Elapheg Elapheg komentáře u knih

Král králů Král králů Wilbur Smith

Kniha Král králů je opět skvělým Wilburovým počitem i jeho spoluautorky, dostalo se mi v této knize všeho, co jsem od Wilbura zvyklý dostat a jsem z ní přímo nadšen :-). Jak správně píše uživatel nero 13, tato kniha je pokračováním knihy Triumf slunce. Autor, jak už to někdy dělá, posledním dílkem opět oživil staré postavy, vracíme se do minulých časů. Setkáváme se zde znovu se Saffron Cournteyovou a Amber Benbrookovou, která se má provdad za Penroda Ballantynea, vojenského zpravodaje. Osud však zamíchá kartami a Amber se sama vydává se svou sestrou Saffron a jejím manželem Ryderem Courtneyem do Afriky bez Penroda, kde mají možnost zbohatnout těžbou stříbra. Ryder však není sám, kdo má zájem v dané lokalitě těžit a jak Ryder, tak Penrod jsou v této knize ohroženi velmi vlivným mužem. Původní plány právě díky tomuto černému koni padají a všichni si budou muset sáhnout na dno svých sil a projít rovněž životní katarzí a životním poznáním. Podaří se Ryderovi i Penrodovi nakonec zvítězit nad nepřítelem? A jaký další osud čeká na Saffron a především na Amber a Penroda? Budou mít ještě šanci na společnou budoucnost? Wilbur je prostě umělec. Kniha je plná dějových zvratů, nalezneme v ní, velké štěstí, pokusy naplnit životní sny, ale prožijeme s postavami i mnoho strastí a překonávání mnoha překážek, ale především i dobrá přátelství a velkou lásku.
Jelikož jsem četl knihy po sobě, jak jsou uvedeny v databázi knih, stávalo se, že jsem se v po sobě jdoucích knihách dočkal opětovného obživnutí některých postav v dílech, ve kterých už by neměly vystupovat. Proto radím čtěte následovně ságu Courtneyů, aby jste se tomu vyhli: 1) Dravec, 2) Zlatý lev, 3) Monzun, 4) Kořist, 5) Modrý horizont, 6) Na život a na smrt ( nebo, Když loví lev jiný název knihy ), 7) Hromobití, 8) Ptačí vodopády, 9) Pobřeží v plamenech, 10) Síla meče, 11) Běsnění, 12) Čas zemřít, 13) Zlatá liška, 14) Triumf slunce, 15) Král králů, 16) Kopí osudu, 17) Nad propastí, 18) Kobaltové nebe. Přeji vám všem příjemné počtení s Wilburem, kterého se mi samému dostalo v každé knize. :-)

07.08.2020 5 z 5

Prostá pravda Prostá pravda Jodi Picoult

Je to moje první setkání s touto autorkou a mohu říci, že si ji ukládám do oblíbených. :-) Kniha Prostá pravda nás zavádí do prostředí Amišů, kde došlo k úmrtí novorozence. Postupně nás autorka seznamuje s různými možnými verzemi, jak k úmrtí novorozence mohlo dojít, zda bylo vraždou, či nikoliv. Kniha je zároveň výbornou sondou do prostředí Amišů, do jejich myšlení, ale především jednání. Psychologické profily hlavních protagonistů jsou velmi zdařilé a podrobné. Kniha mě celkově velmi upoutala a kdybych měl více času, přečetl bych ji mnohem dříve. Nejsou zde žádná hluchá místa, ať už jsem se nacházel jako čtenář v soudní síni, či doma u Amišů, bylo vše psáno moc poutavě. K rozuzlení se sice dostáváme postupně, ale každá kapitola je poutavě psaná. Je to kniha nejen o soudním jednání a o policejním vyšetřování, ale je to hlavně kniha o rodinné soudržnosti, lásce, přátelství, církevních pravidlech. Autorka konfrontuje život lidí, kteří nejsou zvyklí žít podle církevních pravidel a nevěří v Boha s lidmi, pro které je duchovní život zcela zásadní a naopak se vyhýbají mnoha společenským vymoženostem. A právě i hlavní protagonisté, ač pochází ze zcela jiných světů, se po vzájemném soužití stávájí přáteli, nebo se dokonce do sebe zamilovávají, zkrátka je to kniha, která nám představuje obojí světy a nechává na nás, abychom zhodnotili, co je v lidském životě skutečně důležité. Konečné rozuzlení je opravdu až na konci knihy, téměř jsem se obával, že závěr knihy bude více otevřený. Pro mne to byl skvělý čtenářský zážitek a dávám pět hvězd.

15.03.2019 5 z 5

Iluze Iluze Jeffery Deaver

V díle: Iluze se setkáváme s iluzionistou, který vraždí, ale díky své schopnosti rychlých iluziunorních triků a všeho možného je prakticky nepolapitelný a jeho záměr naprosto záhadný. Vrah iluzionista se po vraždě uchýlí do školy, do místnosti, která nemá boční únik, je obsazená policií a poté, co se z místosti ozve rána a výkřik, vrthne policie do místnosti, ale ejhle, nikdo v ní není. Policie se obrátí o pomoc k vyřešení vraždy a nepochopitelnému úniku na Lincolna Rhyma a jeho parťačku Amélii Sachsovou a jejich tým. Nezůstane jen u jedné vraždy a Lincoln se svým týmem budou muset vyřešit důvod, proč pachatel vraždí a spojitost mezi obětmi. Kouzelník má přezdívku Kejklíř a je tak mazaný, že jeho polapení může zajistit jen brilantní analytik, jakým Lincoln Rhyme je. Naštěstí na to nebude sám. K jeho týmu se přidá i kouzelnice, která jim bude nemalou pomocí v objasňování toho, co Kejklíř může umět provést za trik. Mohu směle říci že díl Iluze, můj pátý přečtený díl, se vyjímá na předních špičkách přečtených thrillerů. Zvratů je zde požehnaně. Vrah zde vystupuje od třetiny knihy, ale kým skutečně je a co má ve skutečnosti v plánu, se dozvíte až na konci. Já jsem tedy opět nestačil mrkat, jak skvělou zápletku Jeffery Deaver opět vymyslel. Těch kouzelnických triků, co tu je a rychlost jejich provení, je neuvěřitelná. Knihu jsem zhltnul za 4 dny. I když mě kouzelnictví až tak neuchvacuje, zde jsem si i se zájmem přečetl, jak vlastně iluzionisti nás amaterské diváky mouhou šálit. Zkrátím to. Iluze je špičkový thriller z pera mistra autora thrillerů Jefferyho Deavera. Některé události, jsem tipnul správně a tušil jsem, že autor nás čtenáře po zvratu překvapí ještě několika zvraty, jak je u něj obvyklé, ale takový trhák jsem nečekal. Dokáže Lincoln Rhyme a jeho tým odhalit pachatelův další krok a polapit ho? To už si přečtěte sami. Jisté je, že to bude skvělá četba, kdo z koho a hlavně proč, a co je Kejklířovým hlavním cílem dokonat a to nejpodstatnější, budete číst, co se stalo a ptát se sami sebe, stalo se to doopravdy, nebo je to iluze? Jasných pět hvězd a doporučení a budu se těšit někdy na další díl.

08.06.2024 5 z 5

Pekařova dcera Pekařova dcera Sarah McCoy

Potřeboval jsem si odpočinout od detektivek a thrillerů a chtěl jsem si přečíst obyčejný příběh. Kniha Pekařova dcera mě dokázala hezky zaujmout. Je to příběh Luany a Maxe Schmidtových v čase druhé světové války, kteří vedou v Německu pekárnu v Garmischi. Schmidtovi mají starší dceru Hazel, která je v programu Lebensborn se svými dětmi a mladší dceru Elsie, která vypomáhá v pekařství a snaží se být dobrou árijkou. Elsie je jednou pozvána důstojníkem gestapa na ples SS, kde dochází ke zlomu a Elsie díky jednomu nepříjemnému zážitku začíná pochybovat o Říši a správnosti konání válečného Německa vůči nepřátelům Říše. Elsie se na večírku seznámí s židovským chlapcem Tobiasem, který krásně zpívá a osud je svede dohromady. Děj knihy je rozdělen na dvě etapy, minulost, Elsie a pekařství a Tobias a přítomnost, Elsie jako stará žena, která již má dceru Jane a vede pekařství v Americe, kde Elsie jednoho dne navštíví novinářka Reba Adamsová, aby napsala článek o vánocích v Německu. Jak se Reba seznamuje s Elsie, začíná být Reba Elsie a její moudrostí okouzlena a přehodnocuje svůj vlastní vedený dceřiný a sourozenecký život, život jako reportérky, která je zasnoubená s Rikim Chavezem, ale nemiluje ho plně, nebo to alespoň zatím neví. Nejvíce mě zaujal příběh Elsie a Tobiase, čili minulost a provoz pekařství Schmidtových za války, kdy jsem si při čtení opět uvědomoval, jak těžké to v době války muselo být i z pohledu Němců, kde všichni byli sledování gestapem a jak dobře se vlastně nyní máme. Čím více času Reba strávila s Elsie, o to více si Reba začala dělat pořádek ve svém vlastním životě, ve vlastním vztahu k rodině, snoubenci a s rozvíjejícím se příběhem se jí začalo dařit uspořádat si život tak, jak cítila, že ho chce prožít. Celá kniha je vlastně o mezilidských vztazích, rodině, manželích, rodičích, dětěch, přátelích a promlouvá k nám čtenářům tím, že věci zdánlivě obyčejné nemusí a ani nejsou samozřejmostí. Za sebe jsem rád, že jsem se ke konci knihy dozvěděl i to, jaký osud potkal především Elsie a Tobiase a že vztah Reby a Jane dcery Elsie se nadále vyvíjel. Ano, tato kniha dokáže obohatit a tudíž doporučuji k přečtení. :-)

30.11.2019 4 z 5

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

Knihu Hru o trůny jsem si dal do nepřečtených. Je to velká bichle, to já rád, ale velmi špatně se s ní manipuluje. Mám teď zdravotní problémy, které mi neumožňují knihu dočíst, třas a dvě a půl kila teď nedám. Je zde obrovské množství postav a údajů, kde jsem lítal z místa na místo jak včela. Jistojistě se k ní ale v budoucnu vrátím. No musím konstatovat, že jsem si ji přes zhoršené zdravíčko, nedokázal vychutnat. Tak snad to příště klapne. Jistojistě se jedná o velmi kvalitní dílo a velmi mě mrzí, že knihu nedočítám. Tohle já strašně nerad dělám a určitě to není tím, že bych jí byl zklamán. Budu se těšit někdy v budoucnu. :-)

24.04.2024

Kobaltové nebe Kobaltové nebe Wilbur Smith

Tak tahle kniha se Wilburovi opravdu povedla. Napínavá od začátku až do konce bez hluchých míst. Znovu se v této knize setkáváme se Saffron Courtneyovou, její láskou Gerhardem von Meerbachem a Konradem von Meerbachem, zapřísáhlým nacistou. V knize je věnováno dost prostoru druhé světové válce, kde Saffron je britskou agentkou, která bojuje proti Němcům a Gerhard, ačkoliv vnitřní odpůrce Hitlera, Říše a nacismu, je vysokým důstojníkem německé Luftwaffe a zažil si své i v bojích u Stalingradu. Gerhard ovšem udělá chybu a jednou vyřkne nahlas něco proti vůdci a jeho stylu vedení války, čehož se chytí jeho bratr Konrad von Meerbach, zapřísáhlý nacista, který rovněž touží svého bratra Gerharda zničit. Z Gerharda hrdiny Luftwaffe, se tak stává politicky nevhodná osoba a Gerhard sám má tak možnost na vlastní kůži pocítit nenávist nacistů, je deportován do tábora. V knize se celkem rovnoměrně rozvíjí příběh Saffron jako agentky a Gerharda jako vojáka a posléze trestance. Konec války se blíží a Saffron dostane za úkol najít britské agenty zajaté nacisty. Je poslána do tábora. Podaří se jí rovněž ještě spatřit její lásku Gerharda? Mají Saffron a Gerhard ještě šanci na společnou budoucnost? Doporučují přečíst, jistě nebudete zklamáni. :-) Vždy jsem se těšil, až si k této knize sednu a je mi líto, že už je konec knihy. Konec ale zůstává trochu otevřený a tak mám naději, že se snad dočkám ještě dalšího pokračování.

02.11.2019 5 z 5

Pomsta Pomsta Sandra Brown

Je to další čtivě napsaný román od Sandry Brown. Na její novější knihy bývá spíše kritika, ale nemohu si pomoci, mne se kniha dost líbila. Zápletka se mi zdála docela inteligentní, romantiky tady bylo možná i trochu více než jindy, ale to k Sandře patří, děj se rozjíždí od začátku, kniha má pár slabších kapitol, na konci je dobré celkové rozuzlení, ale celkové hodnocení velmi dobré. Určitě mohu doporučit. :-)

11.08.2019 5 z 5

Vyprahlé srdce Vyprahlé srdce Elizabeth Haran

Možný spoiler:
Má romantická duše dlouho neměla palivo v podobě romantiky, tak jsem se po dlouhé době rozhodnul vzít si něco, co nepostrádá drama a romantiku zároveň a v tom je jasná volba Elizabeth Haran. Nemohl jsem zvolit lépe, jak autorku, tak knihu. Kniha Vyprahlé srdce vypráví příběh mladé Estelly, které v den, kdy se dozví, že je těhotná, přistihne svého manžela, jak líbá cizí ženu. Manžel Estelle na rovinu řekne, že se s ní chce rozvést, protože nová partie mu zajistí bohatý život. Estella je vystudovaná veterinářka a dozvídá se o svém otci, který vedl veterinární praxi v Austrálii a rozhodne se tam odjet za svým strýcem a v místě zemřelého otce, veterinární praxi obnovit. Estella si své tajemství, že je těhotná uchovala pro sebe a manžela o dítěti neinformovala. Estella bude muset začít úplně od začátku. Tamní obyvatelé v Austrálii žijí chudým životem, co příroda umožní a jako nová veterinářka to po zemřelém otci nebude mít lehké. Estella se ale nakonec osvědčí a získá si i z počátku nepřístupné obyvatele a dokonce se zde rýsuje nový vztah, protože manžel se s ní rozvádí. V den Estellina porodu se ale manžel objeví s tím, že chce nově narozené dítě odvést s sebou do Anglie. Podaří se Estelle získat si přízeň okolí svou prací a pílí? Uživí sebe i dítě zcela odkázána na sebe? Bude z ní nakonec užitečná osůbka ve městě? Dokáže témeř z ničeho vybudovat počátky nového života i bez manžela? A to nejdůležitější? Pozná její vyprahlé srdce novou lásku a dokáže si uchovat své dítě? Já vám to nepovím, ale doufám, že vás naladím na tento román, protože čtenářskou pozornost si rozhodně zaslouží. Jako vždy Elizabeth Haran a její knihy pět hvězd a doporučení. Jestli jste romantického založení a tuto autorku neznáte a Austrálie vám je blízká, zkuste ji. Pevně věřím, že nebudete zklamáni. Od této autorky je to moje pátá přečtená kniha a mám od ní naštěstí vše, co u nás vyšlo. Přeji vám příjemné seznámení s touto autorkou.

29.04.2024 5 z 5

Mrtvá z Nevady Mrtvá z Nevady Harlan Coben

Kniha Mrtvá z Nevady je moje první setkání s tímto autorem a musím říci, že je to povedená kniha. Mix detektivky a thrilleru. Záměrně jsem si vybral knihu s horším hodnocením, abych začal na nižší laťce a chci podotknout, že se mi kniha maximálně líbila. Smekám předtím, jakou zápletku dokázal Coben vymyslet, byl jsem napnutý jak dětské štrample, ale rovněž se mi líbilo, že se v této knize nevyskytují brutality. Jsem touto knihou opravdu nadšen a doufám, že i jeho ostatní knihy se ponesou v podobném stylu. V knize nejsou hluchá místa a děj graduje od první stránky. Velmi se mi líbila charakteristika jednotlivých postav a propojení osudů postav, kdy jsem Mattovi a Olivii fandil od první stránky. Taky vyšetřovatelky Loren a Cindy mi byly sypmatické. Konec byl pro mne překvapivý a byl pro mne třešničkou na již tak skvělém dortu. Knihu tímto vřele doporučuji ostatním. Byl to pro mne skvělý čtenářský zážitek. :-)

12.11.2020 5 z 5

Nebezpečná podoba Nebezpečná podoba Sandra Brown

Sandru Brown mám velmi rád, píše dobře, ale přestože má tato kniha vynikající hodnocení i komentáře, líbila se mi méně, než její ostatní knihy, které mají nižší hodnocení. V knize jsem postrádal trochu více napětí a akce, která byla spíš až hlavně ke konci knihy. Avery Danielsová přežije leteckou nehodu a je velmi podobná Carol Rutledgeové, která havárii nepřežije. Avery omylem identifikují jako Carol a v době, kdy je Avery v nemocnici k ní promluví člověk, který chystá vraždu budoucího senátora Tata Rutledge, v domnění, že hovoří s Carol. Avery udělají platiku a vypadá jako Carol. Avery se do Tata zamiluje, ale svou totožnost nesmí před ním ani před Tatovou rodinou odhalit, aby se jí podařilo najít toho, kdo chce Tata zabít. Kniha je zajímavá a určitě ji mohu doporučit všem, kdo mají Sandru Brown rádi, hvězdičku dolů ubírám za dost přeslazenosti a za méně akce než jak tomu je u jiných knih od ní obvyklé. Na druhou stranu brutalitu nemám rád a tady rozhodně není a kniha mě zaujala, takže jsem vlastně spokojený. Ačkoliv si Avery s Carol byly velice podobné vzhledově, místy se zdál být děj trochu těžko uvěřitelný v tom, jak dlouho okolí trvalo, než přišli na to, že Carol není Carol. Konec byl velmi převkapující a napínavý, takže dávám 4 hvězdičky a mohu doporučit ostatním.

02.10.2020 4 z 5

Zrádné útesy Zrádné útesy Elizabeth Haran

(SPOILER) Tak tohle byl nádherný román a myslím, že se nebudu mýlit, že je to možná nejlepší dílko od Elizabeth Haran. Přestože je to román pro ženy, uchvátil mě od první stránky. Romantika zde byla to ano, ale žádná červená knihovna. Hlavními postavami románu jsou Amelie Divineová a Sarah Jonesová, které plují do Austrálie. Amelie pluje za svými známými a čeká ji život v přepychu, kdežto Sarah je trestankyně, která si má v Austrálii na farmě u Evana Finnleyho odpracovat zbytek trestu. Loď ztroskotá a přežijí jen Amelie a Sarah. Amelie při úrazu ztratí paměť a to je chvíle, které využije Sarah a vymění si s Amelií identitu. Obě ženy zachrání Gabriel Donnelly, známý Evana. Tak se pravá Amelie jako domnělá Sarah dostává na farmu Evana, kde se musí starat o děti, vařit, prát, ačkoliv to nikdy předtím nedělala a Sarah jako domnělá Amelie se dostane k Edně, Charltonovi a Lancovi Ashbyovým, kteří se mají o Amelii postarat. Z původně rozmazlené Amelie, se stává žená v domácnosti na farmě Evana, prochází katarzí a mění se v milou ženu, do které se zamiluje její zachránce Gabriel. Sarah se zase líbí syn Ashbyových, Lance a chce ho i s dědictvím získat pro sebe, ačkoliv Lance miluje jinou. Ovšem i Sarah nastanou nejednou těžké komplikace před Ashbyovými, jak neprozdradit svou falešnou identitu, že je z chudé rodiny a že se nejedná o pravou Amelii. Dalším dílem osudu připlouvají na pobřežní maják, kde pracuje Gabriel manželé Edgar a Carlotta Dixonovi. Co čert nechtěl, Carlotta ač vdaná se začne podbízet Gabrielovi, který má oči však pro Amelii na Evanově farmě a Carlotta začne těžce brojit proti Amelii, jak se dá. Kniha je neustále plná zvratů, nejde o červenou knihovnu, naopak, je to román o lidské podlosti, zlomyslnosti, zradě, nenávisti, žárlivosti, ale také o lásce a přátelství, cti a silném morálním kreditu. S každou další kapitolou děj graduje, nejsou zde hluchá místa, ale nic není ani zdlouhavě popisováno. Je to román zasazený do roku 1840, bylo i příjemné číst o těžké dřině v australské pustině, kde člověk musel odedřít vše rukama. Dozví se nakonec Ashbyovi o zradě a potkají se s pravou Amelií? Budou mít Gabriel a Amelie šanci na společnou budoucnost? A jak to nakonec dopadne s Carlottou a s pravou Sarah, bude zlo nakonec potrestáno? Místy mi ovšem bylo líto i pravé Sarah, protože i k ní se život předtím laskavě nezachoval. Prozdradit mohu jen to, že konec je místy nečekaný s mnoha zvraty. S touto knihou mi bylo velmi dobře a je mi i líto, že již skončila. Mohu jen doporučit. :-)

10.12.2019 5 z 5

Platanová alej Platanová alej John Grisham

Platanová alej je opět velmi povedenou Grishamovou knihou. Kniha nás opět zavádí do městečka Clantonu, kde se opět setkáváme s Jakem Brigancem, jeho rodinou, jeho přáteli, Lucienem Willbanksem, Harry Rexem a šerifem Ozziem Wallsem. Nově se zde setkáváme s hlavní postavou Sethem Hubbardem, jeho bratrem Ancilem, dětmi Setha Ramonou a Herschelem Hubbardem. Hlavním tématem knihy je, že bohatý Seth spáchá sebevraždu, ovšem těsně před ní, napíše zcela novou ručně psanou závět, ve které anuluje tu původní. V nové ručně psané závěti, zcela pro okolí nečekaně odkazuje Seth velkou část svého majetku své černošské ošetřovatelce Lettie Langové a Jakea Brigance pověřuje, aby tuto ručně psanou závěť pomohl naplnit. V této nové závěti vylučuje Seth z účasti na dědictví své děti, které ovšem nehodlají přijít o velkou část možného dědictví. Děti Hubbardovy si najímají právníky a hodlají tuto ručně psanou závěť zcela napadnout a zdiskreditovat. Rozjíždí se mašinérie peněz, kde každé z dětí Setha si chtějí pro sebe a své rodiny urvat ten největší kus z dědictví a zcela odmítají právoplatný nárok Lettie, která se o Setha starala. Rovněž právníci děti Hubbardových doufají, že u soudu, pakliže vyhrají, si budou moci nárokovat ty nejvyšší částky, pakliže se jim podaří ručně psanou závěť anulovat. Autor dobře ukazuje na to a je to znát na mnohá v knize popsaných soudních líčeních, že pokud se jedná o velké peníze, vytahuje se na každou žalovanou stranu ( zde na Lettie ) ta největší špína a používají se zcela nekalé praktiky, které s právem a pravdou nemají nic společného, pakliže to jen trochu pomůže získat porotu v tomto případě na stranu Hubbardových dětí, které by tak přišly v případě anulace k velkým penězům. Kniha je velmi poutavě psaná a dějových zvratů v ní není málo, napětí je zde také dostatek a rovněž se mi líbí, že nás na konci knihy čeká i konečné vysvětlení, proč se Seth Hubbard rozhodl právě takto. Jak to nakonec dopadne? Co přimělo Setha konat, jak konal a kdo nakonec spor vyhraje? To už pouze řeknu, přečtěte si to sami, je to velmi poutavá kniha, kterou mohu doporučit a určitě se k autorovi ještě vrátím. :-) Bylo mi s touto knihou opravdu dobře. :-)

08.10.2019 5 z 5

Dvůr trnů a růží Dvůr trnů a růží Sarah J. Maas

Mám rozečtenou sérii: Půlměsíční město, od Sarah J. Maasové, ale naštěstí jsem dostal od své knižní kamarádky zprávu, že než budu číst druhý díl Půlměsíčního města, tak si mám od Sarah J. Maasové přečíst sérii Dvory trnů a růží, protože to nějak navazuje. Poslechl jsem a odhodlal jsem se k načnutí této jiné série a začal jsem knihou: Dvůr trnů a růží. Četl jsem spoustu komentářů k této knize a i já se nakonec řadím k pětihvězdičkovému hodnocení, i když je pravda, že kniha se sice rozjíždí od prvních stránek, ale v první polovině se toho moc neděje. Místy jsem byl i trochu zklamaný, že to nemělo ten drive, jaký měl první díl série Půlměsíčního města. Nakonec se to ale rozběhlo a konec ten byl pro mě velmi povedený a hlavně za ten dávám pět hvězd. O knize: Feyre lovkyně zabije v lese vlka. Za to je odvlečena neznámým stvořením do jeho světa, kde Feyre musí žít. Z počáteční nenávisti se u Feyre k cizímu tvoru a jeho světu rodí láska a když se Feyre dozví, kým původně kdysi byl a kým je teď, dochází i k přerodu vztahu únosce k unesené, taky k lásce. Feyre se dozvídá, že jejímu lidskému světu i světu, v němž nyní Feyre žije i její začínající lásce, hrozí obrovské nebezpečí. Feyre se bude chtít pokusit své milované i svět zachránit před velkým zlem, které všem hrozí. Podaří se jí to? Může obyčejná smrtelnice porazit nadpřirozené bytosti zla a jejich magii? A jaké zkoušky, či oběti bude muset položit na oltář lásky, to už si přečtěte sami. Radím jen, nenechte se odradit slabší první polovinou knihy, má to svůj účel, který člověk pochopí po přečtení celé knihy. Jo, mělo to svoje kouzlo, i když jsem doufal, že se mi v této knize něčeho dostane více, ale to nebudu prozrazovat. Za ten konec dávám pět hvězd a knihu doporučuji. V této knize najdete lásku, cit, porozumění, nenávist, beznaděj, erotično, naději, magii, kouzla, touhu a také obrovské odhodlání zrozené z lásky, chtít zachránit své milované. Chtěl bych poděkovat mé knižní kamarádce Ydnac, která mě k fantasy přivedla. Děkuji Ti, Martinko. :-) Tak bych řekl, že možná budu mít další oblíbenou fantasy sérii.

13.06.2024

Nejtěžší ze všeho Nejtěžší ze všeho Charlotte Philby

Nejtěžší ze všeho je spíše vztahový thriller. Knihu jsem četl se zájmem, ale na pět hvězd to není, čekal jsem o dost více akce a napětí a hlavně větší zápletku. Anna se provdá za Davida Whitheralla, bohatého synka. Chce posloužit dobré věci, ale netuší, že tak snadné to nebude. Bude muset obětovat mnohem více na oltář vlasti, než původně zamýšlela. V knize jsou hodně rozebírány vztahy, matky Anny a Davida otce, dcer, chůvy, tchána, Marie. Kniha není v žádném případě brutální, to je plus, ale toho napětí jsem čekal více. Často mi kniha spíše připomínala román. Pokud se odhodláte číst tuhle knihu, ztracený čas to není, ale mějte hodně trpělivosti s tím, než se začně něco více dít. Přesto je to dobrých 80 procent. I když jsem čekal více, autorce děkuji a četby této knihy nelituji.

24.03.2021 4 z 5

Cela smrti Cela smrti John Grisham

Tak tohle byla trochu náročnější kniha, ale jsem rád, že jsem si ji přečetl. Sam Cayhall spáchá těžký zločin a Adam Hall, jeho vnuk a právník se snaží pro svého dědečka zmírnit trest. Ze začátku mi postava Sama byla i místy dost nesympatická. Postupem času, jak se děj vyvíjel a Sam se více dozvídal o Adamovi a naopak Adam o Samově minulosti, kde oba dva prošli katarzí, kdy Sam začíná litovat svých činů a Adam si začíná uvědomovat, že Sam byl k nenávisti k černým, Židům, apod veden již od malička a že svým způsobem Sam neměl šanci po tímto nenávistným vedením vyrůst v někoho jiného, třeba v milujícího člověka, jsem začínal se Samem sympatizovat. V knize je hodně popisováno i jak probíhají právní úkony, aby poprava byla odložena, či zmařena, jak to chodí v celách smrti. Tato kniha není jen klasickým románem, ale je to také úvaha, zda je opravdu správné zabít člověka, i když třeba sám zabil. Jak jsem se seznamoval více s historií v rodině Cayhallů, kde mnozí byli členy Ku-Klux-klanu, jsem více a více začal Samovi držet palce, protože ani on to neměl zrovna jednoduché. Nicméně, i když jsem držel Samovi palce, snažil jsem se myslet i na to, jak by mi bylo, když bych byl pozůstalým obětí, na kterých se Sam provinil a určitě bych zde žádal pro Sama ten nejvyšší trest. Důvod, proč jsem se Samem začal sympatizovat byl ten, že Sam začal postupně opravdu litovat svých činů a viděl jsem jeho proměnu ze starce, který zpočátku nenáviděl celý svět, v člověka, který by možná i mnohé rád vrátil, kdyby to bylo možné. Nebyla to tak zcela jednoduchá kniha, ale dokázala mě zaujmout a sám jsem byl celý zvědavý, jací kostlivci ještě vypadnou ze skříně Samovy minulosti a jak to nakonec dopadne. Doporučuji k přečtení.

25.10.2019 5 z 5

Orel v oblacích Orel v oblacích Wilbur Smith

Nemohu si pomoci, ale mě kniha rozhodně nadchla. Částečně to může být proto, že jsem si kdysi přál být pilotem. Proto mě velice zaujaly všechny části knihy. Hlavními postavami jsou David Morgan, který miluje lítání, Debra Mordecai, dcera generálmajora Mordecai izraelského letectva, do které se David zamiluje, její bratr Joe, se kterým bude David nakonec společně létat. David má židovské kořeny po matce, proto přijme po náhodném setkání s Deborou pozvání do Izraele, který mu učaruje a David se rozhodne v něm zůstat. Protože je to zkušený bojový pilot, přijme ho generálmajor Mordecai do své letky. Joe má krátce před svatbou se svou Hannah, na kterou je sezváno mnoho hostů, mezini nimi i David a Debra. Bohužel, zde dojde k tragickému útoku arabskými teroristy. Po tomto útoku, přijme David za vlastní mstít se všem nepřátelům, kteří se snaží narušovat izraelský vzdušný prostor. Při jednom ze soubojů je David poznamenán na celý život. Kdysi tak pohledný mladík se začne pro mnohá znetvoření vyhýbat lidem. Podaří se mu znovu najít lásku, o kterou při teroristickém útoku přišel? Podaří se mu najít nový smysl života a klid v duši a místo na zemi, kde by mohl být opět šťastný? Ať už mě autor zaváděl do vzdušných soubojů, do postupného zrání Davida z mladíčka v muže, ať už mě zaváděl do láskysplných scén, či do dějů, kdy šlo vážně o život, nikdy jsem se s touto knihou nenudil, protože kniha je plná zvratů. Většinou jsem jen četl a četl a chtěl vědět, jak to vše nakonec dopadne. Za mě maximální spokojenost. Dokonce je mi i dost líto, že tato krásná kniha již skončila. Myslím, že ve mně bude pár dní ještě doznívat poselství této knihy. Za mne jednoznačně pět hězdiček. :-)

09.02.2019 5 z 5

Motiv X Motiv X Stefan Ahnhem

Thriller Motiv X navazuje na konec knihy: Osmnáct pod nulou, kde po sobě zanechá zemřelý policista velmi důležitý odkaz, na kterém bude Fabian Risk pracovat právě v tomto díle a nejen na něm. Jako hlavní dějová linka je v tomto thrilleru vrah, který nikdy nezabíjí lidi stejným způsobem dvakrát, a který zamotá hlavy našim vyšetřovatelům. Fabian je v nemocnici u své zraněné dcerky, Astrid je na protialkoholním léčení, oba ale se ale budou muset znovu vrátit do práce, protože zde přibývají krom odkazu mrtvého policisty, sériového vraha, ještě další dvě dějové linky. No bylo to výborné, přišlo to v pravý čas, kdy jsem měl na to navíc chuť a navíc to bylo skvělé, možná nejlepší kniha ze čtyř knih, co jsem od Stefana Ahnhema četl. Upozorňuji, že tento díl, ač skvělý, je součástí duologie. Motiv x pokračuje v pátem díle: X způsobů smrti. Víc prozrazovat nebudu. Bylo to ostré akorát, sedlo mi to, co jsem moc nemusel, byly ty sluničkářské pasáže, ale zároveň nejsem ani žádný rasista, či nacista. On totiž čtvrtý díl začíná vraždou syrského chlapce, která bude naše známe policisty také hodně zaměstnávat. Vyprávění je tu z pohledu více úhlů, napětí je zde dost, pokračujeme i ve vztazích Fabianovy rodiny. No zkrátka je to velmi dobrý thriller, kterému dávám pět hvězd a doporučuji. Na pokračování dojde velmi brzy, dokud mám děj v paměti a zároveň se na to velmi těším. Děkuji všem knižním uživatelům, uživatelkám, kteří mě k Stefanovi Ahnhemovi přivedli a zodpověděli mé dotazy. Moc vám všem děkuji, jste skvělí. :-)

18.06.2024 5 z 5

Až na konec všech dní Až na konec všech dní Jodi Picoult

Za ten konec dávám Jodi pět hvězd. Kniha Až na konec všech dní je románem o zamilovaném mladém páru Chrise Harteho a Emily Goldové a příběhem o tom, co je člověk ochoten obětovat pro svůj milovaný protějšek, protože i velká láska může vyžadovat ty největší tragické oběti. Rovněž rodiče Chrise, Gus a James Harteovi se naopak velmi přátelí s rodiči Emily, Melanií a Michalem Goldovými a vkládají do svých ratolestí a jejich vzájemného vztahu velké naděje. Ačkoliv jsou Chris a Emily nanejvýš spřízněné duše, kde jeden bez druhého neučiní krok, má přesto Emily tajemství, které však nepoví ani té nejzamilovanější osobě a sice Chrisovi a které je pak hlavním prvkem vývoje. Na začátku knihy se seznamujeme s fakty, co se stalo na posledním rande mezi Chrisem a Emilym, kniha je členěná do dvou rovin, přítomnost a minulost, které se střídají. Jodi čtenáře postupně seznamuje s minulostí a vývojem vztahu mezi Chrisem a Emilym, kde na jednu stranu stojí jasný fakt, mrtvá Emily a zraněný Chris, ale na druhou stranu nás autorka na základě událostí, které se staly a podrobného seznámení s vývojem mladého páru nechává postupně dospět k možným vlastním závěrům, co se skutečně osudné noci stalo a za jakých okolností Emily zemřela. Důkazy totiž, nejsou zcela jasné a teorií, jak Emily zemřela a co udělal Chris, je mnohem více a i zde autorka nechává na čtenáři, ke které "teorii pravdy" se čtenář přikloní. Velmi dobře zde autorka popisuje americký soudní systém, scény ze soudní síně a vězení byly mnohdy velmi zajímavé, "teorie obžaloby" versus "teorie obhajoby" a rovněž nám autorka předkládá mnoha témata, která se týkají vztahů, lásky, viny, etického kodexu a v neposlední řadě oběti, ale ponechává na nás, abychom si utvořili vlastní názor na tyto úvahy, což se mi na Jodi velmi líbí. Ačkoliv se mi kniha Prostá pravda líbíla o trochu více, i zde jsem byl místy nadšený, jak umně dané prostředí zpracovala a jaký vývoj kniha nakonec nabrala. Prozdradím jen, že na konci knihy k jistému odhalení skutečností dojde. :-) Knihu mohu jen doporučit.

18.08.2019 5 z 5

Nízký tlak Nízký tlak Sandra Brown

Moje druhé setkání s touto autorkou po mnoha letech a musím říci, že to bylo příjemné čtení. Hlavní protagonistka Bellamy, již jako dospělá, pátrá s bývalým ex přítelem své sestry Dentem, co se její setře Susan před mnoha léty přihodilo a kdo Susan skutečně zabil, když bylo Bellamy ještě dvanáct let. Ačkoliv byl za vraždu Susan odsouzen člověk a poslán na výkon trestu, objevují se pochyby, zda zatčený Allen Strickland čin skutečně spáchal. Je to taková detektivka, která není vůbec brutální, přesto však zajímavá a postupně s každým pečteným listem se objevují další a další informace, jak to vlastně tehda mohlo být a kdo je skutečný pachatel. Bellamy s Dentem se budou muset setkat znovu s detektivem a prokurátorem, kteří tenkrát obžalobu proti Allenovi Stricklandovi dávali dohromady a od detektiva Dala Moodyho se nakonec dozvídají další důležité okolnosti, které na případ vrhají zcela jiné světlo. Také v rodině Bellamy se objevují kostlivci, kteří neradi vycházejí na světlo. Rovněž důležitou postavou je Allenův bratr Ray, který se snaží pomstít Bellamy a všem, kdo jsou s ní spojeni za nevině odsouzeného bratra Allena. Je to detektivka, která nepostrádá prvky napětí, odhalování skrytých tajemství, romantiku, ale jde zde i o krk. Zápletka je docela inteligentní, vývoj se dá trochu předpokládat, přesto však byl konec pro mne trochu překvapivý. Za mne spokojenost a nutno dodat, že i název knihy a obálka mě upoutaly. :-)

24.03.2019 5 z 5

Kořist Kořist Wilbur Smith

Velice zdařilá kniha od Wilbura. Kořist svým časovým i dějovým horizontem patří za knihu Monzun a před knihu Modrý horizont. Hlavními postavami této knihy jsou opět Tom Courtney a jeho žená Sára, jeho bratr Dorian Courtney a jeho žena Yasmini a nově také Francis Courtney, synovec Toma, Doriana a Guye a jeho přítelkyně Ana. Opět zde vystupuje Tomovo dvojče Guy Courtney a nově Guyův nevlastní syn Christopher Courtney.
V knize se v každé kapitole něco děje a osudy hrdinů jsou vzájemně velmi propletené. Tom a jeho blízcí v této knize projdou mnoha četnými bitvami, ať už na moři, či na pevnině, než všichni dojdou kýženého klidu, či dosáhnou svého cíle. Nudit se u této knihy rozhodně nebudete. O akci v této knize opravdu není nouze a je plná zvratů, i když tato akce často vyplývá z rodinné nenávisti zvláště mezi Tomem a Guyem. Rovněž s Francisem a Christopherem se osud v této knize nebude mazlit. Pro mě to bylo opětně přijemné setkání s mými oblíbenými hlavními hrdiny, ať už na moři, či při bojích na pevnině. Kniha má trochu otevřený konec a vůbec by mi nevadilo, kdybych se dočkal dalšího pokračování hrdinů. Jelikož jsem četl knihy po sobě, jak jsou uvedeny v databázi knih, stávalo se, že jsem se v po sobě jdoucích knihách dočkal opětovného obživnutí některých postav v dílech, ve kterých už by neměly vystupovat. Proto radím čtěte následovně, aby jste se tomu vyhli: 1) Dravec, 2) Zlatý lev, 3) Monzun, 4) Kořist, 5) Modrý horizont, 6) Na život a na smrt ( nebo, Když loví lev jiný název knihy ), 7) Hromobití, 8) Ptačí vodopády, 9) Pobřeží v plamenech, 10) Síla meče, 11) Běsnění, 12) Čas zemřít, 13) Zlatá liška, 14) Triumf slunce, 15) Kopí osudu, 16) Nad propastí. Přeji vám všem příjemné počtení s Wilburem, kterého se mi samému dostalo v každé knize. :-)

30.11.2018 5 z 5