Dáma s hrnstjm Dáma s hrnstjm komentáře u knih

Hodnotím podobně jako ostatní - Hordubal a Obyčejný život skvělé, Povětroň horší. Nejvíc mě zaujal Hordubal, pokud bych se k něčemu z této knihy vracela, bude to hlavně on. Zajímavé prostředí, lidé i myšlenky. Na Obyčejném životu se mi líbilo, jak jsou věci často jiné, než se na první pohled zdají. Pověrtoň šel mimo mě, hlavně básníkovy zdlouhavé výlevy.

Varování před vydáním z roku 2000 (nakladatelství Michal Zítko - Otakar II.), je plné chyb: velmi časté překlepy ve slovech, tečky nahodile uprostřed vět, velká písmena nahodile uprostřed vět... odfláknutá práce!

01.05.2018 4 z 5

Umrlčí cesta Umrlčí cesta Peter May

Měsíc jsem se trápila nad odbornou knihou o intenzivním zemědělství v současném světě (Farmagedon), kde jsem se mimo jiné dočetla i o problému se včelami. Mezitím mi přišla rezervace z knihovny na Umrlčí cestu - jaké bylo moje překvapení, když se mi obojí díky včelám propojilo! Nad knihou jsem si vyloženě čtenářsky odpočinula. Téma zajímavé, děj pěkně odsýpá, napětí všudypřítomné... leda k postavám bych měla pár výhrad. Ale bylo to fajn.

14.04.2018 4 z 5

Farmagedon Farmagedon Isabel Oakeshott

Je libo porci šoku téměř na každé stránce? Přečtěte si Farmagedon! Fakta, která běžný člověk často neví, nechce vědět nebo je nežádoucí, aby věděl... Podrobné popisy a zamyšlení nad produkcí vepřového, kuřecího, hovězího i rybího masa, vajec a mléka, nad geneticky modifikovanými potravinami a klonováním, znečišťováním a uživení rostoucí lidské populace. To vše je velmi zajímavé a přála bych si, aby tyto informace měl každý člověk a na jejich základě se rozhodl, co bude jíst a kupovat. Vytkla bych velký pesimismus - autor vše vidí vyloženě černě, v závěrečných kapitolách se snaží ukázat, že to vše jde dělat i jinak, ale to v té předchozí negativní smršti úplně zaniká. V knize se také hodně opakují určitá fakta, mnohem častěji, než by bylo nutné a příjemné. Působí to pak dojmem slepence z různých, dříve napsaných článků. Škoda, že od vydání originálu k českému překladu uplynulo pět let, za tu dobu se toho nejspíš hodně změnilo (k lepšímu - horšímu?).
Je mi líto, ale musím zkritizovat překlad, který považuji za nevydařený. Přijde mi, že si nepříliš zkušený překladatel ukousl příliš velké sousto, což samozřejmě odborný text vždycky je. Mnohé věty kostrbaté, postrádají smysl, celkově zvláštní práce s češtinou. Některé anglické názvy ponechané v originále, jiné otrocky překládané. Obávám se, že originál se vůči překladu může dost lišit... A ještě jsem nečetla knihu, kde by chybělo tolik mezer - nechápu.

08.04.2018 4 z 5

Smrt si říká Engelchen Smrt si říká Engelchen Ladislav Mňačko

Velmi silný příběh, zajímavé charaktery, smutné události. Kniha mě hodně překvapila, o každodennosti partyzánů jsem nikdy nepřemýšlela, je to obdivuhodné...

08.04.2018 5 z 5

Stepní vlk Stepní vlk Hermann Hesse

Z utrpení dlouhých monologů mě zachránila až Hermína a s ní spojené dialogy. Díky! Nebudu si hrát na to, že jsem knihu plně pochopila, je to zvláštní kousek. Líbilo se mi třeba to divadelní imaginárium v závěru knihy.

07.03.2018

Pod kupolí Pod kupolí Stephen King

Tak tohle se mi velice, převelice líbilo! Napínavé od začátku do konce. Kvůli Chester's Millu jsem se přímo těšila na každé uspávání dítěte, při kterém jsem Kupoli četla... a byla jsem ráda, že zoufalé městečko zase jednoduše opustím zaklapnutím knihy - narozdíl od postav. Ale přiznávám, že posledních sto stran jsem musela přečíst na jeden zátah, nehledě na pokročilou hodinu... a závěr mě nijak nezklamal, byla jsem tak moc zvědavá, že by mě uspokojilo snad jakékoliv rozuzlení (dobře, asi kromě toho, pokud by se všechno zdálo psovi). Možná by se dalo vytknout, že záporáci byli až moc záporní a kladní hrdinové zase moc kladní a všeznalí, ale fungovalo to.
Uděluji malé osobní plus za dvě ženské postavy, které své děti nosily v šátcích :)

22.02.2018 5 z 5

Upcycling - ze starého nové Upcycling - ze starého nové Max McMurdo

Nejsem si jistá, kolika čtenářům se pan autor svým industriálním stylem trefí do vkusu... a nejsem ani jistá, pro koho je kniha určena - domácí všeumělové si poradí sami a internet se podobnými tipy hemží už spoustu let. Byla jsem na knihu zvědavá, ale nakonec ji stačilo jen letmo prolistovat, nic mě vlastně nezaujalo.

19.02.2018 2 z 5

Hledá se Nemo - protiklady Hledá se Nemo - protiklady Walt Disney

Nemůžu si pomoct, ale tahle kniha mi přijde jako zbytečný nesmysl, který jen ždímá licenci Hledá se Nemo.

18.02.2018 1 z 5

Tik-tak: Moje hodiny Tik-tak: Moje hodiny Alexandra Niklíčková

Obyčejná kniha, na které jsou nejzajímavější ty hodiny... nenadchne, neurazí. V jednoduchém příběhu vystupuje méďa a jeho maminka - a já se celou dobu ptám, kdepak je tatínek?? :)

18.02.2018 3 z 5

Na statku je veselo Na statku je veselo Nina Hammerle

Zábavné, vtipné, nápadité a krásně ilustrované. Příběh přináší dost absurdní situace, ale to k té hravosti patří :)

18.02.2018 5 z 5

Hledej Krtka Hledej Krtka Zdeněk Miler

Český pokus o "Bilderbuch" - za mě palec dolů. V knize jsou divné poměry postaviček (pes velký jako žába, zajíc velký jako medvídě aj.) a celé to na mě působí dojmem CTRL+C / CTRL+V - padni, kam padni... Ale dětem pravděpodobně ke štěstí stačí krteček a další zvířátka :)

18.02.2018 2 z 5

Bratři Lví srdce Bratři Lví srdce Astrid Lindgren

Přečetla jsem před nějakým časem a pořád nevím, jak se ke knize vyjádřit... na mě, jako na dospělého člověka a rodiče, to bylo příliš drsné. Možná v jiné době a v jiné situaci bych byla z knihy taky nadšená jako jiní čtenáři. Bylo by krásné, kdyby se děti nedostávaly do situací, které řešili bratři v příběhu... a tím nemyslím fantasy dobrodružství. Nevím, třeba mi na tom všem něco uniklo, hvězdičkami nehodnotím.

04.02.2018

Běh o život Běh o život Richard Bachman (p)

Kniha, která předčila mé očekávání... film jsem viděla snad stokrát, byla to jedna z mála VHS kazet, které jsme měli kdysi doma, takže jsme ji s bráchou pouštěli pořád dokola a znali snad zpaměti :) Příběh v knize je skvělý, děj nestkutečně rychle utíká, kupředu ho ženou i kraťoučké kapitoly. Prostředí děsivé, společnost otřesná, hlavní hrdina má všechno těžce na háku a jde si tvrdě za svým. Fandila jsem mu, jeho rodině ještě víc...

04.02.2018 5 z 5

Světová válka Z Světová válka Z Max Brooks

Nemám ráda knihy, kde si autor ulehčuje práci různými náhodičkami a notorickými všeuměly. Tady si ale autor naopak práci velice ztížil - zamyslet se nad věcí z pohledu tolika povah, kultur, mentalit... výborné! Vůbec mi nepřišlo, že by kniha postrádala dějovou linii, naopak, čtenář si ji pěkně domýšlí mezi řádky, a to postupně z více úhlů. A v žádném případě bych neřekla, že kniha postrádá akci... Nedokážu říct, který příběh mě zaujal nejvíc, byla to velmi pestrá paleta. Skvělá kniha, ale jak vidno, není pro každého.

01.02.2018 5 z 5

Divoká labuť a jiné příběhy Divoká labuť a jiné příběhy Michael Cunningham

Pohádky pro dospělé, do 18 let nevhodné :) Velice neotřelá záležitost, místy pěkná divočina snad až za hranicí mého vkusu... Nápadité a zvláštní, něco mě zaujalo více, něco méně. Autora jsem až do této knihy neznala, takže neznám jeho obvyklý styl a nemám s čím porovnat.

12.01.2018 3 z 5

Konec civilizace Konec civilizace Aldous Huxley

Principy, tužby a sklony lidské civilizace odhalené až na kost a vyhnané do extrémů... mrazivé čtení, snad nejodpornější "vize" společnosti, kterou jsem kdy v žánru antiutopie četla. Zajímavé zapojení "vznešeného divocha" Johna, zajímavá postava Lindy, v níž se ukazuje veškerá povrchnost tohoto přešťastného světa. Vůči současnosti tak opačné a zároveň tak podobné... Je to síla!

10.01.2018 5 z 5

Zánik samoty Berhof Zánik samoty Berhof Vladimír Körner

Velice strohá a depresivní záležitost. Příběh o smutných lidech ve smutné době, kde nebezpečí číhá v mlze na každém kroku. O postavách se toho čtenář moc nedozví, snaží se přežít a všechno ostatní jde stranou. Kniha je krátká, ale působivá, napětí se stupňuje, závěr byl pro mě trochu nečekaný.

"Někdo tloukl holí na vrata (...) - Host do domu, bůh do domu, - řekl Habiger a nabil zbraň broky."

05.01.2018 4 z 5

Král sjezdovky Král sjezdovky Nicolas de Crécy

Toto je opravdu podivné od začátku až do konce, ilustrace jsou pěkné, ale příběh je zvláštní. Žádná hitovka, spíš průměr :)

05.01.2018 3 z 5

Přiznání Alana Turinga Přiznání Alana Turinga David Lagercrantz

Potvrzuji, že autor této knihy odvedl skvělou práci, protože i já, absolutní matematický problematik, jsem to zvládla s pocitem, že celkem chápu a rozumím. Líbilo se mi, jak byl příběh vrstven, jak se spojovaly různé dějové i chronologické linky. O Turingovi jsem toho příliš nevěděla, takže jsem byla zároveň poučena. Velice zajímavé a do jisté míry napínavé čtení.

05.01.2018 5 z 5

Gévaudanské nestvůry aneb zrod bestie Gévaudanské nestvůry aneb zrod bestie Jay M. Smith

Narozdíl od předchozích komentářů nepovažuji knihu za lehké čtení - je velmi podrobná, do detailů popisuje historický i společenský kontext, složitou situaci na poli francouzkých novin v 18. století, je plná jmen a názvů míst, jak už to u odborné literatury bývá. Ano, pasáže popisující řádění bestie jsou svižné a čtivé, jiné pasáže jsou na tom podstatně hůř. To ale nic nemění na skutečnosti, že jde o precizní dílo, až se mi nechce věřit, že jej napsal Američan a ne Francouz. Všechna čest autorovi (a paní překladatelce též), s tématem se utkal statečně.

05.01.2018 5 z 5