Jaruš7 Jaruš7 komentáře u knih

Poslední batalion Poslední batalion František Niedl

Krédo všech hrdinů v autorových románech je neměnné, čest a na s!ávě nezáleží.
Po té mnohočetné četbě se mi jeví, že vlastnosti hlavních hrdinů mají nezaměnitelný genofond, jakoby rodové dědictví prostupující autorovou tvorbou, což je z pohledu oblíbenosti jeho hrdinů příjemné zjištění, pocit fajnovosti.
Je to výpověď, sugestivně přesvědčivá, jako z deníku, či vypravování očitého svědka.
Autor s talentem dokonalého vypravěče zde zobrazuje První světovou válku ve své zrůdnosti.
V mysli vytane i jiná kniha z této doby od Jaroslava Haška. Ale to je jiný žánr, a pro vzpomínky je víc vidět, než Poslední batalion, který opravdově válečnou tragédii líčí.
Byla to doba našich předků a její znalost je důležitá.
Konečný verdikt se jeví s šancí na .....

26.01.2020 5 z 5

Já, Buch Já, Buch Robert Brinda

Byla to výzva pro zvídavé, takový titul, a pak překvapení dostalo rotaci, ve výběru mimořádného nápadu, ale s chaosem nápadů. Po nějaké době - řkouc něco vydržím, jsem prosvítila stránky na e-readingu a noc mě zastihla, jak zírám na ten hokus-pokus pohled z hora. Být Bohem. Nápad záviděníhodný, příprava pro ty perly v tomto informačním koktejlu dala jistojistě zabrat, všestranná znalost je obdivuhodná, i když rozesetá v čase takříkajíc pel-mel.

Citace :" Když si nějaká koule usmyslí, že na ní bude život, tak si ho vymyslí sama. Takže když vzniklo na zemi moře, ... splavilo ze země NaCl a KCl - chlorid sodný a draselný. Z horkého nitra ...pronikaly NH3čpavek a H3PO4 kys. fosforečná, vody bylo dost a dost , najednou se z toho vyrobila molekula C4H4N2O2 - uracil. .. toho si všimla kys. fosforečná a okamžitě se na něj přilepila. Ta kyselina je strašný žrout, takže z toho za chvilku byl řetězec :Uracil-kyselina-uracil-kyselina...naučil se lovit další uracily. Dospěl k názoru, že je uracilů málo a začal si je docela sprostě sám vyrábět : Nějaký ten uhlík, dusík, vody měl kolem sebe až po stařečkovo.
Nenapadlo mě co z toho pojde. On se totiž jednou spletl. A pak ještě několikrát, následkem toho z toho vypadlo :
C5H6N2O2 - thymin C5H5N5 - adenin C4H5N3O - cytosin
C5H5N5O - guanin
Teď teprve nastalo to pravé ořechové: To se spatlalo dohromady uracil-cytosin-guanin a začalo si říkat RN A kyselina ribonukleová. Když se do toho zamíchal místo uracilu thymin : Thymin-adenosin-cytosin-guanin, najednou z toho byla DNA - kyselina deoxyribonukleová.
Jedno se jim musí nechat. Dokázaly se spolu domluvit, takže DNA si začala vymýšlet buňky, RNA je začala vyrábět.
Dá se říci, že to byly první živé organismy na zemi. ..Byly to prokaryonty. Ty žraly vše i sebe....Jednou ho spolkl a ten druhý si v něm lebedil dál. Množily se dělením ... Míchala se jim do toho ta pitomá RNA, takže z těch úletů vznikala pořádná míchanice...." (nádhera - věda ve zkratce)

" Je půvabné, že kletby, pokud je používáte, jsou vlastně svatá slova :" Sakra" - čili svatá. "Krucifix"- Kristus na kříži,. "Himml Herrgot" - nebe, pane Bože. "

Oživlé poznání s historickými záludnými vysvětlivkami s nadsázkou a humorem pro hravé pochybovače se smyslem pro jiné reálie než se za tisíciletí zvariabilizovaly do dějinných forem.
PS. Veršovaná "Sněhurka" je jeden z bonusů, jaký ? To podle vkusu.
Vydržať, pointa se dostaví s pocitem " Kam tě Boží cesty zavedou, tam podivuhodno." :).

24.01.2020 3 z 5

Osmnáct pod nulou Osmnáct pod nulou Stefan Ahnhem

Titul mi sice zapnul tu znalost maximálního cíleného výkonu důležitého spotřebiče, ale pak nastal vpád do děje, který ač třetí ze série, se se strohým seznámením s aktéry v předešlých dílech moc nepáře, a tak pres, mnohačetné společnosti nabíral na intenzitě.
Celkem vydařená krkolomná zápletka, zcizení něčeho , co je vám důvěrně vlastní, co vlastně ani fyzicky nemůžete darovat, jen ztratit. Je to krádež, která bez smrti v tomto případě, nemá cenu. A neboť zde cena je kolosální, tak smrt má roli klíčovou. K zpestření děje jsou policejní a vyšetřovatelské složky ve sváru, pouliční geng maskovaný smajlíkem se zocelují v krutých hrách a vyšetřovatelé mají takové zázemí, že by to kapku je rozvést, bylo na další díl.
Autor si nic do zálohy nešetří, vše co je možné se tu zjeví; vztahy každé postavy od dětských po letité tvoří klubko háďat, které rozplétáte velmi zvolna s účinkem, který autor mezi croisanty a hudebními hity servíruje opravdu mistrně, jak se od talentu dá očekávat.
Audiokniha v podání P.Soukupa skvělá.
Další autor co si zaslouží být v mých Nej.

24.01.2020 5 z 5

Letiště Letiště Arthur Hailey

Příběh nahuštěný problémy kolem exkluzivní letecké společnosti.
Profesionalita musí uspět a není překážky, která by se nezvládla, sněhová vánice, závěje, černá pasažérka, pojistný podvod, bombový výbuch, přežijí ? Citové vztahy bez šance a s šancí.
Příběh již letitý, z dnešního pohledu by asi nepřežili. Vzpomínka na filmové drama od A.H. - letošního skvělého jubilanta.

22.01.2020 4 z 5

Oběť 2117 Oběť 2117 Jussi Adler-Olsen

V mých F - skvělý, bohatě pestrý děj; děsivost zákeřných vztahů v soudobých poměrech v barvitém provedení.
I když se mi vydolovaná minulost Asada jeví, jako trefa do černého, tak po tak dlouhé době sedmi dílů udělat z něj bijce, který se nechá zpacifikovat ze zadu jednou ranou snad pěstí, je přesto zde Syřan hrdinou pro multikulty Evropu.
Autor si dal záležet, a opravdu se povedla, možná s určitým cílem zveřejnit obavy, kterých se nedovedeme zbavit, což nás chrání.
Audiokniha velmi poutavá s perfektním přednesem I. Bareše.

22.01.2020 5 z 5

Zmizela v mlze Zmizela v mlze Michaela Klevisová

Velmi , velmi pozvolný nástup na drama, (takže výměna knihy za MP3 byla řešením), které příběh z chladného Norska vede českého kriminalistu chtíc nechtíc přes jazykové bariéry k prozaickému rozřešení s posledním ťukem na hlavičku, (že by pomsta za dokonalost?)
Teskná nostalgie za fjordy a životem u nich se prolíná příběhem.
Citace:"Pokud čerpáš sílu od jiného, silný nejsi.". "Neměla sny, ale cíle."
V mých F.

20.01.2020 4 z 5

Venuše ze zátoky Venuše ze zátoky Dominik Dán

Postupně série nabírá na drsnosti, která je zde samozřejmostí.
Jediná nitka pohody v příběhu byla v pojmenování složky případu.
Nadstavovací finty ve svačinových scénách byly spolu s akčním kurzem pro odvykací ukázky kuřáků za běhu policejní akce, coby produkt doby - kaz na vzhledu.
Jinak jen esence reality v bahně doby.
Čtivé, ale bez čtenářského nadšení z četby samé.

18.01.2020 4 z 5

Boris Godunov Boris Godunov Alexandr Sergejevič Puškin

Audioverze, ruská klasika.
Boris Godunov po zločinnému skutku na mladém careviči ovládá carský trůn.
I po mnoha letech není v zapomnění jeho čin. V klášterní samotě starý mnich sepisuje letopisy ruských dějin a důvěrníkem je mu mladý řeholník. Ten ve svých snech vidí svůj vzestup do nebetyčných sfér a vydá se do Polska pro vojsko, jako obživlý carevič, s cílem dobít si v Moskvě svůj trůn. Jako zásah Boží prozřetelnosti car Boris Godunov umírá, ale ještě donutí své bohatýry a generály slíbit věrnost svému synu coby novému carovi. Po jeho skonu se z ulic nesou výkřiky a provolávání jména nového nazvaného cara.
Světoznámé drama i hudebně ztvárněné ve stejnojmenné opeře.

16.01.2020 4 z 5

Pokrevní pouta Pokrevní pouta Angela Marsons

Pokrevní pouta je název dokonale výstižný a klíčový.
Příběh v sérii, která je cílená na ovladatelnost psychiky, má zde zápletku ze zločinů podivných zabití.
Autorka odhaluje praktiky, které jsou v myšlenkách tak lehce zjevitelné, jde jen o tu sílu sebeovládání, která činy brzdí.

Citace :"Mysl je nesmírně zranitelná část těla. ... každý má víceméně zafixovaný soubor hodnot a pravidel, který shromažďuje od dětství. Přesvědčit lidi, aby o sobě začali pochybovat, byla technika známá jako rozmrazení. Každý mohl být ovládán, jen jste museli najít vhodnou metodu pro správnou osobu a ideální situaci."
Pachatel byl překvapením, neboť vodítka byla dobře zamlžená.
Náklon polarizace je zřejmý, neboť znalost životních postojů je v knihách zrcadlením.
Rozšíření obzoru a avízo, fajné.

16.01.2020 5 z 5

Italské prázdniny Italské prázdniny Jan Werich

Okouzlit se Itálií je snadné, zvlášť když je to návštěva po četbě této knihy - audioknihy.
Doba se mění, jen zažít ten operně, jmenný, restaurační rodokmen, tak tiše závidím národní hrdosti. Ty dumavé myšlenky J.Wericha před sochou Davida bych s nadšením sdílela s ním. Krása v umění je povznášející pocit, kterým se lidstvo zušlechťuje.
Z knihy dýchne atmosféra z okouzlení a autorův přednes je jeho srdeční záležitostí.

15.01.2020 5 z 5

Šlechtické hnízdo Šlechtické hnízdo Ivan Sergejevič Turgeněv

Šlechtické hnízdo je usedlost, kde čas plyne šlechtické honoraci v nutnosti po společnosti vlivných osobností, jejichž zprávy jsou rozptýlením v jinak nudném životě. Jediný aktuální společenský záměr je zde sňatek, který má hned dva nápadníky pro mladinkou nevěstu, čisté duše. Vybrala si, ale osud krutě rozdal karty. Přes morální zábrany a zklamání k ní štěstí nedoputovalo. Šlechtické mravy byly zkázou lásek.
Audioverze, nostalgie z časů dávných, stálá klasika.

15.01.2020 4 z 5

Království meče Království meče František Niedl

Další díl série Rytíři z Vřesova. Oddanost je služba a čest v době rytířské byla cenná hodnota, to pro ty, kdo nevládli mocenskými ambicemi. Ti druzí si čest odkládali bokem až jak to v bitvách dopadne po rozdělení kořisti a brebend.

Citace:" (při zatýkání) Tak kolik? Deset, padesát, sto .. dvě stě hřiven? "
"Nic. Já přece všechno mám. Dokonce víc, než bych si mohl přát a než potřebují. Vše, co bych měl navíc, by mě připravovalo o mou svobodu. A ty tvé hřivny by mě připravily o čest."

Poznání neznámého - Týřov,Vřesová, dnes již zříceniny, Lahneck - úctyhodné hradní sídlo.
Jen animace kreseb by ze zřícenin dokázala opět zpodobnit stavby v těchto příbězích, což by byla fajnovost.
Další díl v mých F.

13.01.2020 5 z 5

Román o růži Román o růži Vlastimil Vondruška

Audiokniha, hezké vyprávění o strastech lásky, která si přes mordy, faleš, lakotu a záštiplné vlivy, klikatými stezkami pomocí klamů a triků s čistým štítem odolávající svůdným nástrahám něžného pohlaví za přispění zavrženíhodného Románu o růži a objasnění zločinných úmyslů a skutků, dokázala že hry lásky mámivé, nejsou jen šálivé.
Za pokušení se platí, a tak kniha dojde k rukám královny, a ta si tyto církví zapovězené stránky nechá předčítat nikým jiným nežli pachatelem prvým, církevním prelátem.
Královský trest - četba knihy, *****

12.01.2020 5 z 5

Kroky po krách Kroky po krách Jiří Weinberger

Neuvěřitelné, odvaha zobrazit takový výplod mozkové činnosti. (RNDr, CSc)
Citace:" Přeškolíme fotry mutry z Kámasútry na kompjůtry , kykyryký dobrý den. obr bude obrýlen... Hopsasa hejsasa se.eme se do lesa ...."
Kresbičky - ústavní výstavka.
Co dodat jen - pohled na životopis a dílo je klíčem tvořící obraz osobnosti.

11.01.2020

Útěk do pekel Útěk do pekel František Niedl

Kniha "Cesta do pekel" je mistrně napsaný příběh o životních útrapách a vítězstvích svobodomyslné vůle.

Citace: "Další dveře už nebyly zamčené a ten, kdo se za ně dostal, se najednou ocitl v jiném světě. Světě křišťálových lustrů, sametu a zelených palem. Prostor byl vyplněn lidmi se zlatými prsteny a zlatými zuby, vůní drahého tabáku a těžkých parfémů. U stolků seděli lidé různého pohlaví a různého věku, se soustředěnými nebo ležérními výrazy, podle toho jak jim šla hra, nebo podle toho , jak byli dobrými herci. Ano, nacházel jsem se v jednom z nejexkluzivnějších hráčských doupat Prahy."
***** SUPER *****

10.01.2020 5 z 5

Ochráním tě Ochráním tě Peter May

Ochráním tě, audiokniha, která má svůj název jaksi po celou dobu bezdůvodný, ale na konci účelový.
To fluidum z předchozích knih zde nemá tu sílu.
Divné vyšetřování bez forenzních jistot, vyšetřovatelka hozená na pospas rodinným záludnostem, pozůstalí s nesvářenými vztahy, firemní prestiž a pozlátko úspěchu na poli módy, to vše má vinu na tomto dramatu.
Neboť čtu zároveň brilantního F.N. nemůže být zde jiné hodnocení než je.

09.01.2020 3 z 5

Čaroprávnost Čaroprávnost Terry Pratchett

Audiokniha.
Konečně holčičí akcent v akci se zvídavostí a touhou po objevování magična.
Zvyknout si na ty oškolobrty je nutné vymazat školní výuku a přijmout reálnost v nových dimenzích.
Citace:" Dostali jsme žraločí polévku tak čerstvou, že by se k ní plavci neodvážili přiblížit."
Adeptka školní magie má navíc, díky dětské, čisté duši.

06.01.2020 5 z 5

Lehké fantastično Lehké fantastično Terry Pratchett

Audiokniha, tu jen tak nelze pustit že zřetele, když už víte v jakém jste podivuhodném brouzdališti, na které jste natrefili.
Na ledacos z nápadů, nad kterými si div nezoufám, se dá zvyknout, protože to vysvětlení je hláškové pobláznění zákonů všeho.
Taky jeden pohled do jiného světa, bez syrovosti z přítomna.

06.01.2020 5 z 5

Smrtící odkaz Smrtící odkaz Monika Maratová

Smrtící odkaz - smrtící pro koho?
Za zviditelnění místa drilu a odbornosti 5*, i když jí hrdina zatím vlastně nevyužil, jen to pasivní s trpělivostí překonává rány osudu. Jde o první díl ze série, tak možná příště.
Pro výčet lékařských zásahů a sportovních výkonů navršených do horských masívů si autorka uznání zaslouží.
Čtivé drama, uhlazené slušností, v této době z mála ojedinělé.

03.01.2020 4 z 5

Barva kouzel Barva kouzel Terry Pratchett

Nadšený ohlas se vnucuje k četbě, i když rozpaky tvoří vysokou zábranu, tak jistota je v sekci "Citáty". Vybrané perly potvrdí, že vydržet se vyplatí. Ponor do fantasmagorična, kde to pozemské je jaksi upozaděno se vyplatí, zásek se zdařil, ale dýchací metoda je předpokladem pro vyvážení rozbalancovaného rozumu. Výdrž nese ovoce v poznání nemožného.
Citace :"Adrenalin je čistý destilát strachu."
Audiokniha, proč ne, co kdyby ... závěje, mráz a slota, ... jistota je v zásobě. :-)

03.01.2020 5 z 5