Jaruš7 Jaruš7 komentáře u knih

Rudý vlk Rudý vlk Liza Marklund

No, pod kůži se mi nedostala, i když napětí setrvalo.
Z pohledu vnímavé novinářky stojí za to se i o nehody více zajímat.
Série zločinů stoupá a důvody jako nitky zasahují do bizarní činnosti minulosti.
Maovize u ledu - těžko uvěřit.

Příběh s rozličnými partnerskými vztahy, zpestřuje honbu za novinovými trháky z politických kuloárů a z kriminálních zločinů.

14.02.2021 3 z 5

Liščí tanec Liščí tanec Lenka Chalupová

Příběh s dramatem nedávné doby, který má pestré motivy ke zločinu od mnoha aktérů.
Jaksi lidsky propletené osudy mnohočetné rodiny, kterou pojí smutek z minulosti a rozdělují sourozenecké a partnerské vztahy.
Mrazení z časů, kdy lihové aféry byly pro zločin skoro anonymní.
Autorský objev - parádní talent, co zaujme čistým stylem pro náročný projekt. V mých NEJ.
Audiočetba obsahově i v přednesu skvělá.

11.02.2021 5 z 5

Poslední muž Poslední muž Vince Flynn

Audioverze naprosto super.
Skvělý počin, pevně doufám, že budou v této sérii další.
V tajných službách jde o hodně, o prestiž, o vliv v široké spektru světových událostí, i v zákulisí domácích šarvátek v Langley; s vyhazovem nelze počítat, jsou tu ve hře tajnosti státních akcí, takže jde o život, v každém případě.

Bezvadnost **********

Další díly v tomto formátu by fandy nadchly.

10.02.2021 5 z 5

Vzhůru po okapové rouře! Vzhůru po okapové rouře! Miroslav Stoniš

Hledáním vančurovštiny jsem se dostala do pasti postaršího poetika, bláhově zamilovaného do o pár desítek let mladší lékařky. Její okno s okapovou rourou bylo vstupní branou pro návštěvy a cílem doletu básnivých vlaštovek, které popsavši svými verši útočil na její city. Společnost a debaty kočičí důvěrnice "Slečinky" mu naději rozhoupávala k pocitům rajské naděje i žárlivým depresím.
Pocit z četby je jako z deníku ústavního rekreanta.
Citace :" Ó jaký to šťastný osud, opírat se o sud."

Milovníci sektu, založili sektu.
A tam v rauši bublinek, vplavali do vzpomínek.
V smutném parku Horákové, stanovy si dali nové,
že jen z láhve Venušiny, nektar v sektu tvoří činy.
Zvrhlo se to, škoda slov, možná příště napřesrok.

Zmaněný čas? Ne úplně.

08.02.2021 1 z 5

Americká tragédie Americká tragédie Theodore Dreiser

Klasika, která má v zorném úhlu pohledu americký sen s nepředvídatelnými možnostmi od vzhlížející závisti k bohatství, k dosažitelnému snu, který bez zločinu nelze uskutečnit.
Láska ani její následky nemají hodnotu, kterou by nešlo obětovat za vidinu lepších životních možností, a tak tragédie mladické kruté nerozvážnosti nese smrtící žeň.
Společnost si na procesu honí bezskurpulentní body pro volby.
Možnosti ve svobodném světě nejsou bezbřehé.

Audioverze ve skvělém obsazení.

06.02.2021 5 z 5

Galantní lest Galantní lest George Farquhar

Komedie rok 1707, o tom jak zchudlí galantní kavalíři z Londýna na venkově ke štěstí přišli.

Citace:" (manžel manželce) " A kdybyste to mohla zařídit tak, aby z vás byla děvka, aniž byste mi nasadila parohy, prosím račte si posloužit."
" Za to vám pěkně děkuji. Hřích byste mi dopřál, ale o rozkoš byste mě připravil. Ne, ne,ne. Jsem odhodlána k tomu zločinu, jen když si budu jistá, že za ten hřích pykáte vy."

"Hele obou dvojic štěstí nenadálé, dva sešli se a dva si dali vale."

Audioverze v luxusním obsazení.

06.02.2021 5 z 5

Msti se mým slzám Msti se mým slzám Luís de Camões

Paráda, *****
Citace : Óda
"Jsi krásná lidská šelma
s pyšným a krutým srdcem, jehož síla,
jež rovné sobě nemá,
síla mstné Lásky hravě přelomila
šípy, jež vrhli na ni,
jak jehly, které do krvava zraní.

Má milovaná Kirké,
(a ne-li má, alespoň milovaná),
ty, již jsem pro všeliké
svody svou svobodu, jas svého rána,
odevzdal bez váhání
a v zbytcích ještě složím do tvých dlaní.

Když příroda ti může
dát vlastnosti tak rozporné, že ráda,
ač krásná jsi jak růže,
v plamenech smáčíš si svá něžná záda,
aniž se spálíš více,
než země popálí se od měsíce,
když snadný triumf slavíš
nad hloučky zbědovaných zatracenců,
jež napřed smyslů zbavíš
i rozumu, (ó srdce pomatenců,
jimž dostalo se blaha,
jaké všem jiným osud dát se zdráhá),

když nadmíru tě těší
zřít v noci jinocha, jenž meč svůj třímá
a v bouři nejdivější,
kdy vody hřmí a vichry řvou, a hřímá,
marně ti bije na branku,
až nevyslyšen klesne v hořkém spánku,

jak to, že neznáš bázeň,
že za tak mnohé zlo a odmítnutí
tě stihne trest a strázeň,
až bohyně, jež pýchu klekat nutí,
tvou zpupnost s výše strhne
a v hněvu Amor na tebe se vrhne? "
...

Autorova lyrická tvorba je bohatá, jak bohatý byl jeho citový život.

Jistě, pane premiére 2 Jistě, pane premiére 2 Jonathan Lynn

Tohle jsem si užívala v tv i s opáčkem.
Rétorika s brilantní kamufláží v logiku zamotanou pro cíl zdejší - nechť se do zavedené funkčnosti státní moci nedostane novátorský ničitel britských pořádků.

Citace :" Nemůžete nechat lidi, aby sami rozhodovali, ale musíte jim nechat to zdání. "
"Co je premiér - partajní korouhvička, je to ten co čte naše projevy. Jeho schopnost sebeklamu hraničí s genialitou."
" Morálku odložíme, vláda si jde po krku a premiér je zpomalený. To je naše ideální prostředí."

Náklad na bedrech premiéra je v jistém čase přílišný, podlomení jeho sil má titul -akce : Diplomatický sex - ozdravná akce pro diplomaty.

Prostě neporazitelní. **********

Motýlí křik Motýlí křik Jan Tománek

Nedůvěra brzy ustoupila a nastal sprint.
Na motýlky jsem, a tak ten titul - křik - jsem pojala (expresivně), jako řev o nárok na čistotu ovzduší.
(Chtěla bych vidět, jak obhajují američtí ochránci přírody mezi velkostády stejkových býků, nárok motýlů na bezmetanové - nezatuchající ovzduší.) (Ti -ochránci, mám pocit jakoby nebyli.)

Podařené dílo o všem, co iritovalo ještě nedávnou dobu.
Kapky od všeho špionáž, novinařina, ilumináti, zločiny, konspirace a kamufláž, a to celé parádně propletené ve strhujícím stylu.

Na každým šprochu, je .........

03.02.2021 5 z 5

Povídka o Aucassinovi a Nicolettě Povídka o Aucassinovi a Nicolettě neznámý - neuveden

Citace "
" Je libo vlídně naslouchat ?
Já chci vám píseň zazpívat
o dětech dvou. Měli se rádi
a byli krásní, sliční, mladí.
O Nicolettě, Aucassinu,
o tom, co zkusil pro ženu,
pro přítelkyni s jasnou tváří
jak bil se, nežli ku oltáři
nakonec šťastně moh ji vést,
poslyšte krásnou, sladkou zvěst.
V ní dvornost s moudrostí se pojí
a není, koho nevyhojí,
ať sebevíc je smuten, zničen,
či chorý, nemocemi sklíčen.
Zas radost začne v srdci kvést,
tak sladká tato píseň jest. "

Doba XII. - XIII. století, nepřestanu žasnout nad bohatou inspirací, jako vzor pro pohádky o mnoho století později, bez čar a kouzel jen důvtip a triky, které stojí za to dát všanc, pro to
toužebné hnutí v osrdí - lásky bolný cit.

Zpola verše zpola vyprávění,
žádná nuda však tu není,
bystrý fištrón má tu prim,
pobaví vás, to já vím.

03.02.2021 4 z 5

Chrám i tvrz Chrám i tvrz Pavel Eisner

Jak nemilovat češtinu i tu jenž láme myšlenky a jazyk v krkolomnostech zvaných slovní hrátky.
Je to čarovnost čtoucí se pro potěchu libozvuku koketujíce s vidinami možných spletitých humorných záludností.

Citace:" Líčí se dvorská slavnost.
Potom z kusů hráno, kdež se kytičky
Wonné, drahocenné líhy (voňavky) auprkem
Z lepých, hezounkých děl vystřelovaly.

Nějak se mi chtělo pozměnit slovo auprkem o písmenko d.

Dík za e-knihu zdarma, slovní rozkoš v bohatém množství.

27.01.2021 5 z 5

Zlato Arkony. Kniha prvá Zlato Arkony. Kniha prvá Juraj Červenák

Starověký drsný boj o ovládnutí pobřeží Pobaltí.
Autor si vedle své verze nechal konkurzním výběrem pozměnit další vývoj dobrodružného děje.

Citace :"" Teď se v duchu ptáš, jestli prokleju nebo otrávím i tebe, až posloužíš synovi v jeho záměrech."
"Ne. Zatím to nemám v plánu. Možná mu přece jen porodíš zdravé dítě. Pravého potomka rujánských knížat. Pak se uvidí. Nechám synovy manželky, aby se o místo po jeho boku porvaly sami. Jestli z toho vyjdeš živá, budeš novou kněžnou. Vdáš se za mého syna. Bez fňukání , bez vytáček, s hrdě vztyčenou hlavou. Jsi docela hezká a na svatbě musíš zářit. Jako by se do tebe převtělily Vesna a Živa zároveň. Ať muži, kteří vytáhnou s .. na Rujánu, mají modlu, za níž se vyplatí položit život."
Ženy u ohniště se držely za ruce a kývaly ve společném rytmu.
Jejich tichý zpěv zněl ... jako syčení klubka zmijí. ""

Četba plná soubojů, zrady, čarovného nebezpečí i božských darů, přesvědčivě navozuje představu boje kmenů o místo pro život.
Styl jako vždy jedinečný, (jistý odstaveček bych vyzmizikovala, asi proto je kniha umístěna ve skladním regálu OK, e-kniha toto neřeší, takže - děj se vůle autorova.)

27.01.2021 4 z 5

Tajemná řeka Tajemná řeka Dennis Lehane

Temná řeka - superlativum pro zážitek drsného kalibru.
Je v něm vše,, co život poznamená jak z cituplné stránky, tak i té hořké a kruté.

Citace:" Mučil se momentkami ..viděl ji jako batole, jak mu pláče v náručí půl roku poté , co se vrátil z vězení a ptá se , kdy se vrátí maminka. Viděl jak vřeští ve vaně a jak se vrací na kole ze školy. Viděl ji usměvavou i nafrněnou, s tváří svraštělou zlostí a zase zmatkem, jak sedí na houpačce s rovnátky.. Viděl ji jak ječí a uráží se a hádá se s ním v dospívání, a přesto mu ty obrázky byly dražší než ty roztomilé, rozzářené.
Viděl Katie, Katie a zase Katie, a stejně nemohl plakat.
To přijde, šeptal mu klidný hlas uvnitř hrudi. Seš akorát v šoku.
Až to pomine, budeš něco cítit.
Už něco cítím.
To je žal, říkal hlas. To je smutek.
To není žal. To není smutek. To je vztek.
Ten budeš trošku cítit taky. Ale přejde tě.
Nechci, aby mě přešel."

Další skvělé rezonující dílo.

23.01.2021 5 z 5

Jistě, pane ministře 2 Jistě, pane ministře 2 Jonathan Lynn

Pod dojmy televizního seriálu, nelze než tleskat.
Brilantní souboj mozků staré dobré Anglie v politických kuloárech.
Excelentní výkony, logické duely v přesvědčivosti jsou perfektně dramatické, neboť zde v Anglii jde o Moc.
Ta, se jen tak demokraticky nesmí ze zaběhnuté rutiny měnit.
Aparát má na to páky.
Nic stáří seriálu neubírá na aktuálnosti.
Je opravdovým potěšením sledovat úsilí, mimiku, gesta, nápady i ty prohry s odhodlaností uspět snad příště.

Brexit je logickým vývojem, potvrzením svérázně zaběhnutého naturelu.
Citace :"Musíme tam být, abychom ji pak pomohli rozložit zevnitř." (EU)
Nadčasovost za časů království.

18.01.2021 5 z 5

Mrtví promlouvají Mrtví promlouvají Linda Castillo

Se zaujetím přečteno, přesto pocit nedůvěryhodnosti nezmizel.
Enormní nátlak zla, pomsty, přetvářky, nepravděpodobná odevzdanost osudu a amišská životní teorie.

Proč mám pocit manip...?

17.01.2021 4 z 5

Já Orfeus Já Orfeus Juliusz Słowacki

Sbírka cituplných básní s neustálou vzpomínkou na rodnou zem Polsko, kterou jako romantický emigrant nosí po Evropě v srdci.
Citace :"
Hrob Agamemnona

Ať loutna, kterou ve svých rukou mám,
provází věrně myšlenku mou temnou,
vždyť sedím v hrobce, kde je pochován
pod klenbou mocný vladař Agamemnon,
kde kameny jsou krví zbroceny.
Sní ztichlé srdce. Jak je smutno mi!

Jak zdaleka ta zlatá harfa zní,
že ozvěnu jen její stále slýchám!
Tu svatou hrobku tvoří kameny,
kam skulinami chodí vítr vzdychat,
hlas Elektry má, která pod stromy
bělí své plátno. Jak smutno je mi !

...jen pro slunce jsem škvíru rozšířil
a ono vběhlo zlaté rovnou ke mně.
Hned se mi zdálo, že ta nádhera
svitu je strunou z harfy Homéra."

Dotek krásné poezie.

15.01.2021 5 z 5

Smrt má vůni inkoustu Smrt má vůni inkoustu Vilém Křížek

Celkem zajímavý příběh s jistými opravdovými pikantními skutečnostmi, které autor inspirativně čerpal z tehdejšího tisku a vzpomínek příbuzenstva, jak se sám přiznal.
Svou fantazii zde dokonale přikrášlil vlastností vyjímečných - ( v parfémové branži ctěný ) - titulem zvaný pan Nos.
Jaksi těžko uvěřit, ale jistá závist tu přes ty zážitky z představivosti vonných esencí květinových variant, v tak širokém spektru je. (Notino je excelentní informátor, jen se z toho nedostat do rauše.)
Příběh, kde čtenář v logice musí pokulhávat za vyšetřovatelem, neboť jeho vzpomínky na odéry jsou náhlé a překvapivé.
Takže, přijmout a nechat se unášet oblakem, raději tím provoněným.

Citace z "Historických perliček" :" Takže vidíte, že i když si spisovatel především vymýšlí, musí také umět krást z dobrých zdrojů."

Čtivé, slibné,

15.01.2021 4 z 5

Duch znojemských katakomb Duch znojemských katakomb Vlastimil Vondruška

Hezky se to poslouchalo.
Další pozoruhodnost v zorném poli autora, který si s tím poradil bravurně.
Proč a koho může napadnout myšlenka vyvolat ducha?
Propletenost příběhu zpestřuje jako vždy Otova záliba a církevní dogma namyšlenosti.

Citace:" Je mi vždy těžké si přiznat, že tvé hříchy nejsou jen užitečné, ale často jakoby se jejich prostřednictvím prosazovala sama spravedlnost."

Další audiokniha v mé Vondruškiádě s *****.

10.01.2021 5 z 5

Sladká pomsta Sladká pomsta Jonas Jonasson

V očekávání bylo mnohem, mnohem víc.
Po Zabijákovi bylo nadšení s tak slibným titulem inspirací, pro varianty pomsty přímo nakažlivé. Než jsem ji měla v rukou byly představy zdrojem eskamotérské fantazie.

Krkolomnost sledu historie rodu v multikulty společnosti se musí přijmout, pak kolečka zapadnou.
Ze sladkostí bývá i zle.

Citace :" Vezměte si jenom všechny ty zatracený prezidenty."
...ten, který převzal vládu v zemi s ohroženým deštným pralesem a prezidentskou éru zahájil s tím, že zrušil ministerstvo kultury a na postoj národa vůči morálce a kultuře nechal dohlížet bývalého pornoherce."

Lámat hůl nebudu, ale pro příště se titulem unést nenechám.

10.01.2021 3 z 5

Alej smrti Alej smrti Jiří Hanibal

Perfektní
Historie aféry, která je ve vzpomínkách ještě živá.
Drama bez cituplaných scén, strhující popis naší mafipolitiky.
Český Klondaik dostal status stop.
Dílo do archívu zločinu v Česku za časů filozofa na hradě.

05.01.2021 5 z 5