eva3992 eva3992 komentáře u knih

Po povrchu Po povrchu Tomáš Třeštík

Kniha fotografa Tomáše Třeštíka, která měla být původně sbírkou jeho facebookových statusů, nakonec je však o jeho životě, ale především o životě kolem něj.

Tuto knihu jsem si koupila ze zvědavosti. Příspěvky autora na sociálních sítích mám ráda, většinou mě pobaví nebo něčím zaujmou. O této knize to bohužel říci nemohu.

Ve většině kapitol se autor rozepisuje o někom, koho neznám a jeho život mě nezajímá. Když přišla kapitola, která mě naopak zaujala, tak skončila dřív, než se pořádně rozeběhla. Společným jmenovatelem celé knihy je hláška, že si vlastně nic nepamatuje a to je shrnutí i mého názoru na knihu, kdy si pár dní po přečtení říkám, já si vlastně nepamatuju, o čem to celé bylo.

Za mě průměrná kniha, která si ovšem své čtenáře najde.

14.03.2021 3 z 5

No a já No a já Delphine de Vigan

Příběh Lou, které je 13 let, její IQ je 160 a ona tak přeskočila dva ročníky. Doma to nemá úplně ideální, její matka si žije ve svém světě a o dceru se v podstatě vůbec nezajímá. Ve škole se Lou rozhodne pro referát o bezdomovcích a díky němu se seznamuje s mladou dívkou No, která žije na ulici. Lou tak poznává realitu běžného života, kterou by však ráda změnila.

Tak toto byla moje čtvrtá kniha od Delpihne de Vigan a jako u každé, i nyní jsem byla nadšená. Autorka opět upozorňuje na problémy ve společnosti, na odcizení, osamělost a upadnutí na okraj společnosti.
Touto knihou nás sice provází třináctiletá slečna, ale díky tomu, že je rozumově vyspělá, nedíváme se na ten krutý svět pohledem dítěte, ale plnohodnotnou společnicí.

Knížka je plná citů, emocí, myšlenek, které na nás Delphine valí a vy je sotva stíháte pochytat. Už teď vím, že si knížku potřebuji přečíst znovu a vychutnat si tak všechny její myšlenky a slovní obraty, které jsem si opravdu maximálně užívala.

Opět kniha útlá rozměrem, ale velká svým obsahem. Kniha ze života a o životě. Kniha, kterou Vám rozhodně chci doporučit. Kniha, která se velice dobře čte a zároveň, která Vám něco předá.

07.03.2021 5 z 5

Měděný jezdec Měděný jezdec Paullina Simons

První díl z romantické trilogie, kdy se ocitáme v Rusku, konkrétně v Leningradu, v roce 1941. Válka z Evropy se pomalu, ale jistě blíží a v tu dobu se Taťány život změní. Potká Alexandra a přeskočí mezi nimi jiskra. Ovšem nemají svůj život jednoduchý, hlavně kvůli tomu, že je válka, později hladomor a krutá zima, ale také proto, že Alexandr chodí se sestrou Táni a aby ji neranili, schovávají své city.

Anotace na knize se mi líbila, láska na pozadí kruté války, to já mám docela ráda. Bohužel, celkový příběh už mě tolik neoslovil a musím říci, že těch 600 stran, bylo někdy hodně dlouhých.

Co se mi líbilo, tak popis života ve válečném Rusku, válka opět trochu jiným pohledem. Hrůzy války, hlad, zima, utrpení, bezmoc. To bylo opravdu dobře vykresleno. Vidíme zde i vývoj „malé“ holčičky v dospělou a rozumnou ženu. Je zde vidět, jak válka dokáže člověka změnit.

Ovšem zde má pozitiva končí. A bohužel toho negativního je zde asi víc. Děj se místy neskutečně vlekl, připadalo mi, že první polovinu knihy sedíme jen u Táni v kuchyni a pořád se mluví o tom samém. Pak je vždycky nějaký skok, velká akce, je to super, napínavé, ale po pár stránkách jsme opět v kuchyni.
Pak se přehoupneme do druhé poloviny knihy a z válečného dramatu se rovnýma nohama dostáváme do erotického románu, který trvá dobrých 200 stran a tam pro změnu není nic jiného, než sex :-D
Konec se snažila autorka udělat akční a samozřejmě je také otevřený a připravený na další díly. Ty si přečtu, protože už je mám doma, ale s vekou chutí se do nich pouštět nebudu. Na druhou stranu už vím, do čeho jdu, tak třeba se mi to bude číst lépe.

Celkově knihu hodnotím jako průměrnou romantickou knížku s velkým potencionálem, který ovšem nebyl naplněn. A kdyby byla kniha o 300 stránek kratší, tak by jí to prospělo.

07.03.2021 3 z 5

Lockdown Lockdown Alexander Gordon Smith

Příběh třináctiletého Alexe, který je neprávem obviněn z vraždy a dostává se do nejdrsnějšího vězení pro mladistvé – Výhně. To je hluboko pod zemským povrchem, ukryté před světem. Zde má Alex žít v nelidských podmínkách, on se však nevzdává.

Toto je první díl série, ale pro mě, bohužel, zároveň i poslední. Tato kniha rozhodně není pro mě a vůbec mi nesedla. První věc, co mi vadilo je, že je označována jako horor a román, ale podle mě je to jasné young adult a je vhodné pro čtenáře plus mínus stejně staré, jako je hlavní hrdina.
Navíc je kniha psána jednoduše, není zde nic pořádně vysvětleno, spoustu věcí se tu opakuje. Myslím, že kdyby se kniha probrala a spojily se všechny díly do jednoho, že by to bylo lepší.

Do čtení jsem se musela nutit a když už jsem četla, tak jsem přeskakovala nezáživné odstavce. Tuto knížku nemůžu doporučit.

20.02.2021 2 z 5

Hodná a zlobivá holka Hodná a zlobivá holka Michael Robotham

Hlavní postavou této knihy je forenzní psycholog Cyrus Haven. Seznámí se s dívkou Evie, která žije v dětském domově ostrahou, protože její život rozhodně nebyl jednoduchý. Jako malá, byla nalezena v tajné místnosti, kde přežívala ve špatném stavu. Nikomu neřekla, jak se jmenuje, ani odkud pochází a musela tak přijmout novou identitu. Soud má nyní rozhodnout, zda už je plnoletá nebo ne a Cyrus má dát posudek, zda je již připravená opustit dětský domov.
Zároveň také řeší případ vraždy mladé dívky, která zemřela nedaleko domova. My v knize sledujeme vývoj obou případů a rozhodně nás to nenechá chladnými.

Takhle knížka byla naprosto úžasná a hned Vám vysvětlím, co mě na ní uchvátilo.
Příběh je vyprávěn z pohledu obou hlavních hrdinů – Cyruse a Evie. Pohled psychologa je úžasný - klidný a hlavně všímavý. Veškeré pohledy a popisy byly naprosto dokonalé, jako byste byli Vy sami na jeho místě a dívali se na svět jeho očima a s jeho rozvahou. Jeho myšlenkové pochody a profilování podezřelých bylo také super popsané. Navíc Cyrus je velký sympaťák s pochmurnou minulostí a možná i díky tomu mu budete fandit víc a víc.

Na druhou stranu pohled Evie je vtipným pohledem puberťáka, který to však v hlavně má srovnané a je znát, že si prošla opravdu těžkým obdobím.

V příběhu navíc řešíme, jak se každý může vyrovnat se svými problémy, a to ne zrovna jednoduchými. Je to taková sonda do lidské duše. Najdeme zde i dojemná místa, tak možná i nějaká ta slzička ukápne.

Celý příběh se navíc odehrává v městečku Nottingham, takže tu v pozadí stojí i slavný zbojník Robin Hood. Tím, že to není vymyšlené místo, si můžete projít na mapách, kde se všechno odehrávalo.

Knížka je neskutečně napínavá, možná si budete myslet, že víte, jak to vlastně celé skončí, ale myslím, že Vás autor nakonec překvapí, u mě se mu to tedy rozhodně povedlo.
Moc se mi líbila použitá různá přirovnání a slovní obraty a celkově se knížka moc dobře četla.

Toto byla moje první kniha od autora, ale rozhodně ne poslední. Po jejím dočtení okamžitě potřebujete další díl, ten už v zahraničí vyšel a já budu netrpělivě vyhlížet, kdy tomu bude tak i u nás. Do té doby zřejmě zkusím nějakou další autorovu knihu. Kterou byste mi doporučili?

09.02.2021 5 z 5

Hvězdy na cestě Hvězdy na cestě Karin Krajčo Babinská

Příběh stárnoucího herce Igora a jeho dcery, úspěšné spisovatelky, Vandy. Po dlouhých letech odcizení se spolu setkají na Krétě, kde se stane něco, co jejich životy změní.

Pokud si chcete přečíst něco milého, odpočinkového, kde Vám možná i slzička ukápne, tak je tohle knížka přesně pro Vás. Ač má téměř 300 stran, zvládnete ji přečíst za jedno odpoledne, ponoříte se do příběhu, budete prožívat všechny okamžiky s Vandou i Igorem (ač ten Vám někdy pěkně poleze krkem). Nejen postavy, ale i prostředí slunné Kréty je úžasně popsané a já celou dobu měla chuť vyrazit někam k moři a užívat si.

Knížka je napsaná velice čtivě a jasně. Vše tam má své místo, nejsou zde žádné nudné pasáže, pořád se něco děje. Kromě aktuální linky se ocitáme i v minulosti a dozvídáme se tak, co se stalo, že se Igor a Vanda odcizili. Autorka nám právě minulost odhaluje jako střípky, které do sebe zapadnou přesně ve správný čas. Myslím si, že někdo se v knize může najít víc, pokud prožil třeba něco podobného a v tom případně, mu může kniha předat ještě mnohem víc a více se ho dotkne.

Poselství knihy: Každý má svůj příběh, jen ho nikdy nevidíme celý, nás provází po celý příběh a je neskutečně pravdivé a v knize krásně využité.

Milá kniha, která rozhodně stojí za přečtení.

05.02.2021 4 z 5

Wim Hof – Ledový muž Wim Hof – Ledový muž Wim Hof

Wim Hof je známý svými neskutečnými fyzickými kousky, jako např. potápění v ledové vodě.
Na základě vlastních zkušeností vytvořil metodu, kterou se může naučit každý z nás. Můžeme tak zvýšit náš potenciál a aktivovat schopnosti, které nevyužíváme.

V této knize se dočteme o životě Wim Hofa, o tom, jak došel ke svému poznání. Jsou zde popsány jeho metody otužování a dýchání. Najdeme zde i několik zkušeností lidí, kterým jeho metoda pomohla k uzdravení. V knize najdeme opravdu od všeho něco. Ze začátku mně to nevadilo, ale ke konci už se to spíš opakovalo a natahovalo, posledních 30 stránek už by tam pro mě být nemuselo.

Je to napsáno opravdu motivačně, jakmile začnete číst, budete mít pocit, že teď hned půjdete pod studenou sprchu a jdete na to. I metoda dýchání zní opravdu jednoduše, když o ní čtete, ale jak se znám já, tak pravidelnost není moje silná stránka.

Zajímavá kniha pro toho, kdo o metodě zatím nic nebo téměř nic nevím, ale myslím si, že pokud už o ní máte povědomost, případně praktikujete, že Vám toho tolik nového nepřinese.

05.02.2021 4 z 5

Cesta domů Cesta domů Sebastian Fitzek

Mladá žena zavolá na doprovodnou linku, protože se bojí, že má být dnes večer zavražděna. Jules, který má právě službu, se snaží s ní udržet kontakt a poradit ji správné kroky k tomu, aby se zachránila.

Anotace u autorových knih je vždy jednoduchá, ale celá kniha je pak naprosté psycho a sled spousty událostí, které Vás dostanou tam, kam potřebují. Budete se bát, budete napnutí, budete překvapení. Reálné pocity při čtení Vám nedají spát a v noci chodit sami po ulici asi taky už jen tak nebudete….

Čtení to bylo opravdu super, moc mě bavilo. Toto byla moje druhá knížka od autora a trošku mi vadilo, že jsem odhadla, jak to vlastně všechno bude. Bylo to v lehce podobném stylu jako Pacient a tak mi chyběl ten wau efekt, jako minule.

Ale jinak rozhodně doporučuji, kdo máte rádi psychothrillery, tak knihy Sebastiana Fitzka Vás nesmí minout

04.02.2021 4 z 5

Foukneš do pěny Foukneš do pěny Radka Třeštíková

Příběh Vladěny, které bude brzy padesát. Sedne do auta a rozhodne se ujet všemu – manželovi, matce, dceři a celkově životu, který doposud vedla. Nebude to lehká jízda, i přesto Vás Vladěna vezme s sebou.

Tak tato kniha mě fakt dostala. Absolutně jsem nečekala to, co mi přinesla. Ostatní knihy autorky jsem četla již před delší dobou, vím, že byly dobré, ale nic hlubšího ve mně nezanechaly. Ovšem toto, to byla skutečně jízda.

Prvních deset stránek jsem v tom měla trošku chaos, ale pak jsem se do toho ponořila a neskutečně mě bavilo, jak se dají popsat pocity, emoce, úzkosti a prostě život, který nebyl jednoduchý a s Vladěnou se nepáral. Občas Vám nějaká věta nedá úplně smysl, ale o pár stránek dál Vám to zapadne přesně tam, kde to má být.
Neskutečně trefné a vtipné hlášky ze života, jak to prostě je, nelehký vztah s matkou, s dcerou i s manželem. To, jak se historie v rodině vlastně opakuje. Šokující odhalení. Navíc k tomu road movie a pro mě kniha, kterou jsem si maximálně užila.

Nepředpokládám, že to něco předá mladším ročníkům, ale pro ženy, co už mají něco odžito, je to dokonalé. Nečekejte nějaký hezky uspořádaný příběh, ale proud myšlenek, pocitů a vzpomínek, které se všechny snaží Vladěna urovnat a uchopit a autorka je na nás chrlí rychlostí blesku a nenechá nás vydechnout.

Uznávám, že to není kniha pro každého, ale pokud se Vám trefí do vkusu, budete nadšeni.

02.02.2021 5 z 5

Kořist Kořist Darcy Coates

Hororový příběh z tajuplného lesa. Když se v něm ztratí mladá dívka Eileen a policie chce případ uzavřít, protože zde není možnost, že by přežila. Vypraví se do lesa její bratr Chris s kamarády, aby se pokusili jí najít. Po nějaké době však zjistí, že nejsou v lese sami….

S touto knihou jsem trochu na rozpacích. Něco tam bylo fakt dobré, některé lekací pasáže byly fajn. Ale našla jsem tu spoustu věcí, které se mi nelíbili. A to hlavně postavy – všechny do jedné mi byly značně nesympatické. Všichni chytří, dobří a bezchybní. Některé jejich poučování mě fakt štvalo.

Některé pasáže mi v knížce neseděly, ať už časově nebo prostě logicky. Občas to mělo spád, ale bohužel častěji tu bylo polemizování o různých teoriích a bylo to nudné a zdlouhavé. Jo a pak tady máme ještě konec, který byl jedno velké klišé a vůbec se mi nelíbil.
Celkově mi přijde, že autorka knížku sešila horkou jehlou, kdyby tomu dala trochu víc, tak by to knížce jen prospělo.

Úplně knihu nezatracuji. Nečekejte nic světoborného, ale pokud budete ke knize přistupovat jako k průměrnému hororu na odreagování, tak rozhodně směle do toho.

3,5*/5*

01.02.2021 3 z 5

Řeka v temnotě Řeka v temnotě Masadži Išikawa

Životní příběh samotného autora. Je ze smíšené rodiny – matka Japonka, otec Korejec. Když mu bylo 13 let, otec rozhodl, že se z Japonska přestěhují do Severní Koreje, která jim slibovala ráj na zemi. Bohužel se nic takového nekonalo a jejich život byl pro nás nepředstavitelný.

Tato kniha je otevřenou výpovědí o tom, jak to v Severní Koreji chodí. Je neskutečné a nepředstavitelné, že v takovém světě můžou lidé žít. Já pro to nemám ani slov. A navíc přímo Masadžiho rodina opravdu měla v životě smůlu a k tomu, kde žili, je postihovala jedna hrůza za druhou.

Nečekejte žádnou vysokou literaturu, kniha je podána tak, jako když Vám ji vypráví Váš známý, ale rozhodně Vám kniha otevře oči, co se děje ještě v dnešní době ve světě a jak mnozí lidé žijí.
Moc se mi v knize líbilo porovnání chudoby v Japonsku a v Severní Koreji. A právě to, že mohla rodina srovnávat. To porovnání Severokorejcům chybí, neboť nikdy nepoznali nic jiného.

Rozhodně zase kniha, kterou doporučuji všem, aby si rozšířili obzory, jak to chodí jinde ve světě.

01.02.2021 5 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Příběh městečka Medvědín, kde všichni milují hokej víc než cokoliv jiného. V den, kdy se má hrát finále důležitého zápasu se však stane něco, s čím nikdo nepočítal a každý se s tím musí vyrovnat po svém.

Tahle knížka bohužel nebyla pro mě. Nejsem fanynkou hokeje a ten byl téměř na každé stránce v nějaké své podobě. Chápu, že autor na jeho pozadí chtěl ukázat jednotlivé charaktery postav a samozřejmě tam dal i jinou než hokejovou zápletku, ale ani tak mě to nebavilo.

Začátek byl pro mě velice zdlouhavý, opakovaly se zde stejné věci. Bylo zde spoustu postav, některé pro mě zcela nezajímavé. Tím, že autor neustále naznačuje, k čemu to spěje a jak to budou mít jednotlivé postavy do budoucna, tak mi to nepřišlo ani napínavé, ani pro čtení zajímavé.

Bohužel mi nesedí autorův styl psaní a stejně tak jako u knížky Muž jménem Ove, ani tady nejsem nadšená a Fredrika Backmana si musím zařadit do „škatulky“, že to není autor pro mě.

28.01.2021

Chata 1879 Chata 1879 Josef König

Příběh abstinujícího alkoholika, který je na chatě v Krušných horách společně se šesti dalšími lidmi, z nichž každý má nějakou psychickou poruchu. V knize prožíváme několik posledních let hlavního hrdiny a postupně nám ukazuje, jak se dostal tam, kde teď je.

Od autora jsem četla jeho prvotinu Společnosti (na kterou mimochodem trošičku tato kniha navazuje) a z ní jsem byla nadšená. Ani tady tomu není jinak. Moc mě baví autorův styl, jakým píše – jasné, stručné, drsné. Skvěle dokáže navodit atmosféru, celou knihu jsem byla napnutá, jak se to bude dál vyvíjet. Ač je to drama, jsou zde uplatněny prvky černé komedie a mě to neskutečně sedlo a čtení jsem si opravdu užila.

Knížka je to velmi útlá, máte ji přečtenou za dvě hodiny. Na jednu stranu má to, že nemá moc stran, své kouzlo, opravdu se plně ponoříte do děje a nic Vás neruší. Na druhou stranu bych klidně uvítala o dalších 100 i 200 stran více a zůstala tak ještě chvíli se všemi obyvateli na Chatě 1879.

Rozhodně se těším a budu vyhlížet i další knihy autora.

4,5*/5*

23.01.2021 4 z 5

Jdu s hlavou vztyčenou Jdu s hlavou vztyčenou Daniel Anýž

Jdu s hlavou vztyčenou, Daniel Anýž
Tato kniha je o celé rodině Milady Horákové. Jak se Milada potkala s manželem, jak se narodila jejich dcera, seznámení s dalšími členy rodiny. A samozřejmě informace o samotné Miladě, co jí formovalo a jaká byla její životní cesta.
Tohle je opět jedna z knížek, kterou by si měl přečíst každý, neboť je to důležitá část naší historie, a navíc je tahle kniha skvěle zpracovaná. Tím, že se autor zná s dcerou Milady Horákové Janou, dostal tak autentické informace, a navíc i osobní zápisky a dopisy manžela Bohuslava.
O osudech Milady Horákové jsem věděla spíše tak obecně, blíž jsem se o tento vykonstruovaný proces nikdy nezajímala, takže pro mě opravdu velice přínosná kniha se spoustou nových informací.
Milada byla opravdu silná, odhodlaná a moudrá žena. Myslím, že právě takovou, bychom zde potřebovali i v těchto těžkých časech. Někoho, koho bychom mohli následovat a vážit si ho a kdo by se pral za to, co je správné.
Dalším plusem u této knihy je, že je doplněna o fotografie, dokumenty i osobní dopisy.
Rozhodně si tuto knihu přečtěte a važme si demokracie a svobody, kterou tu máme.

23.01.2021 5 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Milostná novela o tragické lásce během první světové války.

Toto je knížka plná emocí a citu. Z textu to přímo sálá, začnete číst a okamžitě jste spolu s Petrem a zahlédnete Lucii. Je to napsáno tak intenzivně, že to prožíváte společně s ním. Knížka nám ukazuje, že lze prožít něco krásného a citlivého i v tak hrozném období, jako je válka.

Knížka je plná krásných slovních spojení, slovních obratů. Celé to pohladí po duši. Včetně popisů Paříže i přírody. Vše si dokážete krásně představit a vcítit se do každého okamžiku.

I v tak krátké novele se dá na pár stránkách vytvořit nádherné dílo.

Smutný příběh, který by si měl přečíst každý.

21.01.2021

Ohníčky všude kolem Ohníčky všude kolem Celeste Ng

Příběh z předměstí Clevelandu, kde je vše přesně podle šablony a podle pravidel – lidé, bydlení, školy, práce. Elena je přesně typ ženy, která splňuje všechny předpoklady být ideální pro toto místo. Jednoho dne pronajme byt chudé fotografce Mie s dospívající dcerou. Jejich odlišné světy se střetnou a povede to ke katastrofě.

U této knihy půjdu jednoznačně proti proudu. Tato kniha je všude opravdu hodně vychvalovaná, tak jsem měla i já velká očekávání, ale bohužel se nenaplnila. Měla jsem s ní několik problémů.

Co mi vadilo asi nejvíc, tak to, že v anotaci je prozrazena docela podstatná část příběhu, takže jedna linie v knize mi byla předem jasná a chybělo mi tam napětí a moment překvapení. Řeší se zde hlavně téma mateřství a autorka ho tam měla potřebu dát ve všech možných formách a bylo toho prostě moc, stačily by dvě hlavní linky, ale tady se mateřství řešilo na 10 způsobů.
Postavy zde byly předem rozděleny na ty dobré a zlé. A Mia, která dokázala vše zvládnout, vše vyřešit a byla ve všem tak strašně dobrá, mě neskutečně rozčilovala.

Na to, jaká citlivá témata se v knize řeší a že já jsem opravdu emotivní člověk a u knih často brečím, tak mě nechala naprosto chladnou a vůbec se mě to nedotklo.
Knížka mě celkově nesedla a nezaujala mě. Do čtení jsem se musela nutit, v podstatě mě vůbec nezajímalo, jak to bude dál.

Původně jsem si myslela, že se po dočtení podívám na seriál, ale myslím, že ho oželím :-)

20.01.2021 3 z 5

V Tichu V Tichu Alžběta Bublanová

V této knize sledujeme Adélu, patnáctiletou slečnu, která tráví nejraději čas v klubech a nočním baru Tichu. Tam se však chodí „ukrývat“ i ve dvaceti, v pětadvaceti… Dá se žít normální život a co je vlastně normální?

Knížka ze života a o životě. O tom, jak život vnímáme v různých období našeho života kolem dvacítky. Ne vždy je jednoduché se světem protloukat a dělat vše správně. Otázkou však stále zůstává, co je vlastně správně.

Moc mě bavil pohled na život pubertální Adély. Autorka, si myslím, přesně vystihla, jak se člověk v tu dobu cítí, jak se chová, jeho názory a pohled na svět. Knížka mě moc bavila, člověk se v ní kolikrát i najde, ať už sebe, nebo své rodiče, kamarády, příbuzné. Ke konci mi tam některé věci už úplně neseděly, ale jinak super.

Bavil mě styl, jakým je kniha napsána. Jednoduché, krátké věty, které přesně najdou svůj cíl. Žádnou pohodičku tady nehledejte, ale spíše pěknou depresi. Některé situace autorka jen naznačuje a už je na čtenáři, jak se s tím popasuje a co si dosadí do neznámé….

Knížku jsem si moc užila. Rozhodně další česká autorka, která se stává mou oblíbenkyní.

17.01.2021 4 z 5

Jákobovy barvy Jákobovy barvy Lindsay Hawdon

Příběh Jákoba, osmiletého cikánského chlapce, který putuje sám v nacisty okupovaném Rakousku. Přišel o celou rodinu a snaží se dostat tam, kde mu bude líp. Zároveň s tím sledujeme život jeho matky a jeho otce, jejich dětství a jak k sobě našli cestu.

Tak tohle byl další ze silných příběhů z druhé světové války. Tentokrát téma, které není tak často používáno a to pronásledování Romů. Spousty z nich bylo zabito nebo odvezeno do koncentračních táborů.

V knížce sledujeme tři časové linie. Neměla jsem s nimi problém zhruba do poloviny knihy, než se v jedné linii ocitáme najednou zase někde jinde a pak už mi to přišlo trošku zmatené. Ale to je jen malá vada na výborně napsané knížce. Myslím si, že kdyby kniha byla napsána klasicky jako jeden příběh od minulosti do současnosti, tak by jí to slušelo více. I když takhle nám autorka spoustu věcí naznačovala a pomalu odkrývala a tím to možná vytvářelo větší napětí. No, posuďte sami.

Kdo máte rádi příběhy z období druhé světové války, tak rozhodně doporučuji. Navíc je tam i pár dalších zajímavých témat (nebudu rozvádět, abych nespoilerovala). Kniha je to rozhodně silná a krutá a stojí za Vaši pozornost.

16.01.2021 4 z 5

Jarmark marnosti Jarmark marnosti William Makepeace Thackeray

V knížce sledujeme příběh z roku 1847, Amélie a Becky, dvou různých dívek z různých společenských vrstev. Celý román je pak satirickou kritikou tehdejší anglické společnosti.

Tato kniha bohužel není pro mě a jen jsem se s ní trápila. Absolutně mi neseděl styl, jakým je napsána – spousta lidí, spousta popisů, zbytečně zdlouhavé. K tomu ještě musím poznačit, že překlad jmen, díky čemuž jsme se setkali v Anglii s Pepíčkem a Jiříčkem, tak to mě pobavilo.

Samotný příběh mně připadal jen jako tlachání o ničem – kdo s kým je a není, kdo má peníze a kdo nemá. Prostě jen pomluvy a o těch mě číst opravdu nebavilo. Vím, že v podstatě o tom má být celá kniha, ale pro mě je to málo.

Jako celek mě to tedy nesedlo, chvílemi jsem přeskakovala odstavce, abych to prostě měla už za sebou.

Na doporučení jsem se ještě podívala na film. Výprava a zpracování super, ale ani tam mě děj nezaujal a film mě nebavil.

15.01.2021 2 z 5

Vyznání Frannie Langtonové Vyznání Frannie Langtonové Sara Collins

Příběh z roku 1826, kdy celý Londýn čeká na rozsudek o Frannie, která má být odsouzena za dvojnásobnou vraždu svých pánů, kterým sloužila. Všichni ji označují za otrokyni, děvku a vražedkyni. Frannie vzpomíná na svůj život a poodkrývá tajemství, co se tenkrát vlastně stalo.

Tak tohle bylo úžasné, nemohu to popsat jinak. Příběh byl plný závažných témat jako rasismus, otroctví, homosexualita, závislosti, postavení žen ve společnosti a to vše kolem roku 1820. Bylo tam tolik nespravedlnosti, že se mi chtělo při čtení křičet. Knížka ve mně vyvolala celou škálu emocí a silně mě zasáhla. Každou stránku jsem dychtivě četla a hltala každý řádek.

Navíc je knížka napsána nádherným jazykem. Jsou zde slovní obraty a přirovnání, které se jen tak nevidí. Perla vedle perly. Na to, jak vážná témata v knize jsou, tak je to psáno až poeticky a mile. Vše pěkné a to, co mě zasáhlo, jsem si chtěla vypsat a pak jsem si uvědomila, že bych musela vypsat polovinu knihy. Čtení jsem si naprosto užívala.

Vůbec bych netipla, že je to autorčina prvotina. Kniha je propracovaná do detailů a opravdu skvěle napsaná. Škoda, že není více vidět, myslím, že by si právem zasloužila více pozornosti.

11.01.2021 5 z 5