ElikaS ElikaS komentáře u knih

Ten den Ten den Blanka Lipińska

(SPOILER) Upřímně vůbec netuším, co ke knížce napsat. Mafianskou romantiku/erotiku mám ráda a jsem ochotná těm knížkám ledacos odpustit, včetně toho, že se hlavní hrdinky nechovají smysluplně. Protože upřímně, která z nás by si chtěla začít něco s chlapem, který vraždí, bere kokain a ještě vystavuje svou ženu extrémnímu nebezpečí pramenícímu z jeho životního stylu? Myslím, že by nás moc nebylo. Ale přesto nás tyto knížky přitahují a vlastně si hlavní hrdiny oblíbíme a přejeme jim štěstí. No ale čeho je moc toho je příliš a to v případě této knížky bohužel platí naplno.
Bohužel tuhle recenzi nejsem schopná napsat úplně bez SPOILERŮ, pokud si nechcete nechat prozradit části děje, tak tenhle odstavec přeskočte a pokračujte až tím posledním :-) Laura nejen že se nechová smysluplně v mezích tohoto žánru, ale její chování je pro mě absolutně nepochopitelné a to kolikrát až za hranou. Nepřijde mi normální, když během únosu začne prakticky hned přemýšlet nad tím, jak její únosce sexy a že by se s ním vlastně chtěla vyspat, protože je mladá, těhotná a nadržená. To jako fakt? A tohle má být ta velká láska k Massimovi? Vždyť to jejich vztah úplně shazuje. No nic no, protože pak přišel pro mě ještě větší přešlap. Laura Nachovi přizná, že je na začátku druhého trimestru těhotenství, to odpovídá i tomu, co jsme se v knize dočetli. No jo jenže o cca 3 dny později si má Massimo vybrat, jestli mají lékaři zachránit Lauru nebo dítě? Vždyť je to nesmysl! V téhle fázi těhotenství to dítě nemá šanci přežít. Tahle volba absolutně nedává smysl, když už to autorka chtěla takhle udělat, měla si dát pozor na to, ve které fází těhotenství Laura je a tohle udělat o měsíc později, nebo spíš o dva, protože i ten měsíc by byl na hraně. Tahle faktická hrubá chyba mi hrozně vadila.
Bohužel to nejsou moje jediné výtky. Knížka je z 80% pouze o sexu, ale i ten sex se dá popsat zajímavě, barvitě, originálně, ale to tady chybělo a bylo to fádní, nezajímavé a pořád dokola. Až jsem řadu pasáží jen prolétla.
A pak je tu Domenico? Sakra, co to s ním autorka provedla? Vždyť se vůbec nepodobal tomu klukovi, kterého jsme poznali v prvním díle! To mě taky zklamalo.
Jako takhle vzhledem k tomu, že jsem četla první díl, věděla jsem, co mám čekat a rozhodně jsem neočekávala žádný literární zázrak, ale tohle bylo bohužel průměrné nebo spíš lehce podprůměrné. Jediné, co bych vyzdvihla je čtivost, protože knížku jsem měla přečtenou za odpoledne a přes hromadu výtek mě to celkem bavilo. Rozhodně si přečtu i poslední díl, abych zjistila, jak to všechno dopadne, ale určitě se k této sérii již znovu vracet nebudu.

22.11.2021 3 z 5

Správná pětka a prázdniny v maringotkách Správná pětka a prázdniny v maringotkách Enid Blyton

Knížky ze série Správné pětky posloucháme s téměř šesti letým synem jako audioknihy. Moje hodnocení je u všech dílů podobné. Mě ty příběhy moc nebaví, navíc mě trochu rozčiluje zbytečné násilí ve stylu "Já ti toho psa zabiju."
No ale syn si Dicka, Juliana, George, Annu i Tima oblíbil a neustále se dožaduje dalších dílů a co bych pro jeho lásku ke čtení neudělala, že?! :-D Takže pokud hledáte knížku pro malé dobrodruhy a chcete je seznámit s žánrem detektivek, tak po ní určitě sáhněte, myslím, že děti nezklame. Navíc prostředí cirkusu s Nobbym a Pongem bude pro děti atraktivní.
Audiokniha je příjemně namluvena Michaelou Maurerovou a doufám, že brzy vyjde pokračování, protože číst Správnou pětku by se mi úplně nechtělo, takže jsem vděčná, že si ji můžeme poslechnout a zatímco syn se baví, já můžu být myšlenkami někde jinde :-)

22.11.2021 4 z 5

Cirkadiánní kód Cirkadiánní kód Satchin Panda

Tahle knížka mě zaujala svou anotací. Na začátku jsem z ní byla nadšená a zaznělo tam spousta zajímavých informací. S postupem času mi přišlo, že se autor hodně opakoval. Chápu, že chtěl zdůraznit základní myšlenky, ale bylo jich tam prostě málo. Obsah knihy by se dal shrnout do nějaké obsáhlejšího článku, ale bohužel ne do celé knihy.
Navíc ve spoustě tvrzení bych s autorem minimálně polemizovala, ale i tak jsem si tam našla zajímavé myšlenky, které určitě zkusím realizovat a zavést do svého života.

20.11.2021 3 z 5

Freed Freed E. L. James (p)

Musím přiznat, že jsem se na knížku opravdu těšila. Tuhle sérii mám prostě ráda, i když literárně to není žádná sláva, tak mě prostě baví. Návrat do světa Christiana a Any jsem s nadšením očekávala, ale bohužel jsem celkem zklamaná.
U prvních dvou dílů se mi příběh očima Christiana líbil více než pohledem Any. Tentokrát to ale neplatilo. Knížka mi přišla zbytečně natahovaná, vlekla se a pořád jsme se jen patlali v myšlenkových pochodech Christiana, které jsou už po dvou dílech značně ohrané. Navíc chybí i to "napětí", které Vás nutí pokračovat, protože přesně víte, co přijde a jak to dopadne.
Knížce by rozhodně prospělo, kdyby byla podstatně kratší a neomílalo se pořad jedno a to samé dokola, a tím nemyslím sex, jehož omílání mi ani tak nevadilo :-D Chápu, proč autorka tuto knihu vydala, ale nechápu, proč je ještě delší než stejný díl vyprávěný Anou.
Zase abych jen nekritizovala, stejně jako v předchozích knihách mě bavily e-maily, které si oba hrdinové vyměňovaly, u nich jsem se bavila a upřímně bylo to to nejlepší na celé knížce.

16.11.2021 3 z 5

Do posledního dechu Do posledního dechu Robert Bryndza

Bryndzu jsem si opravdu oblíbila a jeho knížky si vyloženě užívám. Ale tentokrát jsem úplně nadšená nebyla. Asi je to i tím, že jsem si u tohoto autora zvykla na hodně vysokou laťku a tentokrát ji prostě nepřekonal. Příběh byl fajn, oceňuji Eričin vývoj, který mě baví, ať už se jedná o pracovní nebo osobní rovinu. Její vztah s Jamesem se pomalu buduje už několik dílů, takže je nenásilný a pouze jemně doplňuje celé vyšetřování.
Pachatel je jak jsme si u Bryndzy zvykli opět brutální, jenže tentokrát mi chybí nějaká jeho motivace. Teda ona tu trochu je, ne že ne, ale přijde mi taková odfláknutá a nedotažená. Prostě obecně se pachatel tentokrát úplně nepovedl.
Na druhou stranu musím i některé věci ocenit, např. poměrně aktuální téma sociálních sítí, skutečnost, že Erika může dělat svoji práci, aniž by byla nějak zásadně omezována nadřízenými. Samozřejmostí je čtivost, kdy Vás každá další stránka nutí pokračovat až se najednou ocitnete na konci.
Abych to shrnula knížka je super, jen už jsem od autora četla lepší.

16.11.2021 4 z 5

Knížku jsem poslouchala jako audioknihu v rámci audioknižní výzvy od Audiolibrixu v rámci tématu "Audiokniha, která má více než 24 hodin". A opět musím ocenit myšlenku různých knižní či audioknižních výzev, protože se díky nim dostávám ke knihám, které bych si normálně nepřečetla a ochudila bych se o velmi zajímavé knížky.
Knížky z historie jsem obecně zatím nečetla, takže to byla taková moje premiéra a musím říct, že v tom určitě čas od času budu pokračovat.
Příběh Jindřicha VIII je poměrně známý, ať už ze školy a hodin dějepisu nebo angličtiny či z různých filmových zpracování, ale o Kateřině jsem toho zase tolik nevěděla a překvapilo mě, jak zajímavá žena to byla. Přišlo mi, že na tu dobu a na to jak silnou katoličkou byla, se dokázala prosazovat a byla i poměrně pokroková. Samozřejmě ne se vším jsem se ztotožnila, ale i tak.
Většina malých holčiček by si přála alespoň na chvilku být princeznou a v téhle knížce je krásně popsáno, že to vlastně není žádná výhra a život v luxusu může být poměrně tvrdě vykoupen. Kateřinin osud nebyl vůbec jednoduchý, ba právě naopak bylo mi ji opravdu líto.
Autorce se skvěle podařilo spojit historická fakta se čtivostí. Vystavěla krásný, dojemný, smutný, milostný příběh.

16.11.2021 4 z 5

Hora mezi námi Hora mezi námi Charles Martin

Knížku jsem poslouchala v rámci audioknižní výzvy Audiolibrixu v tématu "Audiokniha, kterou vám vybral někdo jiný." Tímto děkuji mamince, že mi vybrala tak skvělou knížku, protože tohle byla radost poslouchat. Příběh byl neskutečně dojemný, moc se mi líbilo, jak se střídala něžná romantická linka s drsnou divočinou, například scéna s losem mě úplně odrovnala. Pak ale přišly Benovy nahrávky, které byly krásné a úplné pohlazení po duši, chvílemi těžko uvěřit že to psal muž :-) Takového romantika bych chtěla mít doma :-) Příběh byl navíc okořeněn příjemným smyslem pro humor obou hlavních postav, které mezi sebou měly skvělou chemii.
Navíc se mi líbilo, že se autor nebál ani detailů, jako například jak bude těžce zraněná Ashley chodit na záchod, to dodalo příběhu na autenticitě. Jsem šťastná, že jsem si nejdřív přečetla knihu a teprve pak si pustila film, protože kdyby to bylo obráceně, zřejmě bych si knížku už nepřečetla, film nebyl ani poloviční.

08.11.2021 5 z 5

Konec Konec Mats Strandberg

Na úvod musím říct, že nevím proč, ale knížku jsem si zařadila do sci-fi a očekávala jsem od ní něco trochu jiného, takže jsem z ní byla překvapena a rozhodně v pozitivním slova smyslu. Knížka ve mě vzbudila hromadu emocí, a to do konce takových, že jsem se v noci vzbudila s noční můrou o konci světa v duchu knížky.
Často jsem četla, že je knížka hodně rozvláčná a postavy moc přemýšlejí, to mi vůbec nevadilo. Naopak se mi jejich úvahy líbily a vedly mě k zamyšlením. Oceňuji, že se autor věnoval poměrně podrobně psychice dospívajících, kterým má brzy skočit život. I to jak na sebe narážely jednotlivé povahy a i jednotlivé generace. Přišlo mi pochopitelné, že mladý kluk bude chtít prožít své poslední dny jinak než by si přály jeho mámy.
Stejně tak mi nevadila ani dějová linka s Tildou, která dodala knížce zajímavou zápletku.
Konec už byl vyložený doják, u kterého jsem si poplakala. Přestože s knížky vyloženě čiší deprese, musím říct, že se mi opravdu líbila a budu ji mít dlouho v hlavě.

02.11.2021 4 z 5

Tichá modlitba Tichá modlitba Angela Marsons

Dnes se podíváme na skvělou detektivku Tichá modlitba od Angely Marsons. Co se detektivek týče jsem milovnice Chrise Cartera a jeho Zlobu a Jeden za druhým považuji za nejlepší detektivky, které jsem četla. A bohužel se k nim žádná ani nepřiblížila, až do teď. Tichá modlitba mě dostala. Přečetla jsem ji jedním dech a vůbec jsem se od ní nedokázala odtrhnout. Zahrála mi na citlivou strunu a byla jsem celou knížku v napětí, jak to vlastně dopadne.

Jako rodič si takovou situaci vůbec nedokážu představit, a ani si ji teda představovat nechci. Autorka každopádně celou situaci popsala velmi přesvědčivě a sugestivně. Navíc oceňuji pohled únosců i holčiček.

Mimo to je super, že hlavní postavy vyšetřovatelů jsou sympatické a potěšilo, mě že jsme viděli i Dawsonovu lepší stránku.

Mimo to oceňuji, že každá další knížka série je lepší než předchozí, první díl byl dobrý, druhý skvělý a třetí je naprostá TOPka, jsem zvědavá, jak to bude dál.

31.10.2021 5 z 5

Mléko a med Mléko a med Rupi Kaur

Opět se jedná o knížku, kterou jsem si vybrala v rámci čtenářské výzvy knihovny. Obecně nejsem moc příznivcem poezie, ale ta moderní se mi celkem líbí. V rámci loňské čtenářské výzvy jsem se dostala k Atticovi, který mě uchvátil a následovala Rupi Kaur.
Musím říct, že Mléko a med se mi líbilo určitě více něž Květy Slunce. A knížka se mi trefila i do momentální nálady, některé "básničky" se mi líbily opravdu hodně, některé už méně. Některé mě vedly k zamyšlení a některé mě nechaly úplně chladnou. Ale celkově se mi sbírka líbila, i když určitě jsou lepší básnické sbírky.

31.10.2021 4 z 5

Temné hlubiny Temné hlubiny Robert Bryndza

Bryndza mě baví a řekla bych, že se zlepšuje s každou další knížkou, kterou napíše. Tohle je pro mě zatím určitě nejlepší díl ze série Eriky Fosterové.
Děj je napínavý, plný emocí, s překvapivým závěrem. I když se mi některé dílčí zvraty podařilo uhodnout s předstihem, tak konec jsem opravdu nečekala a úplně mě odrovnal.
Málokterá detektivka umí být dojemná, ale téhle se to rozhodně povedlo.
Navíc musím ocenit vývoj Eriky, která jde do sebe nejen při jednání s nadřízenými, ale i ve vztahu ke kolegům :-) Už teď se těším na další díly.
A na závěr musím ocenit Martina Stránského, který knížky skvěle namluvil.

30.10.2021 5 z 5

Všichni za jednoho Všichni za jednoho Andrea Schütze

Jedná se o velmi milý příběh z prostředí lesní školky, kde zvířátka z Medového lesa sledují, co prožívají naši nejmenší ve školce za dobrodružství a dávají pozor, aby se jim nic zlého nestalo. Pohádka je určena těm nejmenším, kterým se bude jistě moc líbit a potěší i dospělé zdařilým zpracováním. Syn si zamiloval především Míšu a moc ho bavil způsob, jakým byl namluven Chrochtík. Jedná se o milou jednohubku pro školkové děti.

29.10.2021 5 z 5

Sí, vole! Sí, vole! Pavel Liška

Knížku jsem si vybrala v rámci čtenářské výzvy naší knihovny, kde jednou z knížek měl být cestopis. Je to moje první setkání s tímto žánrem a myslím, že ne poslední.
Knížka mě bavila, dozvěděla jsem se spoustu zajímavých věcí a navíc byla opravdu vtipná. Občas jsem si říkala, jak spolu kluci mohli jet a vydržet to takovou dobu. Z knížky vyzařuje, že během cesty se hodně projevovali jejich rozdílné povahy a občas řešili vyloženě malichernosti.
Knížku jsem poslouchala jako audioknihu a moc se mi líbily, doprovodné zvukové efekty, i to jak to kluci namluvili. Audiokniha působila autenticky a krásně mě přenesla do Střední Ameriky. Úplně mě vzbudila touhu po dobrodružství.

28.10.2021 4 z 5

Perla Perla Tiffany Reisz

Musím říct, že tuhle knihu, stejně jako celou sérii není jednoduché ohodnotit. Po dočtení vlastně ani pořádně nevím, co bych ke knížce řekla :-)
Tak asi takhle, knížka je poměrně čtivá. A musím říct, že i přestože mám k ději, zápletce i postavám hromadu výtek, tak mě vlastně bavila. Po přečtení prvních dvou dílů už jsem věděla, do čeho jdu, takže mě nezaskočila paranormální linka. A vlastně ta se mi na knížce asi líbila nejvíc - hlavně ten dovětek.
Obecně ale musím říct, že se jednalo o nejslabší díl série, i když je to hlavně z toho důvodu, že mi úplně nevyhovoval motiv se submisivním mužem. Jinak vzájemná chemie mezi Regan a Arthurem celkem fungovala.
No abych to shrnula je to oddechovka, kterou máte za chvilku přečtenou a pokud máte bujnou sexuální fantazii, tak si ji užijete.

23.10.2021 3 z 5

Matčin hrob Matčin hrob Lisa Regan

Josie Quinn jsem si celkem oblíbila již v předchozích dílech. Přestože mnoho lidí namítá, že je trochu překombinovaná, a co si budeme povídat, ona je. Tak mi to v tomhle konkrétním případě ani nevadí, protože mě to prostě baví. Knížka je napsaná velmi čtivě a tenhle třetí díl jsem si užila vůbec nejvíc ze všech. Mám ráda, když je do vyšetřování vtažen hlavní hrdina a případ je pro něj trochu osobním. To je zde rozhodně splněno.
Navíc jsme se konečně dozvěděli více o Josiině dětství a za to jsem byla hodně ráda a právě kapitoly z Josiiny minulosti, mě hrozně bavily a těšila jsem se na ně. Knížku rozhodně oživily.
Navíc jsem byla napjatá, jestli už se Josie konečně otevře Noahovi a dají se konečně dohromady :-)

23.10.2021 5 z 5

Síla Síla Siri Pettersen

Z předchozích dílů jsem byla nadšená, série mě opravdu chytla, a tak jsem byla moc zvědavá, jak to celé skončí.
Co se týče celé série, tak příběh je obestřen mnoha tajemstvími, jejichž odhalování je nám postupně dávkováno. Většinou se mi nedařilo odhadnout, jak to bude pokračovat a autorka mě nestále překvapovala. Svým způsobem mi celá tato série trochu připomínala Naslouchače.
Tato knížka mě chytla hned od začátku a nemusela jsem si na ni zvykat jako u předchozích dílů, možná i proto že začíná hned tam, kde předchozí díl skončil. Vrátili jsme se i k postavám z předchozích dílů a autorka dotáhla všechno, co v předchozích dílech začala.
Celý třetí díl byl čtivý, originální a hlavně plný napětí. Neustále jsem byla napnutá, jak se to či ono vyřeší. A hlavně jak moje oblíbené postavy skončí a upřímně konce jsem se úplně děsila - miluji happy end a tady jsem si až do poslední stránky nebyla jistá, jestli se dočkám vytouženého konce. Zase na druhou stranu to bylo příjemné osvěžení, nebýt si koncem jistá už od poloviny knihy, potažmo série :-)
Jedinou výtku bych měla k postavě Hirky, celou dobu se mi líbilo, jak uvažovala, jak se prezentovala a její úvahy mi byly také blízké, ale v poslední třetině mi přišlo, že trochu zešílela :-) Ale to byla jen drobnost, navíc asi odůvodnitelná tím, co všechno prožila.

19.10.2021 5 z 5

Plíseň Plíseň Siri Pettersen

Tak musím říct, že po prvním díle přišel trošku šok. Ze změně prostředí jsem byla na začátku trochu v rozpacích a chvilku mi trvalo než jsem si zvykla a začetla se. Ale když už se tak stalo, nemohla jsem se odtrhnout. Na celé sérii se mi hrozně líbí, že se toho autorka nebojí a vždycky očekávám, že se ze zapeklitých situací naši hrdinové nějak dostanou a nedojde to až tak daleko, jak to vypadá, ale ono ne. A fakt se autorka nezačíná nic, co by nemohla dokončit :-D
Knížka je plná překvapivých zvratů, skvěle vykreslených postav, kdy jste vlastně pořád na pochybách, komu fandit. Je neskutečně čtivá. Občas mě napadlo, že bych uvítala, trošku víc romantiky, ale zase na druhou stranu, co je by mohlo být romantičtější než jednání Rimeho? Takže za mě paráda, knížce nic nechybí a už se těším na to, jak to celé dopadne.

13.10.2021 5 z 5

Harry Potter je moje srdcovka a jsem moc ráda, že jsme se k němu se synem konečně pomalu propracovali, a to prostřednictvím ilustrovaného vydání, které je prostě nádherné! A i když v necelých 6 letech, ještě syn určitě nepochopil všechny souvislosti a odkazy, příběh si moc užil a hned otravoval, jestli to můžeme číst ještě jednou nebo jestli je další díl. A tohle je na té knížce úplně úžasné - miluji ji jako dospělá a zamiloval se do ní i šestiletý syn. Tohle moc knížek nedokáže.

13.10.2021 5 z 5

Jediné pravé lásky Jediné pravé lásky Taylor Jenkins Reid

Tahle knížka je pro mě obrovským překvapením. Poměrně dlouho jsem se jí vyhýbala a vlastně ani nevím proč, a teď můžu říct, že to byla chyba.
Na úvod musím zmínit, že jsem ji poslouchala jako audioknihu a musím vyzdvihnout fantastickou interpretaci Kláry Issové, myslím, že to byla jedna z nejlépe interpretovaných audioknih, kterou jsem slyšela a jsem přesvědčená, že právě tato interpretace knížku ještě pozdvihla.
Samotný příběh je naplněn emocemi. U knížek mě většinou jen tak něco nerozhodí, ale tady u této jsem brečela hned několikrát. Je napsaná tak, že se vám dostane pod kůži a opravdu dojme. Všechny postavy byly vykresleny velmi uvěřitelně. Navíc byly naprosto dokonale popsány myšlenkové pochody Emmy a člověk se díky tomu dokázal vžít do její kůže. Proto knížka působila tak autenticky a dojemně. Tohle je situace, kterou by určitě nikdo z nás nechtěl zažít.
Navíc se jednalo o první knížku, kde jsem neměla jasno, koho by si hlavní hrdinka měla vybrat a nevěděla sem jestli fandit Jessemu nebo Samovi.

09.10.2021 5 z 5

Ódinovo dítě Ódinovo dítě Siri Pettersen

Jsem nadšená, od knížky jsem čekala celkem povedou fantazy, ale tohle překonalo mé očekávání. Bylo to skvělé! Příběh měl vše, co měl mít:
1) Zajímavé prostředí, u kterého mi chvilku trvalo než jsem se na něj naladila a trochu ho pochopila.
2) Skvělé postavy. Rime s Hirkou jsou úžasní a oba jsem si je zamilovala. U ostatních postav se mi moc líbilo, že nebyly ani černé ani bílé. A poměrně dlouho jsem u mnohých nevěděla, co si o nich myslet. Každý měl nějaké vlastní motivace, které byly zastřeny tajemstvím, ale dávaly smysl.
3) S předchozím bodem souvisí poměrně zajímavé politické prostředí. Obecně mám ráda, když se autorům ve fantazy podaří vytvořit svět, ve kterém je důležitá i politika, která příjemně doprovází hlavní příběh.
4) Emoce. Knížka ve mě vzbudila kupu emocí, na konec jsem si i trochu pobrečela, jak to bylo dojemné.
5) Příběh rozhodně nebyl čitelný a předvídatelný.
Ježiš, jak já se těším na pokračování. :-)

09.10.2021 5 z 5