danny_21 danny_21 komentáře u knih

Hlubina Hlubina Steve Alten

Druhé pokračování románku o hladovém prvohorním zubounkovi se víceméně nese v podobných šlépějích a kvalitě jako předchozí dobrodrůžo. V zajetí se Meg nelíbilo, tak se rozhodně vzit to oklikou přes několik svačinek šupky dupky zpátky domů, kde ale operují lidští dvounožci a navíc taky ještě jiná havěť z prehistorie. Pohodové čtení, které neurazí, hodnotím stejně jako první díl - 70 %

18.12.2016 3 z 5

Velké a tajné show Velké a tajné show Clive Barker

Jestli to není to nejlepší od Barkera od dob Hellraisera, ať si pro mě přijdou Cenobité. To smutné ale na tom je to, že to ani tak nestačí na lepší průměr. Co někomu po stránce nápadů stačí na celou kariéru, Barker je schopný nacpat do jedné knihy, v mých očích ale nedokáže poskládat do nějaké dechberoucí konzistentní formy a nezůstat jen u fragmentů a záblesků geniality ... a navíc ty dialogy, proč jsou většinou tak fádní a umělé ? - ale do Everville se přesto vydám - 60 %

18.12.2016 3 z 5

2061: Třetí vesmírná odysea 2061: Třetí vesmírná odysea Arthur Charles Clarke

Třetí pokračování nejslavnějšího vesmírného pátrání svým předchůdcům nesahá ani po kotníky, postavám nebyl dán potřebný prostor, čtenář nemá možnost se s nikým ztotožnit a všechno to působí jako vědecká přednáška než poctivé sci-fi od mistra z Cejlonu. Bez napětí to jednoduše nejde, ale beru tento díl jako most k finálnímu rozuzlení, ať už se bude konat na jakémkoliv vesmírném tělese - 50 %

04.12.2016 3 z 5

Šifra mistra Leonarda Šifra mistra Leonarda Dan Brown

Tentokrát Brown zabrousil do samého srdce podstaty křesťanského uctívání překvapivé nejsvětější ikony, nicméně musím říct, že římské dobrodrůžo mě nadchlo a oslovilo daleko víc, i díky tomu že v Šifře Dan hodně popustil uzdu své konspirační fantazii a některé dohady vydává za fakta ( dal jsem si tu práci a něco jsem si prostě musel sám prozkoumat, třebas zde hrdlořezské výjevy na plátně Madonny ve skalách ). Přesto to nebrání faktu, že autor je mistr svého řemesla a nakonec podstatné je to, jestli to, co autor předá papíru, čtenáře baví - a to Brown sakradobře umí - 75 %

29.11.2016 4 z 5

Po Vězni z Azkabanu prozatím je u mě šesté pokračování kouzelného světa v Bradavicích hned v těsném závěsu, kvalitativně podstatně lepší než předchozí Fénixův řád. Nejenom postavy studentíků se zajímavě a nečekaně vyvinuly, ty dětské charaktery už nesou známky dospělosti, byly nám představeny některé osudové střípky Pána Zla a vše vyvrcholilo výborným osudovým finále na Věži s nečekaným koncem. Těším se ještě na jednu, poslední zastávku a na finální rozuzlení a odmaskování - 90 %

29.11.2016 5 z 5

Drasticky děsivý Dexter Drasticky děsivý Dexter Jeff Lindsay (p)

Moc jsem se těšil, až se dostanu ke knižnímu, původnímu námětu mého jednoho z nejoblíbenějších seriálů o podivínském psychopatovi Dexterovi a musím říct, že pan Lindsay nezklamal. Je to čtivé, stále se něco děje v přijatelné délce naporcovaných kapitolách, ale hlavně neobvyklý námět úchylného, krapet sadistického člena Miamské policejní jednotky společně s velkou dávkou sarkasmu dělají z Dextera hodně zajímavou záležitost. Velká porce ze základní osy seriálového příběhu už byla přednesena v úvodní knize, jsem napnutý, co bude s panem Morganem dál - 85 %

15.11.2016 4 z 5

Amazonie Amazonie James Rollins (p)

Tak tomuhle říkám příjemné překvapení při prvním setkání s panem Rollinsem. Svižně a čtivě napsaná dobrodružná výprava v atraktivním prostředí amazonského pralesa ( krapet ve stylu Indyho ), kde není o nečekaná překvapení nouze a kde člověk i něco nového zjistí. Sice finální rozuzlení s mimořádně výkonným stromem bylo už trochu moc, ale nechť. Autor mi stylem a výběrem námětu připomíná Crichtona, tak třeba jsem se dočkal nástupce - těším se na další setkání - 75 %

06.11.2016 4 z 5

Pavučina snů Pavučina snů Stephen King

Pavučina Snů má výbornou první čtvrtinu, nicméně jako celek, po vstupu pana Šedého na scénu, hodnotím jako průměrnou záležitost i díky tomu, že se mě ta komplikovaná mystika tentokrát moc neoslovila a taky fakt, že poměrně jednoduchý příběh byl proklatě dlouze natahovaný - 65 %

06.11.2016 3 z 5

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

Páté lapálie mladého mága mě docela zklamaly především svou délkou a taky příběhem, ve kterém se toho opravdu moc nestane a musím říct, že jsem už místy otráveně otáčel stránky s pocitem doufání v lepší zítřky. No nicméně pomalu budeme finišovat - uvidíme co nám připraví předfinálový díl - 70 %

23.10.2016 3 z 5

Terror Terror Dan Simmons

První setkání s vychvalovaným Simmonsem dopadlo poměrně dobře. Dan má ten dar udržet čtenáře v pozornosti díky výbornému stylu vyprávění a popisování, navíc klobouk dolů před tím, jakou spoustu pramenů a zdrojů musel načerpat při přednesu své verzi píběhu zkázy dvou elitních lodí Královského námořnictva i s posádkami v nemilosrdně mrazivé Arktidě. Přesto si nemůžu odpustit 2 výtky - první je ukrutná délka a za druhé musím říct, že mě ta eskymácká mystika vůbec neoslovila a mám dojem, že i bez ní by to Simmons dokázal stejně dobře ... no uvidíme jak dopadne naše příští setkání - 75 %

21.10.2016 4 z 5

Cujo Cujo Stephen King

Cujo je lehoulince nadprůměrným Kingovým dílkem, ve kterém se dozvíte, že není radno cestovat v rozbitým auťáku na výsostné území rozzuřeného. vzteklého hafana, který připomíná dobráckého Bohouše bohužel jen vzhledem. Jednoduchý příběh s krvavým, lehce nečekaným koncem - 75 %

28.09.2016 4 z 5

Město Město Clifford D. Simak

Nepopírám, že autor má zajímavé myšlenky, ať už se týkají chování lidské rasy, její možné (ne)budoucnosti i s možností vývinu jiné, zvířecí rasy na matičce Zemi, přesto této povídkově navazující sbírce, která mi docela připomínala stylem a formou Asimovova Já, Robota, chyběla nadstavba v podobě fungujícího děje, takže ve výsledku dávám čistý střed - 50 %

22.09.2016 3 z 5

Bourneovo ultimátum Bourneovo ultimátum Robert Ludlum

Touto třetí Brouneovou knihou se loučím s Jasonem, Davidem, Deltou nebo Kainem a bůhvíčím ještě a zpětně blahořečím Greengrassovi za stejnojmenného filmového hrdinu, který má úplně, nesrovnatelně kvalitnější parametry.Je to natahované, opakující, většina dialogů je vedena jak od Dumase ( což by nebylo na škodu, kdyby to neměl být špionážní román ?? !! ), příznivých náhod ve prospěch Bo(u)rce z Medusy nespočet ať už při vyhýbání se nástrahám, tak i neustálým přívalem ochotných pomocníků z různých sfér, kteří se vždy příhodně vynoří. No pane Ludlum, naposledy to s Vámi zkusím, ale z jiného než Bournova soudku - 50 %

20.09.2016 3 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár Harry Potter a Ohnivý pohár J. K. Rowling (p)

V Bradavicích se přiostřuje, hlavní postavy i děj se posunuly k zatím nejtemnějšímu až drsnému podání - viz samotná závěrečná labyrintová zkouška a nevyhnutelné střetnutí ... No tak ať se daří i nadále, další kouzelnické pokračování netrpělivě vyhlíženo - 85 %

20.09.2016 4 z 5

Carrie Carrie Stephen King

A zrodil se Král ... Stevova prvotina, která vlastně určuje autorovo budoucí žánrové zaměření ( většinou ). V Carrie se na malém prostoru stylově roztáčí kola mystiky, tvrdých konfrontací ať rodinných nebo mezi vrstevníky a krvavých detailů. Na první kus velká spokojenost - 80 %

06.09.2016 4 z 5

Nightflyers Nightflyers George R. R. Martin

Námětově otřepané, nijak zvlášť obsahově zajímavé, nevědět to, ani bych nepoznal, že autorem není Martin, ale tuctový producent průměrných sci-fi povídek - tady ale zaujme pouze s krvavějšími detaily - 40 %

24.08.2016 2 z 5

Ledový drak Ledový drak George R. R. Martin

Krátký dračí příběh, který nenadchne ani nezklame, průměrná, předvídatelná záležitost - pravá dračí sága měla teprve přijít - 50 %

24.08.2016 3 z 5

Bestie Bestie Peter Benchley

Krvelačný, ač rozměrný hlavonožec nevzbuzuje tolik strachu jako nejobávanější zubatá paryba a i proto, že i postavám tu není dán potřebný prostor, tak jako v autorově nejslavnějším díle, ve výsledku jde o záležitost v lepším průměru, ale určitě se s Benchleyem ještě potkáme - 65 %

23.08.2016 3 z 5

Chladný plamen Chladný plamen Dean Koontz

Po zklamání s Tváří strachu jsem ke Koontzovi přistupoval trochu s obavami. Chladný plamen mě ale od prvních stránek připoutal a nechtěl pustit snad i díky tomu, že mi námětem i stylem vyprávění připomínal něco mezi Crichtonovou Koulí a Kingovou Temnou půlí. Kvalita šla sice trochu dolů, poté co se hlavní postavy vydají na výlet za poznáním a ti co mají už leccos načteno a nakoukáno v tomto žánru, základní pointu s trochou snahy vytuší, přesto Koontz si to u mě na druhý pokus hodně vyžehlil a už teď je jasné, že se společně zase potkáme - 80 %

15.08.2016 4 z 5

V Bradavicích se přiostřuje, hlavní postavy i děj se posouvají k trochu temnějšímu pojetí a nakonec nevadí absence samotného Pána zla, no však víte koho ... Bohatší a zašmodrchanější děj, několik nových, důležitých postav, vlastně samá pozitiva. Další Harryho dobrodrůžo nevyhnutelné - 90 %

15.08.2016 5 z 5