Gracian1964 Gracian1964 komentáře u knih

Osterovo spiknutí v roce 1938 Osterovo spiknutí v roce 1938 Terry Parssinen

Na túto knihu som natrafil náhodou na FB, ktosi ju ponúkal, nebola ani príliš lacná, na to, že šlo o knihu z druhej ruky, ale téma ma zaujala, nuž som ju kúpil. pomerne neznáme sprisahanie proti Hitlerovi, ktoré, keby sa bolo podarilo, zabránilo by mnohému zlému, žiaľ, nepodarilo sa hlavne vďaka Mníchovskej dohode.

24.08.2020 5 z 5

Post Bellum 1866 Post Bellum 1866 Vladimír Körner

Prvá časť sa mi páčila. Tá druhá ma až tak neoslovila, úprimne povedané, nudila ma a tak som ju výnimočne nedočítal, čo už, taký je život.

24.08.2020 4 z 5

Traktoristi a buzeranti Traktoristi a buzeranti Peter Pišťanek

Výber z publicistiky Petra Pišťanka. Všetky príspevky som kedysi čítal v zmienených periodikách, takže nič nové, akurát som si ich pripomenul, čo bolo veľmi osviežujúce a podnetné. Potešilo ma to. Ako perličku pridávam, že ku knihe som sa dostal na blšom trhu, kde mi ju jedna mladá pani predal za 2 eurá. No nekúp to!

18.08.2020 5 z 5

Frankenstein v Bagdade Frankenstein v Bagdade Ahmad Saadáwí

Zaujala ma konotácia, navnadila ma a tak som si knihu kúpil. Najprv som si nebol istý, dokonca som ju po niekoľkých stranách chcel odložiť, ale mám také pravidlo, že knihe dám šancu aspoň prvých 50 strán. A potom ma to chytilo a dočítal som. Vcelku zaujímavé, dobre sa to číta, pútavé, zoznámite sa s trochu iným svetom a vnímaním. O čom to je, písať nebudem, to si každý prečíta vyššie, v upútavke ku knihe.

12.08.2020 5 z 5

Sestřička Sestřička Raymond Chandler

Kniha kúpená v antikvariáte. Od Chandlera som tie najdôležitejšie diela dávno prečítal, ale toto som nepoznal. Je to útla knižka, nedá veľa času prečítať ju. Spisovateľ mal svoj osobitý štýl písania, nie každému musí pasovať. Nakoniec som však pochopil, o čo išlo.

21.07.2020 4 z 5

História História Peter Šulej

Knihu som dostal darom. Inak dosť pochybujem, že by som sa k nej dostal, určite by som si ju nekúpil a tým pádom ani neprečítal. Nuž, som z nej dosť rozpačitý, niečo sa mi páčilo, niečo nie. Celkovo výstižne to napísala komentátorka predo mnou, plne s ňou súhlasím. Ale ja dám o jednu hviezdičku viac, predsa len si zaslúži viac ako dve.

01.07.2020 3 z 5

Mor Mor William Owen Roberts

Ešte tu nie je žiaden komentár? Poďme to rýchlo napraviť. Chvíľu mi trvalo, než som chytil rytmus a tempo knihy. Po prvých pár stránkach som mal dokonca chuť nepokračovať v čítaní. Ale pasáže so Salahom ma bavili. Začína to v roku 1347 a pokračuje tuším až do 1352? Temný stredovek, bieda, hlad, špina, choroba, zadubenosť, nevedomosť. Ale myslím si, že Umberto Ecco môže pokojne odpočívať. Nebolo to zlé, ale Ecco je skrátka iná liga, hm.

29.05.2020 4 z 5

Specialista Specialista Tom Cain (p)

No, celkom dobré to bolo, pohodlne sa to čítalo a dej pekne odsýpal. A nakoniec všetko dobre skončilo. Snáď. Mimochodom, príšerný spôsob mučenia, opísaný v závere.

12.05.2020 3 z 5

Okná Okná Leif Panduro

Hurá, opäť dávam prvý komentár. A možno bude na dlhú dobu jediný. Knihu som objavil v zbernom dvore, to je také miesto, kde občania odkladajú nechcené alebo nepotrebné knihy. Občas sa tam dá nájsť menší, alebo aj väčší skvost. Toto by som síce medzi skvosty nerátal, ale nie je to márna kniha. Príbeh štyridsiatnika, starého mládenca, pomerne ľahostajného, žijúceho v svojom pohodlnom pohodlí. Takmer nič ho z neho nedokáže vytiahnuť. Až ženská z baráku oproti. Ale ako sa ukáže na konci, tá ho okrem iného zneužila, či použila, hm? Musím sa úprimne priznať, že ja na jeho mieste by som pravdepodobne takej mladej Thorsenovej asi nedokázal odolať. Knižka je to inak útlučká a dá sa prečítať na jedno posedenie, prípadne poležanie.

26.04.2020 4 z 5

Piesok si nič nepamätá / Pelech filozofov Piesok si nič nepamätá / Pelech filozofov Giorgio Scerbanenco

Od tohto autora som už tuším čítal takú detektívku, že 3x Duca Lamberti, a pomerne sa mi to páčilo, nuž som siahol aj po tejto. Prvý príbeh sa mi páčil viac, klasická detektívka, odohrávajúca sa na severe Talianska, pri meste Lignano. Ten druhý príbeh tiež nebol zlý, len mi to prišlo také bizarné, až snovo neskutočné, neviem to lepšie vysvetliť, takým dojmom to na mňa pôsobilo.

21.04.2020 4 z 5

Slepé rameno Slepé rameno Vladimír Körner

Moje prvé stretnutie s týmto autorom a vidím, že aj prvý komentár ku knihe. Kúpená z antikvariátu. Chvíľu mi trvalo, kým som sa dostal do autorovho štýlu písania, ale podarilo sa. Kniha je vydaná v roku 1965 a cítiť z nej dobový kolorit vyjadrovania. Záver mierne prekvapí, nebudem prezrádzať, ale neskončí tak, ako som predpokladal.

13.03.2020 5 z 5

Ve stínu hákového kříže - Protektorát 1939–1945 Ve stínu hákového kříže - Protektorát 1939–1945 Vladimír Liška

Knihu som si kúpil hlavne preto, lebo sa zaujímam o toto obdobie. Súhlasím s predchádzajúcim komentárom, že je to také zhrnutie. Mnoho nového som sa nedozvedel, ale s tým som vlastne ani nepočítal.

25.02.2020 3 z 5

Skutečný život Sebastiana Knighta Skutečný život Sebastiana Knighta Vladimir Nabokov

Bol som zvedavý na prvý Nabokovov román písaný v angličtine. Sklamaný nie som, aj keď to miestami nebolo ľahké čítanie. Autor má svoj charakteristický originálny slovník, na ktorý sa miestami dosť obtiažne nalaďuje, teda aspoň pre mňa.

09.02.2020 5 z 5

Vojenské omyly druhé světové války Vojenské omyly druhé světové války Kenneth Macksey

No, takto...musím sa priznať, že som to neprečítal celé, len pár kapitol, ktoré ma zaujímali. Ale s tým, čo som prečítal, som bol spokojný.

01.02.2020 4 z 5

Polnoc starých mužov Polnoc starých mužov Chaim Potok

Páčilo sa mi to, ide o tri príbehy, ktoré stmeľuje postava Davity. Všetky tri boli zaujímavé, pre mňa osobne bol najviac pútavý druhý príbeh, prebehlíka z KGB. Toto bolo moje druhé stretnutie s Potokom. Rád by som si prečítal aj iné knihy od neho.

30.12.2019 5 z 5

Pán Bowling si kupuje noviny Pán Bowling si kupuje noviny Donald Henderson

Už som pomerne zbehlý v písaní prvých komentárov. Nuž, priznám sa, možno som čakal niečo trošku iné, alebo som sa nechal zlákať popiskami na obale, človek sa nikdy nepoučí. Nie som však sklamaný, ako by sa mohlo zdať. Chvíľami sa mi to zdalo nudné, z knihy cítiť, kedy vznikla. Som zvedavý na ďalšie komentáre, ktoré sem pribudnú, dúfam.

03.12.2019 4 z 5

Nekromant Johannes Cabal Nekromant Johannes Cabal Jonathan L. Howard

Kniha kúpená v antikvariáte za 2,50 eura. Kua, neviem, čo si mám o tom myslieť. Každopádne, dočítal som ju a miestami sa bavil, dobrá irónia aj sarkazmus. Len som získal dojem, že som vstúpil do deja, kde neviem, čo bolo predtým a čo bude potom. A nie som si istý, či ma to vôbec zaujíma. Pochopil som, že toto je len istá časť. Len si nie som istý, či túžim čítať aj tie predchádzajúce, či pokračujúce? Tak sa teda pýtam sám samého seba : Chceš to čítať, Janúšik? A tu je odpoveď : Nestem....

19.10.2019 3 z 5

Oni Oni Mark E. Pocha (p)

Nuž, neviem, netreba byť pri hodnotení príliš príkry ani brať to príliš vážne, veď mám dojem, že ani autor to nebral vážne. Prečítal som to bez problémov a rýchlo, bavilo ma to, hlavne tá sexuálna scéna medzi Tobym a Luciou je riadne hustá, ehm.... Klepeto a tak ďalej.... To ma pomerne slušne pobavilo. Zaujíma ma, aké sú tie ostatné knihy od E. Pochu. Len si nie som istý, či mám dosť energie, aby som ich aj začal zháňať. Obávam sa, že ak si ku mne nenájdu cestu samé, ja ju veru hľadať nebudem. Mám toho na čítanie dosť. Nuž tak veru, milé sestry a bratia....

03.10.2019 3 z 5

Žádný důvod k obavám Žádný důvod k obavám Julian Barnes

Úvahy o smrti, plus občasné sondy do rodiny Barnesovcov. Nebolo to veru jednoduché čítanie. Nútilo ma myslieť na smrť, hm....

03.10.2019 5 z 5

Šuplík plný Zappy Šuplík plný Zappy Petr Dorůžka

Zasvätený a poučný materiál pre tých, čo Zappu poznajú a počúvajú, i pre tých, čo o ňom nič nevedia a chcú sa dozvedieť. Škoda, že to končí pri roku 1982. Rád by som sa dočítal aj o tom zvyšku. Možno inde a inokedy.

24.09.2019 5 z 5