freejazz freejazz komentáře u knih

Môj boj 4 Môj boj 4 Karl Ove Knausgård

prvý diel bol ako rampáš, druhý diel mladé víno, tretí diel už dobrý ležiak, ale toto už vyzerá ako zrejúci koňak. je to čím ďalej lepšie. a tá terminológia? všetci žijú len preto, aby sa opíjali. dosť smutné na krajinu, ktorá zatiahla záchrannú brzdu proti alkoholu v poslednej chvíli. ale asi to majú jej obyvatelia v krvi.
občasné odskoky od súkromných záležitostí k reáliám, krajine, podnebiu sú fajn, človek vie, že to nie je príbeh z vymyslenej krajiny.
ale život s mladým Knausgardom musel byť riadne namáhavá túra:)
už sa teším na piaty diel.

21.02.2020 5 z 5

Inventúra Inventúra Erlend Loe

jeden deň v živote starnúcej poetky. ale aký deň! ak je na jeho začiatku neistota a rozrušenie z očakávaného uvedenia novej knihy, na jeho konci je poznanie, že to, za čím sa človek ženie, je len chiméra. ako si urobiť prievan v hodnotách, resp. v tom, čo človek (a človeku) za hodnoty považuje (mu podsúvajú) stojí nielen za prečítanie, ale aj zamyslenie. jednoducho nikdy nie je neskoro precitnúť.
výborná jednohubka s dlhým dosahom. a pekne vypointované pasáže.

15.02.2020 4 z 5

Vražedná epidemie: (devátý den) Vražedná epidemie: (devátý den) Hervé Bazin

dokonáno jest...
zvlášnym riadením osudu sa mi tento titul dostal do ruky práve teraz, keď sa na celej Zemi pretriasa corona vírus, o ktorom prevažná väčšina tých, čo o ňom píšu, nič nevie a netuší, rovnako ako absolútna väčšina tých, čo o ňom iba čítajú.
apokalypsa smrtiaceho vírusu, sledovaná očami vedca – virológa, ktorý tuší, že má protizbraň, ale zároveň problém prebojovať sa cez byrokraciu, tak by sadlo veľmi stručne naznačiť wocogou.
katastrofa musí zákonite poostihnúť aj jeho vlastnú rodinu, inak by to nebolo to správne drámo.
oveľa prekvapujúcejší je však záver, ktorý určite vyvolá celý rad otázok, týkajúcich sa etiky, ale aj schopností človeka podmaniť si prírodu, ktoré úzko súvisia s pocitom všemohúcnosti a všemocnosti. aký strašný omyl to je!
útly opus, skôr len taký opuštek, ktorý určite stojí za prečítanie.

14.02.2020 5 z 5

Buď, kde jsi Buď, kde jsi Štěpán Smolen

toto rozhodne nie je literatúra na kúpalisko. kým som tých 150 strán prelúskal, prešiel týždeň, mám v knihe kopu lepiek a idem si ich popozerať, lebo sa za nimi skrývajú myšlienky, ktoré stoja nie za jedno prečítanie.

09.02.2020 5 z 5

Môj boj 3 Môj boj 3 Karl Ove Knausgård

je to čím ďalej, tým lepšie. už sa teším na štvrté pokračovanie.
tento diel je napísaný strhujúcim štýlom, uchváti čitateľa a nedá mu ani priestor na nádych.
a úplne naj bolo, ako to spustilo príval spomienok na moje vlastné detstvo.

07.02.2020 5 z 5

Strýčkova ponaučení Strýčkova ponaučení Petri Tamminen

nebolo to také hladké čítanie, na aké som zvyknutý pri mojich obľúbených severanoch. ale nebol to ani zabitý čas. hoci vedľajšiu úlohu v tomto opuse hral alkohol (ako takmer vždy) dozvedel som sa niečo aj o mentalite Fínov a vzťahu k tradíciám a rodinným zvykom.

06.02.2020 4 z 5

Steve Jobs: Zrodenie vizionára Steve Jobs: Zrodenie vizionára Brent Schlender

Na rozdiel od idealizovaných hagiografií a ód na „kľúčových“ ľudí zeme som mal príležitosť čítať plnokrvný obraz reálneho, často rozporuplného, ale vždy svojho génia, ktorý skutočne výrazne ovplyvnil prelom tisícročia.
výborne odvedená robota autorov. len tých fotografií mohlo byť viac.

06.02.2020 5 z 5

Vitaj doma Vitaj doma Lucia Berlin

je možné, že ak by Lucia Berlin žila ďalej, vznikne z týchto záznamov výborná séria pooviedok, pripadalo mi to ako poznámky na niečo veľké.
a listy? v niektorých sa naplno rozvinul autorkin talent, majú šťavu, sú dramatické, vypointované. a trčí z nich človečina.
smola je, že sa to dostalo von až po Manuále pre upratovačky, na ten toto dielko nemá. ale zároveň šťastie, lebo sa Vitaj doma dá použiť ako poznámkový aparát k Manuálu.
v každom prípade stojí za prečítanie a zaknihovanie vynikajúcej a dlho u nás neznámej autorky, ktorá určite nehrala druhé husle popri Kerouacovi či Hemingwayovi.

01.02.2020 4 z 5

Sklenený zvon Sklenený zvon Sylvia Plath

aj keď poznám osud autorky, pripadala mi kniha spočiatku ako jednoduchý romantický príbeh pre tínedžerky. opak je pravdou.
veľmi jemne a citlivo napísaná sonda do duše chorého človeka, bez škandalizovania a prázdnych gest.
spýtali ste sa už niekedy sami seba, čo tu vlastne hľadáme a ako sa to pokúšame nájsť? a čo potom, ak to náhodou objavíme?

21.01.2020 5 z 5

Bellevue Bellevue Ivana Dobrakovová

v prvom rade – anotácia k tejto knihe nesedí, je obludne zavádzajúca a teda zavadzajúca. žiadne vzťahy v Bellevue sa postupne nezhoršujú, žiadne napätie v pozliepanej partii nenarastá.
prejsť čo len takto, virtuálne, peklom, ktorým prechádza chorý človek je poriadna nálož. príbeh Blanky je podaný tak šťavnato a presvedčivo, až si po dočítaní hovorím, či vôbec existuje nejaký Peter, či tá vysnívaná kamarátka Svelana je z reálneho sveta.
vynikajúca kniha.
a v celom rozsahu súhlasím s tým, čo napísal egan.
myslím, že na Slovensku sa opäť objavila nová a naozaj dobrá spisovateľka.

18.01.2020 5 z 5

Byť tak Bondom Byť tak Bondom Jana Pudláková

jedno, čo mi vadí na všetkých knihách, údajne určených dospievajúcim je, že hlavný hrdina je zvyčajne veľmi bystrý glosátor sveta, ktorý spoznáva a glosy idú občas zjavne až za reálne hranice jeho aktuálnych vedomostí...
v tomto prípade to nebolo až také vypuklé, ale občas ma vyrušovali až príliš stoické postoje a posudzovanie situácií s nadhľadom, ktorý jednoducho nervný pubertiak nemá šancu mať:)
inak je to veľmi čítavý a ľahko stráviteľný príbeh obyčajného školského roka obyčajného školáka s obyčajnými rodičmi a neobyčajnými príbuznými. zvlášť oceňujem, že tam nie je žiadna Samantha, Patrick, Ricky, Chloe a neodohráva sa to v Brvalom Hnise (Beverly Hills), ale sú tu Janovia, Jany, Dany, Milanovia, dokonca Lukáš a odohráva sa to v obyčajnom malom slovenskom meste.
mám však podozrenie, že takúto literatúru píšu dospelí, aby si ju prečítali iní dospelí... nasadím do knižnice, uvidím reakcie – a možno zmením názor.
v každom prípade je to dobre napísaná kniha.

16.01.2020 4 z 5

Beatles v písních a obrazech Beatles v písních a obrazech Alan Aldridge

tak rád by som si túto knihu pridal do knižnice... pôvodné vydanie som dostal od uja, keď som nastúpil na gympel... obrázkami z nej som si ilustroval svoje básničky a oblboval dievčatá (nie, nestrihal som, kreslil podľa nich!:) a potom som sa miliónkrát sťahoval, nejaké knihy mi z knižnice zmizli, nejaké mi ukradli... jednoducho ju nemám...
tešil som sa na nové vydanie, ale keď som videl ten oficiálne sa tváriaci, navyše nehorázne drahý kus v tvrdej väzbe a v inom formáte, než som poznal, stratil som chuť kúpiť ju. okamžite mi to evokovalo poznámku Johna Lennona, parafrázujem: Tlieskajú nám tí na balkónoch a galérii, vy v prvých radoch iba chrastíte šperkami.
tak si aspoň púšťam staré dobré skladby, ktoré sú fakt dobré aj po neuveriteľných 60 rokoch.

11.01.2020 5 z 5

Nesmrtelný poutník 3: Planoucí pochodeň Nesmrtelný poutník 3: Planoucí pochodeň Leontina Mašínová

tretia časť je takmer rovnako rozsiahla ako prvé dve spolu, ale menšia plocha by to asi nedokázal podať komplet.
Komenský bol frajer a môžeme byť hrdí na to, že bol od nás.
okrem zaujatého rozprávania o životných osudoch J.A.K. je celá séria hodnotná aj zaznamenaním dobových reálií v Európe. a pre nás osobitne je zaujímavé, že Melantrich toto dielo vydal v roku 1969 - bol v tom zámer pomôcť pozdvihnúť ducha národa, zašliapaného do prachu boľševickým terorom?

11.01.2020 5 z 5

Nesmrtelný poutník 2: Do labyrintu světa Nesmrtelný poutník 2: Do labyrintu světa Leontina Mašínová

všetci vieme, že bol Komenský. ale to je asi tak všetko. v tomto strhujúcom príbehu môžeme získať pohľad na nášho velikána - živého, šťavnatého, životom riadne obíjaného muža, ktorého si váži naozaj celý svet. odporúčam prečítať si celé dielo.

11.01.2020 4 z 5

Nesmrtelný poutník I: Mladá léta Jana Ámose Nesmrtelný poutník I: Mladá léta Jana Ámose Leontina Mašínová

výborné, aj keď miestami trochu rozťahané, najmä vzhľadom na celkový rozsah diela

11.01.2020 4 z 5

Dědictví otců Dědictví otců Robert Merle

krásny romantický príbeh, ktorý ma pozýva čítať pokračovanie. naposledy ma niečo podobné stretlo pri epopeji o osudoch J. A. Komenského.

10.01.2020 5 z 5

Apollinaire Apollinaire Julia Hartwig

pochúťka. výborný pocit z knihy, ktorá nejde prvoplánovo po senzáciách a pikoškách, ale svedomito buduje svet, v ktorom sa básnik pohyboval. samozrejme, od čitateľa sa aj tu očakáva, že „niečo vie“:)

08.01.2020 5 z 5

Knihárka z Bergeracu Knihárka z Bergeracu Anne Delaflotte Mehdevi

romantická oddychovka, ale neurazí, autorka určite nepatrí medzi sezónne celebrity producentov braku. ak budem mať príležitosť, prečítam si aj inú jej knihu.

08.01.2020 3 z 5

V čo verí ten, kto neverí? V čo verí ten, kto neverí? Umberto Eco

je iné hrať sa na vlastnom piesočku bez oponenta a iné reagovať na myšlienky iného človeka. žiaľ, umenie viesť polemiku na vysokej úrovni už nie je vlastné našim generáciám - je to veľmi na škodu, pretože z debaty takýchto iskrivých mozgov mohlo vzniknúť vynikajúce dielo. nebolo to síce úplne slabé, ale... ALE...
čítať sa oplatí.

08.01.2020 4 z 5

Nulté číslo Nulté číslo Umberto Eco

asi najslabšie, čo som od autora čítal, nejako mi to neladilo, nevedel som sa sústrediť, stále mi to nedávalo komplexný obraz, boli to len sklíčka z mozaiky. alebo nedokončené puzzle.
ako sa tak obzerám späť, je to tuším problém kníh, ktoré dostávam (alebo si želám) pod stromček...

08.01.2020 3 z 5