Dáma s hrnstjm Dáma s hrnstjm komentáře u knih

Muž z ostrova Lewis Muž z ostrova Lewis Peter May

Neodložitelná kniha! Nevím, kam ty stránky tak spěchaly, ale najednou byly pryč... (dobře, možná tomu pomohly velmi široké okraje a spousta volného místa mezi kapitolami). Zápletka se rozeběhla hned na začátku a moc mě bavila, nejvíc pasáže ze sirotčince a následného života sirotků. Hodně zajímavé mi přišly i myšlenkové pochody Tormodovy demencí svázané mysli - ten kontrast, kolik mu toho prolétlo hlavou, ale jak málo toho vyslovil... to bylo naprosto děsivé. Nepopírám, že příběh byl z větší části předvídatelný a závěr poněkud uspěchaný, ale já detektivku nečetla už hodně dlouho a tuhle jsem si opravdu užila.
Mezi Skálou a Mužem z ostrowa Lewis mi uplynuly více než dva roky, to nebylo úplně ideální, nepamatovala jsem si ze začátku jména, vztahy ani minulost postav. Naštěstí stačila chvíle a od někud se mi to vynořilo. Se Šachovými figurkami to nesmím nechat zajít takhle daleko :)

02.06.2017 5 z 5

Zvířátka a jejich rodiče Zvířátka a jejich rodiče Brenda Apsley

Pěkné... ale podobných knih s fotkami zvířátek vycházejí tucty. Tady je sice navíc jedno otáčecí kolečko, ale to je jen drobnost, která děti brzy omrzí. Průměrné.

30.05.2017 3 z 5

Šikovný bagr Šikovný bagr Kathryn Jewitt

Napůl kniha, napůl hračka. Vzhledem k tomu, jak málo místa kniha poskytuje pro ilustrace a text... je to spíš hračka, jejímž největším lákadlem jsou velká plastová kolečka. To byl asi hlavní důvod, proč si ji syn v knihovně vybral.

30.05.2017 2 z 5

O odvážném autíčku O odvážném autíčku Jiří Žáček

Originální leporelo s velmi neobvyklými "kolážovými" ilustracemi. Líbí se mi nápad i provedení, ani verše nejsou k zahození :)

Bagr jede na stavbu Bagr jede na stavbu Joachim Krause

Skvělá kniha pro milovníky bagrů a lehce nešikovných dělníků :) "Rostoucí stránky" jsou bezvadným nápadem, zvládne s nimi samo manipulovat i zručné dítě. Líbí se mi mnohem víc než "rostoucí" knížka o zvířátkách (ilustracemi i pojetím) - doufám, že nakladatelství má v zásobě ještě pár "rostoucích" titulů, u nás doma mají opravdu úspěch!

Byl jeden domeček Byl jeden domeček Antonín Šplíchal

Souhlasím s předchozím komentářem, průměrná dětská kniha. K tématu "rodina-dům" a formě "řekni mi, co vidíš na obrázích" se dají najít mnohem lepší kousky. Ale dobrý nápad je kontrast uklizeného a neuklizeného pokoje, to by mohlo mnohé inspirovat :)

30.05.2017 3 z 5

Žlutý baron Žlutý baron Jakub Patočka

Čtení o monstru, které stvořila tato benevolentní doba, o podnikateli, který v tom opravdu umí chodit a za nic se nestydí. V souvislosti se zisky (podezřelými), dotacemi (čerpanými) a daněmi (neplacenými) padají taková čísla, o kterých se běžnému člověku ani nesní a absolutně nechápu, proč někdo tak bohatý má potřebu hromadit všemi prostředky další a další peníze. Kniha splnila má očekávání - srozumitelné vysvětlení k řepkovému businessu, kauze Čapí hnízdo, "stranickým" novinám MF Dnes + Lidovky. Co jsem ale nečekala, byla silná atmosféra strachu, která se vznáší kolem všech, kteří se podělili o své osobní zkušenosti se žlutým baronem... a také, že v řadě jmenovaných přisluhovačů a tiskových propagandistů najdu důvěrně známé jméno z mého okolí... no, chapadla sahají opravdu daleko.
Dovolím si jednu trefnou citaci: "Pytlák jménem Andrej Babiš, kterého jsme udělali hajným v pošetilé naději, že zavede v lese pořádek, vykládá, jak "všetci kradnů" a jak si na ně musíme došlápnout."
Doporučuji... čtěte a doporučujte dál...

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Netradičně začnu výtkami: název zavání ezoterikou a obálka českého vydání to ještě podtrhuje. To jednu skupinu čtenářů rovnou odradí, druhou naopak navnadí, ale v knize budou "ezo" hledat marně. Nesedl mi autorův styl vyjadřování... naučná kniha psaná expresivně, s citovým zabarvením na každé druhé stránce? To je pořádný kočkopes! A poslední věc - autor se hodně opakuje, což je únavné.
Pokračuji klady: převratný pohled na lesy a stromy, podložený zajímavými studiemi a vlastním pozorováním. Odvážné hypotézy, které ukazují přírodu v trochu jiném světle než učebnice přírodopisu. Motivem, obsahem i vyzněním jde o neobvykle krásnou knihu.
Ovšem... sotva se člověk vnitřně vypořádá s velkochovy živočišné výroby, musí se hluboce zamyslet nad dřevěným nábytkem, který jej ve velké míře obklopuje (protože lamino nám nesmí přes práh). Prekérní situace!

25.05.2017 4 z 5

Nedosáhneš na dno Nedosáhneš na dno Pavel Sekyrka

Při vší úctě k autorovi se budu snažit být v hodnocení mírná... ale jdu rovnou k věci: kniha mě nezaujala, nenadchla, nebavila. "Nemocniční" dějová rovina mi přišla velmi nepravděpodobná, místy rozpačitě úsměvná. "Koncentrační" linie byla lepší, i když trochu zamotaná. Provázanost obou příběhů byla nesourodá, téměř všechny hlavní postavy nesympatické... Opět jsem měla pocit (jako u knihy Bez soudu), že si autor vytipoval pár zajímavých témat (lékaři v koncentračních táborech, Sudety, nacistický fanatismus, poválečné osudy členů SS, utrpení Židů), o nichž se rozhodl čtenáře poučit, a k těmto "vzdělávacím textům" našrouboval příběh. Přijde mi, že jiní autoři dokáží lépe (možná méně nápadně) zakomponovat jakousi přidanou hodnotu, nadstavbu k příběhu. Ale nejspíš je chyba i na mém přijímači, kdybych chtěla číst o holocaustu, sáhnu jednoznačně po odborné knize, beletristické zpracování nikdy nebude můj šálek kávy.
Anotace slibuje děj zasazený do města Písku - ve skutečnosti se však kniha o Písek jen tak lehce otírá, je zmíněno pár místních názvů a tím to končí. Takže pozor, fandové Písku, ať nenaletíte tak, jako já! :)
Obálka knihy šílená, leda že by nevkusná koláž měla korespondovat s kýčem 90. let...

16.05.2017 2 z 5

Dobrodružství se zvířátky Dobrodružství se zvířátky Kerstin Schoene

Velmi vydařená dětská kniha se skvělým nápadem "rostoucích stránek" - povytažením patřičných částí se rozroste obrázek o další část. Ilustrace jsou nádherné, provedení opravdu bytelné. Odpouštím i drobné nesmysly, které v dětských knížkách nemám ráda, jako je tučňák se šálou :) Jedna z nejhezčích dětských knih, které mi za poslední rok prošly pod rukama!

Jak to chodí na stavbě Jak to chodí na stavbě Josef Švarc

Pokud si odmyslím otázky, které se ke každé stránce vážou ("Co stavějí z trubek dělníci uprostřed obrázku?", "Jaký dárek bys chtěl pod stromeček?" atd.) a které tradičně ignoruji, protože si rádi doma prohlížíme po svém, tak hodnotím velmi kladně. Kniha se odlišuje od ostatních s tématikou stavebnictví hlavně tím, že se nestaví rodinný dům, ale velké obchodní centrum. Jsou tedy k vidění třeba jiné materiály, pracovní procesy a stroje, celkově je na stránkách víc dělníků, víc "akce."

Poznáváme barvy zvířátek Poznáváme barvy zvířátek Holly Brook-Piper

Pěkný nápad, pěkné provedení. Reliéfní ilustrace zaujaly ale víc mě než dvouletého syna :)

Nezbytné věci Nezbytné věci Stephen King

Nezbytné věci aneb Příručka zkušeného manipulátora... Líbily se mi cestičky do hlubin lidského nitra. Dál mě ale nic moc nezaujalo. Pořád jsem přemýšlela nad motivem pana Gaunta k jeho jednání a pořád mě napadalo slovo "malichernost" - a to je hodně málo na to, aby mě kniha ohromila. Přišlo mi, že příběh má dlouhý, pomalý rozjezd, postavy přibývají jak houby po dešti a polovina z nich by tam snad ani nemusela být. Ke konci jsem se přistihla, že už vůbec nevím, o co šlo na začátku. Závěrečná třetina je hodně akční, bouře zuří, kosti praskají a potoky krve tečou proudem. Brutalita je místy až přílišná... ale je fakt, že jsem delší dobu od Kinga nic nečetla, nejspíš jsem si odvykla.
Navzdory nadšeným komentářům hodnotím průměrně, jednu hvězdičku přidávám za postavu šerifa Pangborna, která mě bavila ze všeho nejvíc.
A neodpustím si poznámku k českému překladu: přechodníky přítomné v "moderním" textu působí jako pěst na oko. Opravdu.

07.05.2017 3 z 5

Vikingové Vikingové Gilles Ragache

Severské legendy, kterým neubírá na působivosti ani maximální zestručnění, kterého se jim zde dostává. A tradičně krásné ilustrace! Tentokrát se ale knize trochu vymstil styl celé série, kdy je text tištěn do malovaných "obrazů" - černé písmo na tmavě modrém nebo fialovém pozadí prostě nejde dobře vidět. A vzhledem k temnotě vikingských legend je tato situace poměrně častá... Ale jinak je to skvělá kniha, u které si člověk uvědomí, jak moc Vikingové kdysi zatnuli zuby do zbytku Evropy, když jejich otisky vidíme dodnes!

07.05.2017 4 z 5

Co jezdí ve městě Co jezdí ve městě Christine Bietz

Dopravní prostředky v dětských knihách stokrát jinak... protože to je sázka na jistotu. Pěkně zpracováno, pěkné ilustrace, množství textu přiměřené. Kniha ale není ničím zvláštní a vlastně nevybočuje z toho množství, které nakladatelství Svojtka produkuje. Dítě je spokojené, rodič by chtěl možná trochu víc :)

11.04.2017 4 z 5

Od rána až do noci Od rána až do noci Jan Hálek

Podivnost z 90. let aneb Přečtěte si před spaním a máte o noční můry postaráno.
Zvláštní verše, zvláštní ilustrace. Dítě si v tom asi něco pěkného najde, ale já hledám marně. A poslední dvoustrana - "půlnoc" - plná sněhuláků se škraboškami na očích, kteří vypadají jako z armáda příšerek z Gotham City nebo nějakého Kingova hororu... to jako vážně, v dětské knize??

11.04.2017 1 z 5

Stanice Tajga Stanice Tajga Petra Hůlová

Mrazivý příběh z díry po granátu, kde vyhladovělí vlci dávají dobrou noc. Moc zajímavé prostředí, pěkně rozehrané karty hned na prvních stranách. Postavy jsou všelijaké, jen ne úplně sympatické a občas není hned jasné, kdo je čí babička a jestli ten člověk o tom vůbec ví... ale s tím se pozorný čtenář už nějak popere a v postavách se nakonec zorientovat dá. Zaujal mě ten neustálý důraz na původ, v tom vidím snad jediný styčný bod s Pamětí mojí babičce... že původ předurčuje osud člověka a zakrývat jej je naprosto marné. Děj plyne poklidně, místy připomíná kronikářské vyprávění. Dost podivné bylo Berilino povstání - jeho načasování, důvody i provedení, to nepůsobilo vůbec věrohodně v kontextu, v němž jsou "kmeny" v knize prezentovány. Co se týče formy, matoucí je nepoužívání úvozovek pro přímé řeči, občas pak není zřejmé, kdo si vzal slovo. Ale to už dávno známe od Cormaca McCarthyho, který je bezúvozovkový přeborník, papír snese všechno a čtenář si zvykne :)
A závěr... je v knize několikrát naznačován, z úst různých postav. Bylo mi to hned jasné a jak děj pokračoval, teorie se mi potvrzovala. Už jsem jen čekala, jak a kdy. Ale víte... já jsem před časem v práci prohlížela velkou obrazovou publikaci o Rusku, abych mohla do katalogu zadat patřičná klíčová slova... já to tam četla - a viděla fotky... ach, ty fotky!

07.04.2017 4 z 5

Paměť mojí babičce Paměť mojí babičce Petra Hůlová

Střípky z mongolské všednosti a každodennosti... jako korálky na niti, v jejichž navlékání se střídá několik žen. A tak se nám ve výsledném náhrdelníku objevují hliněné korálky, tvrdé jako udusaná stepní půda kolem géru v Rudejch horách, plastové korálky, blyštivé jako laciné pozlátko bordelu Žlutýho květu a zažloutlé korálky vyrobené po večerech z ovčích kůstek. Nádhera! Složitá mongolská jména a slova vytvářejí obrovskou autentičnost příběhu a skvěle fungují s nespisovnou češtinou. Absence slovníčku mongolských výrazů mi nevadila, naopak - bavilo mě nacházet význam slov v kontextu (třeba takový "erlíc" mi trval aspoň 50 stran). Propojování dějových linií bylo dokonale promyšlené, včetně chronologie - osud jedné postavy se čtenář dozvídá postupně z vyprávění ostatních. O Mongolsku toho zatím moc nevím a moc se mi líbilo, co všechno jsem se z knihy dozvěděla. I když nebýt v některých "venkovských" pasážích zmínek o autech, klidně bych si myslela, že čtu příběh z 18. nebo 19. století. Prolomit šifru názvu knihy se mi sice nepodařilo, ale jinak jsem velmi mile překvapená.

29.03.2017 5 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Netvrdím, že jsem všemu rozuměla, ale dobře jsem se pobavila. A to i ve chvílích, které byly z existenciálního hlediska spíš k vzteku a pláči. Na knihách podobného typu mě obvykle vytáčí "všeumělkovství" hlavních postav a podivné "náhodičky," které usnadňují práci především autorovi. Ale v tomto případě byla Watneyho všestrannost velmi uvěřitelná, ač nevím přesně, co všechno takový kosmonaut musí umět a znát. Přistihla jsem se, že mě bavily víc nedeníkové pasáže, protože jsem věděla, že se toho víc dozvím. Doporučuju jako oddechovku... ale uznávám, že to vůči hlavní postavě není moc fér :)

23.03.2017 5 z 5

Lev a jeho kamarádi Lev a jeho kamarádi Michal Černík

Naprosto perfektní nápad se zvířaty, která vystupují z knihy ven! Básničky jsou tady naprosto upozaděny 3D efektem :) Prostorové skládanky jsou pečlivě provedeny, upřímně nechápu, jak to můžou v tiskárně takhle vyrobit... ale je třeba hlídat děti, aby někde něco samou zvědavostí neodtrhly. Už jdu lepit klokana!

20.03.2017 5 z 5