Hani77 Hani77 komentáře u knih

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Velice dobře se četla, není tam žádné podrobné líčení hrůz, které se v Osvětimi děly. Díky tomu bych ji doporučila široké veřejnosti. Každý si může udělat dostatečný obrázek, jak to tam vypadalo, a být vděčný za to, jak žijeme teď. Tatér měl mnohokrát velké štěstí, že přežil.

14.04.2019 5 z 5

Dva roky prázdnin Dva roky prázdnin Jules Verne

Super kniha mého dětství, četla jsem ji minimálně 2x. Líbil se mi i seriál. Nechápu, jak někdo může knihu nazvat odpadem.

26.01.2019 5 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Rodina Kostkových i další obyvatelé Kostky jsou praštění, ale jejich hlášky dokáží rozesmát. Je to oddychové čtení, když nechcete číst nich náročného. Myslím, že se ke knize vrátím, až budu zase chtít číst něco nenáročného, co mě dokáže pobavit. Výborné jsou i krátké kapitoly, pro čtení např. v čekárně naprosto ideální. A když usnete, můžete navázat rovnou tam, kde jste skončili, nemusíte listovat zpátky :-). Přišlo mi lepší než film, ale i při čtení jsem si vybavovala konkrétní scény a postavy z filmu.

22.08.2023 5 z 5

Pařížská knihovna Pařížská knihovna Janet Skeslien Charles

Toto je kniha, na kterou se nedá zapomenout. Kniha pro všechny knihomoly. Příběh Odile mě nadchl. Nevěděla jsem o existenci Americké knihovny v Paříži. Ráda jsem se dozvěděla něco nového. Bohužel mě dost rušily ty vsunuté kapitoly Lily. Vždy přišly, když děj v příběhu Odile dospěl k nějakému zvratu, když jsem chtěla hltat, jak to bude dál. Váhala jsem mezi 4 a 5*, ale i přes menší výhrady musím dát plný počet.

02.04.2023 5 z 5

Smrt krásných srnců Smrt krásných srnců Ota Pavel

Potřebovala jsem nějaké nenáročné a příjemné čtení. Většinu povídek znám a mám je ráda, ale i ty méně známé byly velice příjemné. Jen u té poslední jsem měla na konci slzy v očích ... Určitě doporučuji, povídky se dají číst pořád dokola a nikdy se neomrzí.

14.10.2022 5 z 5

Když se zvěrolékař ožení Když se zvěrolékař ožení James Herriot (p)

Velice příjemné vyprávění o životě mladého veterináře a jeho pacientech. Většina příběhů dopadne dobře, někdy i v případech, kdy by to člověk ani neočekával. A při některých historkách jsem řvala smíchy. Ráda se ke knize vrátím.

23.04.2021 5 z 5

Léto s kovbojem Léto s kovbojem Jaromíra Kolárová

Skvělá oddechovka, kniha je přesnou kopií filmu, vč. hlášek, takže se mi při čtení odvíjel před očima film :-).

13.01.2021 5 z 5

Tato kniha patřila k nejčtenějším knihám mého dětství :-). Přečetla jsem ji nejméně 6x. Můj taťka nedokázal pochopit, že sotva ji dočtu, ihned začínám zase od začátku :-). Je pravda, že jako dospělá jsem se k ní nevrátila a moje starší dcera (vášnivá čtenářka) ji nedočetla, přestože jinak přečte tlustou bichli za 3 dny. Zatím vzdala jen dvě knihy: Robinsona a Babičku. Asi není pro dnešní mládež tak zajímavá, ale já osobně bych dala i více hvězdiček :-).

02.01.2019 5 z 5

Kuchařka pro dceru Kuchařka pro dceru Jana Florentýna Zatloukalová

U kuchařky nemůžu napsat, že jsem ji přečetla, ale celou jsem ji prolistovala-a nejenže se mi líbí zpracování receptů, ale také jsem se pobavila. Už předmluva mě rozesmála, ale autorka má pravdu, mnoho z nás nevědělo, jak vypadá "dozlatova" nebo jak dlouho trvá "pečeme doměkka". Podle internetové verze Kuchařky pro dceru jsem se naučila dělat ten nejlepší katův šleh-a autorka umí vysvětlit i to, co se stane, když něco vynechám nebo zaměním. Takže jsem knihu koupila starší dceři a dostane ji i ta mladší, protože s tímhle dílem by měla začít vařit/péct. Za mě rozhodně minimálně 5*.

12.06.2022 5 z 5

Záhada Modrého vlaku Záhada Modrého vlaku Agatha Christie

Viděla jsem nejdřív filmové zpracování, ale vzhledem k tomu, že jsem si nepamatovala pointu, tak to bylo napínavé i napodruhé.

23.04.2022

Vražda v Mezopotámii Vražda v Mezopotámii Agatha Christie

Opět velice zajímavé rozuzlení. Tentokrát jsem podezřívala úplně všechny, tedy i vraha, ale způsob provedení činu mě nenapadl. Agatha byla opravdu výjimečná PANÍ spisovatelka.

15.04.2022 5 z 5

Tajemství Velkého Vonta Tajemství Velkého Vonta Jaroslav Foglar

Váhala jsem mezi 4 a 5 hvězdičkami, protože jsem měla drobné výhrady. Ale kniha je velice napínavá a tajemná, navíc jsem tento závěrečný díl neznala, na rozdíl od předchozích dvou. Proto dávám opět pět.

31.12.2021 5 z 5

Schůzka se smrtí Schůzka se smrtí Agatha Christie

Tentokrát jsem měla o motivu a o vrahovi jasno poměrně brzy-a i tentokrát jsem se mýlila.

17.04.2022 5 z 5

Němý svědek Němý svědek Agatha Christie

Další skvělá detektivka od Agathy Christie. Přečteno na jeden zátah a opět jsem vraha neuhodla. Napětí do samého konce. Není zde moc postav, tak se čtenáři nepletou. Navíc to má svým způsobem i happy end.

01.05.2021 5 z 5

Lakomec Lakomec Molière (p)

Naprosto dokonalé dílo :-). Přečteno jedním dechem, obsahuje i jisté napětí ... jedinou velkou výtku mám k seznamu osob na začátku e-knihy: obsahuje spoiler!! Tím, že jsem si přečetla, kdo je kdo, připravila jsem se o jednu velkou pointu!! NEDOPORUČUJI ČÍST DOPŘEDU SEZNAM OSOB!!!

11.08.2020 5 z 5

Osvětimská knihovnice Osvětimská knihovnice Antonio G. Iturbe

Velice hezky napsané. Četla jsem více knih na toto téma, ale žádnou vyloženě z rodinného tábora, proto jsem se o něm ráda dozvěděla více. Také jsem se ráda znovu "setkala" s lidmi, které jsem znala z jiných děl, především Rudym Rosenbergem (alias Rudolfem Vrbou) a Viktorem Pestekem. Zatímco podrobnosti o útěku Rudyho pro mě nebyly žádným překvapením, protože jsem četla jeho knihu Útěk z Osvětimi, velice ráda jsem se dozvěděla něco více o Viktorovi Pestekovi. Fandila jsem mu, protože jeho návrat do Osvětimi nebyl naivní a hloupý, jak by se mohlo zdát, ale měl vše velice dobře promyšlené. Bohužel to nevyšlo. V knize je mnoho úžasných myšlenek k zamyšlení, které by se měly tesat do skály. Kniha je jedním z nejlepších děl na toto téma, rozhodně stojí za přečtení.

07.11.2019 5 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Nikdy nepíšu 2 komentáře k jedné knize, ale tentokrát musím. Příběh tatéra se mi zdál neuvěřitelný, přesně jak píší někteří další – skoro jako dětský tábor. Dala jsem plný počet hvězdiček, protože se mi to jinak četlo velice dobře a dalo mi to základní přehled, jak to v Osvětimi fungovalo. Ale po přečtení knihy „Utekl jsem z Osvětimi“ od Rudolfa Vrby připouštím, že tento příběh nemusí mít moc „obroušené hrany“, protože Rudolf Vrba také zmiňuje, že pro vězně na vyšším společenském žebříčku byl život v Osvětimi celkem snesitelný a Kanada byla v podstatě rájem, i když také někdy nebezpečným. Ale vězni netrpěli hladem a žízní a ti šikovní si mohli nakrást v podstatě cokoliv (boty, oblečení, cennosti). Co mě ale ve vyprávění Rudolfa Vrby zarazilo, když psal o dvou tatérech, jací to byli veselí chlapíci a jak o celé věci žertovali, ptali se vězňů, kde chtějí mít číslo vytetované. Za svými 5* si přesto stojím, i když mě některé věci na tatérovi mrzely. Ale nikdo nevíme, jak bychom se v tak hrůzném prostředí chovali.

09.09.2019 5 z 5

Narodili se, aby přežili Narodili se, aby přežili Wendy Holden

Skvělá kniha. Krásně napsaná, popisná, zmínky o historických faktech, citace přeživších. Místy otřesné zážitky, pro nás nepředstavitelné. Jedna z nejlepších knih, které jsem na toto téma četla. Vedle ní mnohé z těch, kterým jsem dala 4-5 *, blednou. Kdybych mohla, dala bych 10 *. Doporučila jsem jako četbu i své dceři, protože se tu dozví, jak probíhal holocaust na Slovensku, v Polsku a v Čechách, a je možné srovnávat. Při pobytu v Terezíně je zmínka i o dánských Židech, opět krásné srovnání (např.) se Slovenskem. Smutné byly i některé zkušenosti žen po návratu domů. Velice silný zážitek, kniha se nedá přečíst „na jeden zátah“. Člověk u toho hodně přemýšlí a mnohdy to prostě musí „vydýchat“. Knihu jsem měla půjčenou z knihovny, ale koupím si ji, protože bych ji chtěla mít ve své knihovně. Určitě se k ní vrátím.

03.06.2019 5 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Určitě všem doporučuji. Poprvé jsem to četla jako teenager a bylo to pro mě dost "drsné". Podruhé jsem knihu četla jako dospělá a dívala jsem se na to jinýma očima. I napodruhé to ale byl silný zážitek, nemohla jsem se od knihy odpoutat, dokud nebyla přečtená. Doporučila jsem to své dospívající dceři jako "povinnou četbu" :-)

02.01.2019 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

(SPOILER) Velice zajímavý román, ráda jsem se seznámila s nedávnou historií tohoto koutu naší země. Životní příběhy všech osob se zajímavě prolínaly, žádná postava se nevytratila z příběhu, aniž bychom se nakonec nedozvěděli o jejím dalším osudu. Ale jedna hlavní postava mi byla tak moc nesympatická a protivná, až mi přišlo, že takový člověk ani nemůže existovat.

18.01.2024 4 z 5