Endy17 Endy17 komentáře u knih

Jack a Jill Jack a Jill James Patterson

Nejslabší Alex Cross, předchozí dva díly mě zaujaly podstatně víc.

22.05.2016 3 z 5

Muž s podivnou minulostí Muž s podivnou minulostí Ken Follett

Zajímavý a celkem silný příběh, ale na špičkového autora tak trochu druhá jakkost. Jen tak pro příklad, představa jak Felix provléká velký visací zámek lučíkem pušky, je přinejmenším úsměvná.
Závěr knihy je rozhodně napínavý a pointa geniální. "Nikdo jménem Felix nikdy neexistoval" - pro atentátníka asi nejhorší možný trest.

06.05.2016 4 z 5

Lži otců Lži otců Tom Egeland

Nebylo to úplně lehké čtení. Velmi zajímavý příběh a autorovu přesvědčivou fabulaci bohužel nejde zhltnout jedním dechem. Alespoň mně se to nepodařilo.

09.04.2016 3 z 5

Místo, místo! Více místa! Místo, místo! Více místa! Harry Harrison

Paperback. Vydáním i kvalitou.

06.03.2016 3 z 5

Místy zdlouhavé, občas náramně zamilované, ale i tak příjemné čtení, které si zaslouží pokračování. Ale pozor, na příběh nenavazuje kniha "Řeka bohů II", ale až v pětka - Bůh pouště.

03.03.2016 4 z 5

Pochod k moři Pochod k moři E. L. Doctorow

Dost syrové, naturalistické vyprávění o válce Severu proti Jihu. Velké množství postav a nepoužívání uvozovek při přímé řeči dělají místy knihu trochu nepřehlednou, na druhou stranu je to velmi reálný pohled na americkou občanskou válku bez přehnaně černobílých hrdinů a romantického dobrodružství. Pochod k moři není úplně lehké čtení, ale rozhodně stojí za to.

10.01.2016 3 z 5

Hněv nebes Hněv nebes Richard Dübell

Děj se rozebíhá pomaleji, než by mohl, ale nakonec dostane rychlý a přímo dramatický spád. Knížka není úplně bestseler a dlouho jsem váhal nad počtem hvězdiček, nakonec jsem se nechal přesvědčit novými (alespoň pro mě) a překvapivými poznatky z vývoje Evropy.

28.12.2015 4 z 5

Sharpovo zlato Sharpovo zlato Bernard Cornwell

Stále stejný scénář, takže kniha ničím nepřekvapí - ale taky nezklame. Sharpova série podle mě patří k tomu slabšímu z Cornwellova díla, nicméně jde o příjemné oddychové čtení a já rozhodně sáhnu i po dalších pokračováních.

18.11.2015 3 z 5

Pohádka Pohádka Jonas T. Bengtsson

Abych byl upřímný, tuhle knížku jsem si koupil hlavně kvůli ceně. Kvalitně vázanou knihu na dobrém papíře za čtyřicet korun - nemohl jsem odolat, i když jsem vůbec netušil, do čeho jdu. Kdybych to věděl, asi bych koupi zavrhl, ale byla by to škoda. Psychologický sociálně realisitický román rozhodně nepatří mezi má oblíbená témata, přesto jsem příběh přečetl takřka jedním dechem. Ale teprve díky doslovu pochopil pár souvislostí, které mi tak trochu unikaly.

15.11.2015 3 z 5

Zprávy z ráje Zprávy z ráje David Lodge

Proč je tahle kniha označovaná za humoristický román, pro mě zůstává i po přečtení poslední stránky záhadou. Ano, několikrát jsem se během čtení pousmál, ale míst k zamyšlení a zajímavých citací jsem našel přece jen o něco víc. Kromě stránek plných katechismu a citací z dopisů je příběh překvapivě čtivý, alespoň vzhledem k tomu, že mě nijak zvlášť nezaujal. Nebo lépe - nezaujal mě prakticky vůbec.

15.11.2015 2 z 5

Přízrak Přízrak Jo Nesbø

Netradiční, překvapivé, mnohem více osobní. Ale také čím dál tím víc nereálné. Styl vyprávění ze tří úhlů je zajímavý a líbil se mi, konec nečekaný a otevřený. Autor nenabízí čtenáři jinou možnost, než urychleně sáhnout po Policii.

09.11.2015 4 z 5

Bohové a stvůry Bohové a stvůry Jan Hartman

Spousta otázek a podnětů k zamyšlení - knížka se rozběhne a je velmi těžké ji odložit. Bohužel, autorovi v půlce trochu dojde dech a příběh výrazně zevšední. Nečekaný závěr měl být asi trochu šokující, ale je nelogický a v rozporu s předchozími slovy jedné z postav. Ale přes to všechno jde o zajímavou knížku, která se čte skoro sama.

30.10.2015 3 z 5

Kat Jan Mydlář - Ve službách císařů Kat Jan Mydlář - Ve službách císařů Karel Štorkán

Svátkova verze mě zaujala víc. Některé pasáže jsou v obou knihách takřka identické, ale s postupem děje si Karel Štorkán vytváří vlastní verzi Mydlářova života, mnohdy nejen spekulativní, ale přímo odporující obecně přijímaným historickým faktům.

05.10.2015 3 z 5

Prevítem snadno a rychle Prevítem snadno a rychle Simon Brett

Tak trochu mi tahle knížka připomněla "Na plný plyn" Jeremyho Clarksona - samozřejmě nikoli obsahem, ale stylem. Pokud by vycházela na pokračování v nedělním magazínu, těšil bych se na každé další číslo, pokud by autor zvolil menší rozsah, dílo by nemělo chybu. Takhle je knížka sice čtivá, zábavná a vtipná, ale trochu rozvleklá a ve druhé polovině už čtenáře nemá co překvapit.

23.08.2015 3 z 5

Noc nad oceánem Noc nad oceánem Ken Follett

Skvělé čtení, ale ten závěr! Příliš erotický, neúměrně přeslazený, vysoce nepravděpodobný.

21.08.2015 4 z 5

Slunce na útěku Slunce na útěku František Niedl

Velmi netradiční Niedl, alespoň ve srovnání s platnéřem Lukášem nebo Hynkem Tasem z Boru. Myslím, že historický román jde autorovi nesrovnatelně lépe, než science fiction, ale přesto bych dílo nezavrhoval. Poměrně dobře se čte a závěrečné tři strany pro mě byly dost překvapivé.

18.08.2015 3 z 5

S Elvírou v lázních S Elvírou v lázních Miroslav Kapek

Vzpomínky na první čtení téhle knížky mi trochu kalilo zjištění, že autor byl dlouholetým členem ÚV KSČ. Čekal bych proto spíše politickou agitku, ale opak je pravdou. Svěží, nenáročné, oddechové čtení plné humoru, nadsázky a překvapivě i kritiky společenských poměrů. Jsem moc rád, že jsem se po dlouhých letech k Elvíře vrátil a přečetl si ji se stejnou chutí.

02.08.2015 4 z 5

Hranice věčnosti Hranice věčnosti Ken Follett

Dlouho a s velkým napětím očekávaná kniha. Měl jsem trochu obavu, aby to velké očekávání nebylo korunováno velkým zklamáním, jak se u pokračování úspěšných děl stává. A skutečně třetí díl nedosahuje vysoké laťky nastavené předchozími dvěma.
První polovina je převážně o útisku amerických černochů, tedy tématu, které středoevropanovi není úplně blízké. Přináší ale dost překvapivých informací. Sám jsem netušil, jak silná segregace vládla v USA ještě v šedesátých letech dvacátého století.
Druhá polovina knihy nás přenese nejen v čase, ale i v prostoru - hlavním tématem se stává pád komunismu, nám téma nepoměrně bližší a důvěrně známé. Autor nám připomene dobu, ve které jsme poměrně nedávno žili, a převratné změny konce osumdesátých let. A dokáže to chvílemi mimořádně emotivně!
Některé pasáže ve mně vzbudily podezření, jestli Kenu Follettovi nevypomáhal se psaním nějaký stážista. Několikrát nám opakuje, co se stalo v předchozích kapitolách (podobně Cornwell v sérii o Sharpovi připomíná události předchozích svazků), opakují se i výrazy v po sobě jdoucích větách.
Ale přesto všechno jsem se rozhodl po delším váhání pro pět hvězdiček. Jakkoli stojí dílo ve stínu dvou předchozích, rozhodně jde o mimořádně kvalitní čtení, které stojí za to mít v knihovně.

05.07.2015 5 z 5

Nebeský kámen Nebeský kámen Jack Whyte

Zvláštní - atraktivní prostředí, vcelku sympatické hlavní postavy, ale přesto je kniha fádní a nijak mimořádně čtivá. Nevyváží to ani zajímavé informace o počátku pádu Říma.

07.04.2015 3 z 5

Sharpův úder Sharpův úder Bernard Cornwell

Žádné velké překvapení, autor se drží tradičního scénáře Sharpových příběhů.

10.03.2015 3 z 5