Evina.Cetba Evina.Cetba komentáře u knih

Anděla Merici - Charisma ženy v životě církve Anděla Merici - Charisma ženy v životě církve Maria Paola Angeli

Dětství SVATÉ ANGELY MERICI (narozena r.1474) : v 5.letech naslouchala předčítání z duchovních knížek o svědcích a pannách. Později: Přitahovala jí střídmost (pila jen vodu, nejedla maso, jen chléb, ovoce a zeleninu), v zimě odmítala topit, v létě snášela velká horka, postila se, nosila cilicium. Zaujal ji zvlášť příběh sv.Kateřiny a ještě více sv.Voršily, britské princezny, panny a mučednice, nebojácné velitelky 11 panen... (Voršila žila v panenství s 11 pannami, vyučovala pohanské ženy Boží lásce. Nakonec byly krutě zavražděny.) Anděla zemřela roku 1540. Založila Společenství panen, dívky žily mimo klášter. Jsou to svobodné ženy Boží.

11.10.2018 5 z 5

Bez požehnání Bez požehnání Vlasta Javořická

Řekla jsem si, že si už musím od Vlasty Javořické dát na chvilku oddech. V poslední době jsem jejích románů a povídek přečetla víc než dost. A co se nestalo! Dcera mi přišla domů s veselou zprávou, že pro mě má dárek z knihovny, nese mi další Javořickou. Co naplat, pustila jsem se do četby. Tři pěkné povídky, to musím uznat. Jen už nahlas volám: "Hrníčku, dost! Přestaň! Fakt potřebuji pauzu, i když jsou dílka paní Javořické milé." :-)

11.10.2018 5 z 5

Básně Básně Jiří Wolker

Některé básně jsou posmutnělé, některé zpolitizované a přesto tak hezké! Je to proletářská poezie, ale nejenom to. Poštovní schránku jsme se učili ve škole nazpaměť.

05.10.2018 4 z 5

Návrat na panství Tyringham Návrat na panství Tyringham Rosemary McLoughlin

Ajajaj! Tohle se fakt nepovedlo. Přišlo mi, že knihu ani nepsala spisovatelka, ale s odpuštěním dítě z druhého stupně ZŠ, které se pokoušelo o slohovou práci. Hrozně nerada něco haním, ale vyjadřovací schopnosti autorky jsou opravdu chabé. Ani příběh mi nepřišel sympatický. Tento román opravdu nedoporučuji. Bohužel. P.S. - Panství Downton mám ráda, ale tento román ho opravdu nepřipomíná. Přirovnání k Panství je asi jen nakladatelským výkřikem, aby se jim kniha lépe prodávala.

02.10.2018 1 z 5

Rosemary má děťátko Rosemary má děťátko Ira Levin

Zajímavý děj s otevřeným koncem. Jsou asi tři možnosti, jak si domyslet závěr. Patrně to byl úmysl autora, nechat na čtenáři, ať se rozhodne sám: zda jde o psychicky nemocnou ženu nebo se události skutečně staly... A na čí straně je manžel Rose. Hororové knihy nečtu, ale tato klasika se mi líbila. Dostala jsem na ní doporučení od kamarádky, která jinak moc nečte. Kniha, která z módy asi nikdy nevymizí.

01.10.2018 4 z 5

Vyhaslý krb Vyhaslý krb Vlasta Javořická

Děj je utvořen vzpomínáním již staré Málči, která rekapituluje svůj předchozí život. Jsou tam půvabné momenty. Líbila se mi například píseň tatínka: "Nebudu se nouze báti, neb Bůh o mne pečuje, byť mě nechtěl přítel znáti, Bůh se ke mně schyluje."

29.09.2018 4 z 5

Básník s dětmi Básník s dětmi Eva Vrchlická (p)

Vzpomínková kniha napsaná Evou Vrchlickou, která nám popisuje některé příhody z dětství prožité se svým slavným otcem a sourozenci. Mrzí mě, že tuto půvabně ilustrovanou knihu Karlem Mullerem z roku 1956 již mnoho čtenářů nezná. Koupila jsem jí kdysi v antikvariátu dceři a i té celkem přirostla k srdci. Kniha obsahuje verše Vrchlického i malé Evy (říkal jí "Íf").

29.09.2018 4 z 5

Encyklopedie šlechtických rodů Encyklopedie šlechtických rodů Pavel Juřík

Konečně jsem mohla nahlédnout do této nádherně udělané encyklopedie. Abecedně seřazené šlechtické rody a časová období, kdy a kde žily + jaké měly poslední potomky. Členění na staré a nové šlechtické rody.
Pomůcka pro ty, kteří rádi navštěvují zámky nebo chtějí vědět bližší podrobnosti o aristokratech. Kniha končí nově ustanovenou šlechtou konce 19.stol. a začátek 20. století. Po 1. světové válce se šlechtické tituly zrušily a některá sídla i pozemky znárodnily dle dekretů tehdejšího prezidenta T.G.Masaryka.

29.09.2018 5 z 5

Dialogy o kráse Dialogy o kráse Platón

Platón formou dialogu se svými žáky vysvětluje své náhledy na umění a krásu.

28.09.2018 5 z 5

Dorothea vévodkyně Kuronská Dorothea vévodkyně Kuronská Helena Sobková

Historická četba, částečně beletristickou formou podané informace o matce Kateřiny Zaháňské (Dorothee Kuronské). Tato vévodkyně z malého Kuronska se mimo jiné hodně angažovala v politice. Dozvíme se i mnoho z jejího osobního života. Není to oddechovka, ale dozvěděla jsem se spoustu faktů.

27.09.2018 5 z 5

Básně - výbor z díla Básně - výbor z díla Sergej Alexandrovič Jesenin

Miluji verše básníka S. A. Jesenina, zvláště ty o lásce a přírodě.

26.09.2018 5 z 5

Kateřina Zaháňská Kateřina Zaháňská Helena Sobková

Poměrně náročná četba s mnohými historickými fakty, které jsem neznala. Rozhodně to není červená knihovna.
V knize je rodokmen Kateřiny vévodkyně Zaháňské i rodokmen knížecího rodu Metternich-Winneburga.

26.09.2018 4 z 5

Zavolejte sestřičky Zavolejte sestřičky Jennifer Worth

Doporučuji všem si to přečíst. Co kapitola, to příběh. Někdy veselý, jindy smutný. Mladá porodní asistentka nabírá zkušenosti.

25.09.2018 5 z 5

Hrad ve Skotsku Hrad ve Skotsku Julie Caplin

Izzy zdědila skotský hrad a má společně s matkou představy, jak ho zařídí jako hotel, zrekonstruuje ho, zvláště se zajímá o kuchyni, protože byla na kuchařských kurzech. Jediný ubytovaný platící host je fešný spisovatel a profesor, který ovšem potřebuje klid na práci. Série mi byla doporučena jako bezva odpočinková literatura o cestování a poznávání nějaké země, jinak typická četba pro ženy. Já jsem také turistkou a ráda poznávám nové kraje, tak jsem se do toho tedy ze zvědavosti pustila. :)

15.02.2024 2 z 5

Tlumočníkova dcera Tlumočníkova dcera Teresa Lim

Moc dobře napsaná historická sága o jedné čínské rodině. Hodně postav, hodně politiky, válka Číny s Japonskem, 20.st. K tomu dobře popsaný asijský způsob života a jejich tradice.
Spisovatelka T.Lim vzpomíná na své předky. Dětství prožila v Singapuru. Jako dospělá se pokoušela začlenit do anglické společnosti.
Dědeček byl tlumočník a nadužíval opium. Tehdy zkraje 20.st. se běžně užívala droga, která umožnila lidem přežít těžkou dřinu i nesnáze, bohužel také vzala mužům sílu a nakonec i vítězství.
Nejvíce mi oslovil osud hrdé pratety, která dobrovolně zůstala bezdětná a neprovdaná a jako mladá žena se živila nejvýnosnější prací, určené jen dívkám, v mládí ručně zpracovávala hedvábí, čímž uživila sebe i celou početnou rodinu.
To jsem se dozvěděla, to a další zajímavé informace. A hlavně jsem si pěkně početla. Můžu jenom doporučit.

12.09.2023 5 z 5

Snaha mladého, přecitlivělého herce Dana Krejčíka mluvit s nadhledem o udržení vztahu se svým životním partnerem Matějem Stropnickým, s nímž rekonstruuje zámek v Osečanech. Různé životní příhody a situace, i z jeho dětství. Přečetla jsem během dvou dnů. Bavilo mi to.

11.05.2023 5 z 5

Wessexské povídky Wessexské povídky Thomas Hardy

Povídka Kazatel na scestí o naivním, nezkušeném faráři, který se zamiluje do nevhodné partie, konkrétně tajemné, vypočítavé paní domácí, která s ním manipuluje. Četba na pokračování, ČR Dvojka.

12.02.2023 5 z 5

Setkání s Dianou Phipps Sternbergovou Setkání s Dianou Phipps Sternbergovou Dana Huňátová

Dokumentární formou psaná biografie o hodně zajímavé aristokratce Dianě Phipps Sternbergové, (její matka Cecilie Sternbergová románovou formou sepsala vlastní krásný autobiografický román) byla s rodinou z totalitního Československa vyhnána do zahraničí. Diana se uchytila v zahraničí (USA, Jamajka, Londýn), uměla dobře navazovat styky, zvláště s umělci, a měla dobrý vkus, díky čemuž se stala známou a nadanou bytovou designérkou.
Do Čech se navrací, aby pomohla ČR (stýkala se s Olgou a Václavem Havlem, pomáhala manželům zdarma zařídit interiérové místnosti na Lánském zámku a Pražském hradě). Zažádala si o restituci zámku v Častolovicích a Zásmucích, zrekonstruovala je a na interiérech ještě stále pracuje. Žila dlouho v Anglii a nyní pobývá v Častolovicích.
Snaží se na sebe neupozorňovat, je přirozená, chodí elegantně uměřeně oblékaná a přesto na sebe dokáže strhnout pozornost, v kladném slova smyslu vyčnívá. Umí několik svět.jazyků.
Kniha má málo stran, hodně faktů a fotografie, které dobře doplňují text.

17.12.2022 5 z 5

Co přináší řeka Co přináší řeka Nancy Cato

Seriál se mi líbil mnohem víc, byl můj oblíbený, své sehráli i sympatičtí herci. Tady je hodně popisů, pořád tam autorka popisuje přírodu, děj se přitom vleče. V psané podobě průměr.

25.08.2022 3 z 5

Po boku - Třiatřicet manželek našich premiérů (1918–2012) Po boku - Třiatřicet manželek našich premiérů (1918–2012) Petr Zídek

Kdysi jsem četla a moc se mi to líbilo. Kniha vyšla už v roce 2012 a představila mi více i méně známé a výrazné manželky našich premiérů s různými osobnostmi a charaktery. O některých jsem se toho dozvěděla méně, o jiných se podařilo sehnat dostatečné množství informací, ale myslím, že se kniha jako celek a vzpomínka na manželky politiků povedla.

02.11.2021 5 z 5