Gracian1964 Gracian1964 komentáře u knih

Běžecký klub na konci světa Běžecký klub na konci světa Adrian J. Walker

Skvelý post - apo príbeh. Koniec sveta po dopade meteoritov, zápas o prežitie a putovanie, a iné. Úžasná kniha. Výborne napísaná, neprvoplánová a hlboká.

18.10.2023 5 z 5

Praga Piccola Praga Piccola Miloš Urban

Pekná kniha so zaujímavým, dobrým príbehom. Zgustol som si na ňom. Od Urbana som si prečítal už niekoľko kníh, (3) ale táto sa mi páčila najviac.

04.09.2023 5 z 5

Anatómia: Príbeh lásky Anatómia: Príbeh lásky Dana Schwartz

Nebolo to zlé, to určite nie. Pekný romanticko dobrodružný príbeh z Edinburgu, odohrávajúci sa pred Vianocami roku 1817. O uveriteľnosti alebo neuveriteľnosti príbehu diskutovať nemienim, je to literatúra, majme rozum. Autorka môže všetko, páčiť sa vám to nemusí. Mne sa to páčilo.

21.08.2023 4 z 5

Sviňa Sviňa Arpád Soltész

Opäť úlovok z verejnej knižnice. Prečítané rýchlo. V niektorých kauzách približne zo stredu knihy som sa trochu strácal, ale inak skvelé čítanie. Obávam sa však, že dosť veľká časť z opisovaných udalostí je asi pravdivá, i keď podaná s istou autorskou licenciou.

03.05.2023 5 z 5

Uteč rýchlo a ďaleko Uteč rýchlo a ďaleko Fred Vargas (p)

Moje druhé stretnutie s pani spisovateľkou. A dúfam, že nie posledné. V miestnej knižnici je ešte jedna, na tú sa teším, i keď si nepamätám, ktorá to je. Mne sa postavy v tejto knihe nezdali zas až také nesympatické. Určite ide o pomerne netypický príklad detektívky, taký osobitý, originálny, dobre napísaný, skrátka iný, vzdialený od severského krimy, ktorého už mám asi plné zuby. Okrem toho som sa aj dozvedel pár zaujímavých informácií o more v 20. storočí vo Francúzku, predpokladám, že boli pravdivé. Overovať si to nebudem, na to som lenivý. Buď fit!!!

04.03.2023 5 z 5

Umina verze Umina verze Emil Hakl (p)

Prvé stretnutie s Haklom. Som spokojný, prvých pár strán som sa zžíval s autorovým rukopisom, potom už mi pripadal celkom prirodzený. Veľmi zaujímavý príbeh o umelej inteligencii, o osamelosti, o láske, hľadaní a strácaní, o zmysle....Oddá sa nad tým zamyslieť.

30.01.2023 5 z 5

Tvrdá krajina Tvrdá krajina Benedict Wells

Och, iba o vlas mi unikol prvý komentár, škoda, ale nedá sa nič robiť. Dagmar čítala rýchlejšie. Tak toto bude posledná kniha v tomto roku, čo som dočítal, keďže je zajtra Silvestra a za jeden deň už nič slušné dočítať nestihnem. Späť ku knihe Hard Land. Nuž, zasiahla ma pomerne slušne, napriek tomu, že zo začiatku som z nej mal trochu rozpačitý dojem. Potom som si však uvedomil, že to bol asi účel, pretože je to písané z pohľadu 16 ročného chlapca. Kniha o dospievaní, strate, smrti, láske, priateľstve, samote, smútku, eufórii i melanchólii, o strate nevinnosti. Veľmi silné. Čo dodať? Je tu niekoľko odkazov na skvelú hudbu, na filmy, knihy. Nechcelo sa mi pátrať po tom, či básnik Morris naozaj existoval, alebo je vymyslený....asi ma to zas až tak netrápilo.... Píšte komentáre, kniha si to rozhodne zaslúži. (Mimochodom, aj dielo Na konci samoty ma dostalo podobným spôsobom, no toto asi o trochu viac, hm....)

30.12.2022 5 z 5

Uprdelismus Uprdelismus Jan Menděl

Zaujímavá kniha. Prečítal som si ju a niečo si z nej aj zobral. Okrem iného som sa dozvedel, že som hypersenzitívny, ha. Aj to je niečo, nie? Budem pracovať na tom, aby som mal nepodstatné veci u prdele.

30.11.2022 4 z 5

Zakliaty kláštor Zakliaty kláštor Juraj Červenák

Nuž, neodolal som a knihu kúpil hneď ako to bolo možné. A ani to veľmi neľutujem, i keď som ju prečítal dosť rýchlo. Páčilo sa mi to, od Adamových amerických dobrodružstiev až po tie gemerské, pekne napísané, pútavé, napínavé, občas sa mi aj pulz zrýchlil. Teším sa na pokračovanie, a nielen Šarkanových príbehov, ale aj tých ostatných od pána autora. Buď fit!!!

25.11.2022 5 z 5

Když jsme byli sirotci Když jsme byli sirotci Kazuo Ishiguro

Túto knihu som dlho zháňal, bola vypredaná, nakoniec sa mi ju podarilo kúpiť cez Knihobot, bola ako nová. Ishigura sledujem už dávno a snažím sa prečítať všetko, čo je k dispozícii, tuším sa mi to aj podarilo, ešte mám pred sebou najnovší jeho počin - Klára a slunce, už tróni medzi ostatnými v knižnej poličke, pripravená na prečítanie. Ale späť k sirotkom. Nezdalo sa mi to nedotiahnuté, ani nudné a už vôbec by som to neporovnával s Irvingom. Irving je Irving a Ishiguro je Ishiguro. Irvinga mám taktiež rád. Pohrávanie sa s pamäťou, hľadanie odpovedí, spoznávanie samého seba i tých okolo, samé zaujímavé témy na pozadí turbulentnej doby, podané pôsobivo a pútavo. Nenudil som sa ani chvíľu. A rozuzlenie bolo tiež pozoruhodné.

10.10.2022 5 z 5

Krv je len voda Krv je len voda Jana Micenková

Tak toto bola riadna sila, normálne ma to fyzicky bolelo.... zmar, kam len oko dovidí, hm... Famózne....

09.07.2022 5 z 5

Psí hvězdy Psí hvězdy Peter Heller

Celkom zaujímavé a pútavé postapo... ladené hodne poeticky, opisy prírody a podobne, úvahy, ale ak nastane akčná situácia, je veľmi pútavo napísaná, až sa mi pri čítaní zvýšil adrenalín. Pekné, áno, trochu to pripomínalo román Cesta.

24.04.2022 5 z 5

Na konci samoty Na konci samoty Benedict Wells

Najprv mi nedá neopraviť komentátora Greenfingers, toto nie je prvotina, ale autorov štvrtý román. Ani definícia celkom solídne, pre mňa to bola po dlhšej dobe riadna trefa priamo do srdca. Nečudujem sa, že bol za túto knihu ocenený. Dostalo ma to. Rád by som si prečítal aj tie tri predchádzajúce knihy, ale myslím, že ešte neboli preložené. Učiť sa kvôli tomu po nemecky nehodlám. Keď čítam niektoré predchádzajúce komentáre, hodnotiace knihu ako priemer, len krútim hlavou. Toto teda priemer rozhodne nie je, vážení.

26.03.2022 5 z 5

Hostující profesoři Hostující profesoři David Lodge

Za škvár by som to asi neoznačil, to len dotyčnému čitateľovi nesadol štýl a vkus autora. Ja som sa celkom dobre pobavil, suchý anglický humor, konfrontácia rôznych prístupov v spôsobe života a v akademickom prostredí.

10.03.2022 4 z 5

Táto izba sa nedá zjesť Táto izba sa nedá zjesť Nicol Hochholczerová

Píšem prvý komentár a vraj zaň dostanem až 5 bodov. Ale komentár nepíšem len kvôli tomu. Nicol je kamoška, knihu mi venovala a konečne som sa dostal k tomu, aby som ju prečítal. Rozsahovo nie je objemná, dá sa zvládnuť na posedenie, písaná originálnym štýlom a jazykom, s osviežujúcim slovníkom, sem tak okoreneným roztomilým vulgarizmom. O čom kniha je, sa prípadný nádejný čitateľ dozvie v popise vyššie, Balla to krásne zhrnul, surreálne momenty sa mi páčili obzvlášť. Takže sem sa s ďalšími komentármi, knihomoli....

11.02.2022 5 z 5

Říše letního měsíce: Vzestup a pád národa Komančů Říše letního měsíce: Vzestup a pád národa Komančů S. C. Gwynne

Zaujímavá kniha, dozvedel som sa z nej rôzne doteraz mne neznáme skutočnosti a zbavil sa vytvorených ilúzií z rôznych filmov a kníh.

26.12.2021 5 z 5

Satori v Trenčíne Satori v Trenčíne Lukáš Cabala

Prečítal som to pomerne rýchlo, ale keď tak nad tým dumám, ani vlastne neviem, čo si mám myslieť. Zlé to nebolo, len také trochu zvláštne. Aký je rozdiel medzi spomienkou a predstavou? Takáto myšlienka mi ešte nenapadla, ale je na tom čosi. Určite by som si túto knihu nekúpil, nebola to moja šálka kávy, požičala mi ju kamarátka, ale som rád, že som si ju prečítal. Ktosi predo mnou poznamenal, že jeho druhá kniha, Jar v Jekaterinburgu sa páčila viac, tak to vo mne vzbudilo istú zvedavosť, že bych si to asi tiež rád prečítal, ale obávam sa, že kupovať si ju nepobežím. Inak, bol som z knihy dosť deprimovaný a smutný, našťastie nie dlho.

11.11.2021 3 z 5

Olympia Olympia Volker Kutscher

Dávam plný počet, lebo nemôžem inak, ani nechcem, i keby som mohol, hihi... Moje očakávania to teda splnilo. Zaujímavé, napínavé, podnetné, vzrušujúce. Autor si udržuje latku kvality vysoko, nepodlieza ju, obdivuhodné, ako dokáže prekvapovať. Hádam sa séria týmto neskončila. To by mi bolo ľúto. Kto chce čítať Kutschera, musí začať pekne od začiatku, prvou knihou Mokrá ryba, inak to nedáva zmysel, chce to trpezlivosť, i keď sa zdá, že sú to hrubé knihy, čo ony aj naozaj sú, ale stránky sú úzke a čítanie ide bohužiaľ veľmi rýchlo, takže statočný čitateľ to dá aj za dva - tri dni. Možno aj skôr, čomu by som sa vôbec nečudoval, hm...

07.10.2021 5 z 5

Chlapci z Pavelské ulice Chlapci z Pavelské ulice Ferenc Molnár

Táto kniha ma v detstve a dospievaní akosi obišla, nuž som sa to rozhodol napraviť až teraz, v pomerne zrelom veku 56 rokov. A neľutujem. Ktovie, ako by to na mňa pôsobilo vtedy dávno, hm. Dnes to na mňa veru zapôsobilo. Závan starých čias, nostalgia, detstvo na konci 19. storočia, zbierka archetypálnych postáv. Statočnosť, odvaha, súdržnosť, priateľstvo, zmysel pre česť, povinnosť a fair play, sebaúcta... obetavosť. Vlastnosti, ktoré sú dnes už takmer zabudnuté. To všetko na mňa z tejto skvelej knihy zavanulo.

04.06.2021 5 z 5

Směšné lásky Směšné lásky Milan Kundera

Prečítal som si to druhý krát s odstupom asi dvadsiatich alebo tridsiatich rokov, to je jedno. Zbierka poviedok, niektoré sa mi páčili viac, niektoré menej.

30.01.2021 4 z 5