náhodou... někde tam v Laponsku... něco takového...! Napínavý děj čtenář dostává hned ve dvou dějových linií, které se s přibývajícím počtem stran k sobě přibližují, občas do sebe ťuknou a na konci se zašmodrchají do jednoho klubka. Téma fascinující, zpracování důstojné.
A teď výhrady: kapitoly psané z pohledu postavy Gudrun v ich-formě jsou jak pěst na oko, vyčnívají, ruší a není k tomu žádný důvod. Jestli to byl nějaký spisovatelský pokus, tak se nepovedl. Hlavní postavy nepříliš sympatické, v podstatě běz vývoje a s podivným jednáním. V knize se často objevuje jméno John Bauer - byl to švédský umělec, ilustrátor, který opravdu maloval mytologické postavy a stihl ho stejný osud, o kterém se zde dočteme. Škoda, že mu nebyla věnována maličká poznámka překladatele, ze které by bylo patrné, že jde o skutečnou postavu a ne výmysl spisovatele. Severským čtenářům je to jasné, ostatním asi méně. Na můj vkus zůstalo také mnohé z děje nevysvětleno... (třeba starý lišák??)
Připojuji ještě výtku k podobě knihy: skutečné plývání papírem, "zrcadlo" stránky v úplném nepoměru k její velikosti, široké prázdné okraje... proč, Hoste, proč?
A jak nemám ráda ilustrace v knihách, tady bych je naopak přivítala... ale ne Bauerova trollí "dobračiska," spíš nějakou temnější fantasmagorii, která by korespondovala s atmosférou knihy.
V průběhu čtení mě napadala podobnost s Crichtonovými Pojídači mrtvých a americkým seriálem Grimm. Obojí je také vystavěno na "znepokojujících" myšlenkách.

03.03.2017 5 z 5

Ďábel v těle Ďábel v těle Raymond Radiguet

Ráda čtu romantické příběhy, kde je žena starší než muž a mají mezi sebou nějaký znatelnější věkový rozdíl. U této knihy jsem ale měla pocit, že věkový rozdíl nehrál moc roli: téměř tři roky, budiž, v -náctileté době je to vzhledově na první pohled obvykle znát, ale tím pro mě to "lákavé" končí. Ona totiž tahleta Marta byla v mnoha ohledech taky ještě dítě... připomínalo mi to spíš romanci dvou puberťáků než komplikovaný vztah ženy a chlapce. Trochu překvapivé bylo Františkovo chování vůči Martě: podivná kombinace velké vášně a velké frackovitosti. Čekala bych, že zamilovaný kluk bude zametat se svým okolím, aby mohl být se svojí vyvolenou, ale ne, že bude takhle zametat s ní... A právě v její nezralosti vidím důvod, proč mu to procházelo. Závěr příběhu vyřeší Františkovy problémy takovým způsobem, že si to vlastně vůbec nezasloužil!
I tak se mi kniha líbila, je svěží, má spád a zajímavé pasáže o výchově... a je celkově tak trochu jiná.

23.02.2017 5 z 5

127 hodin: Na hraně smrti 127 hodin: Na hraně smrti Aron Ralston

Strávila jsem s Aronem dlouhých, předlouhých dvacet pozdních večerů a jsem ráda, že je to už za mnou. První polovina knihy je naprostá "one man show" - kde jsem byl, s kým jsem byl, kam jsem lezl, s kým jsem lezl. Desítky lokalit a místních názvů, které mi neříkaly vůbec nic a neměla jsem sílu je hledat v mapě. Velmi podrobné a zdlouhavé vyprávění, které by ocenil možná tak outdoorový nadšenec. S příchodem dalších postav ve druhé polovině knihy získává děj značný spád, pátrání začíná a z knihy se stává pořádně napínavé čtení. Škoda, že je kniha tak obsahově nevyvážená... vzpomínky na minulost určitě v příběhu své místo mají, to nepopírám, ale prospěla by jim záživnější forma.

20.02.2017 3 z 5

Zvířátka ze ZOO Zvířátka ze ZOO Josef Pepson Snětivý (p)

Osobité ilustrace, vtipné texty. V té nepřeberné záplavě leporel se vymyká jistou originalitou.

13.02.2017 4 z 5

Na stavbě Na stavbě Kerstin M. Schuld

Tipy k vytvoření úspěšné dětské knihy:
1. Bagr a jeřáb minimálně na každé druhé stránce.
2. Odklápěcí okénka vždycky a všude!
3. Namalujte dělníka v pyžamu, který zaspal do práce a pomocí (tří) odklápěcích okének nechte děti, aby ho oblékly a oholily :) Kam se hrabou bagry a jeřáby, když můžete celý den Oldovi obouvat boty!

Pěkné leporelo s vtipnými a nápaditými detaily. Jen poslední dvojstrana s tématem "Jak stavějí zvířátka" je trochu mimo. Ale to je vlastně jedno, když je v knize Olda, všechno ostatní jde stranou!

06.02.2017 5 z 5

Podívej, co všechno hasičské auto dokáže! Podívej, co všechno hasičské auto dokáže! Julika Winter

Ač název napovídá něco jiného, hasičské auto v knize toho moc nedokáže... Na jedné dvojstraně hasí požár, to by se dalo čekat. Na jiné dvojstraně ale vytahuje zaseklé auto z podjezdu, což by zvládl klidně i traktor nebo něco podobného. Tím umění hasičského auta končí, víc se toho už nedozvíme. Můžeme se ale podívat, jak ve fiktivním světě hasiči pořádají den otevřených dveří svojí zbrojnice, nechávají lézt děti úplně všude a po všem, grilují klobásky a vypouští balonky do vzduchu. Ach jo. Potenciál názvu i tématu zůstal nevyužit.

06.02.2017 2 z 5

Podívej, co všechno bagr dokáže! Podívej, co všechno bagr dokáže! Julika Winter

Perfektní kniha pro milovníky bagrů. Žádné nesmysly a podivnosti, jenom bagry. Moc pěkné ilustrace!

06.02.2017 5 z 5

Hledej a najdi zvířata naší země Hledej a najdi zvířata naší země Pere Rovira i Planas

Méně je někdy více... celostránkové obrázky jednotlivých prostředí (poušť, pobřeží, hlubiny oceánu aj.) připomínají nepovedené koláže - na rozmazaných pozadích jsou umístěny desítky zvířat, vždycky několik kusů od každého druhu ("Najdi 10 mrožů, 9 tuleňů, 8 kosatek, 5 lvounů, 21 tučňáků, 16 albatrosů"), je to velice nepřehledné, místy úplně zbytečně ("Na obrázku najdi zvíře, které zde nemůže žít" nebo "Dva vetřelci na obrázku pocházejí z dávných dob" - a hle, brontosaurus a nějaká miniaturní potvora za stromem v lese). Nelíbí se mi ani provedení a vlastně ani myšlenka. K textu nemá smysl se vyjadřovat, je to vždy jedna věta ke každému tématu.

06.02.2017 2 z 5

Láska je jen slovo Láska je jen slovo Johannes Mario Simmel

Romantiku v četbě nevyhledávám, lákalo mě prostředí internátu, víc jsem o příběhu nevěděla. Kniha mě překvapila už na prvních stránkách: takhle silný úvod jsem snad ještě nečetla! Tím odstartovala jistá detektivní zápletka, kterou jsem vůbec nečekala. Další a velmi významná přidaná hodnota: reflexe nacismu očima mládeže 15 let po skončení 2. světové války - to bylo hodně zajímavé! Třetím překvapením byl věkový rozdíl milenců... dostalo mě, jak se vztahem se starší ženou změní mladému klukovi priority, kolik starostí a zodpovědnosti za druhé si tím (dobrovolně) nakládá na bedra...
Děj má neobvyklou kompozici, která způsobuje neodložitelnost knihy! V komentářích se tu často objevuje náklonnost k postavám Hanziho a Geraldiny - tito dva mě ale naprosto děsili a s napětím jsem čekala, jakou roli budou hrát při závěrečném rozuzlení - nedivila bych se totiž ničemu!

Edit: Knihu jsem si přečetla znovu po sedmi letech jako čtenářka v jiné životní situaci, doufejme, že i trochu vyzrálejší. Dialogy hodnotím jako patetické a obě hlavní postavy mluví dost často jako kolovrátek... ale jinak pro mě příběh neztrácí nic ze svého mrazivého kouzla. Mnohem víc mě fascinuje Oliver, muž činu, samozvaný zbabělec, idealista, realista.

31.01.2017 5 z 5

Už měkoně vyvádějí Už měkoně vyvádějí Dagmar Urbánková

Knižní jednohubka pro krátké čtenářské potěšení. Některé průpovídky jsou hodně vtipné, jiné zase méně. Hned člověk zavzpomíná na své dětství, své omyly, nepochopení, přeslechnutí a nejasnosti!

30.01.2017 4 z 5

Pojďte s námi na houby! Pojďte s námi na houby! Radomír Socha

Neobvyklé téma pro dětské leporelo - houbařství :) Krásně zpracováno, krásně ilustrováno. Spousta druhů hub, plno lesních zvířátek. Zdařilé básničky s určitou informační hodnotou i pro dospělé. Velmi milé překvapení!

22.01.2017 5 z 5

Psi, psi, psi Psi, psi, psi Ivona Březinová

Leporelo s přidanou hodnotou. Zobrazuje témata, na které v dětských knihách (natož v leporelech) téměř nenarazíte. Zemětřesení, lavina, slepec, kluk na vozíčku, zloděj na útěku, dítě v nemocnici... společným jmenovatelem je vždy pes-pomocník. Je to skvělý nápad, který může vést povídání nad knihou úplně jiným směrem a obohatit slovní zásobu. Počítačové ilustrace zdařilé. Takhle si představuju dětskou knihu, která má co říct!

22.01.2017 5 z 5

Kamarádi na statku Kamarádi na statku Valerie McLeod

Dobrý nápad, dobré téma, relativně dobré zpracování. Počítačové ilustrace jsou sice dost stylizované, ale celkový dojem je milý. Poznámka k překladu: v textu jsem narazila na slovo "káchání" - prý zvuk, který dělá kachna. Po krátkém pátrání jsem se dozvěděla, že je to myslivecká hantýrka. Kniha mi tedy rozšířila znalosti a slovní zásobu, dosud jsem si myslela, že kachna kváká... ale pokud kachna kváká, co potom vlastně dělá žába!?
Je to jedna z knih, u které bohatě stačí, když si ji občas půjčíte v knihovně... ušetříte si tím nervy :) Věřte mi.

22.01.2017 4 z 5