Johana Johana komentáře u knih

Strážkyně pramene Strážkyně pramene Emmi Itäranta

Autorce věřím. A to se mi nestává zas tak často, pokud kniha není velmi dobrá... Strážkyně pramene určitě není velmi dobrá kniha, už příběh je jak řešeto a vlastně jsem se většinou nudila a propadala lehkému zoufalství, proč že se paní Emmi Itäranta bere tak smrtelně vážně. Věřím ale její lásce k přírodě, k vodě, k filozofii a k čaji, jakož i strachu z ekologických katastrof a diktátorských režimů. Takže dávám poctivé čtyři hvězdičky a Strážkyni pramene doporučuji, jen varuji: žádná velká logika, žádná svižná akce, žádný sex - a postapo svět je načrtnutý jenom v nejhrubších rysech.

08.11.2022 4 z 5

Labyrint tajností Labyrint tajností Linda Castillo

Slupla jsem to jako malinu, na jeden zátah. Paní spisovatelku Castillo mám přečtenou skoro celou a řekla bych, že tahle detektivka je jedna z jejích lepších, vřele doporučuji. Jenom ta osobní linka příběhu mne trochu rozptylovala - proto ubírám jednu hvězdičku, přeci jen idylka Kate a krásného Tomasettiho je už taková červená knihovna, až trochu trnou zuby. Ale někdo to má zase rád...

25.03.2021 4 z 5

Písečníci (3 povídky) Písečníci (3 povídky) George R. R. Martin

Vracím se po letech k titulní povídce: Písečníci. Je tak úžasná! Obsahuje nejoriginálnější ufonky, o jakých jsem kdy četla a každému mohu vřele doporučit, aby si knihu vzal do ruky. Kvůli písečníkům dávám 5 hvězd, dala bych deset.

Ostatně Písečníci jsou světlicí, která mne k autorovi přivedla, čehož nelituji.

Ostatní dvě povídky, Píseň pro Lyu a Skleněná květina, mi přijdou přehlédnutelné, ačkoli neurazí.

18.08.2023 5 z 5

Trocha zlé krve Trocha zlé krve Joe Abercrombie

Joe Abercrombie, kterého jsem milovala za první tři knihy série První zákon - mne ošklivě zklamal. Jako by všechna vášeň a lehkost mága slova už byly pryč a zbývá jen autor zcela obstojného dobrodružného čtení.
Knížku jsem si vzala do nemocnice, aby mi pomohla, no, nepomohla - ani v podmínkách, kdy jiná zábava nebyla na výběr, jsem Trochu zlé krve nedočetla. Na pouhé obstojné dobrodružné čtení už opravdu nemám věk.

08.06.2023 3 z 5

Lazar Lazar Lars Kepler

Hodnotím třemi, protože nedoposloucháno. Pavel Rímský čte skoro každou druhou větu tak dramaticky a tragicky, jako by zrovna najevo vyšlo, že hlavnímu borci fakt už upadnul zadeček - i když jde například o obsah, že si asistent vzal k jídlu z misky jablko. Pardon, nemohu Rímského amatérský přednes vydržet.
Mimochodem, kniha mi přijde i jako taková poněkud hloupá, takže dvakrát nedoporučuji a v papírové podobě si ji kupovat nebudu.

22.04.2023 3 z 5

Pole a palisáda: Mýtus o kněžně a sedlákovi Pole a palisáda: Mýtus o kněžně a sedlákovi Miloš Urban

Úžasné čtení. Dalo by se říci, že se text blíží básni v próze, podobně jako Markéta Lazarová pana Vančury - inspiraci stylem Markéty pan Miloš Urban ostatně sám uvádí, když o své novele Pole a Palisáda mluví. Cítím ale i jiné inspirace, např. mne napadl Vij pana Gogola...

Přiznávám pravdu v tom, že pojetí pověsti o Libuši, jaké si autor našel, se mi velice nelíbí, nedivím se, když je pak vystaven kritice za antifeminismus. Na druhou stranu si říkám - jeho věc. A napsané je to krásně, krásně, krásně.

05.01.2023 5 z 5

Tíživé ticho Tíživé ticho Robert Bryndza

Obstojně čtivé čtivo, ale příběh divný až, promiňte, blbý. Pan Bryndza umí psát, to ano, zde však byl líný myslet.

Autor v epilogu zmiňuje svoje pobyty v Chorvatsku - a popisy tamní krajiny jsou pěkné. Ale thriller si neberu do ruky kvůli cestopisným poznámkám. Zde se mělo odehrát psychologické i epické drama vdovy, která nám odhalí děsivé tajemství s přesahem do mezinárodní politiky, no ne? A víte, jak mi to připadalo? Jako podklad pro scénář céčkového televizního, soap, jako že špionážního seriálu s asi tak osmi díly, kde hlavní hrdinky sehrají například Kateřina Brožová a Eva Vejmělková...

Doporučuji takhle do vlaku, když by nic lepšího nebylo.

24.02.2024 2 z 5

Balada o ptácích a hadech Balada o ptácích a hadech Suzanne Collins

Nejprve mi kniha přišla dobrá - ale celkem rychle se ukázalo, že ústřední postava není ani tak zajímavě rozporuplná, což asi měla být, jako spíš pilinami vycpaná a dočista tím marná, otravná a nudná. Ostatní figury taky nestály za mnoho a sám popis her se mi vlekl jak úterý...

Baladu jsem se snažila přečíst asi rok, nakonec se povedlo, nicméně nedoporučuji. Jedině snad skalním fanouškům série.

12.02.2024 3 z 5

Vetřelec Vetřelec Kristýna Trpková

Nesedl mi styl psaní paní Trpkové. Nedočteno. Za mne příliš mnoho přívlastků, ruší mne to a nemohu autorku omluvit, že by snad šlo o prvotinu. Nejde.

21.06.2023

Herodias Herodias Gustave Flaubert

Malý démant krásné literatury. Jedna z nejkouzelnějších věcí, které jsem kdy četla, vřele doporučuji náročnému čtenáři.
Protože mám Gustava Flauberta spojeného s Paní Bovaryovou, nebyla bych čekala, že napíše něco takového - na daleko vyšší úrovni. Následně se dočítám, že Herodias je jedním z posledních autorových děl, patří do souboru Tři povídky, vydaného 1877, tedy až 20 let po zmíněném románu Paní Bovaryová. Vida tedy!
( Anotace je chybná - jde o starou Judeu, o hlavu Jana Křtitele a o "tu" Herodiadu, nicméně Herodias netančí. )

30.03.2023 5 z 5

Z krve a popela Z krve a popela Jennifer L. Armentrout

Néééé tohle číst nebudu. A to už jsem myslela, že mám v ruce brakovou literaturu první třídy, u které si bezvadně odpočinu a mile se zardím. No nadšená, zvědavá i na ten originální svět - a tumáš! Dialogy. Katastrofa.
Před knihou varuji. Pokud spisovatel není schopen napsat dialog, měl by místo psaní skládat uhlí. Nebo tak.
Navíc - překladatelka neodvedla nijak perfektní práci... Čili se nedivím, že kniha je příznivěji přijímaná v zahraničí, než u nás.

10.12.2021

Co oči nevidí Co oči nevidí Betsy Reavley

Musím uznat, že první polovina knihy je čtivá. Tedy - pokud k ní přistupujete jako k ženskému románu. Thriller to není.

Ale pak to nejspíš autorku úplně přestalo bavit, načež už jde jen o holou bídu.
A podle skutečné události? Těžko, příběh prostě postrádá logiku, hlavu, patu. Pokud autorka vycházela z podkladů o zločinu, pak nechápu, jak, pokud zde byla reálná osnova, mohla dát dohromady tak nereálné postavy a prázdný příběh.
Násilně přilepený dokonce dvojitý šokující konec dorazil toto dílo.

Ano, opravdu mne to bolelo.
Betsy Reavley u nás zůstává převážně nepřeložená, snad to tak i zůstane.

31.08.2021 1 z 5

Temná dcéra Temná dcéra Elena Ferrante

Moje první setkání s Elenou Ferrante. Udělalo mi dobře na duši, jak krásně píše!
Vřele doporučuji!
No a co bych tak napsala o této znepokojivé knize... Opravdu váhám.
Pokud bychom brali vyprávění o paní profesorce na dovolené jenom jako literaturu pro ženy a čtení na léto - pak: budiž. Pět hvězd a zapomeneme na to.
Jenže: nejspíš na tuto knihu nezapomenu nikdy. A panenka, která zde "straší", mi připadá ze všech strašidelných panenek ta nejstrašidelnější...
Pod povrchem tu dřímají temné spodní proudy a mám pocit, že jde rozhodně o knihu na opakované čtení. Na což se už těším.

15.08.2021 5 z 5

Poprava Poprava Yrsa Sigurðardóttir

Po Katarzi jsem poněkud zklamaná. Rozjezd s viselcem byl vynikající, bohužel se nestalo nic, co by ve mně vzbudilo skutečný zájem o život či smrt toho zesnulého... A pak se objeví čtyřletý kluk, který mne přesvědčil, že je ve hře jen proto, aby mohla vstupovat na scénu psycholožka Freyja. Další text mi připadal hlavně - dlouhý. Závěrečná kapitola pak obsahuje takové všelijak splácané překvapení, toho typu, které navíc nemám ráda: když k zvratu v ději nevedly žádné indicie.
Popravdě bych dala dvě hvězdičky, nebýt malé vedlejší linky s bytem a krajtou, která mne srdečně pobavila.
Pěkně načtená audiokniha, četla Klára Cibulková.

11.08.2021 3 z 5

Pudlenka aneb Měl jsem psa a kočku Pudlenka aneb Měl jsem psa a kočku Karel Čapek

Milá a vtipná kniha, zejména první kapitoly velice doporučuji. Potom je zde zařazena Dášenka, kterou jsem už znala, a dále několik méně záživných textů, na závěr zase několik báječných, kde jsem se smála nahlas. Přikládám ukázku vtipnou. V knize jsem s chutí našla i nějakou tu poezii, jakož i úvahy přehluboké - tak přikládám dvě ukázky těch druhů.

- Co se toho hlídání týče, je to zcela správné: Člověk si skutečně opatřuje psa proto, aby ho hlídal. Ostražitě ho sleduje krok za krokem a téměř se od něho nehne; chrání ho od zlodějů a nepřátel; vrhá se na každého, kdo ho ohrožuje. Proto je člověk hlídající a chránící svého psa od dávných časů symbolem věrnosti a bdělosti. Od té doby, co mám psa, spím tak říkajíc na půl oka; neboť hlídám Mindu, aby mi ji nikdo neukradl.

- Často za noci, když já slyším tajemné a kouzelné hlasy, když vidím, jak vše ožívá tmou, on sedí u stolu se skloněnou hlavou a stále, stále drápe svým černým drápkem do bílých listů. Nemysli si, že se o tebe starám. Slyším jen tiché šustění tvého spáru. Někdy šustění umlkne, ubohá tupá hlava už neví, jak si hrát, a tu mi ho přijde líto, i ráčím se přiblížit a tiše mňouknu v sladkém a trýznivém rozladění. Tu tedy můj Člověk mne pozvedne a ponoří do mé srsti svůj teplý obličej. V tu chvíli v něm na okamžik procitne záblesk vyššího života, i vzdychne blahem a přede něco, čemu je skoro rozumět. Nemysli si však, že se o tebe starám. Ohřál jsi mne, a teď zas půjdu naslouchat černým hlasům.

- Politika, která žije z pěstování nedůvěry, je politika divočiny. Kočka, která nedůvěřuje člověku, nevidí v něm člověka, nýbrž divoké zvíře; člověk, který nedůvěřuje člověku, vidí v něm také divoké zvíře. Svazek vzájemné důvěry je starší než všechna civilizace, a lidstvo zůstane lidstvem; ale zrušíte-li stav důvěry, stane se lidský svět zemí šelem.

11.01.2021 5 z 5

Memento Memento Radek John

Kniha je těžkopádně napsaná a nějaká taková celkově citově vyděračská. Vzala jsem jí do ruky po předlouhých letech a moc nechápu, co se mi na ní líbilo, když jsem byla teenager. Tentokrát nedočteno, tenkrát ano - proto zařazuji do přečtených. Kdyby to někoho zajímalo.

22.04.2023 2 z 5

Věř mi Věř mi J. P. Delaney (p)

Máme tu odpočinkovou dobrodružnou knihu pro ženy, která se čte jako víno - ale zároveň je to podle mne dokonalá pitomost, zdaleka nad rámec žánru. Proč? Vývoj ústřední postavy zřejmě Delaney vždy zaměňuje za vyměňování té postavy. Zdánlivě si pohrává s metodou nedůvěryhodného vypravěče - aby ve skutečnosti zastřel svou neochotu vymýšlet silný a svěží příběh, když přeci může průběžně měnit charakter - či podstatu - svých hrdinů. A tím udržet čtenáře ve zvědavosti... Jenomže nemůže. Vyleze mu z toho leda, jak jsem už troufale řekla - dokonalá pitomost.
Stejnou metodu použil Delaney i v knize Ta přede mnou, kde jsem to považovala za náhodný nepodarek. Ale ne. Je to jeho styl. Již nikdy víc.

Knize nedám hvězdičky, protože by to bylo: pět za čtivost a nula za příběh.

11.04.2023

Kacířův učeň Kacířův učeň Ellis Peters (p)

Pěkná historická detektivka, která se rozjede až asi v polovině knihy - předtím tu máme více nežli 100 stran pomalejšího vypravování a náboženských disputací. Jakmile se ale najde mrtvola, má už děj spád a nelze se od knihy ani odtrhnout.
Ostatně, ty disputace v podstatě také nejsou marné. Viz ukázka:

- Nyní seděl Elave o samotě, ale necítil se zvlášť osaměle, a přemýšlel o té a o jiných rozmluvách, které spolu v uplynulých několika dnech vedli předzpěvák a vězeň, a zvažoval, zda vlastně člověku prospívá vůbec něco číst, zejména tato teologická díla, která se podobají bludišti a jedině kalí a zatmívají to, co je čiré a jasné, protože vše, čeho se dotknou, obestřou slovy neprůzračnými a beztvarými jako mlha, na hony vzdálenými chápání prostých lidí, kteří tvoří většinu lidského pokolení. Když se podíval z okna cely na úzkou škvírku bleděmodré oblohy, vzorované chvěním listů a nadouvanými kousky jasně bílého oblaku, vše se mu opět zdálo zářivé a prosté, na dosah i těch nejobyčejnějších, a všechny nestranně a radostně zahrnující dobrotou.

03.04.2021 5 z 5

Do posledního dechu Do posledního dechu Robert Bryndza

Dobrá detektivka, s pomalejším rozjezdem.
Určitě se vyplatí vydržet přes úvodní popisy obtíží vyšetřovatelky Eriky, pak už příběh nabere tempo.
Po operaci víček jsem si Eriku naordinovala jako audio k tři dny trvajícímu ležení na zádech - a pohoda, "Dech... " udržel mou pozornost a bavil.

21.03.2024 4 z 5

Soukromá pacientka Soukromá pacientka P. D. James (p)

Velice příjemné, pomalé a starosvětské detektivní počteníčko. Jakkoli se odehrává v době současné, pocitově se ocitáme v časech pana Poirotta a kdo má tento styl a časy rád, blahem se musí rozvrnět.

Jako obvykle u P.D.Jamesové se mi pletly postavy, je jich tu přehojně. Trochu mne zklamala pointa a proto jen 4 hvězdičky - jako četbu ke kamnům v deštivý den nicméně doporučuji na sto procent.

04.02.2024 4 z 5