ElikaS ElikaS komentáře u knih

Dash & Lily: Kniha přání Dash & Lily: Kniha přání Rachel Cohn

Knížku jsem si vybrala jako předvánoční čtení a bohužel se mi to čtení protáhlo až do poloviny ledna, a to proto, že mě knížka nebavila. Do čtení jsem se musela vyloženě přemlouvat a chvílemi jsem i myslela, že to ani nedočtu.
Nápad s úkoly v deníku byl zajímavý a líbil se mi, ale nějak mi chyběla rafinovanost úkolů nebo nějaká nápaditost, prostě mi to přišlo celé takové odfláknuté.
Lilly byla vyloženě otravná a chovala se místy hrozně dětinsky a místy především při debatách s Dashem zase působila až moc hluboce. Celkově byla hrozně nekonzistentní.
Dash byl na svůj věk zase příliš vyspělý, nebo přemoudřelý. Nevím, prostě mi taky úplně neseděl.
No prostě jsem od příběhu čekala víc a těšila jsem se na vánoční náladu, ale bohužel mě knížka spíš otrávila.

17.01.2022 2 z 5

Světlo a stíny Světlo a stíny Leigh Bardugo

(SPOILER) Na Leigh Bardugo jsem měla hodně doporučení, ale pořád jsem se k ní nemohla dostat. Teď když vyšel seriál na Netflixu jsem se do ní konečně pustila, abych mohla seriál zkouknout až po přečtení knížek. A jsem nadšená.
Bardugo vykreslila velmi zajímavý svět, který propojuje vše pro fantasy příběhy důležité - zajímavou politickou situaci, mnohovrstvé hrdiny, romantickou zápletku, opravdu povedeného záporáka a zajímavé a originální prostředí. I když se trochu přiznám, že jsem občas měla trochu problém s ruskou terminologií a jsou pojmy, které bych prostě nevyjmenovala :-D
Musím ocenit, že v prvním díle není nouze o poměrně originální zápletky a rozuzlení. Mnohokrát jsem si říkala "to je jasné. To dopadne takhle." a ono ne. Autorka se nevydala snadnou cestou a zápletky pěkně zamotala a vyhrála si i s detaily jako například důvody, proč byla Alina neduživá.
Jediné, co bych trochu vytkla je úplný závěr, za prvé mi závěrečná akční scéna přišla trochu nepřehledná, i když uznávám, že to mohlo být tím, že jsem stránky doslova hltala, abych se dozvěděla, jak to skončí. A za druhé - tady si nemůžu odpustit SPOILER - opravdu důvod, proč se Alina mohla postavit jejímu ovládání mělo být zrovna milosrdenství? To jde tvrdě do protikladu s tím, jak se ve Vráse zachovala. Ale to jsou jen drobnosti, které mi rozhodně nezkazili požitek z knížky a hned se pouštím do pokračování.

17.01.2022 5 z 5

Inkoust Inkoust Alison Belsham

První díl série Tatérka mi přišel jako lehce nadprůměrná detektivka se zajímavým tématem, takže jsem se celkem těšila, co přinese díl druhý.
Musím říct, že knížka je neuvěřitelně čtivá a byla jsem hrozně zvědavá, jak to dopadne, takže jsem ji přečetla jedním dechem, a to i přesto, že v knížce byla celá řada věci, které mi vadily.
Na knížce se mi líbilo, že se autorka nebojí pustit se do vyprávění z pohledu hned několika postav. Vše se ji daří hezky skloubit, a tak děj příjemně plyne.
Alex, Marni i Francis mi přišli sympatičtí, jejich postoje a reakce pro mě byli pochopitelné, takže co se hlavních postav týče. tak dobré. Horší je to s těmi vedlejšími. Rory má chvilky, kdy je fajn a chvíle kdy je na ránu, celkově mi přišlo, že vlastně nemá žádný pořádně daný charakter a sama autorka moc neví, co s ním. To samé Thierry většinou působil normálně a ani v tomhle ani v minulém díle ve mě nevzbuzoval ani sympatie ani záporné emoce, ale při jeho shledání s bratrem jsem vůbec nechápala, navíc mi to k němu nesedělo a nepochopila jsem ani proč to Marni nechala být.
Trochu mě mrzí, že se autorka opakuje v tom, že v prvním díle byla hlavní podezřelou Marni, tentokrát Alex a policisté se toho zarytě drží a moc nepátrají dál. Tenhle motiv byl podle mě vyčerpán už v prvním díle.
I přesto všechno se knížka opravdu dobře čte, pohnutky pachatele dávají smysl a příběh je napínavý. Takže se mi knížka líbila.

12.01.2022 4 z 5

Barva kouzel Barva kouzel Terry Pratchett

O Úžasné Zeměploše slyšel snad každý, kdo má trochu rád fantasy knížky. Já jsem se této sérii dlouho vyhýbala, přece jen začíst se do série, která má kolem 50 knížek, to už chce hodně nadšení :-) Na konec jsem zrovna neměla, co poslouchat a tuhle audioknížku jsem měla v mobilu, tak jsem se rozhodla, že to zkusím.
Vzhledem k tomu, co jsem o knížce slyšela jsem měla velmi vysoká očekávání a asi to byla chyba, protože jsem teda dost zklamaná. Možná to je i tím, že nám autor na začátek potřeboval vykreslit svět Zeměplochy, představit hlavní postavy a byl to takový úvod do série, ale já jsem očekávala víc. Jsem rozmazlená Gaimanem, a tohle mi proti němu přišlo dost slabé.
Co se týče humoru, tak knížka vtipná je, jenže taky to není žádný zázrak, do knížky jsem se pustila hned po doposlouchání Stopařova průvodce galaxií a tam je humor podle mě o třídu lepší.
Bohužel knížce ani nepomohl projev pana Kantůrka, který ne že by knihu načetl vyloženě špatně, ale žádný zázrak to také nebyl.
No abych to shrnula, první díl by mě měl nalákat na pokračování v sérii, ale to se bohužel nestalo. Nevylučuji, že dám autorovi ještě druhou šanci a zkusím druhý díl, ale zatím se mi do toho moc nechce.

11.01.2022 3 z 5

S láskou tvůj Santa S láskou tvůj Santa S.A. Domingo

Před Vánoci jsem vybírala jakou knížku s vánoční tématikou si přečíst, mimo jiné jsem zvolila S láskou tvůj Santa. No nebyla to úplně nejšťastnější volba, přitom knížka určitě měla potenciál, ale ten se nepovedlo naplnit.
Líbil se mi nápad s adventním kalendářem. Docela mě baví tenhle styl, kdy vždycky očekávám, jaký úkol hlavní hrdinka dostane a kam ji ty úkoly dovedou, jenže tady to byla spíše jen dekorace, než že by hlavní hrdinku úkoly někam posouvaly.
Dál jsem měla problém s Angel. Její chování absolutně neodpovídalo charakteru, který se nám snažila autorka podsunout, rozhodně se nechovala jako zodpovědná, rozumná a přemýšlivá a tvrdě pracující téměř dospělá holka. Naopak se chovala jako naivní, rozmazlená a nepříliš inteligentní holčička. Navíc teda oslovování „maminko“ mi přišlo úplně mimo a vyloženě mě to rozčilovalo a nesedělo mi to. Prostě chování hlavní hrdinky absolutně neodpovídalo věku.
Romantická zápletka také téměř žádná a budování přátelství, potažmo vztahu nebylo úplně uvěřitelné.
No pro tuhle knížku určitě nejsem cílovka a nejedná se ani o klasickou young adult spíš dívčí románek, pro holky tak do 13 let.

07.01.2022 2 z 5

Vánoční prasátko Vánoční prasátko J. K. Rowling (p)

Vánoční prasátko jsme si se synem dali jako adventní četbu a byla to první knížka, kterou jsme spolu četli ze čtečky, takže jsem se trochu bála, že když nebude mít každou chvilku obrázek, nebude ho knížka bavit. Spletla jsem se. Šestiletý syn si ji zamiloval a neustále chtěl číst dál a dál, protože byl zvědavý, jak to bude a kdy uvidí Ztrátu apod. A byla to první knížka, o které jsme si na konci krásně popovídali a vedli o ní debatu :-)
Já jsem si tu knížka zamilovala od prvních stran, na začátku jsem přesně věděla, jak se Kuba cítí a co pro něj Prasátko znamená a vzpomněla jsem si na svého oblíbeného plyšáka z dětství. Když se mu Pašík ztratí měla jsem slzy na krajíčku a naprosto chápala jeho emoce. Tahle pasáž pro mě byla hrozně dojemná.
Samotná Země Ztracených je naprosto dokonale vykreslená. Rowlingová měla úžasný nápad, který propracovala do úžasných podrobností a já jen žasla a čekala, co dalšího na nás čeká.
Měla jsem určitou představu, o tom jak celá knížka skončí a co bude zápletkou, ale jsem moc ráda, že jsem se netrefila a bylo to trochu jinak, takže jsem na konec byla i překvapená. Konec byl krásný a ta myšlenka na závěr byla úžasná.
Z téhle knížky jsem nadšená a těším si až si to třeba za rok zopakujeme :-)

06.01.2022 5 z 5

Restaurant na konci vesmíru Restaurant na konci vesmíru Douglas Adams

Jsem moc ráda, že jsem se k série Stopařova průvodce galaxií dostala. První díl byl skvělý, ale druhý byl pro mě snad ještě lepší.
Příběh je úplně absurdní a plný vtipných situací. Autorův smysl pro humor se mi moc líbí a trefil se mi do noty. Vše je doplněno skvělými hláškami.
"Jeho první teorie předpokládala, že kdyby lidé stále neprocvičovali mluvidla, patrně by jim zatuhla. Po několika měsících pozorování přišel s novou teorií — kdyby lidé neprocvičovali mluvidla, uvedli by tím do chodu mozek."
Druhý díl se více orientuje na Zafoda, kterého jsem si oblíbila už v prvním díle, takže mě to potěšilo. Co se týče příběhu, tak ten není nijak zvlášť zapeklitý, přece jen síla knihy v tomto případě je někde úplně jinde.
Knížku jsem poslouchala jako audioknihu, kterou tentokrát načetl Vojta Kotek a za mě paráda a je ještě lepší než Vojta Dyk, který načetl první díl.
Rozhodně doporučuji a těším se na pokračování.

06.01.2022 5 z 5

Podezřelý Podezřelý Paulina Świst

I když bych to po první knize neřekla, musím uznat, že se mi celá tato série líbila. Prostředí gaunerů a mafiánů v eroticko-romantickém románu mám ráda a když se k tomu přidá trochu originality, ve smyslu že hlavní postavy stojí na straně zákona, i když teda občas je potřeba přivřít oči, tak je to super.
Tenhle díl se mi asi líbil ze všech nejvíce. Líbilo se mi střídání dvou časových linek a postupné odhalování toho, co se vlastně mezi Danielem a Mariou stalo, i závěrečné poměrně napínavé rozuzlení.
Jasně, občas je to trochu přitažené za vlasy, ale to v rámci tohohle žánru tak nějak očekávám, takže mi to vůbec nevadí.
Celkově jsem si autorku oblíbila a určitě se pustím i do jejích dalších knih.

Komisař Komisař Paulina Świst

Po prvním díle už jsem věděla, do čeho jdu a dostala jsem přesně to, co jsem očekávala. Tentokrát se mi knížka už četla lépe, protože jsem neválčila s polskými jmény, které mě v prvním díle dost rozptylovaly. Evidentně jsem si na ně už zvykla :-D
Knížka je rozhodně oddechovka, u které nemusíte moc přemýšlet, ale líbí se mi, že to není čistokrevná erotika, ale kromě romantické linky a sexu, dostáváme také celkem zajímavý trochu detektivní děj. Navíc zcela výjimečně hlavní hrdinové stojí na správné straně zákona, víceméně :-D

Komisař Komisař Paulina Świst

Knížku jsem si užila a hned se pustím do závěrečného dílu.

05.01.2022 4 z 5

Magický realismus mě oslovil už s knížkou Bezhvězdné moře, která byla famozní. Takže jsem se s chutí pustila i do Literárního spolku Laury Sněžné. Knížku jsem poslouchala jako audioknihu a hned na začátku mě trochu překvapilo, že interpretem je David Novotný, kterého miluju u dětských knížek, ale na tu „dospěláckou“ jsem si ho neuměla představit. Rychle jsem zjistila, že ke knížce se skvěle hodí.
Knížka má, jak už to tak u magického realismu bývá, velmi zvláštní atmosféru a velmi obtížně bych ji zařazovala do nějakého žánru. Docela mě překvapilo, že jsem ji viděla zařazenou v detektivkách, jako prvky detektivního příběhu tam byly, ale o detektivku se fakt nejedná. U řady pasáží jsem se skvěle bavila, i když autor má dost absurdní smysl pro humor.
Po celou dobu jsem byla napnutá, co se stane dál, kam příběh bude směřovat a co z toho vlastně vyleze. Během čtení jsem byla rozhodnutá, že knížka je na plný počet bodů, jenže pak bohužel přišel konec a ten se mi zdál těžce nedotažený. Autor v průběhu knížky vyvolal celou řadu otázek, ale jen pár z nich dokázal alespoň nějak dotáhnout.

04.01.2022 4 z 5

Andělé smrti Andělé smrti Patricia Gibney

Na knížku Andělé smrti jsem se dlouho chystala, ale neustále jsem ji odkládala až pak vyšla jako audiokniha a vyskakovala na mě všude, tak jsem se do ní konečně pustila. Musím tedy říct, že při poslechu audia jsem si musela chvíli zvykat na interpreta, ale po chvíli už to bylo v pohodě.
Celkově se mi knížka celkem líbila. Námět byl zajímavý, příběh byl napínavý, celkem jsem ocenila i nepříliš obvyklý konec. I přesto mám jedno velké ALE. V knížce bylo opravdu hodně postav a byly představeny tak nějak zmatečně, že jsem se ztrácela v tom, kdo je vlastně kdo a jaké mají vzájemné vazby. To mi ubralo na čtivosti příběhu.
Ani v této knížce se autorka nevyvarovala typickým klišé v postavě hlavní vyšetřovatelky, skoro si začínám myslet, že tuhle práci nemůže dělat nikdo normální a vyrovnaný.
Co se týče dalších knížek, pokud vyjdou jako audioknihy, tak se do nich určitě pustím, ale ke čtení mě první díl úplně nenalákal.

04.01.2022 4 z 5

Pí a jeho život Pí a jeho život Yann Martel

Samotný příběh znám jako filmové zpracování, které se mi líbilo, ale znovu ten film vidět nepotřebuji a ani nechci. S touto knížkou to mám podobně, líbila se mi, je dobře napsaná, ale znovu ji číst určitě už nebudu.

"Jsem přesvědčený, že právě to, že jsem doslova umíral žízní, mi toho rána zachránilo život. Teď, když jsem si svou žízeň uvědomil, nedokázal jsem už přemýšlet o ničem jiném, jako by samo slovo žízeň bylo slané."

Navíc to nejlepší, co na celém příběhu je, a to alternativní pohledy na přeživší, už mi bylo odhaleno filmem, takže ten moment překvapení už v knížce chyběl.

"Když jste si toho v životě hodně vytrpěli, každá další bolest se vám zdá zároveň nesnesitelná i malicherná."

Knížka poměrně drsně popisuje nejen samotné putování Pího, ale život zvířat. Já jsem na tyhle příběhy - ubližování zvířatům, ať už lidmi nebo zvířaty mezi sebou - hodně citlivá, takže na mě to bylo chvílemi opravdu dost drsné.

"Přežití začíná tím, že se soustředíte na to, co je bezprostředně okolo vás. Oddávat se planým nadějím znamená promrhat svůj život sněním."

Líbilo se mi, jak autor okořenil vyprávění Pího ironickými poznámky a vcelku cynickým smyslem pro humor.

"Je neuvěřitelné, jaké stěny dokáže vystavět pouhá síla vůle."

Upřímně myslím, že jako knížku bych to asi nepřečetla, už kvůli již zmíněné brutalitě ve vztahu ke zvířatům, ale jako audiokniha to byl velmi příjemný poslech v podání Matouše Rumla.

"Když nedokážete v nic věřit, pro co vlastně žijete?"

Jediné, co mi na knize vyloženě vadilo byl úplný závěr, kdy nám vlastně bylo vysvětleno, proč co a jak autor psal. Tohle v knihách opravdu nepotřebuji a udělám si názor sama a vytáhnu si, co je pro mě na knížce důležité.

03.12.2021 4 z 5

Hra s ohněm Hra s ohněm L. J. Shen

L.J.Shen jsem si hrozně oblíbila. Podle mě je jedna z nejlepších autorek romantiky typu "láska - nenávist". V jejích knížkách je vždycky skvěle vykreslená chemie mezi hlavními postavami. Příběhy mají parádní atmosféru, kde hltáte každé slovo a pořád čekáte, jak to bude dál. Tahle knížka v tomhle není výjimkou.

"Když jsi měkká, zvládneš toho víc. A když toho zvládneš víc, svět tě nedokáže zlomit.“

Okamžitě jsme si zamilovala Westa a Grace a jejich vztah měl obrovskou dynamiku a moc mě bavil. Navíc ty jejich přirovnání, které po sobě házely byly dokonalý a fakt jsem se u nich nasmála - "Od toho telefonátu jsi byla užitečná jako jeptiška v bordelu."

"Tenkrát mi došlo, že ne všichni hrdinové mají plášť. Někteří nosí špinavé džíny Diesel, blundstonky a otrhaná trička."

Přece jen se, ale tato knížka od ostatních knížek L. J. Shen něčím liší, a to tím že má podle mě větší hloubku. Postavy jsou skvěle propracované a tvrdě poznamenané tím, co zažily. Vše navíc působí celkem uvěřitelně. Protože proč by se West nemohl chovat jako West, když musí žít s takovou tíhou.

"Důvěra znamená vložit svůj optimismus do někoho jinýho, teda přesná definice hlouposti."

Za mě opravdu parádní knížka, kterou jsem si užila od první do poslední stránky.

"Zapomněl jsem, jak mám dýchat, aby to nebolelo. Zapomněl jsem, že život je o něčem víc než o vydělávání peněz a přežívání. Zapomněl jsem, že když si hrajete s ohněm, nakonec se spálíte."

Hořím pro tebe Hořím pro tebe J. T. Geissinger

Tak tuhle knížku jsem si opravdu užila. Měla všechno, co bych si přála - vtip, romantiku, hašteření hlavních postav, jejich skvělou chemie, drama, které není přitažené za vlasy, hlavního hrdinu, kterého si zamilujete i přes jeho tvrdou slupku.

"Někdy je potřeba zažít něco hodně špatného, aby si pak člověk v hlavě přebral, co je vlastně dobré.“

Na začátku jsem se skvěle bavila, vzájemným vztahem Biancy a Jacksona. Líbilo se mi, jak si nic nedarují a zároveň to má vtip. A bylo zde spousta skvělých hlášek.

"Chlapi nejsou jako my, holčičko. Co se lásky týče, jsou hloupí jak tágo. Ale když se rozhodnou, že našli tu pravou – neříkají to, ale hluboko v srdci k ní přilnou –, už nikdy nezakolísají."

Knížka měla velký spád, byla čtivá, stránky mi jen utíkaly pod rukama, takže jsem ji v pohodě přečetla za jeden večer. Navíc jsem si zase po dlouhé době užila příběh, kde se láska pěkně postupně budovala a hlavní hrdinové spolu neskončili v posteli hned první den.

"Správná ženská by měla být tím, o co musí chlap setsakra tvrdě usilovat, protože pak může být odměnou, ne dárkem. To, co dostaneš zadarmo, má přesně tu cenu, jakou zaplatíš: žádnou.“

Témata, která se v knížce řeší, skvěle doplňují charaktery postav a krásně doplnily celý příběh.

"Když čas od času nemáte chuť dát mu kopanec do zubů, není to opravdová láska.“

Knížce byste mohli vytknout celou řadu klišé, ale to už tak v romantikách bývá a upřímně, my holky na to vlastně čekáme :-)

„Láska nejsou motýlci, holčičko. Žádná podlamující se kolena. Je to lví hrdost. Smečka vlků. Něco jako kryju ti záda, i kdyby mě to stálo život, protože na rozdíl od románku, který při prvních známkách potíží pohasne, láska bojuje až do konce. Když jde o lásku, půjdete do války pomstít i nejmenší přečin. A oprávněně. Protože ze všech úžasných a strašných věcí, které v tomto životě můžete zakusit, láska jako jediná přetrvá.“

Cizí dluh Cizí dluh Kinga Litkowiec

Ony jsou si všechny romantické nebo spíš erotické knížky z mafiánského prostředí vlastně dost podobné. Příběh je většinou obdobný, hlavní postavy jednají úplně nereálně a tak podobně. Ale vím do čeho jdu a co od těchto knížek očekávat, takže to mi vůbec nevadí.
Řekla bych, že právě na těchto knížkách se projeví, jak moc autorky umí psát, protože i tenhle typ knížek se dá napsat dobře a užijte si je (např. Chci tě, Vražedné pouto nebo Mount Trilogy) anebo mizerně (jako např. Odsuď mě nebo Ten den). A tahle knížka stojí někde uprostřed. Musím říct, že mě celkem bavila, užila jsem si jí, stránky mi mizeli pod rukama a těším se na pokračování, na druhou stranu to nebylo úplně "Wow". Nejvíc mi chyběl nějaký zásadní zvrat nebo nějaká akce, ale té se snad dočkáme v dalším díle.

03.12.2021 4 z 5

Vánoční lásky Vánoční lásky Vi Keeland

Já obecně nejsem úplně příznivcem povídek, i když poslední dobou začínám mít pocit, že jim asi přece jen pomalu začínám přicházet na chuť. Vánoční lásky se mi přesně trefily do nálady, měla jsem chuť na romantiku bez žádných zbytečných zápletek a dramat, navíc se pomalu blíží čas Vánoc, takže ideální volba na naladění Vánoční atmosféry.
Jak už to tak u povídek bývá, příběhy kloužou po povrchu a není čas jít do nějaké větší hloubky, stejně tak není prostor pro zbytečná dramata. A to jsou v tuhle chvíli ocenila. Navíc jsem si užila typický smysl pro humor autorek, který se projevuje vždy na začátku jejich knížek. A že je knížka plná klišé? Je no, ale komu by to o Vánocích vadilo? :-)

Vánoční omyl:
Příjemná, milá povídka, která předznamenává, jaké příběhy nás v knížce čekají. Nečekejte žádná velká dramata, ale vtipné popichování hlavních postav.

"Tím, že dáte nálepku člověku, kterého považujete za někoho pod svou úrovní, se snažíte mít lepší pocit sama ze sebe."

Vánoční polibek
I tahle povídka byla bezva. Oblíbila jsem si Nancy, která byla správně praštěná. Úvodní scéna v kavárně byla naprosto dokonalá.

"No, naposledy jsi mě viděla, když jsem šel navlečený za vánočního skřítka, potom už se dá těžko co zkazit."

Vánoční jízda
Tahle povídka mi přišla v podstatě hodně podobná té předchozí, což je poměrně škoda. Dalo by se přece vymyslet víc témat, než že proti sobě hlavní postavy stojí u soudu. Každopádně zase na druhou stranu oceňuji, že se povídka odehrála během jednoho dne a měla spád.

"Víte, někteří muži jsou štěstím bez sebe, když jim žena vleze na klín."

Vánoční světýlka
Tohle byla nejvíc vánoční povídka ze všech, lišila se tím, že nejen že se na Vánoce odehrávala, ale Vánoce zde měly i klíčovou roli. Josie jsem si oblíbila, bavil mě její optimismus a nadhled. Cole byl typický naštvaný hrdina, který musí otevřít své srdce. Každopádně závěrečná pointa s výzdobou Coleova domu byla boží.

"Občas holt musíte sám udělat to, co byste rád viděl jinde."

Vánoční návrh
Tato povídka byla ze všech nejdelší a nejkomplexnější, autorky měly více času pohrát si s charaktery postav, přidat i trochu toho dramatu, ale zároveň to nebylo přehnané a povídka měla spád a odsýpala. Úvodní hašteření Riley a Kennedyho mě bavilo a jejich návštěva u matky Riley byla kouzelná. Nápad se záměnou jmen byl také fajn.

"Občas se tak zaměříme na to, co se děje, že ani pořádně nevidíme, co vlastně děláme."

Bez srdce Bez srdce Marissa Meyer

Knížku Bez srdce jsem si vybrala, protože jsem si zamilovala autorčiny Měsíční kroniky, takže jsem o knížce ani nečetla a sáhla po ní. Ihned od prvních stran na mě dýchla atmosféra Alenky v říši divů (i když jsem knížku nečetla, tak atmosféra knížky vystihovala atmosféru filmu). Brzy jsem přišla na to, že se vlastně jedná o prequel Alenky. V průběhu čtení jsem si myslela, že příběh Cath a Šprýma je příběh Alenčiných rodičů, později mě napadlo, že by to tak být nemuselo a mohlo by se jednat o trochu jiný příběh. Abych zbytečně neprozrazovala děj, řeknu Vám jen že jedna z mých domněnek byla správná :-)

„Fascinující, nemyslíš, jak často se hrdinství rovná pošetilosti?"

Musím bohužel říct, že jsem měla poměrně problém se do knížky začíst a četla jsem ji hrozně dlouho, teda četla jsem hrozně dlouho první polovinu, tu druhou jsem přečetla za jedno odpoledne. A opět se mi potvrdilo, že je fajn knížky dočíst a neodkládat, protože druhá polovina byla skvělá a byla by škoda se o ní ochudit.

„Je nebezpečné něčemu nevěřit jenom proto, že tě to děsí."

Příběh byl vtipný, měl vyloženě fantazy atmosféru, tak jak ji známe z Alenky, došlo i na poměrně zajímavé a dojemné zvraty. Hlavní postavy jsem si oblíbila, co oblíbila zamilovala jsem si je :-)

„Nejlehčí způsob, jak něco ukrást, je přesvědčit danou osobu, aby se toho vzdala dobrovolně."

Co se týká konce... Já tenhle typ konců nemám úplně ráda, ale musím říct, že zase na druhou stranu mi určitě dlouho zůstane v paměti a emoce z něj přímo prýští, takže mi to vlastně ani nevadilo, spíš naopak a musím originální konec pochválit :-)

„Ale naděje dělá nemožné možným."

Nebýt toho utahaného začátku, dala bych nejvyšší hodnocení, takhle jsem ho musela malinko snížit, i tak ale knížku doporučuji k přečtení.

„Uvědomujete si, že povědět tajemství znamená je zničit?“

26.11.2021 4 z 5

Pojízdný krámek snů Pojízdný krámek snů Jenny Colgan

Na úvod musím říct, že jsem knížku poslouchala jako audioknihu a je to asi první audiokniha, která mi zkazila zážitek z knížky a u které jsem si jistá, že kdybych knížku četla a neposlouchala, užila bych si ji víc. Přišlo mi, že interpretka Skoty vyloženě paroduje a její projev u skotských postav mě vyloženě štval a suverénně nejhůř byla namluvena postava Ainslee, ke které se to ani trošku nehodilo. Přitom mě to u interpretky hrozně překvapilo, protože jí namluvené "Jako hvězdy v temné noci" byly skvělé.

„Často se až příliš dlouho vláčíme s něčím, z čeho jsme nešťastní, nebo příliš rychle vzdáváme něco, co by se vyřešilo samo. A často je těžké říct, o co tady vlastně kráčí."

No ale když si odmyslím ten příšerný projev, tak se mi knížka vlastně moc líbila. Příjemně mě překvapilo, že se nejedná pouze o bezduchou romantiku, ale knížka je spíš o hledání sebe sama, o cestě za vlastními sny a romantika spíš jen dokresluje celý příběh. Užívala jsem si Nininy odkazy na knížky, některé mě zaujaly tak, že na ně budu muset mrknout.

„Kdybychom si uvědomili, kolik malinkých věcí mění naši stezku, natáčí ji tím nebo oním směrem, jednou dobrým, jindy špatným, nikdy bychom nedělali věci dvakrát.“

Knížka měla velmi příjemnou atmosféru klidného městečka, kde panuje vesnická idylka. Hned bych se do Skotska vydala podívat :-)

„Nemůžeš soudit člověka jen podle toho, jak vypadá.“

26.11.2021 4 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Na Kavárnu v Kodani jsem se hrozně dlouho chystala, ale pokaždé mi do toho vlezla jiná knížka, a tak jsem se k ní dostala až teď, když vyšla jako audiokniha. A jsem ráda, že na ní konečně došlo, protože je to moc příjemná knížka, která vám vykouzlí úsměv na tváři. Knížka neřeší žádná závažné témata, těžké životní úděly ani osudy hlavních hrdinů. Naopak pěkně příjemně plyne a dozvíme se spoustu zajímavostí ze života v Dánsku a o koncepci Hygge. Asi jako většina z nás jsem o ní slyšela a měla jsem na ní podobný názor jako Kate nebo spíš Ben, ale knížka mě přiměla si o tom zjistit víc a ten koncept se mi hrozně líbí. Určitě si přečtu i další knížky s tématem Hygge.
Hlavní hrdinové jsou oba sympatičtí, na nic si nehrají a působí realisticky. Tak koneckonců působí celý příběh - je takový ze života. U knížky jsem se i hodně nasmála. Celá skupinka novinářů byla úplně boží a hrozně jsem si oblíbila Evu, která měla skvělý nadhled.
Určitě se pustím i do dalších dílů Romantických útěků. Kavárna v Kodani je velmi příjemná oddechovka, se kterou utečete starostem běžných dnů a určitě vám zlepší náladu.

22.11.2021 4 z 5