evilunicorn evilunicorn komentáře u knih

Čarodějčin syn Čarodějčin syn Kelly Barnhill

Krásná pohádková fantasy,kde autorka nešetří nápady a vypráví svým způsobem dojemný příběh.Nevím, jestli bych styl, jímž je kniha napsána přirovnával k Neilu Gaimanovi jak slibuje obal,na mě ta kniha působila spíš Hobitovsky :).Nicméně kniha ve mě zanechala pocit lehké melancholie ze všech těch ztrát a odchodů v příběhu. Ale příběh je to krásný, to ano.

15.06.2021 4 z 5

Smrtící útes Smrtící útes Gregg Dunnett

Výborný čtivý thriller,postavený na vyprávění z pohledu 11tiletého chlapce.Musím autora pochválit i za postavu vyšetřovatelky,která působila velice civilně a lidsky. Navíc celý příběh mi přišel v rámci žánru poměrně uvěřitelný a to vždy oceňuji.Finále bylo skvěle vygradované,třešnička na dortu je fungování dvojice bývalá plavkyně vs. chlapec s fobií s vody. Jeden z těch výjimečných a originálnějších thrillerů.

15.06.2021 5 z 5

Emma, faun a zapomenutá kniha Emma, faun a zapomenutá kniha Mechthild Gläser

(SPOILER) Knihu jsem si půjčil hlavně díky anotaci, která mi přišla zajímavá, a i zběžný pohled do knihy mi přišel nadějný. Bohužel jak se ukázalo, musel jsem se strefit zrovna do těch lepších částí textu. Tohle bylo děsivě nudné,prošpikované samými cukrbliky a plesy a zamilovanými povzdechy až jsem měl chuť knihu odložit. Ano, nejsem cílová skupina, ale něco tak přeslazeného a naivního se snad nemůže líbit nikomu. Rozhodně nejhorší fantasy, jaké jsem kdy četl (a že jsem jich už za svůj život přečetl!). Jo, a víte co? Živého fauna se nedočkáte.

05.06.2021 2 z 5

Mukl Mukl Petra Čeřovská

Byť tahle kniha není psána vytříbeným literárním stylem a zřejmě nikdy nevyhraje žádnou cenu, o to víc má hodnotu vypovídající.To, čím si tahle rodina prošla je samo o sobě obviněním a soudem komunismu. Nezbývá než se zasadit, aby se tohle už nikdy neopakovalo. Po dotčení knihy jsem měl slzy v očích.

05.06.2021 5 z 5

Milé dítě Milé dítě Romy Hausmann

Koncepce příběhu je výborná, nápad skvělý, měl jsem několik teorií jak by to mohlo celé být, a netrefil jsem ani jednu. A to je přesně to, co očekávám od dobrého thrilleru. Nicméně, některé věci mi při čtení vadily, a to především způsob retrospektivních pohledů, které často nabourávaly tempo příběhu. Druhá věc která byla do očí, bylo střídání přítomného a minulého času i třeba v jedné větě, ale to bych spíše přikládal na vrub překladu. Celkově velmi dobrá kniha,byť na absolutní špičku v žánru to není.

26.05.2021 4 z 5

Půl světa Půl světa Joe Abercrombie

Druhý díl trilogie vnesl do příběhu trochu vážnější notu,víc politikaření a nové postavy. A byť se Trnka někdy chová jako spratek a Brand je takový Mirek Dušín z Rychlých Šípů, příběh funguje výborně a rozehrává na šachovnici děj, jenž jistě vyvrcholí ve třetím dílu. Na YA velmi dobré, pocitově bych to přirovnal k sérii Jiskra v popelu. Autor si mě svým stylem psaní získal, bavil jsem se po celou dobu čtení.

26.05.2021 5 z 5

Půl krále Půl krále Joe Abercrombie

Moje první zkušenost s autorem a jsem rád,že velice příjemná.Příběh není sice nějak složitý,ale je to akční, svižné a skvěle se to čte.A navíc,ten cynismus!! Nádhera,v interakcích mezi postavami to výtečně funguje a sám Jarvi taky nejde pro sarkasmus nějak daleko.Bavilo!

17.05.2021 5 z 5

Úniková hra Úniková hra Megan Goldin

Naprosto průměrný a předvídatelný thriller..

17.05.2021 3 z 5

Zima čarodějnice Zima čarodějnice Katherine Arden

Důstojné zakončení celé trilogie, byť mám pocit,že se z příběhu docela vytratila ponurost prvního dílu a epičnost druhého.Několik nových postav vnáší do děje dynamiku,ale nemůžu se ubránit dojmu,že ta kniha je tak trochu nastavovaná a děj poslepovaný a sešitý příliš horkou jehlou.Jako promarněnou šanci vidím naopak rodokmen hlavní hrdinky,o tom bych se dozvěděl rád více.A největší klišé..? Hádejte jak přimějete boha smrti vzpomenout si,no?

10.05.2021 4 z 5

Imaginární přítel Imaginární přítel Stephen Chbosky

Chápu proč jsou z téhle knihy lidé tak rozčarovaní,ale mně to neskutečně sedlo.Jasně, ten příběh má v podstatě tři části a kdo čekal prvoplánový horor,ten musel být od druhé poloviny určitě otrávený.Mě naopak bavilo jak se příběh vyvíjel,ani chvíli jsem se nenudil.Velmi čtivé,a to říkám s vědomím,že kniha je přirovnávána k stylu psaní S.Kinga, kterého já osobně moc nemusím.Zajímavě bylo využito i náboženských témat (tady si myslím,že asi většina čtenářů ani možná nepochopila postavu a význam syčící paní například). Nicméně Chboského vize pekla je děsivá,a trochu mi přijde inspirovaná Dantovo peklem.Nikdy bych si nemyslel, že slova "epický" a "horor" mohou být v jednom spojení,ale tady se to povedlo.Bavilo,až sám jsem překvapen jak moc.

10.05.2021 5 z 5

Noci běsů Noci běsů Kateřina Šardická

Tak tohle bylo skvělé.Po dlouhé době jsem měl při čtení knihy husí kůži.Příběh posazený do odlehlé vesnice sliboval hutnou atmosféru,a musím říct,že z mého pohledu se jí autorce podařilo využít na 100 procent.Zajímavý námět obohacený slovanskou mytologií mi učaroval.Zároveň ale musím vyzdvyhnout i skvěle napsané vedlejší postavy, jenž na půdorysu lidských tragédií úžasně doplňovaly samotný děj.Některé scény ve vesnici na mě působily téměř až "Mornštajnovsky". Paráda,tak má fantasy vypadat.Zasloužený plný počet.

02.05.2021 5 z 5

Pojídačka hříchů Pojídačka hříchů Megan Campisi

Jak jsem se na knihu těšil,tak jsem zklamaný.Z mého pohledu kniha téměř bez děje,k žádné z postav jsem si během četby nedokázal vytvořit hlubší vztah, zápletka krotká.Mnoho věcí je jen naznačených a nedotažených ( nevlastní otec, Venkovský balík,Černoprsťák). Spousta postav,s dějem v podstatě nesouvisejících..A přitom to mělo takový potenciál..Ale abych jen nekritizoval, vyzvednu popis alternativní Anglie a samozřejmě originální "poslání" hlavní hrdinky.To je ale asi tak vše, pro mě zklamání.

25.04.2021 3 z 5

Mrchožrout Mrchožrout Jack Heath

Za mě docela milé překvapení! Taková svižná thrillerová jednohubka,se spoustou zvratů, čtivá a napínavá až do samého konce.Obzvlášť vrahův motiv byl překvapivý a originální.Nečekal jsem to,ale tahle útlá kniha si plný počet plně zaslouží.

25.04.2021 5 z 5

Katova dcera a král žebráků Katova dcera a král žebráků Oliver Pötzsch

Tohohle sveřepého, podmračeného a zabejčeného kata a jeho prostořekou a vznětlivou dceru prostě nejde nemilovat! Oliver Pötsch mi opět naservíroval úžasný příběh plný spiknutí, mučení,lesku i bídy Řezna a zajímavých postav.Tohle je prostě slast číst.. Originální,se skvělou zápletkou,nenudil jsem se ani minutu.

15.04.2021 5 z 5

Řetěz Řetěz Adrian McKinty

Vzhledem k tomu,jak byla tato kniha chválena a jaký kolem ní byl hype,jsem čekal mnohem víc.Ano,je to originální námět a je to poměrně čtivé,ale kromě prvních několika výborných kapitol a retrospektivního vyprávění v druhé části knihy,jsem na ní neshledal nic,co by stálo za delší zapamatování.Pro mě spíš zklamání,v žánru thrilleru lehký nadprůměr.

08.04.2021 3 z 5

Hyperion Hyperion Dan Simmons

Odkládám na straně 200, nemá cenu se trápit.Jak jsem se na knihu těšil,tak mě postupně její čtení ubíjelo, až jsem se do něj musel nakonec nutit..

02.04.2021

Dětské zoubky Dětské zoubky Zoje Stage

Zajímavé téma,z kterého se ale dalo vytřískat trochu víc.Především atmosféra by mohla být ještě o něco temnější s lehkým nádechem mysteriózna.Postava Suzette mi chvílemi lezla docela na nervy svým ustrašeným sebeobviňováním,ale celkově je to zajímavý příběh.Pár scén bylo opravdu vymyšlených dobře,ale kniha jako taková nešokuje tak,jak asi autorka plánovala.Velké překvapení pro mě byl konec.. zvláštní rozuzlení bez jakéhokoliv zvratu..Ale i tak je to slušně napsaný psychologický thriller.Ale pokud plánujete založení rodiny,moc vám ji nedoporučuji ;)

24.03.2021 4 z 5

Říše Říše Roman Bureš

Pátá kniha, kterou jsem přečetl od autora a musím říct,že tak temnou,depresivní a ponurou četbu jsem nečekal.Je znát,že Bureš má za sebou i historické romány- dokáže výborně vystihnout atmosféru doby(byť fiktivní).Je to čtivé a akční,se špetkou sci-fi a člověk si jen může říkat "Díky Bohu,že to těm náckům nevyšlo". Bavilo mě to,i když Inferium mi bylo asi přece jen bližší. Pořadí částí mi nevadilo,ba právě naopak.. užíval jsem si,jak autor postupně odkrýval minulost a souvislosti.A co víc, druhá část se mi líbila asi trochu víc, stylem psaní a atmosférou mi tak nějak připomněla Mornštajnovou.Roman Bureš roste s každou další knihou a nezbývá než si to pořádně užít.

24.03.2021 4 z 5

V kleci V kleci Ellison Cooper

Kdo si přečetl autorčin životopis ví, že Cooper v knize využila všech svých znalostí,a já musím říct, že je využila naprosto bravurně.Tuctových thrillerů o masových vrazích jsou desítky,ale tady se autorce povedlo něco výjimečného.. Téměř až zběsilé tempo,mě nenechalo vydechnout,spousta zvratů, avšak natolik inteligentních,že člověk neobracel oči v sloup (jak už to někdy u těchto knih bývá), trocha mystiky a v neposlední řadě důvod, proč vrah vlastně zabíjel.To jsou atributy, které tuhle knihu zvedají vysoko nad průměr žánru.Musím ocenit i sympatickou hlavní hrdinku.Tohle mi sedlo a i díky krátkým kapitolám jsem knihu doslova zhltnul.Výborné!

15.03.2021 5 z 5

Probudím se na Šibuji Probudím se na Šibuji Anna Cima

Musím se přiznat,že i přes veškerou snahu mi japonská a potažmo i asijská literatura moc nesedí.Proto jsem čtení této knihy dlouho odkládal, domnívajíce se,že autorčin styl bude kopírovat právě japonské autory.Jaké bylo ale moje překvapení,když jsem zjistil,že příběh je velmi čtivý, zábavný a s lehkým nádechem humoru!Z mého pohledu svěží a osvěžující dílko.Příběh mě bavil,i když konec mi přišel zbytečně useklý.Jako prvotina výborné, až později jsem zjistil,že kniha byla oceněna,což si bezesporu zaslouží.

15.03.2021 5 z 5