evilunicorn evilunicorn komentáře u knih

Zymovrat Zymovrat Andrew Caldecott

První díl jsem ohodnotil třemi hvězdami,ale zpětně musím říct,že jsem té knize křivdil..Zymovrat se nese v podobném duchu jako jeho předchůdce.Je znát,že autor je zároveň historik, příběh má velmi propracovanou historii, kterou nám postupně odhaluje.Asi to nebude fantasy pro každého,ale je to naprosto originální a mnohovrstevný příběh,kde je spousta odboček od hlavní linky děje,ale které jsou ve výsledku velmi důležité.Trochu mě mrzí,že se skupina z prvního dílu tak trochu rozpadla a každý jede víceméně na sebe, některých postav a jejích osudů mi přišlo líto..Ale napsané je to úžasně,tady se rodí příběh epických rozměrů.Mezi klasickou fantasy určitě série která stojí za pozornost.

05.03.2021 5 z 5

Ta přede mnou Ta přede mnou J. P. Delaney (p)

Originální thriller jak prostředím,tak zápletkou.Knihu jsem přečetl jedním dechem,nedalo se od ní odtrhnout.Podle mě by přesně takhle měl fungovat thriller, nepředvídatelný, temný s nádechem tajemna a s originálními zvraty.Zasloužený plný počet!

05.03.2021 5 z 5

Stanice 11 Stanice 11 Emily St. John Mandel

Nepamatuji si,že bych se někdy v knize tak spletl!!Musím se přiznat,že mě odrazovala už barva knihy spolu s jejím přebalem, který ve mě vyvolával pocit jakéhosi YA melodramatu.Víc jsem se snad ale splést nemohl! Naprosto úžasná kniha, lidsky dojemná,jenž vás donutí přemýšlet nad pomíjivostí všeho na čem si zakládáme,a na tom, jak spolu věci souvisí.Vůbec mi nevadilo,že linka "po apokalypse" nedostala tolik prostoru, příběh "před" by celou knihu utáhl sám.A to jak autorka celý příběh pospojovala,ty různé detaily a drobnosti..to mi vyrazilo dech.Za mě plný počet, skvělá kniha.

16.02.2021 5 z 5

Mengeleho Zoo Mengeleho Zoo Gert Nygårdshaug

Uf,tedy upřímně..měl jsem co dělat,abych knihu neodložil.Sice jsem přihlédl k tomu,že je to kniha staršího data (1994,u nás až v roce 2018) ale i přesto mi to přišlo celé zdlouhavé, naivní, nereálné, nedomyšlené a zatraceně levičácké.I když je toto nadčasové téma,a ano, lidé si pod sebou řezají větev,dalo se z tohoto tématu vytěžit mnohem více.Pro mě jasné zklamání,dvě hvězdy dávám za první dvě kapitoly, které jsou jako jediné
z knihy výborné.

09.02.2021 2 z 5

Odpusťte mi, váš Leonard Odpusťte mi, váš Leonard Matthew Quick

I když jsem čekal něco úplně jiného, kniha mě bavila a zaujala.Sednul mi styl psaní i to, jakým způsobem nastavuje dnešní společnosti zrcadlo.Není to kniha pro každého,to ostatně dokazují i rozdílná hodnocení zde,ale mě se někde hluboko dotkla.Odnáším si z ní myšlenku,že někdy k tomu abyste zachránili život stačí docela málo.. třeba jen zvednout telefon.Pro mě silná kniha.

09.02.2021 5 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Tak tohle mi vážně sedlo!Už dlouho jsem se tak u knihy nenasmál.Oddychovka, která zvedne náladu a vykouzlí úsměv.

29.01.2021 5 z 5

Medová smrť Medová smrť Hanni Münzer

Když si odmyslíte poměrně dost historických nepřesností a bot a budete ten příběh brát jako čistou historickou fikci,tak ten příběh má docela slušný potenciál.Především bych rád vyzdvihl dilemata, s kterými musely postavy bojovat a s nimi spojený vývoj příběhu. Kniha sice ke konci trochu ztrácí dech a je podle mě až příliš rychle ukončená,ale celkově to bylo milé překvapení.

29.01.2021 4 z 5

Saturnin se vrací Saturnin se vrací Miroslav Macek

Jelikož originálního Saturnina znám pouze z filmu, respektive ze seriálu, nedokážu plně posoudit rozdíl mezi oběma knihami.Nicměně za sebe můžu říct,že mě příběh bavil, téměř po celou dobu jsem měl na tváři úsměv a bavil se.Po všech těch thrillerech,scifi, fantasy a beletrii,to pro mě bylo jako balzám na duši.Milý, laskavý humor se špetkou toho anglického.

14.01.2021 4 z 5

V zajetí zimy V zajetí zimy Naomi Novik

(SPOILER) Umím si představit, že spoustu lidí odradí nikam nespěchající styl vyprávění, nicméně to je právě to, díky čemu postavy doslova rostou před očima.Sám jsem měl někdy při čtení pocit že,abych tak obrazně řekl,plavu v medu.Ale jak děj postupuje, nabírá pomalu obrátky a finále je přesně takové, jaké od pohádkové fantasy čekáte.Oceňuji,že ačkoliv je to příběh žen,nevyznívá nijak trendově ani feministicky,ale velmi reálně se všemi pochybnostmi a obavami.Několik věcí mě sice zamrzelo ( souboj Černoboha s králem Staryků vyprávěný očima dítěte), ale něco mě naopak nadchlo (myšlenka že ve zlatě se ukrývá síla slunce a jara)...Noviková je výborná vypravěčka,o tom žádná,přesto musím říct,že Ve stínu hvozdu se mi líbilo přece jen o něco víc.Suma sumárum, hodně povedená kniha,ale asi ne pro každého.

14.01.2021 4 z 5

V temnotě V temnotě Cara Hunter

Musím autorku pochválit za neotřelý a originální nápad na námět knihy.Také oceňuji,jak vykreslila práci celého policejního oddělení, obvyklá formule jednoho vyšetřovatele,co vše odhalí sám totiž není příliš věrohodná.Na druhou stranu právě členění mezi jednotlivé postavy příběhu podle mě ubíralo na dravosti a drajvu a i když objektivně uznávám,že všechny ty vyšetřovací slepé verze byly důvěryhodné a zajímavé,ve výsledku jich bylo tolik,že jsem při jejich čtení cítil jistou otupělost.Kdyby si kniha udržela čtivost posledních 30ti stran bylo by to rozhodně na plný počet.Nápad výborný,ale zpracování mi prostě nesedlo.. mrzí mě to,na tuhle knihu jsem se hodně těšil.

04.01.2021 3 z 5

Spící obři Spící obři Sylvain Neuvel

Tohle sci-fi mě hodně překvapilo! Nejenom neotřelým námětem,ale i formou, jakou je kniha napsaná.Právě díky ní totiž děj neuvěřitelně ubíhá a co víc,po celou dobu příběhu si drží doslova zběsilé tempo.Charaktery postav se odhalují v rozhovorech, takže ani absence sáhodlouhých popisů knize nikterak neškodí.Za mě velmi svěží,z komfortní zóny žánru vystupující, originální sci-fi.

29.12.2020 5 z 5

Oceán na konci uličky Oceán na konci uličky Neil Gaiman

Tohle je tak zvláštní kniha..chci říct,je skvělá,ale.. prostě zvláštní.Kdo četl třeba autorovu Nikdykde nebo Koralínu ví, že Neil Gaiman má svůj vlastní osobitý styl a jeho fantazie je doslova bezbřehá.A na této knize je to obzvlášt znát.Nemůžu si pomoct,ale na mě ten příběh působil chvílemi až.. já nevím,jako metafyzická abstrakce,což jen dokazuje jak výborný spisovatel Gaiman je.Jen si ještě dovolím poznámku.. Zajímalo by mě, jestli jsem jediný,komu Hemptostockovic rodina připomněla Bábi Zlopočasnou, Stařenku Oggovou a Toničku Bolavou-čarodějky z pera dalšího mistra fantasy,Terryho Pratchetta.Majstrštyk!

29.12.2020 5 z 5

Mise Saturn Mise Saturn John Sandford (p)

Proklatě dobře napsané sci-fi!Tahle kniha ukazuje,že i na poměrně známém půdorysu setkání s mimozemskou inteligencí lze napsat neotřelý a originální příběh plný napětí, zvratů a technických vychytávek tak,aby výsledkem byl naprosto špičkový zážitek ze čtení.Oceňuji také pohled jaký kniha vnáší do zákulisí politiky okolo vesmírných letů,za všemi těmi vznešenými řečmi a pozlátkem.Bravo, výborná kniha, doporučuji všem.

19.12.2020 5 z 5

Jáma Jáma C. J. Tudor

Za mě o třídu výš než Kříďák.Autorka výtečně pracuje s napětím a tajemnem,a přitom se nebojí zapojit i taková témata jako je třeba šikana.Kniha je velmi čtivá, příběh člověka vtáhne od první strany.Dokonce mi ani nevadilo,že myšlenka té pohřební komory nebyla nějak rozvedená.. naopak, vítám že zrovna tady je ponechán prostor pro vlastní fantazii a domněnky.

19.12.2020 5 z 5

Krutý princ Krutý princ Holly Black

Ačkoliv nejsem absolutně,ale opravdu absolutně,cílová skupina téhle knihy, zbožňuju fantasy a jelikož mě námět docela zaujal ( a také místní hodnocení),rozhodl jsem se po ní sáhnout.No, přiznám se,jsem zklamaný.Holly Black znám ze spolupráce na Kronikách rodu Spiderwicků, takže na jistou formu dětinskosti jsem byl připraven,ale tohle.. Na můj vkus opravdu až příliš dětské, příliš jednoduché, naivní a prostinké.Průměr knihy zvedají v podstatě jen dvě scény (SPOILER!)- Překažená korunovace a odhalení původu Doubka,a to je pro mě prostě vážně málo.Navíc to věčné popisování oděvů mi už ke konci vážně lezlo krkem.Chápu,že ta kniha je v podstatě určena dospívajícím dívkám,ale když to srovnám s jinými YA knihami,tak tohle prostě neobstojí.Půl hvězdy za mapu,ty jsou moje slabina.

14.12.2020 3 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Za mě lepší,než Prvok, Šampon...Hartl úsměvně a odlehčeně nahlíží na život a sex a pokušení z něho pramenící.Ve vážnějších situacích netlačí na pilu a úspěšně se tak dokáže vyhýbat patosu,k němuž mají knihy podobného typu sklon.I přesto si ale myslím,že kniha mohla být o čtvrtinu klidně kratší.. Trochu rozpačitý jsem z konce,ale to je jen můj pohled.Navzdory výtkám jsem si příběh opravdu užil.

03.12.2020 5 z 5

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

Jasně, tahle dvojice skrývající se pod pseudonymem Kepler je naprosto skvělá.Kdysi jsem četl Písečného muže a Stalkera a tak jsem už věděl,že dostanu zatraceně dobrý thriller,ale tohle jsem opravdu nečekal.Možná je to tím,že jde o první knihu ze série,nebo jsem prostě nebyl dostatečně připravený,ale tahle kniha,to je opravdu jízda.Skvěle napsané,bez vaty, strhující děj a přitom natolik originální,že strčí většinu podobných knih hravě do kapsy.Kratší kapitoly sekají děj právě tak akorát, abyste si řekli "tak ještě jednu dám". Velmi dobré, tohle je diamant mezi thrillery.

03.12.2020 5 z 5

Historie včel Historie včel Maja Lunde

I přes zjevný ekologický podtext,autorka téma včel používá spíš jen jakousi berličku za jejíž podpory rozehrává dramata v rodinách odehrávajících se v různých dobách a společenských postaveních.Výborně vypointované a pospojované vyprávění, které ve mně vyvolalo otázky typu "co je vlastně důležité" a " na čem ve skutečnosti záleží nejvíc". Kniha se četla jedním dechem, styl autorky mě velmi bavil.. přímočaré a přesto hluboké.

20.11.2020 5 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Mám z téhle knihy docela smutný pocit.Petra Dvořáková píše o místě,kde si lidé vidí až do talíře a kde vztahy mezi nimi utvářela příkoří minulých dekád společně s vlastními předsudky.Autorka nastavuje tomuto společenství ne vždy lichotivé zrcadlo, někdy až téměř stylem pavlačových drbů.Samotná kniha byla velmi čtivá,nápad s nářečím mi přišel velmi osvěžující.Co mohu malinko vytknout,bylo velké množství jmen na M a J,ale to je jen spíš taková piha na kráse.

20.11.2020 5 z 5

Bivoj běsobijce Bivoj běsobijce Juraj Červenák

Vždycky jsem si říkal,že staroslovanské legendy a mýty by byly skvělým zdrojem pro originální fantasy.A bum,pak jsem v knihovně narazil na tuto knihu! Příběh jsem si obrovsky užil,a byť nejsem úplným fanouškem takovýchto hrdinských fantasy,knihu jsem přečetl jedním dechem.Autor dokázal vymyslet příběh doslova nabitý akcí,zabydlet jej úžasnými tvory,postavami a starými bohy, svádějícími mezi sebou líté boje,to všechno v naprosto strhujícím tempu.A posledních zhruba 40 stran!? Pro mě doslova vyšperkované vyústění! Výborně, skvěle jsem se bavil!

10.11.2020 5 z 5