freejazz freejazz komentáře u knih

Meno ruže Meno ruže Umberto Eco

nie je možné túto knihu obísť. mám však pocit, že ju ľudia začali čítať až potom, čo videli film – mimochodom – výborný.

08.01.2020 5 z 5

Pražský cintorín Pražský cintorín Umberto Eco

celý Eco. kým ma to začne baviť, som na strane 300 a potom to ide tak, že si musím držať klobúk:)
neviem, kde sa v autorovi berie tá radosť z hľadania, vymýšľania a odhaľovania konšpiračných teórií, ale je nesmierna. navyše k tomu pridáva dôkladný rozbor rozpadajúcej sa civilizácie, ktorá zo svojho krachu viní všetko – okrem seba.
opäť citát:
„S cieľom zabrániť, aby pospolitý ľud sám od seba vynašiel akúkoľvek novú formu politickej akcie, budeme ho ustavične rozptyľovať rozličnými druhmi zábavy: masové gymnastické vystúpenia, tanečné zábavy, záľuby rôzneho druhu, hostince, a budeme ho podnecovať k účasti na umeleckých aj športových súťažiach... Podporíme obľubu nesmierneho prepychu a zvýšime mzdy, čo však neprinesie nijaký úžitok robotníkovi, lebo súčasne zvýšime ceny základných potravín, pod zámienkou slabých výsledkov dosiahnutých v poľnohospodárstve. Podkopeme základy výroby tým, že medzi robotníkov zasejeme zárodky anarchie a posmelíme ich k nadmernej konzumácii alkoholických nápojov. Pokúsime sa smerovať verejnú mienku ku každému druhu nezvyčajnej teórie, ktorá by sa mohla zdať pokroková alebo liberálna.“
„Keď sa dostaneme k moci, odstránime z učebných programov všetky predmety, ktoré by mohli ohrozovať duševný rozvoj mladých, a urobíme z nich poslušné dietky, milujúce svojho panovníka. Namiesto štúdia klasikov a antických dejín, kde nachádzame viac príkladov zlých, než dobrých, zavedieme štúdium otázok budúcnosti. Vymažeme z pamäti ľudí spomienku na uplynulé storočia, ktorá by re nás mohla byť nepriaznivá. Systematickou výchovou dokážeme vykoreniť zvyšky nezávislého myslenia...“
pripomína vám to niečo?

08.01.2020 4 z 5

Knihy a typografie Knihy a typografie Martin Pecina

toto nie je kniha, ktorú je po prečítaní možné odložiť. takže ju mám poruke a vždy, keď si nie som istý (takmer vždy:), či nepácham niečo brutálne voči typografii, beriem ju do ruky a nechávam sa viesť.
Pecina má dar podať odborné záležitosti čitateľnou formou a hoci v pozadí presvitá jeho pocit, že je najlepší na zemeguli, vôbec to nevadí, pretože ak by aj nebol, určite by sme ho našli v prvej päťke. a v našich končinách vedie na celej čiare.
odporúčam každému, kto vraždí grafiku vo worde a myslí si, že čím viac fontov, tým krajší výsledok a čím väčší formát, tým výraznejší úspech.
určite stojí za to nalistovať si Pecinove weby a pravidelne ich navštevovať - samozrejme, iba v prípade, že vás táto téma zaujala.

06.01.2020 5 z 5

Henderson, kráľ dažďa Henderson, kráľ dažďa Saul Bellow

neverending story... ani si nepamätám, kedy som tak dlho čítal takú krátku knihu:) a celý čas som počítal strany do konca. a na konci bol smutný z toho, že už ďalej nie je čo čítať...
výborný opis, ale namáhavé čítanie. premýšľať o grun-tu-molani asi nikdy nebolo jednoduché.

04.01.2020 4 z 5

Môj boj 2 Môj boj 2 Karl Ove Knausgård

veľmi sa mi do toho nechcelo, ale keď som tie knihy videl vyrovnané v polici v knižnici, neodolal som. a dobre som urobil. dielo vyznelo lepšie, než prvá časť, Karl Ove je tu viac ľudský a nemá taký odstup, ako v prvej časti - asi to bude zvolenou témou.
je teda jasné, že po Novom roku pôjdem do knižnice a vymením dvojku za trojku. už teraz som zvedavý.

01.01.2020 5 z 5

Da Vinciho kuchyňa Da Vinciho kuchyňa Dave DeWitt

oveľa lepšie ako ten divný kód, ktorý nemal ani hlavu ani pätu, ani logiku ani úctu k čitateľovi.:)
som závislý na cestovinách, páči sa mi Leonardo (aj ten renesančný umelec, aj korytnačka:) a teší ma každá zmienka o tom, ako varili a jedli naši predkovia.
výborná kniha! dokonca som tu našiel inšpiráciu na sviatočné stolovanie – už viem, čo urobím na moje narodeniny!

25.12.2019 5 z 5

Sme-l nesme-l : neverending smelodrama Sme-l nesme-l : neverending smelodrama Jaro Filip

toto sa nedá hodnotiť a komentovať, pretože som to zažil v priamom prenose aj s reakciami ľudí, ktorí sa po sme-l ocitli aj v tejto dráme. knihu má len zopár šťastlivcov, samozrejme, aj s venovaním od Jara. naozaj netuším, ako by to vyzeralo, keby vyšla ešte raz, vo väčšom náklade pre širší okruh čitateľov, veľa momentov v nej je totiž „neprenosných“, ľuďom zvonku ťažko vysvetliteľných.
odporúčam zohnať a prečítať každému, kto si chce pripomenúť atmosféru rokov 1997 - 1999.

16.12.2019

Počúvaj pieseň vetra / Pinball 1973 Počúvaj pieseň vetra / Pinball 1973 Haruki Murakami

neviem, čo by som tejto knihe vyčítal. snáď len to, že by sa sem hodil ešte tretí príbeh, aby nebola taká krátka – predsa len u Murakamiho som si zvykol na iné flákoty, 200 strán je úplná oddychovka.:) ale zároveň má všetko, na čom autor postavil svoj nádherný literárny svet.
bonus – našiel som na nete funkčnú verziu pinballu a hneď som si zahral...
aha – a fajn preklad a vôbec úprava knihy, pekná remeselná robota vydavateľa.

16.12.2019 5 z 5

Jaro Filip - človek hromadného výskytu Jaro Filip - človek hromadného výskytu Marián Jaslovský

ťažko sa mi táto kniha čítala. vďaka sme-l som sa s JFK (Jaro Filip Keyboard) poznal. vďaka Jarovi a tomu, že ma nemohol svojho času v Lučenci zohnať, stúpol v miestnej komunite môj kredit (viete si predstaviť, že vás po meste zháňa štyri hodiny známa osobnosť?:). som vydavateľom Jarovej jedinej knihy, ktorá vyšla počas jeho života – áno, je to aj v tejto knihe spomínaná Sme-l Nesme-l Neverending sme-l-odrama, chcel som mu na oslavu 50-ky v Stoke dať niečo originálne a tak som kdesi splašil prachy na 200 kusový náklad, ktorý mal dokonca aj ISBN, zalomil som to vtedy vo worde (nič lepšie som nemal) a viem, že exemplár, ktorý som posielal ako povinný výtlačok do Slovenskej národnej knižnice v Martine, Jaro tejto knižnici dedikoval... jediná ilustrácia v tej knihe bol plný popolník, ten, čo sme tak dobre poznali zo Sieťovky.
škoda takého človeka.
a veľká vďaka autorovi, že napísal takú plnokrvnú knihu.

14.12.2019 5 z 5

Zabte ošklivé Zabte ošklivé Vernon Sullivan (p)

že by ma to u Viana prekvapilo? ani nie. je to pakáreň, burleska, vaideville, paródia na cliftonky... teda zábava. na jedno popoludnie. dal som za to euro, viac by som nedal.
teraz mám len problém, komu to darovať:)

12.12.2019 3 z 5

Sebastián medzi ľuďmi Sebastián medzi ľuďmi Cécile Aubry (p)

dievčatá mali svoju Heidi, my chlapci sme za hrdinu považovali skôr Sebastiána a nádherného ovčiarskeho psa Bellu. Bol koniec 60. rokov, televízory boli ešte stále novinkou a luxusom a čiernobiely seriál francúzskej televízie bol ako magnet. spomína si dnes ešte niekto na chytľavú úvodnú pieseň?
kniha prišla až neskôr.
krásne spomienky.
ktovie, ako tento príbeh vnímajú deti dnes? asi si to v knižnici vyskúšam a podsuniem im ho:)

09.12.2019 4 z 5

Mister Hopkins po stopách senzácií Mister Hopkins po stopách senzácií Juliusz Jerzy Herlinger

túto knihu som kedysi náhodou objavil v knižnici. od tých čias som ich mal v rukách už niekoľko, ale vždy ju niekomu darujem. väčšinou mladým, začínajúcim a zvedavým čitateľom. je predsa také inšpirujúce objavovať svet.
kniha by si zaslúžila nové vydanie, iný formát, nový preklad, možno ilustrácie. ale aj v tom pôvodnom vydaní má čo povedať.

09.12.2019 5 z 5

Živý bič Živý bič Milo Urban

asi jedno z najzávažnejších diel slovenskej literatúry. pri čítaní vo mne vreli emócie, citlivejšieho čitateľa určite rozruší. kam sa hrabú všetci súčasní autori vymyslených zápletiek, drastických opisov a krv búriacich akčných scén... Milo Urban ich strčí do vrecka, pretože jeho príbeh je živý, dá sa naň siahnuť. a mnohí naši predkovia ho prežili na vlastnej koži a v modifikovanej podobe ho prežívajú aj naši súčasníci.
určite by táto kniha nemala chýbať v zozname prečítanej literatúry naozaj sčítaného človeka.

09.12.2019

Hrdinovia Hrdinovia Božena Slančíková-Timrava

povinné čítanie v škole znamenalo vždy povinné odpisovanie čitateľských denníkov. ozajstní čitatelia však vedeli...
povinné čítanie v škole bolo ideálnym nástrojom na znechutenie a odpudenie prípadných záujemcov o literatúru. novému typu socialistického človeka mali predsa stačiť noviny a farbotlačové časopisy, tlačené na nekvalitnom papieri s obskúrnym obsahom.
lebo napríklad pri takej Timrave by si mohol vtedy žiačik, či študent začať uvedomovať súvislosti a nebodaj premýšľať. lebo na premýšľanie a uvedomovanie je práve taká Timrava vynikajúca.
ak ste z akýchkoľvek dôvodov od tejto skvelej spisovateľky ešte nič nečítali, dajte sa aspoň do Ťapákovcov - taká hlboká satira a karikatúra súčasníka sa asi v našej literatúre už nenachádza. a určite vás pri čítaní začnú prepadať divné myšlienky:) napríklad - v ktoromže storočí či tisícročí to vlastne žijeme?

09.12.2019 5 z 5

Soudce a jeho kat / Podezření / Slib Soudce a jeho kat / Podezření / Slib Friedrich Dürrenmatt

siahol som po knihe, aby som sa odreagoval od ťažkých a zložitých diel...
a našiel som skvelého autora, ktorý ťažké a zložité životné situácie dokáže podať excelentne dramaticky, s citom pre slovo a dej. opäť sa mi potvrdilo, že kvalitná detektívka je ďaleko viac než rodokapsy písané na zaplátanie diery v čase a hlave:)
odporúčam, je to nadčasové témou aj spracovaním, ozajstná lahôdka.

09.12.2019 4 z 5

Neodsunuté vzpomínky Neodsunuté vzpomínky Alena Wagnerová

Jaksi logicky se mi tahle knížka musela dostat do rukou. živé vzpomínky lidí, kteťí tu dobu zažili na vlastní kůži velmi vhodně doplňují obraz našeho světa, jak se ho snaží rekonstrouvat třeba Kateřina Tučková (Vyhnání Gerty Shnirch) nebo Radka Denemarková (Peníze od Hitlera) nebo Alena Mornštajnová (Hana). Psát o věcech, lidech a událostech, která jsou neoficiálně jaksi tabu a mimo je jeidný způsob, jak se vypořádat s živou historií.
Doporučuji všem, co chtějí získat vhled do bouřlivého období 1938 – 1948 v pohraničí.

02.12.2019 5 z 5

Tajemství vysmáté kozy Tajemství vysmáté kozy Shann Nix Jones

úplne iná motivačná literatúra! a úplne iné možnosti podnikania. už len to, že keď chcete u nás robiť mydlo (a nebodaj ho aj predávať), musíte mať takmer sterilné laboratórium a milión certifikátov... zatiaľ čo v Británii vám stačí kuchyňa s veľkým stolom a nejaké hrnce.
kniha je výborná aj pre tých bytovkových romantikov, ktorí si predstavujú život na farme ako prechádzku ružovým sadom. už pri letmom listovaní musí byť záujemcovi o takýto život jasné, že život není peříčko. ani z divoký husy!
odporúčam navštíviť aj web vysmiatej kozy https://www.chucklinggoat.co.uk!

27.11.2019 5 z 5

18% sivej 18% sivej Zachary Karabašliev

dostal som pred pár dňami radu - čítaj brak. akoby nárokom sa mi do ruky dostala kniha, ktorá by mohla spĺňať túto požiadavku. dal som na reklamu na obálke a vzal knihu bulharského autora Zachary Karabašlieva. sama o sebe nemusí byť úplne zlá, je to žáner, ktorému sa vyhýbam, tzv. spoločenský román, čiže čítanie pre unudené paničky. ja fakt asi dokážem prečítať aj telefónny zoznam a ešte sa pri ňom baviť (lenže tie už prestali vydávať:)
takže kniha.
prvé, čo ma prinútilo spozornieť, je vydavateľ – Spolok slovenských spisovateľov. z tejto inštitúcie som nečítal nič zapamätateľné už niekoľko desaťročí. keby som si to všimol v knižnici, vrátim knihu do regála.
vystríhať ma mala aj tá reklama na obálke.
najlepšie však prišlo vnútri. rovno citujem, aby ste si nemysleli, že zasa iba brblem:

... druhou rukou lámem a jem trojuholníky... (aha, pán je asi geometer)
... Pozorujem biely trup naznak prevráteného uprostred cesty kamióna...
... intelegentnejší z nich...
... kým v mysli znásilním každého drahého človeka z týchto tučniakov...

a ďalej som sa zatiaľ nedostal. toto však nemôžem prisúdiť autorovi, predpokladám, že taký slon v porceláne nie je. ale štylistika podľa vzoru Danko, preklepy, nelogické spojenia, nezmysly - a to som ešte len na 11. strane - to všetko je vizitka práce vydavateľského redaktora. v tomto prípade je to Silvia Semaková.
po predchádzajúcich skúsenostiach s týmto vydavateľstvom neverím, že nejaká Silvia Semaková vôbec existuje (ale podľa databázy je to dokonca autorka 8 kníh), neverím, že by sa hocikto súdny pod takýto paškvil podpísal. neverím, že túto knihu mal vôbec v ruke nejaký redaktor, ktorý by ju kriticky prečítal a poslal späť zalamovačovi, aby opravil chyby. jednoducho prekladateľka Katarína Sedláková poslala surový text prekladu a vydavateľstvo to hodilo do stroja a vydalo. však čitateľ je hlupák, čo sa budeme babrať. aj tak polovicu nákladu vyhodíme, kto už by takú sračku čítal...
toto všetko vidím v pozadí.
takže môj pokus o čítanie brakovej literatúry skončil hneď v zárodku. predpokladám, že VSSS dostáva aj na takéto vydavateľské p(zl)očiny podporu z nejakého štátneho fondu.

24.11.2019 odpad!

Urgum, mocný barbar Urgum, mocný barbar Kjartan Poskitt

dostal som to za úlohu - odložiť ážne a ťažké knihy a prečítať si niečo z iného súdka.
výborne som sa bavil, kniha má spád, svižný štýl, použitie pôvodných ilustrácií a grafických ozvláštnení textu ženie čitateľa dopredu... až je zrazu na konci. škoda. rád si prečítam aj ďalšie príbehy Ueguma, len ich musím pozháňať.
takéto knihy by mohli deti odtrhnúť od nudy facebooku a tuposti hier. držím palce a budem odporúčať každému nádejnému čitateľovi.
a ešte jedna drobnosť - pri čítaní si asi neuvedomíte, aké ťažké je napísať knihu pre deti, aby si ju obľúbili. aby jej uverili a nepovažovali ju iba za pokus o oblbovanie od dospelých.

24.11.2019 5 z 5

Môj boj 1 Môj boj 1 Karl Ove Knausgård

no, že by to bola až taká pecka? kritické pero vydavateľského redaktora z toho dokáže vyrobiť naozaj exkluzívny materiál. lenže sa nedostalo k slovu a tak je z toho prevažne rozliaty potok, ktorý riadne podmáčal okolité lúky. je to viac marketingová bublina, než skvelé dielo. bublina, ktorá smeruje a presne zasahuje nízke pudy priemerného čitateľa, ktorý si chce prečítať niečo zo súkromia autora, ideálne, ak má ešte aj problémy.
môj boj teraz bude prebiehať pri premýšľaní, či venovať pozornosť aj ďalším dielom tohto cyklu. pretože zo severskej literatúry som zvyknutý na kvalitné produkty. toto je prinajlepšom priemer.

P.S.: oplatí sa čítať moje komentáre k ďalším dielom:)

24.11.2019 3 z 5