eva3992 eva3992 komentáře u knih

Přízrak v hrdle Přízrak v hrdle Doireann Ní Ghríofa

Tato kniha mě zaujala už svou nádhernou obálkou, a aniž bych tušila o čem je, tak jsem jí prostě musela mít. Kniha si mě vybrala, volala na mě a teď už je mi jasné, že si ke mně našla cestu proto, aby mě okouzlila.

Autorka nám tu předkládá svůj vlastní příběh. To, jak se poprvé setkala s básní Nářek pro Arta Ó Laoghaira, ale i to, jak se později do básně zamilovala a potřebovala zjistit, jak vznikla, co její autorka cítila, jak žila a jaké to bylo v mužském světě kolem roku 1760. Ale není to jen rozbor básně, je to hlavně o životě autorky, o životě ženy, která nám představuje svůj život takový, jaký je. Její myšlenky, pocity a emoce. Ukazuje nám svou ženskost, sílu mateřství, ale hlavně sílu ženy.

Nečekejte souvislý příběh, ale autorka přeskakuje tak, jak zrovna potřebuje. Jako celek to však působí skvěle, je to jasné, krásné a všechno Vám dává smysl. Myšlenky v knize Vás donutí zastavit se, zamyslet a uvědomit si sílu textu. Knížka si vyžaduje vlastní tempo. Není to text, který by Vás nutil číst dál a dál, abyste věděli, jak to celé dopadne, ale naopak, je to text, u kterého se často zastavíte, budete přemýšlet, necháte si ho rozležet, uležet a vstoupit do Vaší mysli.

Kromě samotného obsahu jsem si zamilovala to, jak autorka píše. Je zde znát, že píše poezii. Tak nádherné věty jsem už dlouho nečetla. Chvílemi jsem měla pocit, že přede mnou slova úplně tančí. Valila se s z nich vlna emocí. Od prvních řádků je to silné, dojemné i smutné čtení. Plný text, který mě zasáhl. Určitě musím vyzdvihnout i překlad, který dokázal zachovat tu krásu, kterou pro nás autorka připravila.

Přízrak v hrdle se rozhodně objeví na mém seznamu nejlepších 10 knížek roku 2021 (a věřte, že jsem měla v tomto roce opravdu velké štěstí na skvělé knihy). Pokud máte rádi Odeonky, pokud milujete

19.12.2021 5 z 5

Hadrový panák Hadrový panák Daniel Cole

V tomto krimithrilleru je nalezena mrtvola, ovšem nejen tak ledajaká, ale mrtvola sešitá ze šesti různých těl. Navíc detektivové obdrží dopis, ve kterém je seznam dalších šesti lidí společně s datumy, kdy, kdo umře. Detektiv William „Wolf“ Fawkens je také na seznamu a zároveň bude hrůzný čin vyšetřovat.

Tato kniha na mě čekala v mojí knihovně už docela dlouho, je hodně vychvalovaná, zima je pro mě ideální na čtení thrillerů, tak jsem se na ní těšila. Bohužel mě neoslovila.

Už při čtení prologu jsem málem knihu odložila, vůbec mě to nezaujalo. Po pár stránkách to naštěstí dostalo spád a já se začetla. Ale to netrvalo dlouho a celé mi to přišlo zdlouhavé, ztrácela jsem se v ději a neměla jsem potřebu se ke knize vracet. Někdy jsem měla pocit, jako kdyby to nebyl první díl ze série s detektivem Wolfem. Chybělo mi tam větší seznámení s detektivy, abych se s nimi dokázala více sžít.

Nevím, jestli jsem to nakonec pobrala celé správně, ani konec mě nebavil. Navíc po týdnu od dočtení, když jsem knihu vzala do ruky, tak jsem měla velký problém si vzpomenout, jak to celé vlastně dopadlo.

Mám doma ještě další díl – Loutkář, takže si ho někdy přečtu, ale pokud mě ani ten nezaujme, tak již autorovi šanci dávat nebudu. Za mě tedy průměrný thriller, který mě moc nezaujal.

19.12.2021 3 z 5

Z čeho je den Z čeho je den Dominika Prejdová

Příběh ženy, která se vydává se svým mužem do nové země. Učí se nový jazyk, zvyky, ale hlavně se musí naučit žít s novou rodinou a s dětmi z předchozího vztahu. Musí najít sama sebe a žít život takový jaký je. Každé ráno vstát a žít to, z čeho je den.

Tato kniha od české autorky získala Literární cenu Knižního klubu, tak jsem na ní byla velmi zvědavá a myslím, že má očekávání naplnila.

U této knihy jsem byla ráda, že jsem si přečetla anotaci. Autorka nás hodí rovnou doprostřed příběhu bez vysvětlování. Postupně nám ukazuje různé střípky vzpomínek, myšlenek a pocitů a čtenář si z toho nakonec sestaví celý příběh. Jsou zde skvěle vykresleny rodinné a mezilidské vztahy, hlavně vztah rodiče a dětí. Bylo to silné čtení, plné emocí a pocitů. Najdeme tu životní pravdy a situace, ve kterých se můžeme najít.

Celý text je hodně zvláštní. Není to plynulé vyprávění, ale různé skoky v životě. Kolikrát jsou zde jen krátké útržky a čtenář si tak musí domyslet celek. Chybí tu klasická přímá řeč, tak jsem si chvíli na text musela zvykat, ale jakmile jsem se začetla, četlo se to samo. Navíc tu jsou opravdu krátké věty, které však dávají celému příběhu dynamiku.

Kniha byla rozhodně zajímavá, plná ženských emocí, které mně dokázala předat. Trochu jiná kniha, která mě však dokázala vtáhnout a zaujmout.

19.12.2021 4 z 5

Revolvers Revolvers Oldřich Janeba

Dejv, kapelník Revolvers, jejichž sláva skončila v devadesátých letech, dostane nabídku, která se neodmítá – za jeden koncert dostanou sto tisíc. Jenže podmínkou je, aby hrála původní sestava, a to je dost velký problém. Hadryn je alkoholik, Džery feťák a Sifon uvíznul v sektě. Povede se Dejvovi nemožné?

Knížku s takovýmto tématem jsem snad ještě nečetla a bylo to skvělý. Autor nám zde ukazuje, jak může vypadat život drsného muzikanta po dvaceti letech. Kam nás může osud dostat a jestli se s tím dá naučit žít, nebo naopak, zda se z toho dá ještě vymanit.

Četlo se mi to velice dobře, maximálně mi při čtení fungovala představivost, takže jsem před sebou celý příběh viděla jako film. Příjemné čtení s nadhledem a ironií, ale dotkneme se i závažnějších témat.

Trošku jsem čekala víc punku, ale i tak to byla skvělá knížka. Pokud hledáte něco nenáročného, u čeho se pobavíte, zamyslíte a třeba i zavzpomínáte na svá mladá léta strávená v sokolovnách a sálech se skvělou rockovou anebo punkovou kapelou, tak tahle knížka je přesně pro Vás.

11.12.2021 4 z 5

Svět podle Agnes - Život s mnichem Svět podle Agnes - Život s mnichem Agnes Pechová

Druhý díl deníkových zápisků a zážitků Agnes. Ženy na mateřské, vychovávající puberťáka a navíc manželky mnicha. K tomu tři psi, kočka a statek na Vysočině. O zajímavé, „tragické“ a vtipné události rozhodně není nouze.

Jelikož je toto druhý díl, tak nás Agnes hodí rovnou do vody, ale vůbec to ničemu nevadí, neboť hned pochopíte, o co tu běží. Trošku jsem se bála, že jsem doteď o autorce nic nevěděla, ale není to potřeba a já si knihu neskutečně užila.

Knížka je psaná bez okolků, tak jak to je, jak to Agnes vidí, jak to prožila. Navíc si s jazykem nebere servítky a píše tak, jak jí „pusa narostla“. Díky tomu jsem si připadala, jak kdybych si povídala s kamarádkou a mohla s ní mluvit na rovinu a o všem.

Tohle byla po dlouhé době knížka, u které jsem se musela smát nahlas. A měla jsem potřebu její příběhy tlumočit lidem kolem sebe, aby se také pobavili.

Jelikož jsem ve stejném věku jako Agnes, matka a majitelka zvěřince, tak jsem si čtení neskutečně užila a ve spoustě případů jsem se našla. Je vidět, že je to upřímné, a hlavně ze života.

Takže si nalijte skleničku dobrého vína a pusťte se do čtení. Ale varuji Vás, hrozí Vám u toho nekontrolovatelné záchvaty smíchu.

11.12.2021 4 z 5

Šepot v bouři Šepot v bouři Aleš Novotný

Hlavním hrdinou knihy je Michal, mladý muž, ke kterému dokázal být život dost krutý. Jednoho dne se rozhodne vrátit na pár dní do rodné vesnice. To však ještě netuší, jaké tajemství ho tam může dohnat a co všechno se dostane po letech na povrch.

Tak tato kniha si mě získala. Hned od prvních řádků mě zaujala, od dvacáté strany mě šokovala a potom už jsem nemohla přestat číst. Potřebovala jsem vědět všechno! Michalovu minulost i to, co ho čeká v rodné vesnici. Nešla jsem spát dřív, než jsem to všechno zjistila.

Už od autorovi prvotiny Pamatuj na smrt, miluji autorův styl psaní. To, jak má krásně poskládané věty, jeho přirovnání, metafory. Celkový text mi neskutečně sedí a při čtení si ho moc užívám. Knížky se mi čtou dobře, jazyk mi připadá přirozený. Jednotlivé postavy si dokážete skvěle představit a vžít se do jejich pocitů a myšlenek.

Celý příběh je zajímavý a hodně silný. Jsou tam věci, které Vás zasáhnou, některé Vás donutí zamyslet se, třeba i sami nad sebou. Postupné odkrývání různých tajemství a odhalování minulosti Vás rozhodně udrží v napětí a získá si Vaši pozornost.

Musím však říct, že mi tu „něco“ vadilo. Nedokáži to přesně specifikovat. Možná až moc rychlé vyřešení, možná až moc rychlé „napravení“. Nevím. Ale to nic nemění na tom, že jako celek je to skvělá kniha a já Vám ji mohu jen doporučit.

Moc se těším na další autorovi knihy, které budu netrpělivě vyhlížet.

11.12.2021 5 z 5

Děti nade vše Děti nade vše Delphine de Vigan

Tento příběh je velmi aktuální. Sledujeme zde Melanii, která chce být hvězdou sociálních sítí. Vidíme to, jak může virtuální svět ovlivnit jí samotnou, ale i její nebližší. Pak je tu kriminalistka Clara, která se svým týmem řeší zneužívání dětí v digitálním prostoru. Kde je hranice toho, co je na sítích ještě „normální“?

Delphine de Vigan je mou oblíbenou autorkou a vždy jsem nadšená z jejich knížek. Ne jinak tomu bylo i tentokrát. Ač je každá kniha autorky jiná, vždy si mě naprosto dokáže získat.

Tato knížka je velice čtivá, okamžitě jsem se ponořila do děje a nevnímala nic kolem. Střídají se zde kapitoly z minulosti a současnosti a skvěle se tak doplňují a navazují, aby nám to celé dávalo smysl a abychom jednotlivé hrdinky pochopili v jejich názorech. Na konci knihy nás navíc autorka zavede do blízké budoucnosti a ukáže možný scénář toho, kam se sociální sítě budou vyvíjet, a to byl velice zajímavý pohled.

Právě téma sociálních sítí bylo skvělé. Je to velice aktuální. Jsou zde dva rozdílné názory hlavních hrdinek a ač jsou v lecčem extrémní, tak jsou neskutečně pravdivé. Myslím, že tato kniha může kolikrát otevřít oči a donutí přemýšlet o tom, co zveřejníme nebo ne v digitálním světě.

Moc se mi líbilo, že autorka do knížky promítla i aktuální dobu (kniha byla letos vydána ve Francii, takže se u nás objevila neskutečně rychle) a tím mi to přišlo hodně reálné. Někdy jsem si připadala, jako kdybych četla skutečný příběh.

Pokud Vás zatím autorka neoslovila, tak tuto knihu Vám rozhodně doporučuji. Je přístupnější a díky tématu rozhodně zaujme více lidí. Oproti jiným autorčiným knihám jsem si jistá, že osloví téměř každého, obzvláště pak ty, kteří jsou aktivní na sociálních sítích.

Za mě tedy jedno velké doporučení a netrpělivě budu vyhlížet jakoukoliv novou knihu od Delphine.

11.12.2021 5 z 5

Přežila jsem čínský gulag Přežila jsem čínský gulag Gülbahar Haitiwaji

První svědectví ujgurské ženy, která se dostala z pekla zvaného čínský převýchovný tábor. Ač Gülbahar žije již deset let ve Francii, podařilo se Číně vylákat jí zpět za pomoci lsti a dostat ji tak do vězení a později do tábora. Její vzpomínky jsou drsné a nepředstavitelné. Navíc skutečnost, že se to stalo teprve před pár lety, mi opravdu nedělá dobře.

V knize se nejen dozvíme samotné hrůzy při věznění, ale autorka nám zde objasňuje situaci v Číně, kdo to jsou vlastně Ujgurové. Také sledujeme její dceru, která se jí snaží všemožnými prostředky dostat na svobodu. Jelikož toho moc o politické situaci v Číně nevím, tak jsem ráda, že mi kniha dost věcí objasnila. Ale stejně bych potřebovala dovysvětlit ještě více věcí z příběhu. Kniha by mohla mít klidně ještě o pár stránek víc.

Každopádně je to opravdu silné vyprávění, kdy si nedokáži představit, že se v dnešní době něco takového děje. Ač je teď situace všude napjatá a člověk může být sebevíc naštvaný, tak si při čtení uvědomím, jak jsem vděčná a ráda za to, kde žiji.

Kniha, kterou můžete přečíst za jeden den, nebo si ji můžete dávkovat po kouskách a strávit tak s Gülbahar více času. Kdo máte rádi knihy podle skutečných příběhů, kdo se chcete dozvědět více o drsných způsobech vyhlazování lidí v Číně, tak rozhodně po této knize sáhněte.

07.12.2021 4 z 5

Pět vůní našeho příběhu Pět vůní našeho příběhu Laure Margerand

Slavný spisovatel Pierre-Emmanuel se rozhodne, že získá zpět ženu svého srdce pomocí knihy, ale ne tak ledajaké. Do knihy chce umístit záložky s vůněmi, které se vážou ke konkrétním momentům v jejich životě. Na pomoc si pozve Charlottu, úspěšnou koučku spisovatelů, která však neměla jednoduchý život. Přišla o svého syna Nathana, odešel od ní manžel a už několik let trpí ztrátou čichu. Dá se poprat se světem vůní, i když nic necítíte?

Tato kniha si mě okamžitě získala svou krásnou obálkou, a aniž bych moc zkoumala o čem je, tak jsem jí prostě musela mít a jsem za to moc ráda. Dostala jsem milou romantickou knížku, u které jsem si odpočinula a přečetla si neobvyklý příběh, který mě zaujal.

Moc se mi líbilo prostředí spisovatelů i zajímavé povolání Charlotty – literární koučky. Číst o tom, jak vzniká kniha mě vždycky baví. Navíc jsme se dostali do mé milované Francie, ostatně kam jinam, když se jedná o vůně a parfémy. Trochu jsem se bála spojení témat ztráty dítěte a psaní o vůních, ale nakonec to všechno skvěle sedlo a prostě to tam patřilo.

Při čtení bych nejraději také přivoněla k jednotlivých záložkách a chtěla jsem cítit to, co Pierre a Charlotta. Knížka se mi velice dobře četla a pokud by měla ještě o pár stránek víc, vůbec bych se nezlobila.

Nečekejte knížku, která Vám změní život, ale knížku, která Vám dovolí zapomenout na běžné starosti a přenese Vás do krásného světa příběhů a vůní.

07.12.2021 4 z 5

Sedm dopisů z lásky Sedm dopisů z lásky Sinéad Moriarty

Sarah má v životě vše, co chtěla. Milujícího manžela, krásnou dcerku Izzy a teď je konečně těhotná. Vše je v pořádku ale jen do té doby, než Sarah zkolabuje. Izzy má pocit, že vše, na čem záleželo je pryč. A ohledně Sarah i nenarozeného miminka je budoucnost nejasná. Dokáže se při neštěstí celá rodina stmelit a všechno si odpustit?

Od autorky jsem četla knihu Dobrá matka, ze které jsem byla neskutečně nadšená, a proto jsem měla tentokrát opravdu vysoká očekávání. A to byl možná můj problém, protože tato kniha si mě nezískala.

Kniha je psána čtivě, jednoduše a přehledně, ale… Celá první třetina je jen o tom, že se seznamujeme s rodinou a se spoustou dalších lidí. Mnoho dalších kapitol je o patnáctileté Riley, která řeší svůj milostný život, a to mi taky úplně nesedělo. Samotná zápletka byla zajímavá, smutná a dojemná. Můj pocit z toho však kazil manžel Sarah, který mi celou dobu lezl neskutečně na nervy. Čekala jsem také více informací o napsaných dopisech, ty tam byly opravdu jen okrajově.

Díky tomu všemu jsem si knihu neužila stejně jako tu předchozí a myslím, že na ni brzy zapomenu. Na autorku však rozhodně nezanevřu a pokud ji u nás vyjde další kniha, ráda si ji přečtu.

3,5*/5*

07.12.2021 3 z 5

Černý tulipán Černý tulipán Alexandre Dumas, st.

Tento útlý román nás zavede do Holandska kolem roku 1670. K moci nastupuje Vilém Oranžský, rovnají se „obchodní“ vztahy, kdekdo chce vypěstovat černý tulipán a samozřejmě tu nechybí ani romantická láska.

Upřímně, očekávala jsem něco úplně jiného. Po prvních drsných stránkách, kdy se pronásledují nevhodní páni, se najednou ocitneme u zamlklého pěstitele tulipánů. Nejsem zahradník, kytkám vůbec nerozumím, takže opěvování kytiček a půdy mě nenadchlo. Ale nejen to, kniha mi bohužel nesedla. Ač byl příběh nakonec jednoduchý a milý, mě si nezískal. Vadil mi styl, jakým je knížka napsaná – vznosné věty a vznešené konverzace. A také to, že nám autor po nějakém čase vždy vysvětlil, co jsme právě četli, abychom se dobře orientovali.

Rozhodně nemohu říct, že by četba byla utrpením, ale zážitek to také nebyl. Kdo se bojí Dumasových sáhodlouhých románů, tak zkuste tuhle jednohubku, třeba právě Vám sedne.

07.12.2021 3 z 5

Výhled přes střechy Výhled přes střechy Suzanne Kelman

Tato kniha nás zavede do Amsterodamu v roce 1941. V tu dobu začíná okupace a město obsazují německé jednotky. Začíná zde nelehký život, tak jako i jinde v Evropě. Josef Held, vysokoškolský učitel matematiky si i nadále žije svůj poklidný život, vzpomíná na svou ženu a snaží se neřešit moc okolí. Ale pouze do té doby, než se rozhodne nabídnout úkryt svému studentovi Michaelovi, který je Žid. Jednoho dne dojde k tragédii a Josef se musí rozhodnout, zda bude riskovat svůj život.

Tak jak to mám u knížek ráda, i tato je inspirována skutečnou událostí. Mám načteno už poměrně dost knih s tématikou druhé světové války, ale s tím, co se v příběhu odehraje, jsem se dosud nesetkala a bylo to pro mě neskutečně překvapivé a silné.

Příběh zde sledujeme pohledem několika postav a můžeme si tak udělat názor na to, proč se jednotliví hrdinové chovají tak, jak se chovají. Navíc nás knihou provází tajemství, jak Josef přišel o svou milovanou ženu, a nejen to nás nutí číst dál a dál. Kniha nám ukáže obdobím druhé světové války, od roku 1941 až do roku 1945 a pár stránek i blízkou budoucnost.

Knížka je velice čtivá, postavy i jejich jména jsou přehledná a celkově to má spád. Při čtení mě napadalo spousty slov, kterými by se dal vyjádřit příběh (smutný, napínavý, srdceryvný, lidský, náročný, drsný, krutý, dojemný,….), všechno to tam bylo a ve mně se odehrávalo neskutečné množství emocí. Navíc, zhruba v polovině knihy, přišel takový zvrat, že jsem napětím ani nedýchala a ke konci bylo tolik emocí, které jsem ani nečekala.

Původně jsem si myslela, že dám knize čtyři hvězdičky, neboť pár věcí se mi úplně nepozdávalo (hlavně tedy překlepy a chyby v textu, kterých bylo opravdu hodně), ale čím více jsem přečetla, tím více si mě kniha získala. Nakonec jsem nemohla jinak než plný počet hvězd, jelikož mě kniha tak emočně pohltila a já posledních třicet stran už jen probrečela.

Je to příběh o tichých a nenápadných lidech, kteří v sobě mají více síly, než tuší. Příběh, který Vás rozhodně zasáhne. Pokud máte rádi příběhy z druhé světové války o takových lidech, rozhodně po knížce sáhněte. Věřím, že budete spokojeni stejně jako já.

30.11.2021 5 z 5

Propast smrti Propast smrti Robert Bryndza

Je tu již třetí případ Kate Marshallové. Tentokrát Kate a Tristan, už jako soukromí vyšetřovatelé, před sebou mají odložený případ. Před třinácti lety zmizela novinářka Joanna Duncanová a policie za tu dobu vůbec nepokročila. Pustí se tak do vyšetřování a odhalují velice zajímavé souvislosti a vypadá to, že přišli na stopu sériového vraha…

Toto je jedna z mála sérií, kterou čtu od začátku a opravdu se těším na každý její další díl. Kate a Tristan jsou pro mě obyčejní lidé (i když Kate za sebou má neskutečnou minulost), kteří mi přirostli k srdci a jsou mi sympatičtí. Fandím jim v jejich pátrání i v jejich životech a těším se nejen na detektivní zápletku, ale i na to, kam se sami posunou.

Jak už to u knih Roberta Bryndzy bývá, i tato je neskutečně čtivá. Od prvních řádků si mě získala a nepustila až do konce. Kniha je ze začátku zajímavá, postupně graduje, pohltí Vás a pak už ji nemůžete odložit, dokud nezjistíte, jak to vlastně celé bylo. Je to napínavé a napsané tak, že Vám přijde naprosto každý podezřelý. V tomto díle se mi moc líbilo lehké a vtipné zakomponování Agathy Christie a jejich postav.

Bohužel musím jednu hvězdičku strhnout a to proto, že jsem v tomto díle odhalila vraha velice brzy. Mám raději, když sama do konce netuším, kdo bude vrahem. Ale i přesto jsem si čtení moc užila a těším se na další díl.

28.11.2021 4 z 5

Lolita Lolita Vladimir Nabokov

Toto klasické dílo je zpovědí muže Humberta, jehož úchylkou je, že ho lákají velice mladá děvčata. V knize sledujeme jeho zpověď, kdy potkal dívku Lolitu, do které se zamiloval a vypráví nám o jeho životě s ní.

U této knihy jsem čekala, že se mi bude líbit, že mě zaujme, ale opak byl pravdou. Při čtení jsem se nakonec docela trápila. Myslela jsem si, že jsem jen ve špatném rozpoložení, ale jelikož nesedla ani holkám, se kterými jsem knihu společně četla, tak na této knize asi něco zvláštního bude.

Absolutně mě nebavily autorovi sáhodlouhé popisy, které neudržely mou pozornost. Přistihla jsem se, že při čtení přestávám vnímat text, musela jsem se vracet zpět, abych pochopila, o čem jsem zrovna četla. Ve druhé polovině knihy vždy přišel nějaký záblesk, kniha začala být akční, bavila mě, dobře se četla, ale po pár odstavcích jsem se už zase nudila a nevnímala.

Možná mi nevyhovoval styl, jakým je kniha napsaná. Možná je to tím, že číst o obhajování se nechutného zvrhlíka mě prostě neoslovilo.

V knize mi navíc vadilo spousta francouzských výrazů a vět. Až někdy ve třetině knihy jsem zjistila, že jsou v závěru v poznámkách přeloženy, ale neustále listování sem a tam jsem brzy vzdala a cizí výrazy jsem prostě přeskočila.

Jsem ráda, že jsem si knihu přečetla, myslím, že by mě i nadále lákala, ale jsem ráda, že je za mnou a už se k ní nikdy nevrátím.

28.11.2021 2 z 5

9. listopad 9. listopad Colleen Hoover

Když jsem přečetla první knížku od Colleen Hoover, hned jsem se zamilovala. Od té doby nedočkavě vyhlížím každou její novinku. Nejinak tomu bylo u knihy 9. listopad, která si mě opět získala a já si čtení neskutečně užila.

Chcete lásku nebo zlomené srdce? V této knize možná dostanete oboje. Seznámíte se s Fallon, slečnou, která chce změnit svůj život a rozhodne se odstěhovat z L.A. V den odjezdu se seznámí s Benem, studentem a začínajícím spisovatelem. Za pár hodin zjistí, že si skvěle rozumí a rozhodnou se zůstat v kontaktu. Každý si žije po svém a vždy jednou za rok se potkají. Bude to stačit pro jejich lásku?

Colleen skvěle umí to, že se ponoříte do příběhu a prožíváte každou emoci společně s hlavními hrdiny. I tady jsem se hned od prvních stránek vcítila do Fallon a to natolik, že už na straně šedesát přišly první slzy z tolika emocí. Navíc se ve vyprávění příběhu střídá Fallon a Ben a můžeme tak vidět příběh z různých úhlů pohledu a pochopit oba hlavní hrdiny, proč co udělali a jak se cítí.

Celý příběh je v podstatě velice jednoduchý, ale i přesto mě dokázal citově zasáhnout. Navíc, zhruba sto stran před koncem, kdy jsem si říkala, že už je přeci vše vyřešeno, nás dokázala Colleen překvapit tak, jak to umí jen ona. Přišel takový zvrat, že jsem konec opravdu hltala a při čtení jsem ani nedutala. Knížku jsem málem ani nedočetla, protože posledních pár stránek jsem přes slzy už vůbec neviděla na písmenka.

Je to romantický příběh, který chcete prožít. Chcete se na chvíli ocitnout v Benově náručí a zapomenout na starosti běžného dne a chcete prožít tu krásnou lásku. V dnešní době, kdy kolem sebe máme spoustu negativních věcí, je potřeba se odpoutat od reality a prožít něco nádherného, plného emocí a citu.

26.11.2021 5 z 5

Malá Malá Edward Carey

Tato knížka, jak je uvedeno přímo v anotaci, je originální a fantasmagorická, která nám ukazuje život známé Madame Tussaud. Sledujeme její život od narození, přes stěhování do Francie, kde se dostaneme do samotného Versailles. Neskutečný příběh o malé ženě, která se stane legendou.

Musím říct, že knížka by mě normálně neoslovila, o život Madame Tussaud jsem se nikdy nezajímala, ale zaujala mě úžasná obálka plná ilustrací lidských orgánů. Mám ráda knihy z nemocničního prostředí a celkově s lékařskou tématikou, tak jsem si říkala, že by to mohlo být něco pro mě. A rozhodně to nebyl krok vedle, protože si mě kniha naprosto získala.

Při čtení se dostaneme do mé milované Paříže, do doby krále Ludvíka XVI. Dýchne na nás atmosféra té doby. Potkáme zde spoustu rozličných postav, které jsou popsány tak, že si je dokážete živě představit. A některé jsou opravdu zajímavé osobnosti.

Celá kniha je neskutečně čtivá, moc mi vyhovuje autorův styl, kdy mě text absolutně pohltil. Jsou zde nádherné věty, slovní spojení, metafory i myšlenky. Čtení ve mně vyvolalo celou škálu emocí – chvíli jsem se usmívala, chvíli jsem byla smutná. Někdy překvapená až šokovaná. A nejednou jsem se musela od srdce zasmát. Ale pozor, pro slabší povahy tu je občas dost krve a některých ne úplně pěkných věcí.

Ilustrace, které v knize najdeme, jsou krásné a zajímavé, ale hlavně díky nim pracuje představivost na plné obrátky. Pasují vždy ke konkrétnímu textu, tak se to celé krásně doplňuje a já si mohla danou situaci ještě lépe představit. Většinou jsou vtipné a jako celek to působí prostě kouzelně.

Nevím, kolik toho je z příběhu pravda a kolik ne, ale jelikož jsem nevěděla o životě Madame Tussaud vůbec nic, tak mi to nevadilo. Je možné, že pokud znáte její příběh dobře, tak by Vám mohly některé pasáže vadit. Já osobně jsem se díky knize chtěla dozvědět ještě více informací a porovnat tak, co byla pravda a co ne.

Toto je kniha, která by měla být rozhodně více vidět. Je skvěle napsaná i zpracovaná, a i když stejně jako já, o životě Madame Tussaud nic nevíte, kniha Vás určitě zaujme.

24.11.2021 5 z 5

Zmizelá apatykářka Zmizelá apatykářka Sarah Penner

Příběh, který nám odkrývá tajemství minulosti. Dostáváme se do 18. století, kdy apatykářka Nella prodává zákaznicím jedy, aby se zbavily můžu, kteří jim ubližují. Vše funguje až do té doby, než udělá jedna z jejich zákaznic chybu. Historii nám pomáhá rozplétat Caroline, která náhodně narazí na stopu záhadných úmrtí mužů před dvěma sty lety.

Tak tato kniha mě neskutečně vtáhla do děje. Na jeden zátah jsem přečetla více jak sto stran a kdybych nemusela, tak knihu neodložím. V kapitolách z minulosti mě moc bavily veškeré bylinky a také lektvary, které lékárnice připravovala. V současnosti se mi líbilo pátrání a pomalé odhalování tajemství z minulosti. Navíc jednotlivé kapitoly na sebe dobře navazovaly, neustále nás udržovaly v napětí a nutily číst dál a dál.

Co mi však vadilo, tak ke konci knihy autorka přidala jednu zápletku, která mi přišla až směšná a moc kýčovitá. A někdy mi úplně neseděl styl psaní, který byl jednoduchý a některé informace se často opakovaly. Vše však spravil nečekaný konec, a i různé recepty na konci knihy.

Kniha je milou oddechovou s neotřelým tématem. Navíc je to napsáno velice přehledně. Ač se prolíná minulost s přítomností, všechny postavy jsou jasné, nikdo se mi s nikým nepletl a celkově se to velice dobře četlo.

Na to, že je to autorčina prvotina, tak tleskám. Čtení jsem si i přes drobné výhrady moc užila a rozhodně kniha, kterou budu ráda dál doporučovat.

17.11.2021 4 z 5

Březový háj Březový háj Lukáš Zárybnický

Příběh Ericha, mladého muže, skoro ještě chlapce, který se dostane do armády. Pomocí něho tak sledujeme pocity mužů, kteří musí vyrazit do boje, jak německá armáda udržuje své vojáky v bdělém stavu, i to, co udělá s naší myslí vědomí toho, že jsme zradili přítele.

Ráda čtu knihy z období druhé světové války, ale musím říct, že tady jsem dostala trochu něco jiného. Už jen to, že se v české knize setkáváme s německými vojáky jako hlavními postavami.

Hned od prvních stránek mě kniha chytla a vtáhla do děje. Ze začátku až poetické popisy a myšlenky, které byly později kontrastem ke krutým popisům skutečných bojů. Erichovi pocity, ať už o válce anebo při vzpomínání na dobu před válkou, na přátelství, byly rozhodně silné a dokonale nám vykreslily to, co cítili vojáci, kteří ještě nebyli připraveni na to, co je čekalo.

Co mi trochu dělalo při čtení problémy, tak odbornost. Je skvělé, jak se autor na psaní připravil, ale pro mě to bylo až moc. Veškeré názvy tanků, letadel a formací byly pro mě cizí a nečetlo se mi to moc dobře. Ale věřím, že si právě tyto informace své fanoušky najdou.

Za mě tedy celkově zajímavá kniha, která se dívá na časté téma zase úplně jinak.

14.11.2021 4 z 5

Dcery hněvu Dcery hněvu Elena Bellmar (p)

Tento krimiromán nás zavede na slunnou Mallorku, ostrov, který vybízí k pohodě a odpočinku. Ten však nečeká na majora Toniho Moralese. Sám si myslel, že když nastoupí na tamější oddělení vražd, tak ho čeká pohodová služba, ale opak je pravdou. Hned od prvního dne musí řešit záhadnou vraždu devadesátileté jeptišky. Podezřelá žena zmizí beze stopy. Druhá vražda na sebe nenechá dlouho čekat a vypadá to, že spolu obě souvisí. Navíc na povrch vyplouvají tajemství, která ovlivní nejeden lidský osud.

Jelikož je to první díl ze série Vražedná Mallorca, připravte se na to, že nás čeká seznámení se spoustou postav, a tedy spousta nových jmen. Trošku mně dělala problém španělská jména, která mi nejsou tak blízká, tak se mi občas pletla. Ale jinak se kniha četla sama.

Tahle knížka se zdá jako obyčejná detektivka, ale není to pravda. Ukrývá v sobě velice zajímavé historické téma. Budu tajemná, víc Vám k němu neřeknu, abych neprozradila nějaký spoiler. Ale každopádně jsou to události, které ovlivnily životy spoustě lidí ve Španělsku. Když jsem o něm četla první knížku, tak jsem si říkala, že nutně potřebuji další s podobným tématem. Bylo to tedy příjemné překvapení a kniha si mě o to víc získala.

Příběh se odehrává během několika dnů, tak to mám ráda a kniha má díky tomu spád a skvěle se čte. Navíc je akční a stále se zde něco děje a nejsou zde žádná hluchá místa. Dalším plusovým bodem pro to, že se kniha dobře čte je, že major Toni je normální chlap, žádný namyšlený frajírek, ale velký sympaťák, tak se za ním rádi vracíme. A také mě hodně bavilo prostředí Mallorky, kde se celý příběh odehrával.

Při čtení jsem si říkala, že je to přeci jasné, jak to bylo a kdo byl vrahem, ale autorka překvapila a ke konci příběh ještě pěkně zamotala a moje teorie se rozpadla jak domeček z karet.

V knize zůstalo několik tajemství, díky nimž se můžeme těšit na další díly série a věřím, že si s nimi autorka pospíší.

Myslím, že hodnocení 4,5 hvězdičky na Goodreads mluví za vše a pokud máte rádi kriminálky se zajímavým tématem, tak tuto knihu si určitě nenechte ujít.

Seznam hostů Seznam hostů Lucy Foley

V této knize jste pozváni na svatbu, a nejen tak ledajakou, ale svatbu na odlehlém ostrově, v ponuré atmosféře, kdy kromě hostů tam bude i mrtvola. Je jasné, že vrah se ukrývá někde mezi svatebčany….

Tato kniha Vás zaujme hned od první stránky, autorka Vás naláká na to, co nás čeká a od té chvíle už budeme jen tipovat a hádat, co se tam vlastně stane. Každý, kdo se v knize objeví má nějaké tajemství, které budeme postupně odkrývat. Kapitoly se zde střídají – jedna se odehrává právě teď a druhá den předem. Na thrillerech mám moc ráda, když se odehrávají jen během několika dnů a díky tomu to má spád.

Ani kolem poloviny knihy stále netušíme, o co tam jde, kdo bude oběť a kdo zloduch. Podezřelí jsou všichni s jejich záhadnými tajemstvími. I přesto je to napsané tak dobře, že jsem napnutá a nutí mě to číst dál a dál a potřebuji vědět, k čemu to všechno povede.

Ač je na jednu stranu příběh komplikovaný, tak to autorka dala s přehledem. Postupně rozplétáme spletitou síť, odkrýváme jednotlivá tajemství a vše nám do sebe krásně zapadne. Je to dobře promyšlené, propracované a celou dobu neskutečně napínavé. Kniha nešla odložit, dokud jsem ji nedočetla a až do konce jsem netušila, kdo bude vrah a proč.