elovole elovole komentáře u knih

☰ menu

Bílý šum Bílý šum Don DeLillo

Bílý šum. Ach, tyhle obříky s kontinuálním vědomím miluju. O čem Don DeLillo píše, co kritizuje a jaké ceny dostal, to se dozvíte na internetu všude. O tom, jaký zážitek je čtení, už bohužel méně. Tohle je opět jedna z knih, která si uzurpuje celou vaši mysl. Pokud nedáváte pozor, nemá smysl ji číst. I tak jsem ji na svoje poměry přelouskala poměrně rychle. Proč? Protože je to setsakramentská literární jízda.

Příběh je přímočarý, poměrně banální. Ale to, jak se jej dozvídáte, to už ne. A detaily, o které zakopnete cestou, ty jsou nejvíc. Mně osobně se strašně líbí líčení rodinného života, plkání u jídla, řešení blbostí u rodinného stolu. A ta úžasně podivná útulnost rodiny poslepované z pahýlů rodin předešlých. A zbožňuju Murrayho.

Nutno dodat, že hlavní hrdina je zakladatel hitlerovských studií, který neumí německy. Velmi se děsí plánované hitlerovské konference, na níž přijedou i akademici z Německa. A také se děsí smrti, stejně jako jeho žena. Po nocích si o smrti vyprávějí. DeLillo dokonale buduje absurdní a dramatické postavy a situace. Kdo si v tom libuje, bude se při čtení tetelit.

Člověk, který nepřistoupí na DeLillovu hru se skrýváním významů, schováváním kritiky a nenápadným postrkováním správným směrem, si přečte povrchní příběh zhýčkané americké rodiny vyšší střední třídy. Kdo čte pozorně, dostane jako moderní člověk trochu ránu na solar. Scéna s prohlížením odpadků z drtiče je naprosto úchvatná!

A aby toho nebylo málo, roli hraje i vzduchem přenášená toxická událost. DeLillo dává hlas i televizi, rádiu, reklamě a dalším moderním vymoženostem. Zapojují se do dialogů jako rovnocenní partneři. Všudypřítomní, odosobnění, stálí.

Mám radost, že se Argo se dalo do vydávání díla tohodle amerického velikána. Obálka je nádherná, a pokud takhle DeLillo vyjde celej, nezbyde mi než si ho hezky posbírat.

08.10.2024 4 z 5


Atlas světa: Evropa Atlas světa: Evropa Nikola Logosová

Nádherná výpravná kniha plná neuvěřitelných ilustrací Nikoly Logosové. Kniha, která by neměla chybět v žádné knihovně (a jestli se vám do vaší nevejde, doporučuju pořídit knihovnu na míru). Obrazová kniha vás provede všemi zeměmi Evropy. Přiznejte se, víte z fleku, kolik jich je? A kolik jich dovede vyjmenovat?

Kdo z vás byl v Estonsku? Znáte hlavní město Kosova? Pochutnali jste si na národním pokrmu Moldavska? Atlas světa – Evropa vám ukáže, o co jste doteď přicházeli. A vám se letos zase do Chorvatska nebo Egypta chtít nebude. Věřte mi.

Textu je tak akorát a je našlapaný zajímavostmi. Knize však vévodí ilustrace, které v dětech vzbouzí nadšení a v dospělých touhu po cestování karavanem.

08.10.2024 5 z 5


Začátek a konec Začátek a konec Michal Štěpánek

Začátek a konec kreativně překládá a rozvíjí koncept francouzského autora Hervého Tulleta (Knížka, Portál, 2011). Dle jeho vzoru a v mnohém i po svém vnímá knihu nejen jako prostředek předávání lineárního příběhu, ale také jako objekt, se kterým se dá hrát (třepat, mačkat, křičet, tleskat, otáčet stránky), narážet na jeho hranice a posouvat je. Čtení pomocí krátkých textů a pokynů přetváří v aktivní dobrodružství s překvapením, které následuje po každém otočení stránky. To jen podtrhují velkoformátové ilustrace se svéráznou barevností.
Na rozdíl od francouzských bestsellerů jde ale Začátek a konec dál a knihu nevytváří pro hru samotnou či snadné učení barev a počítání do tří. Hravost zde dětem přibližuje velké a náročné téma vzniku vesmíru, světa i vlastního života. Zamyslí se nad mnohým a vyzkoušejí si, jak náročné je stvořit vesmír, zjistí, jakou moc má fantazie, a malá knížka uvnitř knihy jim otevře literární laboratoř.
Velmi oceňuji, že se kromě atraktivního vzniku kniha věnuje i tabuizovaným tématům konce a dělá to s lehkostí, s pluralitou názorů, citlivě a bez přehnaného patosu.

08.10.2024 5 z 5


Vysvětlovánky Vysvětlovánky Kreetta Onkeli

Naprosto úžasná kniha. S vysvětlovacími knihami pro děti mám obvykle problém, protože buď mluví moc dospělácky, nebo se naopak zbytečně dětsky rozcapují. Tahle konečně nalezla ten správný jazyk, správnou míru informativnosti a respektu, správné parťáctví přes stránky knížky. Pokrývá na malém prostoru velké množství témat, s vtipem, upřímností i přiznáním, že neví úplně všechno. Skvělá, doporučuju všema deseti! Myslím, že je skvělá i jako dárek pro malé zvědavce (5–12?).

21.08.2024 5 z 5


Ta, co jde první Ta, co jde první Livia Llewellyn

(SPOILER) Do výplaty daleko, na dno lahve whisky naopak příliš blízko. Alex se schovává v bezpečí milovaného bytu ve městě tak nevlídném, tísnivém, industriálním, zrezlém, horkém a nepřátelském. Prachobyčejná žena, zdálo by se... Nemá žádné magické schopnosti, pracuje v nakladatelství a po večerech chlastá.
Tohle je opravdová lahůdka pro lidi, co se nebojí podivnosti. Čert vem příběh, ten je na těch necelých sto padesáti stránkách poměrně přímočarý, ale ten styl! Ten styl je něco! Měla jsem problém nezapisovat si každý druhý odstavec.
Naprosto zbožňuju kombinaci básnického jazyka, který se oplétá kolem celého světa, ale sděluje jen žalostně málo, se surovou suverénností a intimním až erotickým násilím. A to od první stránky – e-mailů Ministerstva porodnictví (mimochodem, ministerstvo porodnictví mě děsí doteď, stejně jako „přispění biomasy“) a momentu, kdy Alex opouští svůj byt. Inu... tak nějak tušíte, že to nebude jen další obyčejné pondělí. Pondělí!
Mnohé jistě nadchne tajuplná stínová magie, mě nadchlo to, že jsou všichni zaměstnanci nakladatelství LBA ve čtyřicátém podlaží „kvůli povaze své práce“ vůči této magii v různé míře odolní (a zároveň ji neovládají). Novela je plná drobných perel, nečetla jsem ji určitě naposledy. S hlavní postavou je tak snadné se ztotožnit.
Jak píše v předmluvě Laird Barron: „Je to krvavé, nepěkné mistrovské dílo.“ A jak je u nakladatelství Medusa zvykem, autorčin doslov dává textu další rozměr (a možná malou naději na pokračování Alexina příběhu).

06.12.2023 5 z 5


Atlas babiček Atlas babiček Anna Luňáková

Znáte všechny svoje babičky? Že ne? Ani se vám nedivím. Každý máme těch babiček totiž celou armádu. Všichni víme, kdo byl třeba Mácha, ale známe jeho babičku? Neznáme. A je to škoda.

Atlas babiček Anny Luňákové se soustředí na babičky, ženy, co stály na pozadí historie – babičky, matky, sestry, manželky, čarodějky, astronomky, majitelky restaurací, filozofky, spisovatelky, matematičky, objevitelky... Dělá tak ale skrz příběh malé Toničky, která ještě neví, kým bude. A tak to pomocí snových rozhovorů s babičkami z celého světa zkouší vyzkoumat.

Čtení mi zabralo dost dlouho, ač je to kniha rozsahem nedlouhá. Příběh tvoří navíc jen část knihy, na konci totiž najdete onen Atlas babiček, který je plný medailonků inspirativních žen (psané jsou rukou Toničky, takže se pobavíte i tam). A nejsou to ty klasické: Marie Curie, Marie Terezie, panna Marie (když už jsem začla Marií :D, i když babička Ježíše svatá Anna tam je!), ale třeba Rachilde, Sophia Brahe, Harriet Taylor Mill nebo Sung Wu-Sao. Znáte je? Já si jich dost musela najít. A to je naprosto báječné!

Maličko mi nesedla stylistika: například sloveso začínat je tam až příliš často a mnohdy úplně zbytečně. Nejradši bych to ještě trochu vyleštila. To je ale snad jediná výtka, kterou k jinak úžasné knížce mám. Kouzla, sny a feminismus. Dobrá kombinace. Navíc ve formě, která je stravitelná pro děti.

Paleta černé, bílé a červené je působivá a ilustrace Bety Suchanové symapticky šrafované.

06.12.2023 4 z 5


Rezavé panny Rezavé panny Gwendolyn Kiste

(SPOILER) Od první věty jsem věděla, že jsem doma. Další kniha od Medusy, ke které se budu vracet. Tíživá atmosféra poloopuštěného města, které jen čeká, až ho nemilosrdně semele buldozer, je tak krásně budovaná. Vztah Phoebe s matkou je až úsměvně podělanej, ale něžnej (o otci nemluvě). Ostatně hlavní „hrdinka“ je skvělá, postarší, životem trochu pofackovaná, ale nahlíží na svoje mládí kriticky, neservíruje nám žádnej bullshit (a její mladé já čtenáře umí potrápit). A do toho příběh Rezavých panen, ach. Co se s nimi stalo? Proč se to stalo? To je fuk, hlavně že víme, že je to nebolelo, ačkoli tomu lze jen stěží uvěřit. Strašidelně lidsky obyčejnej příběh s neobyčejnou proměnou a nádherným jazykem. Často člověka zamrazí, jestli v životě není spíš manželka dělníka v ocelárně, která za dopoledne s koktejlem vyřeší svět, ale své dcery nechá zkorodovat. Díky za to! Skvělé jsou i původní české ilustrace (Eva Paprstkářová), a ač nejsem zastáncem soundtracků ke knihám, tenhle se fakt povedl (ne, určitě ho teď při psaní komentáře neposlouchám, nene).

01.12.2023 5 z 5


Sauronova nevěsta Sauronova nevěsta Emma Surdu

(SPOILER) Moc jsem doufala, že když už vyjde fanfikce knižně, najdou se na ni peníze, pracují na ní dvě redaktorky a nadšený grafik, bude to stát za to. Leč nestálo.
Do čtení jsem šla s otevřenou myslí a doufala, že to bude prostě jen průměrné. S malou nadějí, že když to posvětila Františka Vrbenská, mohlo by to bejt i skvělý! Jenže ouha, bohužel.

Co mě na tom mrzí ze všeho nejvíce?
Kdyby kniha začala na s. 352, byla by mnohem lepší. První část je vyloženě za trest.
Kdyby na začátku uvedli, že text neprošel redakcí ani korekturou, vzala bych to, v tiráži však jsou rovnou dvě redaktorky – a v knize tolik vět, co nedávají smysl, stylistické noční můry, chyby, tolik postav se chová naprosto iracionálně, tolik blbin... To přece nemohl nikdo číst.
Nakladatelství uvádí, že je kniha genderově pojatá. Je? Změním Froda na Frodinu, která všechny ostatní ženské postavy v příběhu postupně nesnáší. To je genderové pojetí? Z Arwen udělám blbku, z Eowyn slabošku a Galadriel nesnáším a vlastně ani nevím proč? Takhle opravdu ne.
Autorka uvádí, že moc nemá ráda filmy Petera Jacksona, tak proč mnohé jeho dialogy přepisuje slovo od slova?
Hobity měla nechat na pokoji, aspoň to bylo poměrně dobře zvládnuté, ovšem jen do poslední kapitoly. Zbytečnost, fakt. Tady dokonce i škoda.
Frodina je přemoudřelá, odhalí Sarumana, jen co jeho jméno zmíní Aragorn v jedné z jeho poučných pasáží (to je ta stravitelná forma „složitostí Mistrova světa, které už jsou pro generaci mileniálů v původním textu nesrozumitelné“? ). A aby toho mudrlantství nebylo málo, Frodina Aragornovy poučky opakuje, i když už putuje sama.
Že se do ní zamiluje každý, snad kromě Gandalfa a Gimliho ponechejme stranou.

Chcete vůbec číst víc?

30.10.2023 zklamání


Co mě naučil tučňák Co mě naučil tučňák Tom Michell

Příběh napsal sám život, a tak není nepochopitelné, že si od příběhu tučňáka, který žije na terase chlapecké škole v Argentině, odskočí třeba k politice, ekonomice a historii Argentiny nebo se vydá se samotným mladíkem po Jižní Americe na motorce. Ostatně i závěr knihy je přesně ze života. Inu, tak to holt bývá. A to se mi na tom moc líbí: autor se nesnaží napsat průkopnické dílo, být děsně originální za každou cenu a tak podobně, jen se snaží předat to, co mu jeden od ropy ušpiněný tučňák vnesl do života. A nejen jemu. Civilnost a uvěřitelnost jen podkresluje, jak milý ten příběh je. ⁠

Milý příběh o jednom nečekaném přátelství, nenadchne, neurazí. Tučňáka, který si vás změří nejprve jedním okem a pak druhým, si určitě zamilujete, ale život vám to nepřevrátí :)

09.11.2022 3 z 5


Vysněná smrt Vysněná smrt Leena Krohn

Vysněná smrt: protože vy za to stojíte!⁠

Strašně jsem si zamilovala hlavní postavu, anesteziložku Luciu, která nemůže spát, ale ostatní k spánku ukládá, a to hned několika způsoby: jako anestezioložka v nemocnici, jako barmanka smrtelného koktejlu dayma a jako doktorka v Mrazírně. Aspekt smrti vnímá ve všech jejích podobách a sama vlastně neví, co si o tom kterém způsobu myslí. Po nocích listuje deníkem snů svého prapředka a přemýšlí. Zní to banálně, že?⁠
⁠Jenže je to propracovaná jednohubka, která se věnuje právu jedince moderní společnosti (a to jak právu na život, na smrt, tak na umělecké vyjádření), otázce viny a trestu, bolesti, nemoci, politice, rodině, umění, pandemii, lásce, etice...
Tipuju, že by si v ní každý našel to své, jen kdyby se lidi nebáli titulu, který se nebojí otevřeně říkat slovo smrt.⁠
Kromě toho je ta knížkla ale nesmírně poetická, ten jazyk je jak třešňový kompot nebo babiččina bramborová kaše: důvěrně známý a sametově hebký. Už jen kvůli tomu byste si ji měli přečíst! ⁠PŘEČTĚTE SI TO!⁠
⁠A pak knihu okupují skvělé postavičky: Lucia, Nara-člověk, který touží být mechem, ⁠Umbra, Totti, který slyší hlasy (tak ten byl nejvíc srdcovka!), Kassu revolucionář.... PŘEČTĚTE SI TO!⁠

Jsem moc ráda, že takovéhle knihy v Čechách vycházejí!

17.06.2022 5 z 5


Tráva Tráva Anya Martin

Je to sice taková jednohubka (přečtete ji na posezení, pokud nejste lemplové jako já), ale pošmáknete si pořádně. Brilantně napsaný intimní, eroticky a mírně hororově zabarvený příběh je svěží a rychle odsýpá. Rozhodně nechcete, aby se vám to stalo, ale trochu po tom vlastně toužíte. Stejně jako hlavní hrdinka, s níž se setkáváte v nejhorší možný moment.
Při čtení vás zaplaví vůně trávy a provinilý pocit, že svoje pokojové rostliny málo zaléváte. Před očima se vám rozvine příběh zakázané lásky a zakázané nenávisti. Lepkavá romance s příchutí domácího násilí, bahna a pohlcování. Mokré nohy už nikdy nebudou jako dřív... ⁠
Určitě si přečtěte i doslov, ten pro mě byl zdrojem mnohem větších děsů než samotná kniha.

Podtrženo, sečteno – první titul Medusy ukazuje, že nám tu vzniklo svérázné nakladatelství, jež čtenářům otevře brány jedinečných textů a žánrů kompletně mimo mainstream. A to se mi teda dost zamlouvá. ⁠Těším se na další!

09.05.2022 4 z 5