Finn69 Finn69 komentáře u knih

Město zrcadel Město zrcadel Justin Cronin

Tak mám cca 1800 stran téhle série za sebou, a všem, kteří mají rádi tyhle dlouhé, propracované příběhy o konci světa, můžu jen doporučit aby se do toho pustili taky. Když nic jiného, nebudete aspoň muset docela dlouho přemýšlet o tom, co dalšího číst :)
Samotné Město zrcadel mě na začátku trochu překvapilo sáhodlouhou sondou do minulosti "Nuly", prvního viráka. Jasně, bylo na čase, abychom se o něm dozvěděli něco víc, ale proč na 200 stránkách? Dvacet by bylo až až. Oproti předchozím dílům také přibylo hodně takového toho "duchovna" a světů za světy, jestli jste četli Přechod nebo Dvanáctku, víte o čem mluvím. Naštěstí cca od třetiny knihy děj zase nabere obrátky a do konce už nestíháte ani dýchat. Závěr je moc hezký a dojemný, méně okoralá duše než moje možná i uroní slzu.
Takže abych to shrnul, v rámci tohohle žáru jedna z nejlepších věcí, které jsem kdy četl. Nemá moc cenu hodnotit jednotlivé díly, je to vlastně jeden celek a jeden (opravdu hodně) rozsáhlý příběh, všechny knihy na sebe těsně navazují.

10.03.2019 4 z 5

Dvanáctka Dvanáctka Justin Cronin

Pořád mě to baví a pořád je to dobré a pořád se to moc dobře čte.
Příběh sice proti prvnímu dílu trošku zvolní a rozvine se do šířky, nudit se ale určitě nebudete. Anotace je trošku zavádějící, kniha se nevrací do minulosti, jde jen o úvodní pasáž, která na scénu zavede nové (hodně zajímavé a důležité) postavy. Jinak Dvanáctka dějově plynule navazuje na Přechod, snad jen s 5 letým odstupem. Čili pořád je tu Alicia, Amy a další staří známí z jedničky, kteří pokračují v hledání původních dvanácti viráků - a buďte si jistí, že až je najdou, bude to parádní finále.

06.03.2019 4 z 5

Přechod Přechod Justin Cronin

Chvilku jsem přemýšlel nad čtyřmi hvězdičkami, ale pak jsem si řekl - člověče, vždyť jsi právě přečetl skoro 700 stránkový příběh, který tě celou dobu bavil a napínal, prožíval jsi to s postavami které byly živé a zajímavé, co bys ty vole ještě chtěl? Takže nakonec samozřejmě pět hvězd, a rozhodně doporučuji.
Přechod je rozsáhlý epický postapo příběh s takovou "kingovskou" příchutí v tom nejlepším slova smyslu. Propracované a promyšlené do detailů, postavy mají svou minulost i tvář, znáte je jako svoje přátele a samozřejmě jim držíte palce co to jen jde. A i když z hlediska námětu nejde ani zdaleka o nic nového pod sluncem, prostě další experiment ve vojenské laboratoři, který se vymknul kontrole, nenudíte se ani chviličku. Pro mě to bylo velmi příjemné překvapení a rád si pobyt v Croninově světě prodloužím u dalších dvou dílů :)

02.03.2019 5 z 5

Strom viselců Strom viselců Ben Aaronovitch

Peter se po stresujícím výletu na venkov rychle vrátil zpátky do Londýna a Strom viselců je tedy opět taková klasická "Rozmarovka". Čili daleko větší prostor pro Nightingala, na scénu se nám vrací Muž bez tváře a Lesley, dokonce to vypadá, že nám v dalších dílech něco zásadního opět předvede i Punch.
Je to pořád zábavné a vtipné a dobře se to čte, i když tentokrát v nakladatelství poněkud odflákli korektury...
Hned bych si dal další díl.

25.02.2019 4 z 5

Záludné léto Záludné léto Ben Aaronovitch

Neuvěřitelné se stalo skutkem - Peter Grant opustil Londýn a čelí teď barbarské divočině anglického venkova. A je z toho povedená knížka, jedna z nejlepších v téhle sérii, navíc, právě kvůli té změně prostředí, trošku jiná než ty ostatní.
Vracím se k Petrovi po delším čase a pořád mě to baví, mám tu spoustu oblíbených postav a sedí mi i ten anglický humor. Hned jdu na další díl :)

23.02.2019 4 z 5

Vzestup Nyphronu Vzestup Nyphronu Michael J. Sullivan

Tak nadšení se stále nekoná, i když se to čte docela pěkně a řekl bych že každý díl je o maličko lepší než předchozí. Je to ale vážně dost roztahané, vždyť je to třetí díl a teprve se poomaaluu ukazuje o co vlastně jde, pooommaaalluuu se dozvídáme něco i o hlavních hrdinech... Když si představím ještě další tři díly, myslím že si asi dám pauzu na neurčito.
Můj problém s touto sérií bude asi v tom, že je primárně určená pro jinou cílovou skupinu. Přijde mi to spíš "young adult".

21.02.2019 3 z 5

Faktomluva Faktomluva Hans Rosling

Samotnému je mi to divné, dávat pět hvězdiček publikaci zabývající se vlastně statistikou, není to trochu ujeté? Ale co se dá dělat - bylo to ohromně zajímavé, moc dobře se to četlo a hlavně hned od začátku mě to chytilo tak, že jsem trápil celé široké okolí Roslingovým dotazníkem :)
Určitě si to přečtěte, zjistíte, že svět lze vidět i jiným pohledem, než tím, který se nám denně servíruje v médiích. A že nepotřebujete ani černé, ani růžové brýle - stačí trocha zdravého rozumu.

19.02.2019 5 z 5

Avempartha Avempartha Michael J. Sullivan

Lepší než první díl, postavy pomalu ožívají a někde v mlze na obzoru se už začíná rýsovat pozadí celého příběhu. Stává se nám z toho docela pěkná, nenáročná a čtivá klasické fantasy s elfy, trpaslíky, hrdiny, čaroději a draky. Na čisté čtyři hvězdy to sice ještě není, stačí to ale na to, abych načal i třetí díl.

12.02.2019 3 z 5

Královské spiknutí Královské spiknutí Michael J. Sullivan

Po přečtení prvního dílu mám tak trošku pocit, že jsem zase jednou naletěl na vysoké hodnocení a pustil se do silně nadhodnocené fantasy ságy se spoustou dílů. Ne, že by to bylo vyloženě špatné, ale není tam jediná živá postava, všechno je to neosobní jako reportáž na CNN. A to je potom nuda, alespoň pro mě. Zkusím ještě druhý díl, třeba se to nějak zajímavě rozvine, potenciál tu je.
Zatím bych ale zájemcům namísto téhle série doporučil raději třeba Lži Lockeho Lamory nebo cokoliv od Joe Abercrombieho.

10.02.2019 3 z 5

Komu není shůry dáno, dlouho duchem nebude Komu není shůry dáno, dlouho duchem nebude Arto Paasilinna

Trošku zklamání, zatím to nejslabší, co jsem od Arta četl. Vtipných momentů že by to člověk na prstech jedné ruky spočítal, příběh i na Paasilinnu až příliš jednoduchý a spousta osobností z finské historie, o kterých nemám ani páru.

09.02.2019 2 z 5

Agónie a extáze Agónie a extáze Irving Stone (p)

Přiznám se bez mučení, že před přečtením téhle knihy jsem o Michelangelovi věděl jen, že to byl geniální renesanční sochař a malíř, přičemž z jeho díla mi něco říkala snad jen Sixtinská kaple a socha Davida. No a už někdy v polovině čtení jsem hledal na Googlu fotografie všeho, o čem jsem se dočetl a dokonce začal přemýšlet o tom, že bych se podíval po letenkách do Florencie a Říma :)
Na začátku mi chvilku trvalo, než jsem se dokázal pořádně začíst, rozjezd byl trošku pomalejší a i Michelangelovi nějaký čas trvalo, než se pořádně projevil. Ale o to lepší bylo dál. Je v tom spousta italské historie, řada podrobností z jeho života a hlavně neskutečná spousta emocí - a je poznat, že Stone čerpal z Michelangelovy korespondence, působí to hodně autenticky.
A tak, i když nějaké výhrady bych měl, musím dát plný počet hvězdiček, byl to rozhodně zážitek.

08.02.2019 5 z 5

Příběh Zoe Příběh Zoe John Scalzi

Vzdávám to zhruba ve třetině knihy, tohle je jedna z nejzbytečnějších knih, které se mi kdy dostaly do ruky. Sice tu mám nachystané ještě dva díly série, ale po tomhle už se mi to nechce ani zkoušet.

02.02.2019 1 z 5

Poslední kolonie Poslední kolonie John Scalzi

V tomhle žánru člověk neočekává zas tak moc, jde přece hlavně o zábavu. Poslední kolonie je ale na můj vkus až moc naivní. Namísto solidního příběhu je tu spousta chaotických konspirací, navíc, aby se to nějak vyřešilo, bůh ze stroje vyskakuje daleko častěji než je zdrávo. Dávám tři hvězdy, a to trošku přidávám. Zkusím ještě Příběh Zoe, ale pokud ten trend směrem dolů bude pokračovat, nechám si to na léto k vodě :)

01.02.2019 3 z 5

Brigády duchů Brigády duchů John Scalzi

Když tomu sám velký Neal Asher dal na Goodreads čtyři hvězdy, nebudu vůbec ve špatné společnosti, když se přidám :) První díl se mi asi líbil trošku víc, je to ale pořád dobrá věc, někde na pomezí mezi Heinleinem a právě Asherem.
Ze "starých" vojenských útvarů se děj tentokrát přesune mezi zvláštní oddíly, Brigády duchů. K tomu bych měl jednu doplňující poznámku: klonovaní vojáci dostávají po "narození" jména po významných vědcích, filozofech, spisovatelích... Setkáte se třeba s Julií Einsteinovou, generálem Szilardem a podobně. Kolik ale myslíte, že se z těchto vojáků jmenuje příjmením Cimrman? Ani jeden, přátelé, ani jeden!

31.01.2019 4 z 5

Válka starého muže Válka starého muže John Scalzi

Moc pěkná a svižná space opera. Hezky napsaná, živé postavy i děj, navíc se nebere až tak úplně vážně. Prostě tohle je podle mého gusta - vypadá to, že jsem objevil novou sérii a mám na nějaký čas vystaráno :) Snad tuhle docela vysokou laťku udrží i další díly.

29.01.2019 4 z 5

Stará dáma vaří jed Stará dáma vaří jed Arto Paasilinna

Taková příjemná černohumorná finská jednohubka.
Stará dáma nejen vaří jed, mimo to si dokáže poradit jak se třemi mladými kriminálníky, tak třeba i s kapitánem ruského torpédoborce nebo i se samotným Luciferem! Ve volném čase krmí kačenky a veverky, testuje jed na holubech či svých přátelích a přitom nostalgicky vzpomíná na gentlemanské německé důstojníky za války. Linnea prostě nemá chybu :)

28.01.2019 4 z 5

Vlčí léto laponského mlynáře Vlčí léto laponského mlynáře Arto Paasilinna

Jak už to tak u Paasilinny bývá - lehce absurdní, tragikomické, a hlavně přečtené za jedno odpoledne :)

27.01.2019 3 z 5

Amazonie Amazonie James Rollins (p)

Upřímně řečeno nechápu, co na téhle knížce kdokoliv nad 15 let vidí. Děj je docela naivní hybrid filmového Avataru a Ztraceného světa, a co se týká postav, není tam jediná, u které by stálo za to, zapamatovat si jméno. Jako předloha béčkového hororu budiž, jestli je ale tohle to nejlepší od Rollinse, tak jsme se viděli naposledy.

26.01.2019 2 z 5

Hybatelé Hybatelé David Mitchell

Četl jsem tuhle Mitchellovu prvotinu už někdy před pár lety, myslím hned po Atlasu mraků, ze kterého jsem byl zrovna celý pryč. Tenkrát jsem si říkal, no, docela fajn, ale Atlas je Atlas... ony jsou si ty knihy totiž stylem docela podobné.
Napodruhé mě Hybatelé chytili daleko víc, a nemůžu jinak než přidat hvězdičky na maximum. Těžko by se mi vybíralo, co bylo "nej" a už vůbec nemůžu ani o jedné povídce říct, že by byla horší než ostatní. Maličko by se možná dal vypíchnout příběh hongkongské čajovny nebo Petrohrad, ale to neznamená, že ty další se mi nelíbily. Jsou prostě každá jiná a každá jinak dobrá - a dohromady dávají celek, který je "víc než souhrn jeho částí" :-)

21.01.2019 5 z 5

Třináct měsíců Třináct měsíců David Mitchell

Zase něco úplně jiného než ostatní Mitchellovy knihy, a zase je to hodně dobré.
Moc hezky se to četlo, je to jedna z těch knih které vás od začátku zaujmou - a to i přesto, že to není žádná třeskutá akce. No a jelikož Jason je přesně můj ročník (v roce 1982 mi bylo taky 13), pamatuju si všechny ty písničky, válku o Falklandy, Margaret Thatcherovou... to byla taková nečekaná přidaná hodnota.

17.01.2019 4 z 5