freejazz freejazz komentáře u knih

Hrdinovia Hrdinovia Božena Slančíková-Timrava

povinné čítanie v škole znamenalo vždy povinné odpisovanie čitateľských denníkov. ozajstní čitatelia však vedeli...
povinné čítanie v škole bolo ideálnym nástrojom na znechutenie a odpudenie prípadných záujemcov o literatúru. novému typu socialistického človeka mali predsa stačiť noviny a farbotlačové časopisy, tlačené na nekvalitnom papieri s obskúrnym obsahom.
lebo napríklad pri takej Timrave by si mohol vtedy žiačik, či študent začať uvedomovať súvislosti a nebodaj premýšľať. lebo na premýšľanie a uvedomovanie je práve taká Timrava vynikajúca.
ak ste z akýchkoľvek dôvodov od tejto skvelej spisovateľky ešte nič nečítali, dajte sa aspoň do Ťapákovcov - taká hlboká satira a karikatúra súčasníka sa asi v našej literatúre už nenachádza. a určite vás pri čítaní začnú prepadať divné myšlienky:) napríklad - v ktoromže storočí či tisícročí to vlastne žijeme?

09.12.2019 5 z 5

Tajemství vysmáté kozy Tajemství vysmáté kozy Shann Nix Jones

úplne iná motivačná literatúra! a úplne iné možnosti podnikania. už len to, že keď chcete u nás robiť mydlo (a nebodaj ho aj predávať), musíte mať takmer sterilné laboratórium a milión certifikátov... zatiaľ čo v Británii vám stačí kuchyňa s veľkým stolom a nejaké hrnce.
kniha je výborná aj pre tých bytovkových romantikov, ktorí si predstavujú život na farme ako prechádzku ružovým sadom. už pri letmom listovaní musí byť záujemcovi o takýto život jasné, že život není peříčko. ani z divoký husy!
odporúčam navštíviť aj web vysmiatej kozy https://www.chucklinggoat.co.uk!

27.11.2019 5 z 5

Môj boj 1 Môj boj 1 Karl Ove Knausgård

no, že by to bola až taká pecka? kritické pero vydavateľského redaktora z toho dokáže vyrobiť naozaj exkluzívny materiál. lenže sa nedostalo k slovu a tak je z toho prevažne rozliaty potok, ktorý riadne podmáčal okolité lúky. je to viac marketingová bublina, než skvelé dielo. bublina, ktorá smeruje a presne zasahuje nízke pudy priemerného čitateľa, ktorý si chce prečítať niečo zo súkromia autora, ideálne, ak má ešte aj problémy.
môj boj teraz bude prebiehať pri premýšľaní, či venovať pozornosť aj ďalším dielom tohto cyklu. pretože zo severskej literatúry som zvyknutý na kvalitné produkty. toto je prinajlepšom priemer.

P.S.: oplatí sa čítať moje komentáre k ďalším dielom:)

24.11.2019 3 z 5

Ne nerez nerezne Ne nerez nerezne Zdeněk Vřešťál

z nostalgie - veď je to „hudba mého mládí“ som po knížke siahol. veľa som sa dozvedel zo zákulisia, ale málo som sa dozvedel o motiváciách. ale zasa na zahodenie to nebolo.:) aspoň som si urobil poriadok v LP a CD a doplnil chýbajúce.

01.11.2019 4 z 5

Obecné dějiny hanebnosti Obecné dějiny hanebnosti Jorge Luis Borges

najprv som to bral ako náplasť za ukradnutú knihu, ale čím viac som sa začítaval, tým viac ma vťahoval fantastický svet J. L. Borgesa. napriek tomu, že originál vyšiel v praveku, boli témy príbehov viac než súčasné. asi si ju prečítam znovu... budú opäť súčasné.

Zrcadlo a maska Zrcadlo a maska Jorge Luis Borges

keď mi ukradli Knihu z piesku, bol som rád, že som objavil aspoň Zrcadlo a masku. neviem, čím to je, ale slovenský preklad sa mi páči viac, takže tento výber som bral ako záchranný čln:)

Kniha z piesku Kniha z piesku Jorge Luis Borges

kniha, ktorú mi ospevovali, našiiel som ju v nejakom juhočeskom kníhkupectve, čítal dokola, ukradli mi ju, po rokoch ju našiel v antikvariáte, daroval ju, niečo (Knihu z piesku) som si prepísal, aby som mal aspoň niečo z Borgesa. a teraz ju už konečne mám... a ani som na ňu nesiahol.
kto nezažil začiatok 80. rokov v tvorivom rozlete, nevie si predstaviť marazmus, v ktorom sme sa museli brodiť a prudké svetlo, ktoré táto útla kniha vydávala.

Anabáza Anabáza Saint-John Perse

toto nie je poézia na letmé čítanie. tu sa treba zastaviť, čítať znovu, z iného uhla, prelistovať späť. okrem iného sú tu nádherné básne v próze.

11.10.2019 4 z 5

Kam plášť, tam vietor Kam plášť, tam vietor Ivan Štrpka

asi to nebol dobrý nápad, zobrať si Štrpkove verše ako „medziplyn“ medzi dvomi románmi:)
jednak mám pre tohto autora slabosť, druhak neviem jeho texty normálne čítať. lebo vždy, keď začnem, vtrhne mi do uší hlas Dežka Ursiniho, ktorému robil Ivan Štrpka dvorného textára. a Dežkov prednes, vypichovanie skutočnej hĺbky textu, hľadanie spodných prúdov a skrytých významov... to je poézia sama o sebe.
výborná kniha, ktorú netreba odložiť, ale prečítať znovu a znovu, aby sa človek dopátral „co tímm chtěl básník říci“. a v tomto prípade určite básnik netúži stať sa trpaslíkom.

kedysi dávno som v knihe Daniely Hivešovej čítal vetu: „Keby nás nenaučili dýchať vietor, zadusila by som sa.“ naskočilo mi to okamžite, ako som narazil na Štrpkove slová: „Čítajte vietor, šliapači ciest a skúmatelia blata.“ lebo naozaj - kam plášť, tam vietor.

10.10.2019 5 z 5

Velká kniha o Národním muzeu Velká kniha o Národním muzeu kolektiv autorů

Prechádzať sa po obnovených priestoroch múzea a čítať si jeho dramatickú históriu je príjemné spojenie zážitkov. Múzeum je nádherné. Kniha je perfektná. Skutočne závidím Čechom, že majú taký dôstojný stánok.

29.09.2019 5 z 5

Sérotonín Sérotonín Michel Houellebecq

neviem, či to bol dobrý nápad, čítať v deprimujúcej dobe príbeh človeka, upadajúceho do neriešiteľnej depresie. niekoľkokrát som sa pristihol, že by som knihu najradšej odložil nedočítanú, ale zvládol som to, veď je to Houellebecq. našťastie nerealizoval nič zo šialených nápadov svojho hrdinu. ale ako vycúvať z tejto zložitej situácie, keď už máme konár pod sebou takmer odrezaný a na tvári víťazný úsmev... to som sa nedozvedel, na to návod nemá ani sám autor.
fajn preklad určite pomohol čitateľnosti.

29.07.2019 4 z 5

Poklad pána Isakowitza Poklad pána Isakowitza Danny Wattin

príjemná exkurzia do nepríjemnej minulosti. možno toto je návod, ako dať deťom info o tom, čo sa dialo v 20. storočí v Európe.
a netradičný pohľad na udalosti zo strany, o ktorej stále nič nevieme.
celkom rád dám túto knihu do knižnice a budem ju odporúčať každému zvedavcovi.

09.07.2019 4 z 5

Kopni do té bedny Kopni do té bedny Seth Godin

nielen amíci sa nevedia rozhojdať a potrebujú, aby ich niekto nakopol. je to hlboko v nás, je to vo výchove, je to vo vzdelávacom systéme, je to v tradíciách. našťastie máme dôkazy, že je to liiečiteľné - stačí sa pozrieť na zástupy ľudí všetých generácií, ktorí nechcú byť na jednom mieste, nechcú mať 40 rokov rovnakého šéfa, rovnaký pracovný čas a rovnakú dovolenku v rovnakom čase.
pre mňa to bolo len potvrdením toho, čo robím. ale tiež občas potrebujem nakopnúť:)

19.06.2019 4 z 5

Potomkovia fotografa Potomkovia fotografa Pál Závada

desať rokov čakania na ďalší román, preložený do slovenčiny. desať rokov bezmocného sledovania lavíny zúfalostí, ktoré dostali prednosť pred kvalitou.
príbeh je mi blízky, lebo počúvať ľudí a predstavovať si ich osudy je pre mňa viac ako záľuba.
určite sa oplatí čítať.

11.06.2019 5 z 5

Zlatý věk země Bójů Zlatý věk země Bójů Anna Bauerová

paráda. po všetkých módnych a deformovaných klebetách a konšpiračných hypotézach mi toto seriózne dielo serióznej autorky ulahodilo.
keby som žil v Čechách, určite by som robil niečo okolo Keltov. a cca 150 km od Prahy by som mal o úspech postarané.

25.04.2019 5 z 5

Válka mezi labutěmi Válka mezi labutěmi Josef Frais

kniha, kvôli ktorej som začal Fraisa čítať. asi jeho najlepšia vec.
keď tak nad tým premýšľam, je to asi preto, že sa tu naplno prejavuje Fraisovo fabulovanie a hra so slovíčkami, ktorú mám veľmi rád v každej knihe. a asi najlepšie je, že sa autor neberie príliš vážne a dáva priestor čitateľovi, aby sa aj on vybláznil.

08.04.2019 5 z 5

Až přijdou plískanice Až přijdou plískanice Zdeněk Zapletal

neskutočne reálne a výborne napísané. jedna z prvých kníh, ktorými si na Zapletal pripútal.

06.04.2019 5 z 5

El Camino Cesta, ktorá vedie domov El Camino Cesta, ktorá vedie domov Anikó Sándor

odkedy som bol v Santiagu ako turista a odkedy môj švagor absolvoval Camino z Levoče až do Santiaga (dá sa to!) som stále bližšie rozhodnutiu vydať sa na cestu. a každý detail z pera či rozprávania iných považujem za veľmi prospešný. až pri tejto knihe som si uvedomil, aký turistický biznis urobili z Camina cestovky - popis posledných stodvadsiatich kilometrov bol ako výkričník, aby som si púť neidealizoval.
pekná kniha, podnecuje premýšľanie.
ale tragický preklad a mizerná redakčná práca s textom. pohľad do tiráže to objasnil - samý managéro, žiadny zodpovedný redaktor. ľutujem, že si knihu nemôžem prečítať v originále.
takže za knihu 100 bodov, za vydavateľskú nečinnosť „pětadvacet na holou“...

06.04.2019 5 z 5

Afterdark Afterdark Haruki Murakami

síce nie také výrazné, ako iné autorove knihy, ale radosť čítať. mám rád jeho tajomnosť, prácu s paralelnými dejmi, fantastično a nakoniec aj ten jazz, ktorý sa všade pletie.

03.04.2019 5 z 5

Birthday Girl Birthday Girl Haruki Murakami

pekná poviedka, pekné spracovanie. lenže takto zbierať Murakamiho je dosť finančne náročné:)

03.04.2019 4 z 5