Dragell komentáře u knih
Humorné oddechové počtení prolínající v sobě fantasy a urban fantasy. Vtipné momenty vytváří absurdními situacemi, ale neskrývá se ani před souboji, šrámy a smrtí.
Co mne překvapilo, že i přes počet stran byla hlavní hrdinka velmi plastická, uvěřitelná, se svými normálními lidskými problémy, s kterými zde byla také konfrontována.
Pokud máte rádi severskou mytologii (tu pravou, ne Marvelovskou), nechcete číst nic vážného a prostě jen tak nějak chytit dobrou notu nad tím sychravým počasím, zkuste to s touto jednohubkou. Rozhodně neprohloupíte.
Tahle romantická urban fantasy s erotickým nádechem vás zavede mezi vlkodlačí smečky. Pokud přežijete první polovinu knihy, kde jsou podle hlavní hrdinky všichni svalnatí a sexy, nehledě na to, že vám jdou rozbít nos, tak druhá polovina knihy je čtivější a chytlavější. Možná to je díky naprosté změně charakteru hlavní hrdinky (což pak místy postrádám tu její provokativní a výbušnou náturu) nebo budováním vztahu mezi hlavními postavami.
Podezřívám, že se v polovině knihy vystřídali dva autoři nebo spisovatelka konečně přišla na to, jak pracovat s humorem, flirtem a snesitelnou hlavní hrdinkou.
Mimochodem, kromě noční představy vás čeká jen jedna (zato rozsáhlá) erotická scéna. Daleko více si to užijete na poli akčních scén a soubojů. Kniha končí poněkud otevřene.
Když mladší syn přebírá rodinné řemeslo po svém otci a vyráží do světa jako obchodník s pepřem, čekají ho doposud nepoznané krajiny. Připravte se na poetické vyprávění plné popisů a vykreslování nádherných scén, vůní, pachů, zvuků, které vás ponoří do tohoto úžasného světa.
Není to žádné dobrodružství s mečem v ruce, jen takové pustování s mysteriózní zápletkou a náboženským nedorozuměním - což se může lehce stát, když jste v zemi s jinými zvyklostmi a pravidly.
Rozhodně je to pomalá kniha, na kterou si musíte udělat čas a ponořit se do toho vykreslování prostředí. Pokud jí dáte prostor, odmění vás bohatým jazykem a nádhernými představami, ve kterých se můžete utápět.
Parádní sci-fi detektivka z daleké budoucnosti, ale přesto nám tak známého místa - Prahy. Řádí tady vrah s celkem zajímavými choutkami a podivným vzkazem Zresetuj mě.
Kniha v sobě snoubí několik dějových linek nejen z pohledu kriminalistů, ale také z pohledů hackerů, násilníků a zločinců. Ovšem kromě řešení případu, kdy policii pod rukama přibývá mrtvol, také přichází na scénu soukromá agentura, která chce dokázat, že je lepší a převzít funkci tohoto statního útvaru.
Nic není černobílé, o čemž nás přesvědčuje nejeden lidský osud. Kromě toho se dočkáme spousty akčních scén, přestřelek, automobilových honiček a tak dále. Je to opravdu svižné a potemnělé čtení, které vás strhne a nepustí. Ráda bych se do tohoto světa opět vrátila.
Hledáte tak trochu jiné fantasy? Co se vydat do středověkých kulis společně s léčitelkou? Myslíte si, že to má rozhodně jednodušší, než všichni ti udatní rytíři s mečem v ruce? Tak se běžte přesvědčit sami.
Kniha je tvořena menšími vypointovanými příběhy, které jsou provázány a tvoří ucelený děj. Ačkoliv se mnohdy dostáváme do bitevní vřavy, krev, mrtvoly ani sex není téhle knize cizí, přesto příběh testuje především lidské vztahy a rodinnou pospolitost.
Společně s hrdinkou objevujeme širý svět a poznáváme ji samotnou. První lásky, strasti s matkou a konfrontování s realitou. Díky tomu všemu dostává opravdu reálných a uvěřitelných proporcí, až si budete říkat, proč jí toho spisovatelka naložila tolik na bedra.
Poslechnuto jako audiokniha, kde interpretka se dobře poslouchala, ale ne vždy dokázala hlasem předat potřebné emoce, silný příběh to ovšem zvládl slovy za ni. Rozhodně tak zpracováním neutrpěl na kráse.
Máte rádi retellingy? Tak to se vám právě jeden připletl pod ruce. Malá mořská víla jako vyšitá, ale až dokonce netušíte, jak to všechno dopadne. Jak je to možné? Protože si bere něco z té Disneyovské a něco z té od Andersena.
Takové typické oddechové young adult, škádlivá atmosféra, pozvolná romantická linka, ale také akční momenty. Díky umně využitých prvků si příběh drží svižné tempo, výborně se čte a čtenáře unese na vlnách do neznáma.
Pokud se rádi vrtáte v nesrovnalostech, občas na vás nějaká ze stran knihy vykoukne. Je to prostě jen oddechové počtení s příjemnými překvapeními a zajímavými situacemi. Jestliže se nehodláte v knize vrtat, rozhodně si ji užijete.
Krev pro rusalku je netradiční urban fantasy, jelikož sází na krimi zápletku a vyšetřování. zavede nás do Brna, kdy mezi lidmi běžně žijí rusalky, víly a další magické bytosti, které ovšem v naší společnosti mají poměrně nízké postavení.
Ačkoliv je hlavní hrdina představitelem té dobré strany - zákona - na vlastní kůži pocítíme, že nic není tak černobílé. Především pak také díky tomu, že odkrýváme jeho minulost, která se najednou vynoří jako kostlivec ve škříni. Kromě kriminálního případu a jeho rodinných trablat má ještě navíc menší průšvih v práci. Celkem si tak dějovou linku navzájem přebírají tři rozkoly a problémy, žádný z nich nebyl dominantní, a tak mi příběh nepřišel takový ucelený, spíše přelétavý. Tempo tím lehce utrpělo.
Na druhou stranu si užijete pochmurné temné atmosféry, kterou se plouží vraždy střídané sexem. Vše tu vedle sebe funguje, stejně jako dno lidské společnosti, do které se hlavní hrdina musí ponořit. Vždyť tam bují všechno neřádstvo.
Poslechnuto jako audiokniha, která mi nesedla. Interpretem je Michal Jagelka, kterého můžete znát třeba hlasem z Pirátů z Karibiku, takže jsem se na jeho podání těšila. S hlasem ale nepracoval dobře, jako by přehnaně přehrával, dával zvláštně důrazy, celkově mi to příliš nesedělo a proto je závěrečné hodnocení ovlivněno i tímto zpracováním. Doporučuji spíše zkusit knižně.
Příběh z temného světa sivů, sivých elfů žijících v podzemí, kam byli vyhnáni společně s hadí bohyní, která je dále přetvořila k obrazu svému. Nic jako rodina, láska a přátelství tady nehledejte. Jen intriky a boj o holý život.
Vyprávěno ve dvou dějových liniích, jedné z minulosti a jedné z přítomnosti, kdy obě sledují prince Esmedila, kterého všichni chtějí odstranit a on by naopak chtěl lepší život.
Nejvíce mne potěšilo vykreslení onoho podzemního světa, kde jsme potkali také skřety či trpaslíky. Právě první zmiňovaní nejsou jen čiré zlo a poprvé jsem se setkala se zajímavě vykreslenými skřety a jejich vztahy a fungování s jinou rasou.
Co kniha má k plusu ohledně zajímavého světa, to bohužel tratí na tempu příběhu, který v druhé fázi a především k závěru je velmi urychlen, chybí množství scén, které by ledacos vyjasnily, udržely čtenáře v napětí.
Je libo steampunkovou detektivku v exotickém Egyptě? Tak přesně to je Vládce džinů, který vás zavede do Káhiry, kde kromě běžných obyvatel se to hemží v ulicích džiny a svět je protkán magií.
Příběh má tři silné ženské postavy a autor si dobře vyhrál i s jejich oblečením. Ale nejsou to žádné slečinky a pro ránu nejdou daleko. Jako mínus beru v příběhu zmiňované případy, které se v knize ale neodehrávají. Samotný Vládce džinů je u nás jedinou přeloženou knihou autora, je to první díl série, ale i přesto v angličtině existují další novely knize předcházející.
Opětovné zavítání do Podmoří, které nám rozehrává příběh s novými postavami. Není tak potřeba znát předchozí autorčina díla a s chutí můžete naskočit do rozjetého vlaku. Podmoří je totiž kouzelný svět v bublině pod vodou, na který dohlíží mechanické slunce. Ačkoliv se jedná o fantasy, odehrává se překvapivě v 19. století, takže mu nejsou cizí ani věda a technika. A ani továrny zahlcující ovzduší.
Oproti předchozím počinům propracovanější dílo s několika hlavními postavami, z nichž si určitě některou zamilujete. Charaktery jsou zde rozmanité, promyšlené a vyvíjí se, což zjišťujeme průběžně, ale i zpětně pohledem do minulosti. Líbí se mi celé to proplétání osudů, intriky, ale také prosté souboje. Tedy prosté - jak které, protože nechybí ani magie či nekromancie.
Pohádka spojující fantasy, steampunk a mytologické prvky, především ty keltské a severské. Hlavní hrdinka je potomek vílích vládců, ale aby neskončila jako její rodiče, je vychovávána v utajení, aby jednoho dne odhalila pravdu a mohla čelit zlému nepříteli.
Typické dobro vs. zlo, pohádkové motivy, ale ne pro děti, protože se nevyhneme soubojům, smrti či sexuálním scénám.
Nejsilnější stránkou je kresba celého komiksu, která je kombinovaná (tradiční, digitální a také hmotné prvky na papíře). Užijete si dozajista těch úžasných detailů. Skvrnkou na kráse je pak sexualizace žen, kterým se vzdouvají ňadra z korzetů nebo jsou nám jejich zadnice ukazovány v úzkých šortečkách.
Překvapivě po autorčiných fantasy příbězích nás tentokrát čeká mrazivý sci-fi thriller z daleké budoucnosti okořeněný nadpřirozenými schopnostmi výjimečných jedinců. Nechybí ani vypjaté akční scény a samozřejmě pátrání po zmizelé osobě, které sledujeme nejen z pohledu profíka, ale také z pohledu jedné kancelářské myšky. Překvapivě nejzajímavějíš postavou je vedlejší hrdinka Cilka, ale vykreslení hlavní postav probíhá v průběhu celé knihy a tohle dávkování má v konečném důsledku své opodstatnění. Svižné, čtivé, překvapivé, ale se závažnějšími tématy jako je korupce či obchod s bílým masem.
Čeští superhrdinové jsou tady. Může se jimi stát kdokoliv, vždyť máme v těle gen, které jen stačí aktivovat. Samozřejmě za pořádný balík. Ačkoliv komiks sleduje osudy dvou hrdinek, které řeší komplikovaný vztah ovlivněný právě superhrdinstvím, ale také influencerstvím, především tento příběh v pozadí vypráví o zadlužení mládeže kvůli plnění snů, která není tak daleko od naší reality. Nemluvě o tom, jak sociální sítě mezi nás mohou vrážet klín a vytváří obraz něčeho, co vlastně ve skutečnosti není.
Petrobarevný komiks zaujme napříč generacemi a osloví nejen vztahovkou, ale také akčními scénami, kdy půjde doslova o život. A v žádném superhrdinském komiksu samozřejmě nesmí chybět ani záporák!
Vesmírné dobrodružné navazující na sérii Arkádie, která vychází už od konce osmdesátých let, ale jednotlivé díly lze číst samostatně bez předchozí znalosti. Ultimus sází na humor, akční scény a přímočarý příběh, takže se v něm nikdo rozhodně neztratí. Autor polemizuje o rovnoprávnosti robotů, hyperkorektnosti, ale třeba i o zajímavém svazku dvou osob, které jakožto altera představují dvě fyzická těla, ale vystupují a úředně jsou vedeny jako jeden člověk. Za mě příjemné počtení z netradičního vězeňského prostředí, jehož fungování je vám postupně odhalováno.
Za pozornost také stojí komiksové ilustrace od Karla Jerie. Audiokniha poutavě namluvena Sašou Rašilovem.
Závěrečné dobrodružství barda a drakobijce. Tak jak Píseň oceli byla hravé vtipné dobrodružství, v Písni severu přituhovalo, tak Píseň války je temná a nelítostná. Bude se hodně umírat a nebude se vám to ani za mák líbit, protože smrt si nevybírá, kdo je dobrý a kdo zlý. Kdo si to zaslouží víc. Zemřít mohou i dobří chlapi, o čemž nás přesvědčí hned první a vlastně i poslední povídka této knihy, která navazuje na dosavadní koncept knihy. Pak už nečekejte nic jiného než velká válečná tažení, bitevní vřavy a dobývání měst. Výborné završení celého vyprávění.
Atlasova šestka vás uvrhne do světa, kde jsou vyvolení obdařeni rozmanitými schopnostmi. Kde ti nejlepší z nich jsou pozváni do Alexandrijské knihovny, utajovaného místa, které ukrývá veškeré vědění lidstva. Tito nejlepší nejenže jsou dále školení ve svých schopnostech, ale nakonec obsadí důležitá místa ve světě, získají moc a peníze. Problémem je, že z šesti pozvaných toho může dosáhnout pouze pět z nich, více místa prostě není.
Příběh je vyprávěn z pohledu nejen těchto šesti kandidátů. Poznáváme jejich osobnosti, sledujeme rozvíjející se vztahy a to je dominantou celého příběhu.
Samotný děj se vleče, je to takové pomalejší a člověk má dojem, že to nejdůležitější a podstatné se odehraje v poslední kapitole, kde nás autorka utne v nejlepším a nutí přečíst navazující knihu. Nic se nevyřeší a od knihy jsem odcházela ne zrovna uspokojena.
Za pozornost rozhodně stojí ony schopnosti, které zde studenti zkoumají, ohýbají různými směry a snaží se s nimi pracovat, kombinovat. Dá se říct, že nad nimi vědecky bádají, čemuž je zajímavé přihlížet.
Těžko říct, na koho je kniha cílená. Pokud by měla čtenáře seznámit s produkcí studia Ghibli, bohužel v recenzích často spoileruje (já bych je spíše nazvala jako rozbory díla). Pro fanoušky nabízí málo bonusového materiálu, například plakáty k filmu a trochu té rozmluvy kolem každého filmu, jak vznikal, kdo za ním stojí, jaké byly trable. Mnohdy jsou zde úryvky z rozhovorů, kdy rozhodně bych ocenila klidně celé rozhovory.
Sedmý díl je spíše takovým souborem povídek, které nám odhalí, co jednotlivé postavy z rodiny a jejich nejbližší vlastně jen tak dělají. Nesmíme přeci zapomínat, že Trnová princezna má své zakázky, Anya se trápí jako vždy ve škole a co teprve takový Bond! Samozřejmě Soumrak musí pohnout s misí Puštík, takže i hlavní dějová linie se posune kupředu. Za mě příjemný vsuvkový díl s řádným tempem, který více přibližuje jednotlivé postavy, nezapomíná na akci, humor a speciální schopnosti některých zúčastněných.
Pokračování série Spy x Family nás tentokrát zavede na tenisový turnaj, který je další tajnou misí Soumraka. Na ni bere jako parťačku Stmívání, která má ale své vlastní úmysly, co se Soumraka týče.
Díl celkově hýří akcí a napětím, ačkoliv v trochu jiném stylu než plížení se budovami a přestřelkami. Zásadní část svazku zabírá právě turnaj a jelikož jej nešlo dále natahovat, odběhneme se podívat také na nakupování a na akademii. Působí to na mě tentokrát spíše jako výplňová část, kdy nejdůležitější kapitola z celého příběhu by se dala vecpat do dalšího dílu.
Problémy současné civilizace zabalené do fantasy a sci-fi světů, právě to vás čeká v této nabité sbírce povídek od 11 českých spisovatelů, kteří si dali opravdu záležet. Některé příběhy jsou přímočařejší, jiné vás vezmou na pouť úchvatnými světy a z dalších vás zamrazí. Své poselství ovšem dokáží předat, ekologie, rasismus, vlastní identifikace, ale i třeba sexuální obtěžování, to vše a mnohem více vás překvapí a zasáhne.
Můj výběr nejlepších povídek: Kéž by se netočila, Sen o poupatech a trní, Dar boha vyhnanců