hu_87 hu_87 komentáře u knih

Karma - Jogínův průvodce vaším osudem Karma - Jogínův průvodce vaším osudem Jaggi Vasudev

(SPOILER) Sadhguru nezklamal. Hezky píše a hezky vysvětluje, zmiňuje mnoho příkladů z praxe nebo podává vysvětlení na základě podobiznách z různých příběhů/zkazek.

Karma zkrátka není to, co si většina lidí myslí. Karmu si tvoříme sami. A ano, má podobu koloběhu-který si tvoříme na základě našich přesvědčeních. Čímž se nijak nesnižuje dopad toho, čím jsme si prošli. Sadhguru sám říká, že značný vliv má naše genetická paměť, tedy to, co jsme převzali od předků (traumata aj.).

10.05.2023 5 z 5

Co se ti stalo? Rozhovory o traumatu, psychické odolnosti a uzdravení Co se ti stalo? Rozhovory o traumatu, psychické odolnosti a uzdravení Oprah Winfrey

(SPOILER) Mimořádně poučná knížka mající převážně formu rozhovoru mezi Oprah a Dr. Perrym.

Klíčovým tématem je zde trauma: jak vzniká, proč vzniká, jaký má vliv na mozek a nervový systém a to, jak se lidé (včetně dětí) s traumatem vyrovnávají.

Je to takové čtivější shrnutí Tělo sčítá rány a něco navíc k tomu. Velmi doporučuji.

*Jediné negativum, které mám co na knížce vytknout, je její přebal. Jestli se vám potí ruce, tak si radši pro knížku pořiďte obal nebo přebal odložte jinam...*

10.05.2023 5 z 5

Čtyři tisíce týdnů Čtyři tisíce týdnů Oliver Burkeman

(SPOILER) Další z knih napsaná v americkým stylu, kde do spousty stránek nacpete jednu a tu samou myšlenku, akorát pokaždý trochu jinak a doufáte, že si toho čtenář nevšimne.

Kniha mě extrémně nebavila právě z důvodu, který zmiňuji výše.

Ale oceňuji, že se autor věnuje i digitálním technologiím a tomu, jak nás obírají o pozornost.

Zkrátka a jednoduše - abyste si ušetřili čas čtením této "revoluční" knížky:
- nevlastníme čas a bude nejlepší, když to přijmeme jako fakt
- některé věci se prostě dějí a my s tím nic neuděláme
- naše utrpení spočívá v tom, že stále říkáme "až jednou" (až jednou dostanu tuhle práci, získám tohle postavení, dokončím tenhle úkol), protože tím žijeme akorát v budoucnosti a zapomínáme na to si užívat přítomnost
- digitální technologie nás obírají o pozornost, což nás rozptyluje od jakéhosi užívání toho, že prostě jsme
- rádoby zjednodušující aplikace, které nám usnadňují život, nám vlastně vnucují pocit, že TEĎ máme hodně času a že můžeme být extra produktivní (což se obvykle míjí účinkem, protože pak máme výčitky, že nestihneme všechno, co jsme chtěli).

09.05.2023 3 z 5

LSD psychoterapie - Znovuzrození psychedelického léčení LSD psychoterapie - Znovuzrození psychedelického léčení Stanislav Grof

(SPOILER) Komplexní shrnutí o tom, co autor o LSD ví (účinky, ovlivnění účinků, složení, terapie...), včetně některých příkladů z kazuistik. Nadčasová publikace, velmi doporučuji.

25.04.2023 5 z 5

Nové zbraně vlivu Nové zbraně vlivu Robert B. Cialdini

Jedná se vlastně o to samé, o čem bylo předchozí vydání, akorát na konci je pár stránek věnováno i psychologii přesvědčování v online světě. Přesto se jedná o nadčasovou knížku, kterou by měl mít doma každý, kdo se jen trochu zajímá o psychologii nebo kdo je šéf nebo manažer. A pevná vazba má také něco do sebe :)

25.04.2023 4 z 5

Lídři jedí poslední Lídři jedí poslední Simon Sinek

(SPOILER) Inspirující a s svěže napsaná kniha o tom, jak naprostá většina organizací fungují špatně a jejich šéfové se chovají tak, jako by věděli všechno nejlépe a své podřízené vnímají jako poslušné ovečky, ke kterým se náležitě chovají ("já jsem šéf - ty jsi můj podřízený a opovaž se zpochybňovat cokoliv co řeknu").

Tohle je jedna z těch knih, která je opravdu inspirující v pravém smyslu a je radost se k ní vracet. Neobsahuje totiž pouze výčet organizací, ve kterých se šéfové chovají jako skuteční lídři (tedy znají pokoru a dokážou se i od svých podřízených něco poučit, nechovají se jako by snědli všechnu moudrost světa), ale obsahuje i zajímavé informace z oblasti psychologie/biologie. Autor se také zamýšlí nad generací baby boomers a nad stylem, jakým své organizace vedou jako šéfové.

*Typickým příkladem toho, před čím autor varuje, je naprostá většina fabrik (alespoň tady v ČR). O zaměstnance nejeví vedení přílišný zájem, zaměstnanci jsou směšně placeni, vedení si myslí, že ví všechno nejlépe a umí si jen urvat pro sebe a na zaměstnancích chce ušetřit co to jde. *

25.04.2023 5 z 5

Psychologie peněz Psychologie peněz Morgan Housel

(SPOILER) Název knihy může být pro někoho poněkud zavádějící.

Nejde tu primárně o psychologii peněz, tedy upřesním: dle názvu jsem čekala knihu nacucanou nejrůznějšími studiemi na bázi psychologie/ekonomie; například že zde bude autor rozebírat, jak mají peníze vliv na zvýrazněnou individualitu.

Což tedy není tématem této knihy. Jenom menší upozornění.

Knihu spíše ocení studenti ekonomie nebo lidi, kteří se o finance "jen" zajímají. Jde tu především o finance, investování, šetření.

Kniha mi také nepřišla nějak nadčasová, jako tvrdí obálka - byť nelituji, že jsem si jí přečetla.

Některá témata knihy = SPOILER !!!
- Jsme lidé, ne excelové tabulky. Máme emoce, rozhodujeme se na základě emocí, nejsme stroje.
- Když chceme vyhrát v loterii, toužíme především peníze utrácet a zapomínáme na to si je pak udržet.
- Když toužíme po luxusním zboží, chceme dávat najevo o našem statusu.
- Chudí lidé investují celkem dost peněz do loterií.
- Existují náhody, štěstí a smůla - faktory, které neovlivníme a je třeba s nimi počítat.
- Několik neúspěchů neznamená, že vaše investice skončí tragicky.
- Neporovnávejte se s ostatními, protože je v případě investování mohou vést jiné motivace, než vás. Očekávají od investicí něco jiného a to, co vy byste považovali za neúspěch, by třeba jim přišlo jako fajn investice.

05.02.2023 3 z 5

Proč volíme psychopaty a jak to zastavit Proč volíme psychopaty a jak to zastavit Bill Eddy

(SPOILER) Srozumitelně sepsané dílo, kterému se, tuším (bohužel) nedostane tolik pozornosti, jako by mělo. Protože to, o čem se tu píše, je neskutečně aktuální a ukazuje to, k čemu máme my lidi tendence.

Aktuální hlavně kvůli válce na Ukrajině nebo pro příznivce Trumpa či Orbána (a dalších - teoreticky i Zemana).

20.01.2023 5 z 5

Ukrajina: Rozhovory, mýty a fakta Ukrajina: Rozhovory, mýty a fakta Petr Horký

(SPOILER) Kniha, která si klade za cíl objasnit (nejen) současnou situaci na Ukrajině, je zpracovaná na základě rozhovorů s různými osobnostmi. Některé kapitoly jsou více zaměřené na historii (i třeba osobní informace o Putinovi nebo Zelenském, ale informace o druhém jmenovaném mi osobně přišly lépe a čtivěji zpracované), jiné více na současnost (např. něco málo o jaderných zbraních nebo svědectví ženy, která se na bombardované Ukrajině nachází a denně přichází do styku se zraněnými apod).

Je zde plno informací, jmen a datumů. Ne všechno se mi podařilo vstřebat, ocenila bych více kapitol z tzv. současnosti.
Přesto je to kvalitní dílo, zaměřené převážně na historických faktech a dávání těchto faktů do souvislostí.

10.01.2023 4 z 5

S rozumem v koncích: Proč se stáváme méně inteligentními a co to znamená pro budoucnost S rozumem v koncích: Proč se stáváme méně inteligentními a co to znamená pro budoucnost Edward Dutton

(SPOILER) Kniha s celkem zajímavým a úzce zaměřeným tématem. Autoři rozvádí mnoho myšlenek a důkazů, na základě kterých se snaží dokázat, že tzv. všeobecná inteligence má tendenci postupem času klesat.

Zajímavé informace, o kterých zamyšlenějšího člověka možná napadlo přemýšlet: například, jak souvisí inteligence s počtem dětí, které dotyčný(á) má nebo jak souvisí inteligence s přijímáním spíše demokratických názorů. Nebo, jak inteligence souvisí s reakční dobou.

Někteří budou některými fakty nejspíše nadzviženi ze židle - asi to chce hodně nezaujatosti, když bude někdo číst o souvislosti zmíněné výše - autoři sami zmiňují, že podávají surová fakta, případně korelace bez ohledu na emoční zaujatost - a kniha je velmi zajímavá. Přesto se mi zhruba první polovina četla o dost lépe a druhou půlkou jsem se prokousávala podstatně hůře.

10.01.2023 5 z 5

Čísla nelžou Čísla nelžou Václav Smil

(SPOILER) Jako zásadní chybu vnímám 2 věci.
1.) 71 kapitol je prostě moc a logicky se počet stránek na každou kapitolu musí zcvrknout na to nejnutnější minimum, což je případ i této knížky. Některá fakta, která by vás třeba zaujala, jsou tak probrána velmi stručně a ne do hloubky.

2.) Velké rozpětí témat. Skutečně. Nač v knize probírat témata od dětské úmrtnosti po tom, kdy započal věk automobilů? Osobně by se mi líbilo, kdyby byla kniha zaměřena mnohem více třeba demograficky nebo ekonomicky, třeba informace typu proč vedou potraty k nižší míře kriminality apod. Nečekala jsem, že tu budou kapitoly o motorech nebo o vytápění. Takhle to na mě působí akorát tím stylem, že autor už nevěděl, jaká témata do těch 71 kapitol zahrnout a skončili jsme i u motorů.

Jakoby, pozitivní na tom všem je, že nadšenci do opravdu všeobecné vzdělanosti si zde najdou své, avšak mě osobně zaujalo pouze několik kapitol a ten zbytek jsem jenom prolétla. Ještě, že jsem si knihu nekoupila, jak jsem původně zamýšlela...

30.12.2022 3 z 5

Můj brácha se jmenuje Jessica Můj brácha se jmenuje Jessica John Boyne

(SPOILER) Příběh jako takový byl takový... nevím, myslím že do příběhu šlo zakomponovat to, že má někdo přehnaně ambiciózní a lehce narcistní rodiče i trochu jinak, než aby se tam cpala politická kariéra... ale budiž.
V knížce byly určitý pasáže, u kterých jsem brečela. Přiznávám.
Napsané je to dobře, čte se to dobře, jenže vzhledem k tématu politiky se tu sem tam vyskytují na můj vkus příliš dlouhé věty.
(Jasonův bratr Sam je sám celkem mladej a jeho - hlavně pozdější - reakce na bratrovo přiznání se dá považovat za relativně běžnou, ačkoliv to náhodnému pozorovateli může přijít necitlivé nebo hrubé, chlapci dají na škatulky mužskost-ženskost zkrátka více)
Co by bylo možná dobré do knihy zakomponovat by byla část, která by byla z pohledu samotnýho Jasona (nebo Jessicy).

12.10.2022 4 z 5

Mám to o sobě říct?: Jak se vypořádat se stigmatem duševní nemoci Mám to o sobě říct?: Jak se vypořádat se stigmatem duševní nemoci Anita Hubner

Knížka pojednává o celkem - na naše poměry - netradičním tématu, autorka zmiňuje i různé praktické tipy, což mi přišlo velmi užitečné. Hezky zde skloubuje teoretickou i praktickou část věci, což určitě není samozřejmostí, nýbrž ve většině knihách se vyskytuje mnohem více teorie oproti praxi nebo příkladům.

18.09.2022 4 z 5

Mýty o sebevraždě Mýty o sebevraždě Derek de Beurs

(SPOILER) Knížka se mi líbila, byla jasná, výstižná a hodně čtivá. Mohla být klidně o něco delší, ale zajímavostí je tu víc než dost a je to nutnost pro přečtení komukoliv, kdo se v dané problematice pohybuje nebo má dokonce sám s podobnými stavy zkušenost.
Kapitoly jsou členěny přehledně, postupně dle označení tého kterého mýtu, kolem kterého se bude točit dotyčná kapitola. Ať už vás zajímá vliv médií na sebevražednost (Wertherův, ale také Papagenův efekt) nebo o tom, co je pravdy na tom, že více sebevražd se koná pondělky, případně o tom, jaký má vliv ekonomická recese na sebevražednsot (a další věci), klidně si knížku kupte, nebudete litovat. Sice je o něco stručnější, ale stojí to za to.

18.09.2022 5 z 5

Mágové promlouvají Mágové promlouvají Dario Salas Sommer

Ač může kniha na první pohled působit jako příliš ezověc, je to opravdu zajímavé.
Každý, kdo o rosenkruciánech toho příliš neví, by si měl tuhle knížku přečíst. Jsou zde zajímavé souvislosti i s jinými směry a různými náboženstvími.

24.04.2022 4 z 5

Uzdravení vývojového traumatu Uzdravení vývojového traumatu Laurence Heller

Komplexně a hezky podané téma traumatu. Líbilo se mi, že se autoři v některých kapitolách zaměřili i na tělo v kontextu traumatu, takže já jakožto milovník bioenergetiky a Lowena jsem byla spokojená :)

01.02.2022 5 z 5

Agresivita a kriminalita školní mládeže Agresivita a kriminalita školní mládeže Zdeněk Martínek

Užitečné čtení pojednávající o agresivitě a jejich formách. Speciálně vyčleněná je kapitola o šikaně, jejich stádiích, příznacích a možných intervencí.

29.01.2022 4 z 5

Tělo v psychoterapii Tělo v psychoterapii Edward W.L. Smith

Úžasnej úvod do psychoterapie s tělem, pro všechny, kteří holdují Lowenovi a Boadellovi tu najdou super obecnější úvod do těla a jeho souvislostí.

23.01.2022 5 z 5

Chlapec, kterého chovali jako psa Chlapec, kterého chovali jako psa Bruce D. Perry

(SPOILER) Jde tu v podstatě o příběhy dětí, které si prošly špatnými věcmi: od sexuálního zneužívání po situace, kdy jako malé měly chůvu, která je však nechávala pravidelně samotné doma a odcházela za jinou prací.
Kapitoly jsou doprovázené nejen tou příběhovou částí a dodatečnými informacemi o dětech a jejich rodičích, ale i teoretickými znalostmi např. o mozku, stresu, paměti, což čtenáři pomůže pochopit trauma jako takové. Bohužel pro lidi pohybující se přímo v této oblasti to může působit rušivě, protože dané věci a zákonitosti nejspíš budou dávno znát...
Příběhy jsou napsané velmi dobře, ale co mi vadilo byly mnohdy strohé konce. Příběh nějak začal, byl doprovázen teoretickým výkladem a potom bum, konec dost stručný. Chápu, že tam musel respektovat nějaké soukromí těch dětí, ale určitě by se to dalo sepsat v podobném duchu jako zbytek kapitoly, tzn. maximální anonymizace.

29.12.2021 5 z 5

Psychologie štěstí Psychologie štěstí Anton A. Bucher

Souhrnně a komplexně podané téma "štěstí" v psychologii jako takové. Štěstí se tu rozebírá opravdu detailně, ať už z hlediska pohlaví, osobnostních rysů, zájmů, náboženství, rodičovství, sezdaní verus svobodní, neurobiologie, dopamin, oxytocin, serotonin... a tak dále; zkrátka, pocit štěstí je zde prim, kolem kterého se to všechno točí, kapitoly jsou podpořeny mnoha výzkumy.

Na začátku knihy nechybí ani kapitola, která nám objasňuje např. to, jak se pocit štěstí běžně měří.

Jak už zmiňoval kolega přede mnou, citovaná literatura zabírá skutečně mnoho stránek a bohužel některé kapitoly působí dojmem vyloženě učebnice a jsou třebas přespříliš strohé a zasloužily by si nějaké doplnění. Přesto dávám 5 hvězd, vzhledem k jedinečnosti publikace u nás na trhu.

24.12.2021 5 z 5