eva3992 Online eva3992 komentáře u knih

Eliza a její nestvůry Eliza a její nestvůry Francesca Zappia

Příběh osmnáctileté Elizy Mirkové, ve skutečném světě stydlivé a osamocené dívky, která uniká do virtuálního světa. Je autorkou internetového komiksu Nestvůrné moře, které má miliony fanoušků. Tam se Eliza cítí dobře, protože skrývá svoji identitu a bez problémů komunikuje se svými online přáteli. Jednoho dne potká ve škole Wallace, skutečného fandu jejího komiksu a Eliza díky němu začíná zjišťovat, že ani svět offline není špatný. Až jednou její tajná identita vyjde omylem najevo a Elize se začne všechno rozpadat.
Příběh určený spíše mladším čtenářům, ale rozhodně má co předat i těm starším. Knížka o tom, jak jsme v dnešní době ovlivněni internetem a ve skutečném světě může být problém se pohybovat.
Příběh se věnuje tématům jako deprese, smrt, odcizení, strach, vyhoření. Co se odehrává v hlavě mladé dívky, jenže se musí vyrovnat se spoustou věcí, pocitů a obav. Je to velice dojemné, citlivé, smutné,...
Kniha je navíc doplněna o ilustrace a části komiksu, který Eliza vytváří.
Celkově moc povedená kniha, která určitě stojí za přečtení.

01.12.2019 4 z 5

Fotograf z Osvětimi Fotograf z Osvětimi Maurizio Onnis

Další kniha z Osvětimi podle skutečného příběhu. Sledujeme zde mladého Wilhelma Brasse, jehož otec byl Rakušan, ale Wilhelm se cítil být Polákem, díky své matce. Snažil se utéct,a by nebyl naverbován do wermachtu, ale byl zadržen. Jelikož nechtěl zradit Polsko - svou vlast - byl převezen do Osvětimi. Po pár měsících se dostal na místo fotografa a jeho úkolem bylo fotit nově příchozí zajatce pro bezchybnou německou evidenci. Jelikož se Němcům jeho práce zalíbila, přežíval v táboře a dostal se k focení třeba i hrůzných experimentů doktora Mengeleho.
Jako u dalších podobných knížek i tato popisuje všechny hrůzy koncentračního tábora. Při čtení můžeme být jen rádi, že ta doba je za námi. Kniha je doplněna fotografiemi, které ještě prohlubují sílu všeho utrpení.
Hvězdička dolů za to, že jsem se chvílemi trošku ztrácela v osobách a v některých německých výrazech. Ale jinak určitě zajímavý příběh, který stojí za přečtení.

28.11.2019 4 z 5

Kdo šije u Podolské? Kdo šije u Podolské? Lucie Hlavinková

Příběh slavného Salonu Hany Podolské v době, kdy byl znárodněn. Sledujeme roky 1947-1968, kdy si po válce lidé mysleli, že už bude líp. Ale přišel komunistický režim a s tím znárodňování. Na osudech lidí ze Salonu můžeme sledovat, jak koho tato doba ovlivnila jak se s ní vypořádali.
Tato kniha mě velice zasáhla. Velmi silné životní příběhy hrdinů v pro nás známém prostředí. Pokusy o emigrace, vězení, udavačství. Lidé u moci i obyčejní lidé. Je zde dobře vylíčena právě doba padesátých let, co se u nás dělo. K tomu druhá stránka knihy - móda a šití. Jelikož moje babička byla švadlenou právě v této době, při čtení jsem si vzpomněla na její vyprávění, co komu šila, z jakých materiálů, jak šila do noci a někdy i z ničeho.
Od Lucie Hlavinkové jsem četla Apatykáře, který se mi líbil, ale tato kniha mě nadchla.

25.11.2019 5 z 5

Kniha SLOU: Průvodce pomalým životním stylem Kniha SLOU: Průvodce pomalým životním stylem Kamila Boudová

Průvodce pomalým životním stylem. Ve svém životě můžete zpomalit nejednu věc, ať už myšlení, jídlo, nakupování, módu nebo třeba milování. V Knize SLOU najdeme, jak nechat pomalost prostoupit svou myslí a celým svým tělem.
Po dočtení obou dílů knížky Falešná Pařížanka bylo jasné, že i tato kniha obohatí mou knihovnu. Názory Kamily Boudové se mi líbí a s většinou z nich se ztotožňuji.
Momentálně jsem v životní fázi, kdy jsem opravdu zpomalila a spoustu tipů, které najdete v knize praktikuji, aniž bych si to uvědomila. Ale k tomu, abych opravdu žila Slou mi ještě spoustu věcí chybí. A právě díky této knize si můžu urovnat myšlenky a postupně přidávat další činnosti k tomu, jak v dnešní době zklidnit.
Knížku doporučuji opravdu všem. Je dobré díky ní uvědomit si, jak fungujeme a co můžeme udělat, abychom fungovali lépe my i svět.

24.11.2019 5 z 5

Agathe Agathe Anne Cathrine Bomann

Příběh o psychoterapeutovi, který už odpočítává počet sezení, které ho ještě čekají, než odejde do důchodu. Jeho úvahy a stereotyp změní až nová pacientka Agathe. Ta ho nakonec "přiměje", aby také uvažoval sám o sobě a nejen o svých pacientech.
Motto na přebalu: "Malá kniha s velkým srdcem", to celé přesně vystihuje. Příběh plný myšlenek o lidském bytí, která Vás donutí zamyslet se sám nad sebou. Smutné i úsměvné, plné emocí, dávající naději.
Za mě rozhodně nádherná a silná knížka. Už teď vím, že se k ní určitě znovu vrátím.

22.11.2019 5 z 5

Bird Box Bird Box Josh Malerman

Hororový příběh, ve kterém se nesmí otevřít oči, aby člověk přežil. Hlavní hrdinku Malorie sledujeme ve dvou časových rovinách. V době, kdy veškeré hrůzy začaly a pět let poté, kdy se s malými dětmi vydává poslepu po řece s nadějí na lepší časy.
Tuto knížku jsem si koupila, ani jsem pořádně nevěděla o čem je, a tak to je asi lepší, protože wow efekt byl dokonalý. Kniha Vás okamžitě vtáhne do děje a nepustí. na čtení mějte dost času, protože už ji nebudete chtít odložit.
Úžasně napsané, kdy jste v neustálém napětí, chvílemi se bojíte, že ani nedýcháte. Doporučuji si určitě přečíst.
Hned po knížce jsem se podívala na film. Kniha je pro mě samozřejmě mnohem lepší, ale ani film nebyl špatný.

20.11.2019 5 z 5

To nejlepší v nás To nejlepší v nás Colleen Hoover

Příběh Quinn a Grahama, které osud svede dohromady za podivných okolností. V knize sledujeme dvě časové roviny - v minulosti ten nejvíc romantický vztah a v současnosti, kdy se jejich manželství ocitá v krizi.
No a co k tomu víc napsat? Prostě Colleen umí. Původně jsem si myslela, že dám nižší hodnocení, protože mě kniha v první části nenadchla, ale po přečtení celého příběhu to do sebe všechno tak zapadlo a nechalo ve mě spoustu pocitů a emocí, že je jasné, že pět hvězdiček si zaslouží.
Moc mě baví styl, jak autorka píše. Knížka je čtivá, že vás vtáhne do děje a nepustí. Její konce, kdy prostě potřebujete hromadu kapesníků, miluji.
Tím, že už mi dávno není dvacet, mě možná příběh dostal o něco víc, protože spoustu věcí, které byly v knize, jsem si zažila. Knížku bych doporučila pro věk 20+, aby se člověk dokázal lépe vcítit do hlavní hrdinky.
Colleen je prostě jen jedna a musím dohnat resty a dočíst si od ní všechny knížky.

17.11.2019 5 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Anne a Marc jdou na večírek k sousedům. Malou Coru nechají doma, mají s sebou chůvičku a chodí ji každou chvilku kontrolovat. Vše bylo v pořádku, ale když se v noci vrátili domů, postýlka byla prázdná, dcera pryč a začalo pátrání.
Tak tahle knížka je neskutečně čtivá. Získá si Vás na první stránce a odložíte ji, až když ji přečtete. Autorka Vám postupně dávkuje spojitosti a zvraty a udržuje Vás tím celou dobu v napětí.
Zhruba v polovině knihy přijde jedno odhalení a Vy si řeknete, teď už je to jasné, to může být konec, i přesto Vás autorka znovu překvapí a jede se dál :-)
Knihu bych nazvala jednoduchou detektivkou. Máte jasno ve všech postavách, všechno je dobře vysvětleno.
Od Shari Lapena jsem četla Nevítaný host, ale ten mě takhle nepohltil. Určitě přijde na řadu i další knížka autorky.
4,5*/5*

16.11.2019 4 z 5

Zmije Zmije Bex Hogan

Sedmnáctiletá Marianne se má jednoho dne stát Zmijí, ochránkyní dvanácti ostrovů, ale úřadující Zmije ji stojí v cestě. Je to zlý muž bez slitování, který zabíjí a nechává za sebou bolest a utrpení. Bohužel, je to právě Mariannin otec. jak si s tím poradí? Dokáže ho poradit?
Fantasy příběh plný akce, pirátů, bojů, putování, ale i třeba magie a lásky. Nečekejte žádný složitý příběh. Je to určeno pro mladé čtenáře a myslím, že jim se to bude líbit.
Velice čtivě napsáno, bavilo mě to.
Co musím vytknout, tak použití slova "ale", které je úplně zbytečně použité téměř v každé druhé větě a v knize je také dost překlepů.

15.11.2019 3 z 5

Život ve dvou Život ve dvou Nicholas Sparks

Příběh o Russellovi, který si žije spokojený život. Má dobrou práci, milovanou manželku a krásnou dcerku. Jednoho dne přijde Russell o práci a stane se tak mužem v domácnosti, zatímco jeho žena Vivien získá dobře placené, ale časově náročné zaměstnání. Role se tedy obrátí a manželé se začínají odcizovat. Dá se ještě celá rodina zachránit?
Příběh, který se může stát komukoliv z nás. Příběh o každodenních radostech a starostech.
Knížka se čte velice dobře, okamžitě Vás vtáhne do děje. A i když má přes 500 stran, měla jsem ji za dva dny přečtenou.
První polovina knihy je trošku pomalejší, ale pak se rozjede a stále se něco děje. Na konec si rozhodně připravte kapesníky, budete je potřebovat.
Je to moje první kniha od Nicholase Sparkse a rozhodně si od něj musím přečíst i něco dalšího.

12.11.2019 4 z 5

Podivné přátelství Podivné přátelství Iveta Svobodová

Kniha o dvou příbězích propojená hlavními postavami. Policejní vyšetřovatel Luboš a mladá právnička, která přešla k policii, Kamila, spolu rozplétají zapeklité případy.
V prvním příběhu řeší vraždu mladé ženy, kdy se její bývalý manžel stane hlavním podezřelým. Kamila však věří v jeho nevinu a dělá vše pro to, aby ho osvobodili.
V druhém příběhu se Luboš vrací k případu z minulosti, kdy byl jeden z obviněných neprávem odsouzen. Pomocí přátel Luboš odhaluje, jak to tenkrát celé vlastně bylo.
Knížka v konečném pohledu není až tak špatná, ale úplně mě nepohltila a mám k ní několik výtek.
Hned na začátku prvního příběhu mě naštvala Kamila, protože udělala něco, co si jako policistka nemůže dovolit. Tím jsem si ji hned zprotivila.
V knize jsou stále všichni zamyšlení tak, že nevnímají okolí. Po třetí mi to přišlo vtipné, když to tam bylo už desetkrát, tak mi to vadilo.
Hodně často se v ději opakovaly stejné myšlenky, několikrát bych je klidně vynechala.
Co mi hodně vadilo bylo, že nesedí časová rovina. Jedna z postav se narodila v roce 1988 a v roce 2012 ji bylo podle knihy 27 let :-) A ještě mě zarazilo, zda byl v roce 1987 v Československu automat na kávu.
Každopádně zajímavý námět detektivky, překvapivý závěr a na můj vkus moc velký happy end.

09.11.2019 3 z 5

Krejčí z Osvětimi Krejčí z Osvětimi Martin Greenfield

Tato kniha je životopisem Martina Greenfielda. Jako třináctiletý se dostal do Osvětimi, kde přišel o celou rodinu. Válku přežil a když přišel rok 1948 rozhodl se, že emigruje do Ameriky. Tvrdá práce a velké cíle ho dovedli až k vlastní firmě, která šila pánské obleky, třeba i pro prezidenty a známe osobnosti.
Knížka mě oslovila, moc mě bavila a přečetla jsem ji za jedno odpoledne. Přišlo mi, jak kdyby mi můj děda vyprávěl svůj příběh. Bylo to osobní, lidské. Celý příběh měl spád a dozvěděla jsem se spoustu zajímavých informací. Třeba právě z módního průmyslu, o kterém jsem samozřejmě neměla ani tušení. Ale bylo to podáno tak, že mě to skutečně bavilo a zajímalo.
Příběh je také o tom, jak je důležité jít si za svými sny. Bonusem v knize jsou fotografie z autorova života.
Doporučuji si knihu přečíst, bylo to moc poučné.

03.11.2019 5 z 5

Zimní lidé Zimní lidé Jennifer McMahon

Děj knihy se odehrává v městečku West Hall ve Vermontu. Sledujeme ho v roce 1908, kdy je za svým domem nalezena zavražděná mladá žena Sára a v městečku se za podivných okolnostní ztrácejí lidé a obyvatele postihují různé tragedie. V současnosti městečko sledujeme z pohledu Ruthie, které jednoho rána zmizí matka a při jejím hledání nalezne v podlaze schovaný Sářin deník.
Kniha se odehrává ve dvou časových rovinách a děj vypráví více postav, tak se příběh dozvídáme z různých pohledů.
Knížka je velice čtivá, po překonání prvních stránek, kdy jsem měla trošku zmatek v čase a postavách, jsem se zorientovala, začetla a knihu nedala z ruky, dokud jsem ji nepřečetla.
Příběh je napínavý, překvapivý a autorka Vám postupně odhaluje další a další souvislosti.
Při čtení jsem rozhodně neodhalila všechny záhady, děj mě bavil, jen konec mě trošku zklamal. Ale i tak za mě super čtení.

03.11.2019 4 z 5

Pekárna v Brooklynu Pekárna v Brooklynu Julie Caplin

Novinářka Sophie se vydává na půlroční stáž do New Yorku. Nechává za sebou rodnou Anglii i nepříjemné vzpomínky. V Americe bydlí v malém bytečku nad pekárnou. A jelikož sama miluje vaření a pečení, netrvá dlouho a se sympatickou majitelkou Bellou se spřátelí a pomáhá ji v pekárně. Díky ní se také seznámí s Toddem, velice pohledným a šarmantním mužem. Ten odmítá jakýkoliv vážný vztah, ale ani Sophie o lásku nestojí, tak se z nich snad stanou alespoň přátelé.
V knize poznáte Brooklyn, Manhattan i další části New Yorku a dočtete se o spoustě lákavých jídel, dortů, pití....
Jedná se o volné pokračování Kavárny v Kodani a musím říct, že ta se mi líbila o něco víc. I Pekárna v Brooklynu je pohodová, vtipná a romantická a pokud se chcete dopřát právě takový odpočinek u čtení, tak směle do toho.
Určitě si ráda přečtu i chystanou novinku Cukrárna v Paříži.

01.11.2019 3 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Úspěšná PR managerka Kate se rozejde po podrazu se svým přítelem Joshem. A navíc v práci dostane nelehký úkol - sehnat šest novinářů, kteří s ní odjedou do Dánska, aby za pár dní pochytili pohodový život a dánský životní styl hygge.
Vtipný, romantický příběh o lásce, štěstí a cestování. Od knížky jsem dostala přesně to, co jsem od dní očekávala - pohodové čtení.
Dánsko je v příběhu popsáno tak, že máte chuť okamžitě tam vyrazit a zajít si do kavárny na něco dobrého.
V knize nečekejte žádné hluboké myšlenky, žádné velké zvraty. Ale kniha Vás opravdu chytne na první stránce a pohodově ji proplujete až nakonec.
Jednu hvězdičku strhávám za konec, který se zbytečně protahoval a hledal další zápletky, které už byly zbytečné.
Tato kniha je první ze série Romantické útěky a já si rozhodně přečtu i další díly.

28.10.2019 4 z 5

Jáma Jáma C. J. Tudor

Joe se přestěhuje zpět do rodného města, protože se vrací jeho minulost. Před 25 lety se ztratila jeho sestra, přišel o otce a nyní se v Arnhillu děje něco divného.
Víc k této knize ani nejde napsat, aby se neprozradil děj. Anotace dobrá, kniha podle mě ne. Ze začátku mě hned chytla, vtáhla do děje, chtěla jsem vědět, jak to bude dál. Ale prostřední část bylo jen zdlouhavé opakování všeho, co jsme už věděli, Joeyho myšlenky stále dokolečka.
Konec autorka chtěla ještě zamotat a udělat překvapivý, ale ani tak se žádné wow nedostavilo.
Pro mě bohužel zklamání, čekala jsem víc.

27.10.2019 3 z 5

Možnosti milostného románu Možnosti milostného románu Jan Němec

Autobiografická kniha Jana Němce o vztahu, o lásce, o milostném román(k)u, o jeho konci. Otevřený a upřímný příběh, kde nám autor nechává nahlédnout do svého života. Upřímně pro mě byl příběh nezajímavý, nebavil mě. Ale musím ocenit styl, jakým je kniha udělána. Autor střídá minulost se současností i budoucností, kapitoly prokládá články z internetu, úryvky z děl jiných spisovatelů, vlastní rozhovor o této knize uprostřed knihy,... Prostě v tomto směru se rozhodně nudit nebudete.
Určitě doporučuji si přečíst, nižší hodnocení je pouze můj osobní "problém" s tématem.
P.S. tříděný odpad z milostné korespondence mě fakt dostal :-D

24.10.2019 3 z 5

Sucho Sucho Neal Shusterman

Jednoho dne ráno se probudíte a neteče voda. Nejdřív si z toho moc neděláte, ale když zjistíte, že je to vážné, na spoustu věcí je již pozdě. Hlavní hrdinka Alyssa se tak vydává s dalšími lidmi na cestu, aby našli vodu. Cesta je to nelehká, plná nebezpečí. Díky tomu budete celou dobu v napětí a budete "hltat" další a další stránky, abyste zjistili, jak to celé vlastně dopadne.
Závěr byl na mě dost rychlý, klidně bych přidala ještě alespoň 50 stránek a více bych to rozvedla.
Každopádně knížka má opravdu silné téma, protože se to prostě může stát i nám a ani to nemusí tak dlouho trvat. Člověk si uvědomí, jak je voda důležitá a není samozřejmost ji mít.
I když je knížka Young adult, určitě doporučuji všem si ji přečíst.

20.10.2019 4 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Román podle skutečných událostí. Příběh o slovenském Židu Laleu Sokolovi. Ten se dostal do Osvětimi, kde se stal tatérem a tetoval čísla na předloktí ostatních vězňů. Na pozadí tohoto příběhu a hrůzného místa se Lale v koncentračním táboře zamiluje. Lalea v knize sledujeme od transportu do Osvětimi až po konec války. A v poslední kapitole je shrnutý jeho život.
Příběhů z období druhé světové války a z koncentračních táborů jsem již několik přečetla a musím říci, že tato kniha byla pro mě nejslabší. Samotný příběh by byl dobrý, ale způsob zpracování mi vadil. Bylo to napsáno velice plytce, málo emocí, málo propracované postavy, vůbec mě to nezasáhlo tak, jako jiné knihy na toto téma.
Těšila jsem se na novou knihu Cilčina cesta od této autorky, ale po této knize ji asi ani číst nebudu.

18.10.2019 3 z 5

Je to i můj život Je to i můj život Jodi Picoult

Příběh o sestrách Kate a Anně. U Kate byla ve dvou letech diagnostikovaná leukemie a rodiče se rozhodli, že si pořídí další dítě, ale tentokrát geneticky vybrané z embrií tak, aby vyhovovalo pro Kate jako dárce. Tak se Anna ve svých 13 letech ocitla v nemocnici již tolikrát, aby mohla Kate darovat krev, kostní dřeň, leukocyty... až se jednoho dne vzepře a již nechce nadále být jen "výrobcem" buněk pro svou sestru, ale chce být vnímána jako samostatná lidská bytost.
Opět další, emocionálně silný, příběh, jak jen to Jodi umí. Perfektně vykreslené nemocniční prostředí. Jednotlivé postavy budete buď milovat nebo nenávidět. Hodně lidí zmiňuje, že nechápe chování matky děvčat, ale musím říct, že já jako matka dvou dětí jsem jí často naprosto rozuměla, ale zároveň jsem chápala i Annu, proč to udělala.
Obzvláště na konec knížky si připravte hromadu kapesníků, nečekaný konec, který Vás zasáhne. Brečela jsem jako želva. Jodi Picoult opět nezklamala.

16.10.2019 5 z 5