jarynek jarynek komentáře u knih

Rumcajs se vrací II. Rumcajs se vrací II. Michal Opitz

První díl byl skutečně jen předehra. Zde se již rovnou jde do akce a na velice omezeném rozsahu dokáže autor skvěle vystihnout celkovou atmosféru, charakter jednotlivých postav i jejich vzájemné vztahy. A do toho nelítostný Vetřelec, který masakruje vše živé, a před nímž v Řáholci a ani v Jičíně není bezpečno. A jediným, kdo jej může zastavit se zdá, že je Rumcajs s bambitkou nabitou hodně ostrými žaludy. Už se těším, jak střet těchto dvou nesmrtelných legend vyvrcholí.

22.05.2018 5 z 5

Rumcajs se vrací I. Rumcajs se vrací I. Michal Opitz

Spojit Rumcajse, Vetřelce a trochu i Predátora do jednoho příběhu může jen blázen nebo někdo s velkou imaginací. Minimálně to druhé zde určitě platí. Stárnoucí Rumcajs na vejminku, Cipísek, pro něhož už Rumcajs není středem vesmíru, naši oblíbení knížepán s kněžnou. Ti všichni oživují vzpomínky na dobu, kdy jsem hltal večerníčky s těmito postavami. A do toho vpadne Vetřelec, jehož jsem hltal o něco později. A tento dort, který vypadá, že vypadl z receptu Pejska a Kočičky, chutná. Sice v prvním díle jde spíše jen o rozestavění figurek na bitevním poli, ale nechybí tomu vtip, napětí akomerční přestávky s reklamami, které samy o sobě stojí za palec nahoru.

22.05.2018 4 z 5

Cesta podivných Cesta podivných Jason Aaron

Dosud jsem znal Dr Strange jen z filmu, kde mne celkem bavil, ale nějak jsem si nedokázlal představit, že by z toho mohl být dobrý komiks. Tuto knihu jsem si na Světu knih pořídil hlavně kvůli Aaronovi, jehož Skalpy jsou výborné. Po první knize těžko hodnotit, kvalit Skalpů to zatím nedosahuje, ale rozhodně to není špatné. Skvěle střihnuté městské fantasy, kde Dr Strange není žádný neohrožený superhrdina, ale je postavou, která jde z problému do problému, a která za své schopnosti musí platit cenu nemalou. Právě toto mi přišlo jako dobře rozvinutý nápad, který Dr Strange hodně zlidšťuje. Příběh je zajímavě rozehrán, je tam několik zajímavých kladných i záporných postav a tak nezbývá, než si počkat na další díl. Na krsbu jsem si zpočátku zvykal, občas se i hůře orientoval, ale ono to k takto podanému Dr Strangeovi a magickým světům patří.

19.05.2018 4 z 5

Rezervace v rytmu blues Rezervace v rytmu blues Jason Aaron

Tak to tedy bylo opravdu komiksové blues plné obyčejných lidských emocí. Mnohdy smutné, melancholické, dojímavé. Životní splín a ztráta hodnot, v které člověk věří, nalezení jiných životních cílů. Autor hodně zpomalil, udělal větší či menší odbočky od hlavního děje, ale v žádném případě neubral na kvalitě. Každý příběh je skvěla napsán a čtenář si musí vrnět blahem na každé straně.

18.05.2018 5 z 5

Češi 1942: Jak v Londýně vymysleli atentát na Heydricha Češi 1942: Jak v Londýně vymysleli atentát na Heydricha Pavel Kosatík

Zajímavé téma, ale pojato hodně staticky. Jde vesměs o dialogy hlavních postav, čímž jsou dobře vystihnuty jejich postoje, ale obrázky jsou mnohdy skoro nadbytečné, nijak nedotvářející děj. Jako text by vyjádření psychologie postav bylo ok, ale jako komiks to moc nefungovalo.

13.05.2018 3 z 5

Technokněží Technokněží Alejandro Jodorowsky

Předchozí komentář přesně vystihnul mé pocity z knihy. Poselství o možném směřování světa, prosazování těch "správných" názorů, konzumním bezmyšlenkovitém světě, mocí opojených a tím zakrňujících vládcích .... Myslím, že těch myšlenek, které kniha obsahuje, jsem pojmul jen část, určitě by stálo za to si knihu po nějaké době přečíst znovu. Vadilo mi ale, jak snadno jedinec bez jakékoliv pomoci (až na jednoho zvířecího jedince) byl schopen překonat všechny překážky a rozvrátit dlouho budovaný a fungující techorežim, případně překonat i jiná úskalí na cestě za zaslíbeným cílem. Konec ve stylu všeobjímajííc lásky mne pak utvrdil, že za 5* to není, přestože jde o výjimečný komiks, který by si měl přečíst, každý fanoušek tohoto žánru. Krásná kresba, jen coloring byl pro mne příliš výrazný. Trochu bych ubral na sytosti barev.

11.05.2018 4 z 5

Dominion Dominion Peter McLean

Druhé pokračování se mi líbilo o něco více než první kniha. Vypravění je propracovanější, bez zbytečných vedlejších linií, nic neztrácí na plynulosti děje a především vtipu. Donovo a Spáleného muže 2v1 pobaví a skýtá nepřeberné množství zápletek i do budoucna. Doslova i přeneseně je kouzelný Papá, který neztrácí hlavu v žádné situaci. Největším zklamáním tak pro mne byla postava Trixie, která přesto, že se jedná o jednu z hlavních postav a která si v prvním díle musela získat čtenářovy sympatie, tak zde byla spíše v roli zbytečného statisty, bezduše bloumajícího celou knihou.

10.05.2018 4 z 5

Znovuzrození hrdinů DC Znovuzrození hrdinů DC Geoff Johns

Kresba byla fajn, ale příběh mne neoslovil. Možná někdo s hlubokými znalostmi historie DC hrdinů to ocení více, ale mne asi mnohé unikalo. Asi autor chtěl zakomponovat co nejvíce postav a navnadit čtenáře na jednotlivé série, ale na tak malém prostoru, který kniha poskytuje, to bylo dosti zkratkovité.

01.05.2018 3 z 5

Doba temna Doba temna Bill Willingham

Tak nějak jsem očekával, že po minulém výborném díle, který uzavíral jednu epochu v historii Mýtů, bude tento díl spíše předělový, odpočinkový, nabírající dech na další dobrodružství. Sice první část tomu odpovídala (a spolu se závěrečnou částí s Mauglím mne úplně neoslovila), ale hlavní dějová linie byla opět skvělá. Noví záporní hrdinové, spousta emocí, hodně náznaků možných věcí budoucích, využití dosud marginálních postav. Nezbývá mi než citovat Malého jezevce "Možná, že existuje nějaký samostatný MISTR VYPRAVĚČ. Takový, který stvořil jak nás (Mýty), tak příběhy o nás", a potvrdit, že takový Mistr vypravěč v osobě Billa Willinghama skutečně existuje.

27.04.2018 5 z 5

Setkání stínů Setkání stínů Victoria Schwab

Začátek byl hodně rozvláčný a trochu to sklouzávalo k nešvarům prvního dílu, kdy se hlavní hrdinka v pro ni neznámých světech a situacích pohybuje až příliš suverenně. Naštěstí autorka rozehrála několik dějových linií, zamíchala do toho pár nových postav a děj se zrychlil, přibylo akce . Rovněž tak charaktery a vzájemné vztahy hlavních postav prochází určitým vývojem, což je ku prospěchu příběhu. Vše spěje k finálnímu rozuzlení, na něž si však musíme počkat do dalšího dílu, kde doufám, že autorka vysvětlí i některé dosud nezodpovězené otazníky.

26.04.2018 4 z 5

Válka a střepy Válka a střepy Bill Willingham

Čekal jsem větší bitvu a větší obtíže v boji s Nepřítelem, ale přesto mne tento díl skutečně bavil. Především jedinečná Popelka, do které se nelze nezamilovat, a která ukázala, jak postupuje správný agent. Příběh obsahuje hodně vtipných hlášek, hodně nápadů na malém prostoru (např. využití Šípkové Růženky), několik možností, kam se příběh a jednotlivé postavy mohou dále rozvíjet. Tak jsem zvědav, kam bude vše po zdolání Nepřítele směřovat, když je před námi ještě velký počet pokračování.

25.04.2018 5 z 5

Dlouhý John Silver 3 a 4 Dlouhý John Silver 3 a 4 Xavier Dorison

Opravdu zdařilé využití literární klasiky pro vytvoření volného pokračování. Sice v druhém díle díky tomu, že se již příběh neodehrává na moři, ubylo něco z té tížívé sevřenosti konfliktu odehrávajícího se na omezeném prostoru paluby, ale dané je mírou vrchovatou nahrazeno tísní z neznámého při putování džunglí a následně při dosažení konečné destinace. Finálové rozuzlení příběhu podtrhuje Johna Silvera jako legendu, na níž se bude přátelům dobře vzpomínat a nepřátele bude budit ze sna. První díl se mi líbil o maličko více, ale i tak s tímto kouskem z Modré Crwe velká spokojenost.

24.04.2018 5 z 5

Velký inkvizitor Velký inkvizitor Karel Jerie

Stejně jako u prvního dílu musím ocenit odvahu pustit se do takové předlohy a především pak skutečnost, jak to autor skvěle zvládnul. Příběh nepostrádá vtip, ale i kupu nadčasových tezí, poukazujících na určitá klišé v chování lidstva v průběhu historie (především v otázce války, revoluce, …). Kresba šmrncnutá Kájou Saudkem a steampunkem pak podtrhuje čtenářovu radost z knihy. A třetí díl se blíží. Hurá

16.04.2018 5 z 5

Dlouhý John Silver 1 a 2 Dlouhý John Silver 1 a 2 Xavier Dorison

Pro mne určitě dosud nejlepší Modra Crew. Trochu jsme měl obavy, jak se autoři popasují s odkazem původního Ostrova pokladů a musím konstatovat, že se jim to povedlo skvěle. Dobře zvládnuté charaktery jednotlivých postav, především pak samozřejmě DJS. Příběh plný napětí, intrik, ponuré atmosféry rozbouřeného moře, který však přesto dává pocit, že je pouze předehrou velkého finále. Kniha se dá číst i bez znalosti Ostrova pokladů, ale povědomí o tom, co tomuto příběhu předcházelo, jistě neuškodí.

05.04.2018 5 z 5

Batman: Konec hry Batman: Konec hry Scott Snyder

V rámci celé série se to sovám ani Smrti rodiny nerovná, ale přesto patří k tomu lepšímu. Opět skvělá kresba G Copully má nemalý podíl na celkovém vyznění knihy, například ztvárnění Jokera za mne nemá chybu. Zajímavé je i pojetí vývoje vzájemného vztahu Batmana a Jokera, směřující k cíli dostat protivníka za každou cenu. Což však má za následek, že Batman se chová občas ne zcela racionálně a zrovna toto mi úplně nesedělo. Stejně tak mne neoslovil možný nový výklad Jokerova původu. Na každý pád nechává Snyder mnoho otazníků, které zavdávají důvod pro mnohé interpratace a tak jsem zvědav, zda konec knihy je skutečně konec hry.

03.04.2018 4 z 5

Sonáta pro Azazela Sonáta pro Azazela Dušan Fabian

Je zajímavé u takovýchto sérií sledovat, jak u dobře rozjetého vlaku jednotliví topiči přidávají pod kotlem různým způsobem. Z magií, hlášek a odkazů plných příběhů v prvních dílech zde najednou máme detektivně hororový příběh, který však přesto nepostrádá vtipné sekvence. Ubylo i hlavních postav a dějových linií, až na odbočku s V a W na koncertě, která však velmi pobaví. Kniha je čtivá a pobaví, jen je škoda, že z hlavní čtyřky se v této knize stali víceméně obyčejní smrtelníci, kteří své "superschopnosti" využívají velmi pomálu.

03.04.2018 4 z 5

Barbarella Barbarella Jean-Claude Forest

První část se mi celkem s přihlédnutím na stáří komiksu líbila. Ač příběh byl jednoduchý, tak to bylo poměrně čtivé, úsměvné, bavilo to. Druhá část to ale zcela zazdila. To jsem dočetl jen silou vůle. Hrozně upovídané, ale především jakoby to vypadlo z pohádky o pejskovi a kočičce, jak vařili dort. Autor skáče z jednoho nápadu na druhý, výsledný produkt je však těžko stravitelný.

28.03.2018 2 z 5

Cromwell Stone Cromwell Stone Andreas Martens

Krásná černobílá kresba, která o to více vynikne na větším formátu. U mnoha obrázku jsem se zastavil a detailně si je prohlížel, zvláště pak u těch celo- či dvoustránkových. Nezanedbatelnou roli v celkovém vyznění kreseb a atmosféře příběhu pak hraje kompozice stran, kde autor opravdu nešetřil invencí. Kompozice stran je jedna z nejlepších, z níž jsem se u komiksu setkal. Samotnému příběhu pak nechybí mnohdy stísněná atmosféra a napětí střídající se se snovými výjevy. Rámec děje by snad nebylo obtížné odvyprávět, ale v detailu bych si tak jist nebyl a určitě by kniha stála za opětovné přečtení. Kresba a provedení knihy za 5*, příběh za 4*.

21.03.2018 5 z 5

Temnější tvář magie Temnější tvář magie Victoria Schwab

Nápad na zápletku dobrý, čtení mne bavilo, ale po dočtení ve mne zůstalo spíše prázdno, bez nadšení. Na to, jak je kniha obsáhlá, tak je vlastně o pár postavách, kde jejich chování ve mne občas vyvolávalo otazníky, popis jednotlivých světů mi přišel dost zkratkovitý a především na to, že Červený Londýn měl být magic friendly, tak vlastně se tam s magií skoro vůbec nesetkáváme a poměrně snadno se město dotstane na okraj kapitulace. Stejně tak hlavní ženská postava na to, že se jako postava bez magie pohybovala v magickém prostředí, vše příliš snadno vyřešila. Zkusím druhý díl a budu doufat, že potenciál bude lépe využit, protože autorka dobře psát umí.

18.03.2018 3 z 5

Superman: Pro zítřek: Kniha první Superman: Pro zítřek: Kniha první Brian Azzarello

Supermana úplně nemusím, většinou je to až příliš velký klaďas, neohrozitelný, nechybující a nepochybující. Z toho pohledu pro mne byla tato kniha příjemným přakvapením. Supermanovy bolístky jsou pak vloženy do zajímavého valéčného příběhu, kde nechybí ani hromadné hroby, popravy apod, a kde otázka viny a trestu není černobílá. To vše podtrhnuto pěknou kresbou Jima Leeho. Kniha se při rozhovorech Supermana v náboženské tématice nevyhne určité rozvláčnosti, ale v půli příběhu těžko předvídat, kam tím autor směřuje.

18.03.2018 4 z 5